PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά η μισή ταχύτητα...



Σελίδες : [1] 2

Wizard
10-01-07, 16:04
Χαίρετε!
Σκέφτηκα να γράψω τι μου συμβαίνει μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.

Έχω conn-x με 768kbps και Speedtouch 536.
Ενώ εδώ και 3 μήνες έπαιζα στα 70kbps, από προχθές η μέγιστη ταχύτητά μου είναι 35-40Kbps.

Πήρα το support της Otenet, μου λένε να πάρω το 1242 για ADSL.
Παίρνω το 1242, μου λέει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου μάλλον στο κουτί του ΟΤΕ και ότι μάλλον θα χρειάζεται καθαρισμό. Πάω στον ΟΤΕ, μου λένε να κόψω έναν πυκνωτή από την τηλεφωνική πρίζα και κάνοντας κάποια τεστ στη γραμμή μου λένε, ότι το ένα από τα δύο τηλέφωνά μου δημιουργούσε πρόβλημα και ότι όταν το έβγαζα η γραμμή έφτιαχνε...

Τελικά, η σύνδεσή μου παραμένει στα 35-40Kbps, δεν πρόλαβα όμως να τους το πω γιατί φύγανε για σήμερα...

Το Speedtouch αναφέρει:
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 15,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 31,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 21,0 / 30,5

Δεν ξέρω πια τι να πω... Το 1242 είναι μονίμως off και περιμένω...

energie
10-01-07, 16:21
δεν εχει προβλημα φιλε μου η γραμμη σου το προβλημα ειναι ο πΟΤΕς και το bw που δινει στα dslam του. και κλασικα δεν γινεται τπτ ..μηπως να βγουμε στα καναλια ? μας κλεβουν παρτε το χαμπαρι .. εγω σκευτομαι να παω στα 256 απο 1024 εκει τουλαχιστον θα πληρωνω πιο λιγα

Wizard
10-01-07, 16:40
energie, σε καταλαβαίνω απόλυτα, απλώς ήθελα να σιγουρευτώ πριν αρχίσω τα καντήλια στον οτε. Το speedtest.net με server το Ηράκλειο Αθήνας μου βγάζει ping 123ms, download 421kbps και upload 162kbps (είμαι στη Χίο). Υπάρχει άλλος τρόπος να τεστάρω οτιδήποτε άλλο (router, ταχύτητα κλπ);

Αν είναι να μη γίνει τίποτα, θα διακόψω από conn-x, γιατί δίνω κοντά 21 ευρώ το μήνα (αν είναι να έχω τέτοια ταχύτητα, θα πάρω άλλο πακέτο να δίνω και λιγότερα...)

energie
10-01-07, 17:01
δοκιμασε απο καποιον ftp server κανε και κανενα tracert σε καποια σελιδα και κανα τεστ για ping .. εγω περιμενω απαντηση απο την εεττ.

σημερα πηρα στα τοπικα γραφεια οτε της περιοχης μου και ακουσα κατι κουφα. μου λεει πια ειναι η ταχυτητα σας και λεω 15kb/s για 1024 και μου ειπε οτι ειναι αποδεκτη τιμη και οτι εχω υπογραψει συμβολαιο οτι θα πιανω ταχυτητες εως 1024 . και μου ειπε μετα το χωσιμο που του εκατσα οτι αν μου αρεσει αλιως να φυγω.

ειμαι εξοργισμενος και πιο πολυ οχι για τις αθλιες ταχυτητες αλλα τον τροπο αντιμετωπισης των υπαλληλων του οτε

mrnoname
10-01-07, 18:24
Χαίρετε!
Σκέφτηκα να γράψω τι μου συμβαίνει μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.

Έχω conn-x με 768kbps και Speedtouch 536.
Ενώ εδώ και 3 μήνες έπαιζα στα 70kbps, από προχθές η μέγιστη ταχύτητά μου είναι 35-40Kbps.


ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα φίλε μου έχω και εγώ. Conn-X 768kbps. Μέγιστη ταχύτητα από χτες τα 40Κb/s (αλλά όταν λέμε με το ζόρι το εννοούμε). Βέβαια σπανια έβλεπα 70kb/s στον υπολογιστή μου. 50-60 Kb/s και πολύ μου ήταν. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Θα δώσω μια μέρα ακόμα περιθώριο μήπως και γίνεται τίποτα και μετά τηλ στον ΟΤΕ.

deniSun
10-01-07, 18:34
Μήπως μπήκατε σε κατάσταση αναβάθμισης της γραμμής σας;:lol:

alexandrosm77
11-01-07, 02:51
αυτές οι αναβαθμίσεις ξερετέ πότε θα τελιώσουν; πΟΤΕ

προτείνω την άμεση δημιουργία του συλλόγου:
ΑΕΑΣΤΟ
(άλλος ένας αγανακτισμένος συνδρομητής του ΟΤΕ)

(τρίτη βδομάδα που κατεβάζω με 40kb/sec , 30packet/sec, σε σύνδεση 2mbit)

gregpap
11-01-07, 03:10
Ειχα OTE και δεν επαιζε με τιποτα.Απο τη στιγμη που γυρισα τον provider σε forthnet ολα εφτιαξαν.Η γραμμη adsl ειναι η ιδια.

Wizard
11-01-07, 09:41
Πριν 5 λεπτά ξαναδοκίμασα και είχα ping 86ms, download 639kbps και upload 163kbps. Μακάρι να παραμείνω έτσι, θα περιμένω και το απόγευμα που γίνεται χαμός για να δω. Μέχρι και downgrade το firmware έκανα χθες :mad:

Darkman_
11-01-07, 11:01
Απλά έγινε ένας "ανασχηματισμός" στα dslams! Πήραν 2-3 από εσάς για να τα φέρουν σ'εμάς στην Τούμπα για να πιάσουμε 4kbps παραπάνω! :p

dba
11-01-07, 12:03
Έχω conn-x με 768kbps και Speedtouch 536.
Ενώ εδώ και 3 μήνες έπαιζα στα 70kbps, από προχθές η μέγιστη ταχύτητά μου είναι 35-40Kbps.




ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα φίλε μου έχω και εγώ. Conn-X 768kbps. Μέγιστη ταχύτητα από χτες τα 40Κb/s (αλλά όταν λέμε με το ζόρι το εννοούμε). Βέβαια σπανια έβλεπα 70kb/s στον υπολογιστή μου. 50-60 Kb/s και πολύ μου ήταν. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Θα δώσω μια μέρα ακόμα περιθώριο μήπως και γίνεται τίποτα και μετά τηλ στον ΟΤΕ.


Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ αλλά έμμεσα. Έχω 384Kbps conn-x υπαλληλικό και έπιανα 35-40Kbps. Μετά την αναβάθμιση στα 768kbps έπιανα 70kbps. Εδώ και 2-3 εβδομάδες η ταχύτητα μου έχει πέσει στα 35-40Kbps. Ο πΟΤΕς ξαναχτύπησε. Ούτε στα παιδία του (υπαλληλικό) δεν χαρίζεται...

sophiemj
11-01-07, 12:19
Bαλτε με και μενα μεσα ενω φιλη στη Γλυφαδα εχει τρομερες ταχυτυτεσ με 1024 οπως εγω, εμενα σερνεται, κατεβαζω20-40 το πολυ ...θα παρω και γω τηλ να δω. Ενω το Σεπτεμβρη ηταν ολα καλα μετα επεσε πολυ...

Wizard
11-01-07, 17:59
Τα ίδια πάλι τώρα, 35 ΚB/sec. Θα τους πρήξω αύριο!!!!

l_satsok
11-01-07, 18:20
σιγα τα αυγα αδελφε..
μαλλον εσυ πρηζεσε χωρις να το καταλαβαινεις,ξεχασε το δεν αξιζει ,στην ελλαδα ζουμε δυστυχως.

επι 45 χρονια δεν εχω δει ποτε κατι να δουλευει καλα σε αυτο τον τοπο,σε τιποτα,σε κανενα τομεα,
λετε καποτε κατι να αλλξει??


ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

geovision
11-01-07, 23:49
Γειά σας παιδια,

Κι εγώ τα ίδια.Μισή ταχύτητα ξαφνικά. Ήμαρτον!!!!:nono:

Lucretius
12-01-07, 01:05
Μια από τα ίδια! Μπράβο!

kirilos2000
12-01-07, 14:35
Η μόνη λύση είναι να επιλέξουμε όλοι πακέτα με όσο το δυνατόν βραχυχρόνια δέσμευση και στις ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ !!!!
και φυσικά υπομονή μέχρι να φτιάξουν οι ταχύτητες.:)

kostasn1
13-01-07, 01:32
εχω 768 με οτενετ και speedtouch 530i.τραβιομουν 4 μηνες ,χαλασα ενα καρο χρημα και η ταχυτητα ηταν παντα 250 και κατεβαζα με 20-25.εφερα τον οτε και μου ελεγαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη και μαλλων φταιει το pc.τουσ εφερα 3 φορες.τελικα εφταιγαν οι ρυθμισεις στο pc.tvra eimai 680 download kai upl 158.kai και κατεβαζω με 92.

teo25
13-01-07, 14:43
Ολοι χαλια παμε...η μαλλον απο το κακο στο χειροτερο

gregpap
13-01-07, 21:41
εχω 768 με οτενετ και speedtouch 530i.τραβιομουν 4 μηνες ,χαλασα ενα καρο χρημα και η ταχυτητα ηταν παντα 250 και κατεβαζα με 20-25.εφερα τον οτε και μου ελεγαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη και μαλλων φταιει το pc.τουσ εφερα 3 φορες.τελικα εφταιγαν οι ρυθμισεις στο pc.tvra eimai 680 download kai upl 158.kai και κατεβαζω με 92.


Μπορεις να μας πεις ποιες ρυθμισεις ηταν που εκαναν τη ζημια;
Να βοηθησεις και αλλους να πανε πιο γρηγορα.:)

feanor123
13-01-07, 23:36
Μπορεις να μας πεις ποιες ρυθμισεις ηταν που εκαναν τη ζημια;
Να βοηθησεις και αλλους να πανε πιο γρηγορα.:)

++up:clap:

michailovits
14-01-07, 11:48
Γειά σας, και εγώ πριν κανα δυο μέρες έβαλα conn-x 768 με modem/router speedtouch 586)i)v6.
Κ εγώ έχω ακριβώς τα ιδια προβλήματα. Μήπως μπορείς kostasn1 να μας πεις τι ρυθμήσεις έκανεσ και έστρωσε?
τι είναι το ++up feanor123? Ρύθμιση?Αν ναι πως θα την κάνω?
Ευχαριστώ

stavpal
14-01-07, 13:14
Από σήμερα το πρωί τα τόρρεντ (ναι ξέρω ότι δεν είναι αξιόπιστος τρόπος μέτρησης, αλλά λέει κάτι) κατεβαίνουν με max 30kb/s σαν καρδιογράφημα (κάθε τόσο κάνει spike στα 50τόσα και βουτιές στα 10). Μέχρι χθές-προχθές τα πρωινά (μέχρι τις 10:00) κατέβαινε καρφωτά 70-78 - ευθεία γραμμή τελείως. Ε δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Κάποια μλκια έχει γίνει και ούτε το πρωί έχω ταχύτητες οκ. Μάλιστα χθές από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ κατέβαζα με max 14kb/s (έλεος πιά)

(otenet 768 έχω)

gregpap
14-01-07, 14:32
ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/
και κανε save target as στο ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/2.2.9-RELEASE.iso

Εκει που θα σταθεροποιηθει το download εκει ειναι και η ταχυτητα σου.

michailovits
14-01-07, 17:54
Πές τα φίλε stavpal .:oneup:
Περιμένω να δω αν θα με πάρει τηλ. ο οτε. Απο χτες το δήλωσα σαν βλάβη.
Δεν μπορεί κάτι θα 'εχουν τα σήρματά μου.Να δούμε .Πάντως αν μπεί στο forum ο kostasn1 ας μας πει τις ρυθμίσεις που έκανε και έστρωσε. :hmm:
Α! το ίδιο και για τον feanor123 ,αν σμπεί στο forum ας πει τι είναι αυτό το ++up
:)

feanor123
14-01-07, 18:28
Συγγνώμη για τη σύγχυση εννοούσα ότι επαυξάνω το αίτημα για τις ρυθμίσεις! ΘΕΛΩ κι εγώ τα φώτα του kostasn1!

stavpal
14-01-07, 18:43
ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/
και κανε save target as στο ftp://ftp.otenet.gr/pub/unix/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/2.2.9/2.2.9-RELEASE.iso

Εκει που θα σταθεροποιηθει το download εκει ειναι και η ταχυτητα σου.

το άφησα μέχρι 20mb και παίζει συνεχώς 35-40kb/s

και από πινκ άστο καλύτερα - στον bras της otenet 36-47ms

gregpap
14-01-07, 21:11
Παρε τους τηλεφωνο για "ευχες".

pan82
15-01-07, 04:36
Ρε παιδιά πραγματικά και γω απορώ τι έγινε. 1024 έχω και απο αρχες Δεκέμβρη είπα κάτι εγινε και απο τα 63kb/s μετα την αναβαθμιση ειχε φτασει πλέον το 80-90kb/s και τα βραδυ αργα χτυπαγα και κατοστάρια!! Ξαφνικά απο τις 7 του Γενάρη μπαίνω και βλέπω 45kb/s και λέω μπα παροδικό θα ναι, αμ δε απο τότε εδώ και 10 μερες αυτη ειναι η ταχυτητα μου 40-47kb/s τη μέρα και τα βράδια σπάνια και στο τσακίρ κέφι φτάνω και το 70. Γιατί αυτη η τραγική αλλαγή;;;

michailovits
15-01-07, 12:28
Εμένα με πήραν σήμερα τηλ. απο τον ΟΤΕ και μου είπαν κάτι μπαρούφες, οτι και καλα δεν έχει ολοκληρθεί η αναβάθμιση ADSL και οτι μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου πιστεύουν θα στρώση.
Τι να κάνω, ας πάει στα τσακίδια είπα, αλλα αν μέχρι το τέλος Ιανουαρίου δεν στρώση θα ξεχεστούμε με τον ΟΤΕ.
Απορώ, ανταγωνισμός δεν υπάρχει μεταξύ εταιριών (forthnet κ.α)???
Τελος παντων. Που χάθηκε αυτος ο kostasn1, τώρα που τον χρειαζόμαστε
:)

yiapap
15-01-07, 12:42
Που χάθηκε αυτος ο kostasn1, τώρα που τον χρειαζόμαστε
:)Δεν υπάρχει ρε παιδιά ρύθμιση που να κάνετε στον Η/Υ σας και να βελτιώσει την ταχύτητα. Μοναδική εξαίρεση αν ο Η/Υ σας είναι φωλιά wormotrojanoμαμουνιών που σας τρώνε Bandwidth. Αυτό μπορείτε να το δείτε πάρα πολύ εύκολα με κάποια εφαρμογή όπως το AdvancedRM (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44600&highlight=advancedrm)
Κατά τα άλλα ότι λέει ο gregpap, καλύτερα με κάποιον Download Manager (π.χ. Getright) ώστε να τραβάτε από πολλαπλές πηγές ειδικά στις μεγαλύτερες ταχύτητες (>=2048)

vagmits
16-01-07, 12:14
Τα ίδια και εγώ Εχω δύο συνδρομές forthnet και ΟΤΕnet απο τις 7/1/07 η ταχύτητα είναι η μισή. Δοκίμασα και με forthnet και με OTENet. Τα ίδια, 45 kb το πολύ. Και το upload 146 Kbps σταθερά ενώ θα έπερεπε το upload τουλάχιστον να είναι 200 kbps. Ti γίνεται ρε που**η μου. Που θα πάει αυτή η κατάσταση?

stavpal
16-01-07, 17:14
μη το ματιάσω (φτού φτου σκόρδα...) αλλά σήμερα έχει φτιάξει αρκετά σε σημείο που πολλές ώρες να πιάνει τα 70.... (αυτή την στιγμή βέβαια σέρνεται στα 30)

cst
20-01-07, 20:51
εχω 768 με οτενετ και speedtouch 530i.τραβιομουν 4 μηνες ,χαλασα ενα καρο χρημα και η ταχυτητα ηταν παντα 250 και κατεβαζα με 20-25.εφερα τον οτε και μου ελεγαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη και μαλλων φταιει το pc.τουσ εφερα 3 φορες.τελικα εφταιγαν οι ρυθμισεις στο pc.tvra eimai 680 download kai upl 158.kai και κατεβαζω με 92.

1. Αν κατάλαβες καθόλου τι ρυθμίστηκε ώστε να δουλεύει εν τέλει καλύτερα, πες μερικά στοιχεία. Οχι απαραιτήτως αναλυτικά, ενδεικτικά αρκεί.

2. Σε μένα λειτουργούσε πολύ καλά 2 μήνες, και χωρίς να αλλάξω εγώ κάτι, έχω μέση dl 240 & μέση ul 40 kbps !!! Σκεπτικό λοιπόν με κάνει η θεωρία οτι φταίει το PC γενικώς. Αλλωστε έχω 2 modems και πολλές φυλαγμένες/δοκιμασμένες προηγούμενες διαμορφώσεις του δρομολογητή (router configurations) και με όλα η απόδοση = ίδια. Το πρόβλημα είναι κυρίως στο upload.

cst
20-01-07, 21:12
Σωστό το αρχείο για έλεγχο, άλλωστε αυτό συνιστά και το helpdesk 1242. Αλλά περιέργως, ενώ το DL είναι εντάξει (> 600 kbps), έχω UL που δεν ξεπέρασε ΠΟΤΕ παρά μόνον στιγμιιαία τα 40 (σημ. σύνδεση = 768/192). Δοκίμασα και το αντίστροφο : FTP upload (προς δικό μου site), εδώ max. UL 60. Σημ.: Και το DL ήταν χάλια για 1-2 μέρες. Πάντως επειδή η συμπεριφορά και με HOL ήταν ίδια, προφανώς είναι πρόβλημα DSLAM. Αρα μόνον υπομονή + τηλ/τα παραπόνων θα βοηθούσαν. Οποιος σκέφτεται κάτι άλλος ας το αναφέρει.


Νέα αλληλογραφία μου προς το noc@otenet.gr :

1ο μήνυμα (20 Ιανουαρίου):
1. Συνάπτω μετρήσεις από site. Γνωστοί οι περιορισμοί αξιοπιστίας τους, δεν είναι εδώ το ζήτημα.
2. Εδώ και 4-5 μέρες είχαμε μια σχεδόν πλήρη εκμηδένιση της dsl. Μετά από τηλεφωνήματα σε ο,τι υπάρχει (1242, 134, 121 = δυο φορές αναγγελία της βλάβης) η τρέχουσα κατάσταση είναι οτι υπάρχει μια μέγιστη 550 kbps download (δεν επικεντρώνω παράπονο εδώ, άλλωστε τέτοιο ποσοστό μείωσης μπορεί να υπάρξει οποτεδήποτε). Αλλά μέχρι χθες ήταν μέγιστη 180 kbps.

Ωστόσο το upload δεν ξεπερνά στιγμιαία τα 60 kbps, και η σταθερή του κυμαίνεται θα έλεγα στα 40 (δηλ. ούτε κλήση VoIP δεν σηκώνει). Κοινώς δεν έχω internet ή έστω dsl. Περίμενα 15 min για να σάς επισυνάψω αυτές τις 2 εικονίτσες !

3. Από το Νοέμβριο που "ανέλαβε" η οτεnet, καθώς και 3 χρόνια (ή όσα είναι) προηγουμένως, όλα με ΑΡΥΣ ΟΤΕ, δεν είχα ποτέ παράπονο από τις αποδόσεις αυτές.
4. Δεν έχω αλλάξει απολύτως τίποτε στις ρυθμίσεις.
5. Την 1η φορά που δήλωσα τη βλάβη αναφέρθηκε οτι πέρασε από δω τεχνικός, πράγμα που δεν συνέβη (υπήρχε συνεχώς κάποιος).
6. Περιμένω να κοιτάξετε τι συμβαίνει. Δεν υπάρχει ρύθμιση του upload από πλευράς τελικού χρήστη.
7. Αν δεν υπάρξει αντιμετώπιση, θα ζητήσω άμεση διακοπή της σύμβασης και θα κάνω αναφορά παρ' όλα αυτά στο αρμόδιο υπουργείο (σε θέματα που αφορούν τους πάντες μού αρέσει να έχω επίσημη απάντηση). Φυσικά επιφυλάσσομαι των νόμιμων δικαιωμάτων μου σε περίπτωση που ούτε αποκατάσταση υπάρξει ούτε διακοπή της σύμβασης.
8. Ενδείξεις/ ιδέες : Ενα γνωστό ζήτημα είναι οι μόνιμες σαλάτες που προκαλούνται στον πίνακα διανομής στο ισόγειό μας (δεν είναι καν κλειδωμένος, από διάφορους ηλεκτρολόγους, με κύριους επεμβαίνοντες τους τεχνικούς ΟΤΕ σε κάθε εγκατάσταση νέας τηλ. σύνδεσης. Ίσως τυχαίνει να επηρεάζει από άποψη ηλ/μαγν. ή άλλης παρεμβολής.
Φυσικά (και το πιθανότερο) υπερφόρτωση dslam. Αλλά αν στο κέντρο της πρωτεύουσας & 2 τετράγωνα από το κέντρο Κωλέττη δεν μπορούμε να έχουμε dsl, ας καταργήσουμε ακόμη και το τηλέφωνο (& να κάνουμε σήματα καπνού στο μπαλκόνι). Αλλωστε με την οπτική ίνα δεν θα έπρεπε να την χρησιμοποιούμε καν πλέον (την dsl).

Περιμένω κάποια λύση, το έχω συζητήσει υπερεπαρκώς πλέον τηλεφωνικά, αυτό το κομμάτι τέλειωσε.

2ο μήνυμα (21 Ιανουαρίου):
Για περισσότερη αντικειμενικότητα, 2η δοκιμή υπό τις εξής συνθήκες:
Καμμία άλλη εφαρμογή δεν τρέχει,
upload μέσω ws_FTP LE προς ελληνικό ftp site*
Αποτέλεσμα: 3 φορές παραπάνω (22 kbps ή 3 kB/s). Αρα υποστηρίζεται η άποψή μου οτι το πρόβλημα είναι γενικευμένο και δεν έχει να κάνει ούτε καν με τις καλωδιώσεις όπως ανέφερα προηγουμένως.

Αν παραβλέψουμε λοιπόν την ερμηνεία (δηλ. οτι 8 kbps είναι 6% της μέσης και 22 kbps 90% της μέσης), που είναι ούτως ή άλλως παράλογη, παραμένει το γεγονός οτι με 22 kbps δεν είναι δυνατόν να έχει κανείς ούτε VoIP.

Το γεγονός οτι ενδεχομένως δεν έχετε δεχθεί άλλα παράπονα, δεν σημαίνει κατ'αρχήν τίποτε άλλο παρά οτι κανείς ακόμη δεν το παρατήρησε (ίσως μόνον κάποιος online gamer), αφού δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο download.

Συνεχίζω λοιπόν να περιμένω συγκεκριμένες ενέργειες.
(*Σημ. το προηγούμενό μου upload ήταν προς γαλλικό ftp site).

--- Συμπέρασμα: Όχι πως περιμένω κάτι συνταρακτικό, αλλά έστω την παραδοχή του προβλήματος.

stavpal
21-01-07, 09:00
πάλι χθές και σήμερα @@ ταχύτητες (από πολύ πρωί). Κάποιοι κάτι πειράζουν.....

spsomas
21-01-07, 11:29
Παιδιά και εγώ τα ίδια χάλια είμαι. Από τα Φώτα και μετά πιο κάτω και από μισή ταχύτητα. Τις 2 τελευταίες μέρες κυρίως πρωί μέχρι τις 10 κατεβάζω πολύ καλά. Είμαι forthnet 2048, περιοχή Χολαργός Αθήνα. Φτου να μην το ματιάσω πάντως.:cool:

balander
21-01-07, 15:39
Εγώ που έχω 4νετ μπορώ να πάρω το 1242 ή είναι για ΟΤΕΝΕΤ μόνο;

cst
22-01-07, 11:07
Ο καθείς σωστό είναι να απευθυνθεί στο 1242 διότι όλοι οι providers εξυπηρετούν το χρήστη περνώντας από το τοπικό dslam του ΟΤΕ, οπότε εφόσον το έχει προσφάτως φορτώσει με χρήστες, δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν. Πριν μια ώρα δέχθηκα τηλ/μα από το 1242 όπου
παραδέχθηκαν οτι οφείλεται απλώς στην υπερφόρτωση με νέους χρήστες και ζήτησαν να κάνω υπομονή. Το επιχείρημα δηλ. του δωρεάν διπλασιασμού των ταχυτήτων συγκίνησε πολύ κόσμο. Επειδή όμως όλες οι εταιρίες κερδοσκοπικές είναι, είναι στο χέρι μας να πιέσουμε για την εγκατάσταση της υποδομής.
Πρέπει να κάνουμε συντονισμένες ενέργειες, αλλιώς θα περιμένουμε επί πολύ μακρό διάστημα.
Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε και στην Ελλάδα οτι τα πράγματα δεν λύνονταιι με ατομικά γιατροσόφια (όπως το ρουσφέτι), αλλά ή είναι διαθέσιμο (άρα για όποιον είναι κανονικός πελάτης και πληρώνει) ή δεν είναι διαθέσιμα και έληξε.
Οταν η εταιρία βάζει νέους πελάτες, πρέπει να αναβαθμίζει την υποδομή. Εαν κερδοσκοπεί και δεν το κάνει και ζητάει υπομονή, απλώς κλέβει (ή αυξάνει το κέρδος, αν προτιμάτε).
Οταν εγώ χρωστάω στο δημόσιο, αντί να τούς πω "περιμένετε θα στρώσει" όπως μού είπαν πριν 1 ώρα, πηγαίνω φυλακή.
Πρέπει λοιπόν να καταλάβουμε οτι δεν υπάρχει μπάρμπας αν μάς σώσει (τουλάχιστο εδώ) και πρέπει να παραπονούμαστε συνεχώς και μια ομαδική καταγγελία με δικηγόρο ή και επιμονή για την πρόωρη λύση της σύμβασης θα βοηθήσει τα μέγιστα.
Σημ. Δοκίμασα και άλλους παροχείς, δεν υπάρχει διαφορά.

Theodore41
22-01-07, 19:37
Γεια χαρα.
Και γω τις τελευταιες μερες, σερνομαι κυριολεκτικα.
Μονιμως κατω απο 500.(Εχω 1024)
Εστειλα e-mail στην ΟΤΕΝΕΤ, και μου απντησαν αρες μαρες κουκουναρες.
Τι να πεις;
Το θεμα ειναι οτι σε 10 μερες, ληγει το Connex που εχω και δεν ξερω τι να κανω τωρα.
Θοδωρος.

energie
22-01-07, 19:40
δεν μπορω να καταλαβω που θα παει αυτη η ιστορια.. ας παμε μαζικα απο τα γραφεια τους να μας πουν απο κοντα τις παπαριες που λενε στα τηλεφωνα

Theodore41
22-01-07, 20:02
Να τι μου απαντησαν στο mail.
Αγαπητέ κύριε Θ.Π.

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε
θα πρέπει να γίνει σαφές πως στις ADSL υπηρεσίες (ανεξαρτήτου
ΙSP) δεν παρέχεται καμία εγγύηση αναφορικά με την ταχύτητα λήψης δεδομένων
καθώς οι συνδέσεις αυτές χαρακτηρίζονται ως UBR (Unspecified Bit Rate).
Η σύνδεση UBR αφορά το ATM δίκτυο του ΟΤΕ που παρεμβάλλεται ανάμεσα
στα DSLAMs και την OTEnet και εξ ' ορισμού αναιρεί οποιαδήποτε έννοια
εγγυημένης ταχύτητας στον τελικό χρήστη. Η χωρητικότητα που επιτυγχάνεται
προσδιορίζεται από το διαθέσιμο bandwidth κάθε στιγμή. Αυτό σημαίνει πως
η ταχύτητα λήψης μιας ADSL συνδρομής, εξαρτάται από τo ΑDSL modem /
router που διαθέτετε, από την κατάσταση του ΑΤΜ δικτύου του ΟΤΕ, από την
κατάσταση του δικτύου της ΟΤΕnet, από τον κόμβο - server από τον οποίο
γίνεται η λήψη δεδομένων και δε συσχετίζεται άμεσα ή / και πάντα με την
ταχύτητα σύνδεσης.

Στην περίπτωση που στο ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ υπάρχει πληρότητα, τότε είναι
πιθανό να υπάρξει σχετική καθυστέρηση στη λήψη των δεδομένων. Πληρότητα
στο δίκτυο της OTEnet δεν έχει παρουσιαστεί, μιας και διαθέτουμε 8,0 Gbps
ταχύτητα με το εξωτερικό. Συχνά η καθυστέρηση λήψης δεδομένων εντοπίζεται
στο server / ενδιάμεσο σταθμό, από όπου γίνεται και η λήψη. Για παράδειγμα
εάν ο συγκεκριμένος server έχει δυνατότητα αποστολής δεδομένων έως
512Kbps και ταυτόχρονα κάνουν λήψη πάνω από 15 χρήστες, τότε είναι λογικό
να περιορίζεται η ταχύτητα λήψης.

Στο σημείο αυτό αξίζει να διευκρινισθεί πως η OTEnet διαθέτει 2 σημεία
τερματισμού (Αθήνα & Θεσσαλονίκη) στα οποία καταλήγουν τα ΑΤΜ
κυκλώματα του ΟΤΕ, μέσω των οποίων υλοποιούνται οι ADSL συνδέσεις.
Η δομή του δικτύου είναι σαφώς διαφορετική απ� ότι στο προγενέστερο
Dialup δίκτυο (σημείο τερματισμού στην πρωτεύουσα κάθε νομού και σε
μερικούς νομούς περισσότερα από δύο). Με λίγα λόγια παράγοντες εκτός
πεδίου ελέγχου και ευθύνης της OTEnet (πληρότητα δικτύου, βλάβες
κυκλωμάτων) μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα της σύνδεσης.

Επίσης, στην περίπτωση που κάνετε λήψη αρχείων με πάνω από ένα λογισμικό,
(Kazaa, DC++) είναι λογικό, η ταχύτητα λήψης να μοιράζεται. Η ονομαστική
ταχύτητα των ADSL συνδρομών της OTEnet (768 kbps/192 kbps, 1024 kbps/256
kbps, 2048 kbps/256 kbps) αναφέρεται στην ταχύτητα μεταξύ του ADSL modem
του χρήστη και του DSLAM (τοπικού ADSL βρόγχου) του OTE (ταχύτητα στην
οποία 'κλειδώνουν' τα modems) και η μέγιστη ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων,
από και προς το διαδίκτυο, για τον ADSL χρήστη περιορίζεται αν αφαιρέσουμε
κάποια overheads των πρωτοκόλλων. Επιπλέον, τo bandwidth που διαθέτει
η ΟΤΕnet (αλλά και όλοι οι ISPs οπουδήποτε στον κόσμο παρέχονται ADSL
υπηρεσίες) για τους ADSL χρήστες της, δεν είναι ίσο με το άθροισμα των
ονομαστικών χωρητικοτήτων σύνδεσης των χρηστών της με το ADSL δίκτυο
του ΟΤΕ.

Αποτέλεσμα των παραπάνω παραγόντων είναι, να δημιουργείται σχετική
συμφόρηση και να μην απολαμβάνουν οι ADSL χρήστες τη μέγιστη δυνατή
ταχύτητα λήψης δεδομένων. Το γνώρισμα αυτό της υπηρεσίας OnDSL, η
ΟΤΕnet το αναφέρει στη λίστα των FAQs στην περιγραφή της υπηρεσίας στην
ιστοσελίδα μας. Η μόνη κατηγορία ευρυζωνικής πρόσβασης στο διαδίκτυο με
εγγυημένη ταχύτητα σύνδεσης (πλήρως αμφίδρομη), επιτυγχάνεται μέσω
μισθωμένης γραμμής, με διαφορετική όμως κοστολόγηση.

Εφόσον το transfer rate που μας αναφέρατε σε προηγούμενο μήνυμά σας
παρουσιάζετε καθόλη την διάρκεια της ημέρας, θα ήταν καλό να επικοινωνήσετε
με το ADSL HELP DESK του ΟΤΕ στον τηλεφωνικό αριθμό 1242, προκειμένου
να γίνει διερεύνηση στην λειτουργία της σύνδεσής σας.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με τιμή,
XXXXXXXXX

-----------------------------------------
Γενική Εμπορική Διεύθυνση
Διεύθυνση Υπηρεσιών Call Center
Kέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών OTEΝΕΤ


Η πλακα ειναι οτι μιλαει για το 1242, που για μα μιλησεις, πρεπει ναχεις Αγιο, περιμενοντας με τις ωρες, και...πληρωνοντας σα βλακας.

Θοδωρος.

spsomas
22-01-07, 21:45
Αυτή την καραμέλα της μη εγγυημένης ταχύτητας την έχω βαρεθεί πια. Γιατί την Κυριακή και το Σάββατο χτυπάω 200 και μετά τις 10 το πρωί μέχρι τις 5 το πρωί 50 ή 70? Μάλλον θα πρέπει να βάλουν και αλλες πόρτες έτσι ώστε να μην είμαστε 600-800 άτομα στο DSLAM και να απολαμβάνω "γρήγορο" Ιντερνετ. :mad:

michailovits
22-01-07, 23:39
κάτι παρόμοιο έστειλαν κ σε εμένα.
Αυτά όμως δεν μας τα λένε πριν πάρουμε το adsl Πακέτο, στις διαφημίσεις όλα καλά και ωραία, του παιδιού δεν του φτάνει το pstn και θέλει να κάνει το download του και μ*******.
Παιδιά μερικοί απο εσάς έχετε σχετικά καλή ταχύτητα τι να πω κ εγώ με Conn-x 768 και modem/router speedtouch 585(i)v6, που τώρα τελευταία στο download πιάνει ΜΟΝΟ 10~30το πολύ Kb/sec, σπάνια θα πιάσει 40~45.......
Τι να πω , να βλέπουν τα χάλια τους και να τα διορθώνουν.
Περιμένουμε λοιπόν....

STARJOHN
22-01-07, 23:57
Παραμυθια λενε Παραμυθια.
Πεστους αν δεν φιαξουν οι ταχυτητες δεν πληρωνω.
Εγω σερνομουνα ενα μηνα και τωρα πεταει.
Επαιρνα την τελλας και τους ελεγα αν δεν φιαξουν οι ταχυτητες δεν πληρωνω.Βρειτε τα με τον ΟΤΕ δεν με εδιαφερει.
Τωρα πεταει εγινε αναβαθμιση στην περιοχη.
Το ξερω γιατι μου το ειπε τεχνικος οταν δηλωνα καθε μερα βλαβη.
Π Α Ρ Α Μ Υ Θ Ι Α.

DREAMBOX
23-01-07, 00:00
Γεια χαρα.
Και γω τις τελευταιες μερες, σερνομαι κυριολεκτικα.
Μονιμως κατω απο 500.(Εχω 1024)
Εστειλα e-mail στην ΟΤΕΝΕΤ, και μου απντησαν αρες μαρες κουκουναρες.
Τι να πεις;
Το θεμα ειναι οτι σε 10 μερες, ληγει το Connex που εχω και δεν ξερω τι να κανω τωρα.
Θοδωρος.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

και καλως σας βρηκα....:oneup:

μια απο τα ιδια με τον φιλο ----Μονιμως κατω απο 500.(Εχω 1024)----με κατεβασμα περιπου στα 60KB/secκαι στην περιοχη της Λαμίας........:down: :twisted:

και εγω προβληματιζομαι αφου τελειωνει η εξαμηνη συνδρομη μου και ακουω απο φιλους οτι με φορθνετ τα πηγαινουν καλυτερα....

STARJOHN
23-01-07, 00:01
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.16Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 899.62kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

1024/256

ειναι ετσι ολη την μερα με κατεβασμα σταθερα 107,5 και πριν δεν περναγα τα 50.
Τσακιστε τους μας νομιζουν κοροιδα για δηθεν μη εγγυημενες ταχυτητες.
Αν φιαξουν τα μηχανηματα τους ολα θα ειναι μια χαρα.

STARJOHN
23-01-07, 00:02
Ο οτε φταιει παιδια οχι οι isp.

Nemessis
23-01-07, 00:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

και καλως σας βρηκα....:oneup:

μια απο τα ιδια με τον φιλο ----Μονιμως κατω απο 500.(Εχω 1024)----με κατεβασμα περιπου στα 60KB/secκαι στην περιοχη της Λαμίας........:down: :twisted:

και εγω προβληματιζομαι αφου τελειωνει η εξαμηνη συνδρομη μου και ακουω απο φιλους οτι με φορθνετ τα πηγαινουν καλυτερα....

Εσείς έχετε τρελές ταχύτητες!! ;-)
Εγώ με 1024 τις τελευταίες 3 μέρες δεν ξεπερνάω τα 320!!!

Για να δούμε μεχρι πού θα πάει αυτό.
Τό χειρότερο είναι πώς δεν υπάρχει κ ένα αρμόδιο όργανο που να μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. (μη μου πειτε τώρα για 134, 1242, ΕΕΤΤ κτλ....όλα έχουν δοκιμαστεί κ κανένα αποτέλεσμα)

tsaros
23-01-07, 00:06
Μια απο τα ιδια..:down:
καλα ρε ποτετζηδες τι ξεφτυλικια ειναι αυτα????
δεν λεγατε οτι μεσα νοεμβριου περιπου που θα ολοκληρωθουν οι διπλασιασμοι θα ειναι ολα σταθερα???
να %$#%#$ τους διπλασιασμους σας αχρηστοι!!!

και τωρα παιδια οπως καταλαβατε μετα τον διπλασιασμο ηρθε ο υπο-διπλασιασμος που τα αλανια του πΟΤΕ τον κανανε μεσα σε 1 ωρα οχι πια χρονοβορες διαδικασιες σαν του διπλασιασμου που παιρναν μηνες

@ ADSLgr.com All rights reserved.