PDA

Επιστροφή στο Forum : Draytek Vigor 2850Vn δεν συνδέεται σε IPv6



Fabulist
20-01-13, 22:12
Γεια σε όλους,

Πρόσφατα αγόρασα το Draytek 2850Vn και παρότι όλα δουλεύουν κανονικά και το Router είναι άψογο γενικότερα - δεν μπορώ με κανέναν τρόπο να κάνω το IPv6 να δουλέψει ξανά.

Λέω "ξανά" διότι όταν αρχικά έστησα το Router, παρότι είχα βάλει στις επιλογές του DHCPv6 Client, όπως και συμβουλεύει το IPv6 Site του ΟΤΕ, δεν δούλευε - αλλα ψάχνοντας στο Google και στο adslgr είδα κάποιον να αναφέρει ότι κατάφερε να συνδεθεί Βάζοντας PPP αντί για DHCPv6 Client.

Όντως, βάζοντας PPP το IPv6 δούλεψε κανονικά, μέχρι που έκανα Firmware Upgrade, τώρα, με τις ίδιες ακριβώς επιλογές για κάποιο λόγο το PPP δεν δουλεύει και δυστυχώς μετά από αρκετές προσπάθειες με υπαλληλους του ΟΤΕ συνεχίζω και δεν μπορώ να βρω άκρη.

Screenshots: http://imageshack.us/g/801/15114498.png/

Για αυτό παρακαλώ αν κάποιος ξέρει πως να λύσω αυτό το πρόβλημα η έχει Draytek Router και μπορεί να μου δώσει κάποιες προτάσεις / λύσεις θα το εκτιμούσα πολύ και ελπίζω το Thread αυτό να βοηθήσει και κάποιον άλλον στο μέλλον που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων, έχω ανάρτηση κάποια Screenshot από το Menu του Router, αν χρειάζεστε και άλλα, πείτε μου και θα τα παρέχω.

rozak
29-01-13, 01:25
Σε 2130n που έχω εγώ δεν παίζει με τίποτα με τα τελευταία firmware. Το τελευταίο που παίζει σωστά είναι το 1.5.1.2.
Στα επόμενα έχει αλλάξει η επιλογή DHCPv6-PD σε PPP και ενώ ο router κάποιες φορές παίρνει ipv6 ip, δεν μοιράζει διευθύνσεις μέσα.
Οπότε, γύρνα σε προηγούμενο firmware για να δουλέψει.
Σε ξένα site δείχνει να παίζει κανονικά. Η διαφορά είναι ότι εκεί ο provider δείνει /64 range και όχι /56 όπως ο ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.