PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ WIND (ΠΕΥΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)



sambouar
21-01-13, 20:41
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω αγανακτήσει με την WIND και θέλω λίγη βοήθεια για να δω πως να κινηθώ.
Το ιστορικό(Περιοχή Πεύκα Θεσσαλονίκης):
Μέσα Δεκέμβριου 2012 αποφασίζω να αλλάξω εταιρία κινητής και απο Cosmote να πάω σε Wind. Θέλοντας να εκμεταλλευτώ την προσφορά με την έκπτωση των 10.33€ αν το συνδύαζα με σταθερή τηλεφωνία Wind Double Play, κάνω αίτηση για να φύγω απο την Cyta(που παρεμπιπτόντως ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος και με τις υπηρεσίες της και με την τεχνική εξυπηρέτηση που ήταν ταχύτατη και άψογη).

Στο κινητό η μετάβαση ήταν γρήγορη και "αναίμακτη". Στις 25 Δεκεμβρίου συνδέομαι με Wind και περιμένω την αλλαγή στο σταθερό.
Μου δίνουν πιθανή ημερομηνία 14-01-2013, όπως και συνέβη. Μου στέλνουν με sms τους κωδικούς χρήστη και διακόπτουν τη Cyta.

Αυτό ήταν...........
Όσο είδατε εσείς αύξηση στο μισθό σας τόσο είδα και εγώ τηλέφωνο(για ιντερνετ ούτε λόγος).
Το κακό είναι οτι χρειάζομαι το τηλέφωνο γιατί έχω το γραφείο μου στο σπίτι(Πολ. Μηχανικός). Όσοι με παίρνουν τηλέφωνο χτυπάει κανονικά και δεν δίνει σήμα κατειλημμένου, με αποτέλεσμα να νομίζουν οτι απουσιάζω ή στη χειρότερη ότι το έκλεισα.

Μιλάω καθημερινά με την Τεχν. Εξυπηρέτηση(που είναι ευγενικοί) και μου λένε ότι περιμένουν να πραγματοποιηθεί ένα συνδυαστικό ραντεβού με τον ΟΤΕ(κάηκε μια "κάρτα" στο dslam αν κατάλαβα καλά). Αλλά δεν έρχεται ποτέ αυτό το ραντεβού.

1. Θέλω να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά δεν ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά.
2. Μπορώ να κάνω αίτηση για αλλαγή παρόχου και θα κερδίσω κάτι με αυτό ή θα περιμένω κανένα μήνα πάλι?
3. Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ για να διαπιστώσω του λόγου το αληθές και σε ποιο τμήμα?

OxAp0d0
21-01-13, 21:27
Αρχικά, καλό κουράγιο. Ειδικά αν είναι πρόβλημα στο DSLAM.



1. Θέλω να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά δεν ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά.
2. Μπορώ να κάνω αίτηση για αλλαγή παρόχου και θα κερδίσω κάτι με αυτό ή θα περιμένω κανένα μήνα πάλι?
3. Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ για να διαπιστώσω του λόγου το αληθές και σε ποιο τμήμα?

1. ΝΑΙ. Κάνεις καταγγελία και την κοινοποιείς στη wind ή τη στέλνεις με φαξ. Θα τρέξουν λίγο παραπάνω, ακόμα και ο ΟΤΕ να φταίει, θα το κυνηγήσουν περισσότερο.
2. ΜΠΟΡΕΙΣ, αλλά θα περιμένεις 1 μήνα χωρίς τηλέφωνο. Η wind δε πρόκειται να φτιάξει βλάβη σε πελάτη που έχει καταθέσει αίτημα διακοπής.
3. ΟΧΙ. Εκτός κι αν έχεις κάποιο γνωστό, από τεχνικό τμήμα, μπορείς να του ζητήσεις να το ψάξει.

sambouar
22-01-13, 17:29
Δηλαδή... "σκάσε και κολύμπα". :down:
Είναι δυνατόν με cyta και Forthnet που είχα τα 2 προηγούμενα χρόνια να ήταν όλα εντάξει και τώρα να διαλύθηκε το dslam του ΟΤΕ?

anon
22-01-13, 18:17
Ισως γιατί βολεύει τον ΟΤΕ :wink: Πάντως καλά που είδα το νήμα αυτό, πάνω που ήμουν έτοιμος και εγώ νακάνω αίτηση στην WIND (τώρα είμαι Forthnet). Περιμένω να μάθω αποτελέσματα.

tsorbi
22-01-13, 18:33
Τα DSLAM του ΟΤΕ ειναι για τους δικούς του πελάτες.
Εσύ εισαι σε DSLAM της WIND.

sambouar
22-01-13, 21:40
Η WIND χρησιμοποιεί τις γραμμές του πΟΤΕ στην περιοχή αυτή

tsorbi
23-01-13, 19:46
Αλλο οι γραμμές και αλλο το DSLAM.
Οι περιγραφές σου:"κάηκε μια "κάρτα" στο dslam αν κατάλαβα καλά" & "διαλύθηκε το dslam του ΟΤΕ"

anon
24-01-13, 11:06
Η WIND χρησιμοποιεί τις γραμμές του πΟΤΕ στην περιοχή αυτή

Καλα που μου το είπες για να μην βάλω ΟΤΕ. Είχα ΟΤΕ δέκα χρόνια στο Ρετζίκι, στα 600 μέτρα απο το κέντρο τους... Πάντα συγχρόνιζα τέλεια στην ταχύτητα που είχα "αγοράσει" αλλα η πραγματική ταχύτητα ακόμα και εαν κατέβαζα απο το ntua ή ακόμα χειρότερα, απο το ftp.otenet.gr, δεν ξεπερνούσε το μισό της αγορασμένης ταχύτητας. Είχα 1mbps; ποτέ δεν πήγα πάνω απο 0,4 περίπου. Οταν πήγα στα 2Mbps, ποτε, μα ποτέ, δεν ξεπέρασα (είπαμε, έκανα τεστς), τα 0,8 με 0,9 Mbps. Ομοίως όταν πήγα στην συνέχεια στα 4, μετά στα 8, και στην συνέχεια στα 24 (συγχρονισμός στα 20/1). Εκεί ποτέ δεν κατέβαζε παραπάνω απο 7Mbps. Για δε κατεβάσματα εκτός δικτύου ΟΤΕ (όπως πχ απο το ftp.otenet.gr), οι ταχύτητες ήταν ακόμη πιο τραγικες.... Οταν έβαλα ανταγωνιστή, έφτασα ταχύτητες ίδιες με ταχύτητες συγχρονισμού. (άρα ήταν θέμα ΟΤΕ). Και με το που έβαλε και connxTV στην περιοχή, φαντάζομαι θαναι ακόμη χειρότερα πλέον τα πράγματα.... Αν όχι, πείτε μου... Απο περιέργεια ρωτάω.

OxAp0d0
28-01-13, 00:04
Καλα που μου το είπες για να μην βάλω ΟΤΕ. Είχα ΟΤΕ δέκα χρόνια στο Ρετζίκι, στα 600 μέτρα απο το κέντρο τους... Πάντα συγχρόνιζα τέλεια στην ταχύτητα που είχα "αγοράσει" αλλα η πραγματική ταχύτητα ακόμα και εαν κατέβαζα απο το ntua ή ακόμα χειρότερα, απο το ftp.otenet.gr, δεν ξεπερνούσε το μισό της αγορασμένης ταχύτητας. Είχα 1mbps; ποτέ δεν πήγα πάνω απο 0,4 περίπου. Οταν πήγα στα 2Mbps, ποτε, μα ποτέ, δεν ξεπέρασα (είπαμε, έκανα τεστς), τα 0,8 με 0,9 Mbps. Ομοίως όταν πήγα στην συνέχεια στα 4, μετά στα 8, και στην συνέχεια στα 24 (συγχρονισμός στα 20/1). Εκεί ποτέ δεν κατέβαζε παραπάνω απο 7Mbps. Για δε κατεβάσματα εκτός δικτύου ΟΤΕ (όπως πχ απο το ftp.otenet.gr), οι ταχύτητες ήταν ακόμη πιο τραγικες.... Οταν έβαλα ανταγωνιστή, έφτασα ταχύτητες ίδιες με ταχύτητες συγχρονισμού. (άρα ήταν θέμα ΟΤΕ). Και με το που έβαλε και connxTV στην περιοχή, φαντάζομαι θαναι ακόμη χειρότερα πλέον τα πράγματα.... Αν όχι, πείτε μου... Απο περιέργεια ρωτάω.



Αυτό που λες είναι πιθανό, ο ΟΤΕ λίγο πριν κάνουν είσοδο οι εναλλακτικοί στο broadband με SLLU και FLLU (tellas το 2006 αν θυμάμαι καλά) είχε πρόβλημα με τις ταχύτητες και πολλές φορές τις έκοβε στο μισό για να αντέξει τους συνδρομητές του. Φαντάζομαι όμως πως πλέον έχει αναβαθμιστεί και το έχει διορθώσει.
Παρόμοιο πρόβλημα είχε και η tellas το ΄08 πριν κάνει αναβάθμιση στους BBRAS της.

Πάντως σχετικά με αυτό που έλεγες πριν, αν σκέφτεσαι να πας wind για οικονομικούς λόγους (πχ συνδιασμός πακέτου με κάποιο κινητό) κάντο. Γενικά η μεταφορά σε εναλλακτικό είναι τζόγος, αλλά κατά 90% θα είσαι ΟΚ.

Αν σκέφτεσαι να κάνεις φορητότητα επειδή έχεις ακούσει πχ, ότι οι γραμμές της wind είναι μεγαλύτερες από τους άλλους παρόχους και, όπως στους σωλήνες του νερού, όσο μεγαλύτερη η διανομή, τόσο μεγαλύτερη η ποσότητα που ρέει :p :p :p , ξέχνα το και μείναι εκεί που είσαι!

PerseasG
29-01-13, 16:30
1. Θέλω να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά δεν ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά.
2. Μπορώ να κάνω αίτηση για αλλαγή παρόχου και θα κερδίσω κάτι με αυτό ή θα περιμένω κανένα μήνα πάλι?
3. Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ για να διαπιστώσω του λόγου το αληθές και σε ποιο τμήμα?

1. Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ
2.Πάρε τηλέφωνο τον προηγούμενο σου πάροχο και ζήτησε την επαναφορά σου στο δίκτυο τους (παρέα πάντα με την καταγγελία)ασκώντας το δικαίωμα της υπαναχώρησης.
3.Με τίποτα

sambouar
31-01-13, 14:16
UPDATE!!

Μέχρι σήμερα ακόμα τίποτα. Μιλάω κάθε μέρα με την εξυπηρέτηση πελατών της wind και η απάντηση κάθε φορά είναι η ίδια:
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΘΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ.

PerseaG: Τι καταγγελία να κάνω στην ΕΕΤΤ αφού μπήκα στο site τους και λέει οτι η καταγγελία πρέπει να να γίνει στον Πάροχο και αυτός θα έχει προθεσμία 20 ημερών να απαντήσει..... Δηλαδή καλό Μάρτη. Μέχρι τότε πιθανόν και να έχουν φτιάξει τη βλάβη!!!!
Δεν ξανακάνω τέτοια βλακεία. Α ρε Cytoula μου σε πρόδωσα για 10.33€ έκπτωση στο κινητό......

Υ.Γ.
Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι μου έστειλαν και τον 1ο λογαριασμό......χαχαχα
Τους πήρα τηλέφωνο και τους έκραξα για το οτι έστειλαν λογαριασμό ενώ δεν είμαι ακόμα συνδεδεμένος στο δίκτυό τους και μου είπαν οτι θα σταλεί πιστωτικός λογαριασμός.
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΦΡΑΓΚΟ

PerseasG
31-01-13, 14:42
UPDATE!!

Μέχρι σήμερα ακόμα τίποτα. Μιλάω κάθε μέρα με την εξυπηρέτηση πελατών της wind και η απάντηση κάθε φορά είναι η ίδια:
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΘΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ.

PerseaG: Τι καταγγελία να κάνω στην ΕΕΤΤ αφού μπήκα στο site τους και λέει οτι η καταγγελία πρέπει να να γίνει στον Πάροχο και αυτός θα έχει προθεσμία 20 ημερών να απαντήσει..... Δηλαδή καλό Μάρτη. Μέχρι τότε πιθανόν και να έχουν φτιάξει τη βλάβη!!!!
Δεν ξανακάνω τέτοια βλακεία. Α ρε Cytoula μου σε πρόδωσα για 10.33€ έκπτωση στο κινητό......

Υ.Γ.
Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι μου έστειλαν και τον 1ο λογαριασμό......χαχαχα
Τους πήρα τηλέφωνο και τους έκραξα για το οτι έστειλαν λογαριασμό ενώ δεν είμαι ακόμα συνδεδεμένος στο δίκτυό τους και μου είπαν οτι θα σταλεί πιστωτικός λογαριασμός.
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΦΡΑΓΚΟ

Τραγικά.....απλά τραγικά...κάνε αίτημα υπαναχώρησης και αντίστροφη φορητότητα στην CYTA με προσφορά. Μην κάθεσαι άλλο, χαλάς και τα νεύρα σου και χρήματα στα τηλεφωνήματα

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΡΑ!!!!

sambouar
31-01-13, 15:46
Τραγικά.....απλά τραγικά...κάνε αίτημα υπαναχώρησης και αντίστροφη φορητότητα στην CYTA με προσφορά. Μην κάθεσαι άλλο, χαλάς και τα νεύρα σου και χρήματα στα τηλεφωνήματα

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΡΑ!!!!

Την έκανα την καταγγελία PerseasG. Να δούμε τι θα γίνει...
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

PerseasG
31-01-13, 16:18
Την έκανα την καταγγελία PerseasG. Να δούμε τι θα γίνει...
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Έχω περάσει τα ίδια δυστυχώς και έμαθα κάτι.

Κάνε και μία αίτηση στον προηγούμενο σου πάροχο, δώσε την καταγγελία και ζήτησε καλύτερη τιμή, μίλα με κάποιον υπεύθυνο.

Καλή τύχη φίλε μου:)

t.a.k.
31-01-13, 16:57
Παιδια να σας πω και εγω την γνωμη μου. Πρωτον σε αυτο δεν φταιει η wind αλλα η εταιρια που διαχειριζεται τις μεικτονομησεις για την wind. Οταν σου ενεργοποιηθηκε η αιτηση η γραμμη σου δουλευε και ξαφνικα σταματησε. Η καρτα για το dslam που σου ειπαν ειναι μια καρτα που βρισκεται στους χωρους φυσικης συνεγκαταστασης που δινει ο οτε για τον καθε παροχο. Αυτοι οι χωροι βρισκονται στα ιδια μερη με τα κεντρα του ΟΤΕ. Anyway. sambouar παρε με ενα τηλ αν θελεις να σου πως μερικα πραγματα να σε βοηθησω. εχεις pm

sambouar
31-01-13, 17:11
t.a.k. μπορεί να έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά και εγώ τι φταίω ρε συ? Έστησα το γραφείο μου στο σπίτι(Πολιτικός Μηχανικός), γιατί "έφυγα" απο την προηγούμενη δουλειά μου και δεν μπορώ να δουλέψω. Με παίρνουν τηλέφωνο και δεν βγαίνει κάποιο ηχητικό σήμα που να δείχνει οτι υπάρχει βλάβη και όλοι νομίζουν οτι απλά λείπω συνέχεια. Εκτός του οτι το internet είναι απαραίτητο εργαλείο για μένα πλεόν. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πηγαίνω σε κοντινή βιβλιοθήκη κάθε μέρα για να δουλέψω...

t.a.k.
31-01-13, 17:14
σου εστειλα ηδη pm. Φυσικα να υποθεσω οτι εχεις σωστη συνδεσμολογια. Το τηλεφωνο παει κατ ευθειαν πανω στην μπριζα και οχι στο modem οπως στην cyta... Μην μου πεις οτι εχεις κατι τετοιο... Παρε με την στο skype π σ εστειλα η αλλιως στειλε μου το κιν σου να σε παρω εγω

sambouar
31-01-13, 17:17
Δεν είναι θέμα δικής μου συνδεσμολογίας, αφού οι ίδιοι λένε οτι έχουν πρόβλημα στο κέντρο. Θα σε πάρω στο skype.

yiapap
31-01-13, 17:33
Πρωτον σε αυτο δεν φταιει η wind αλλα η εταιρια που διαχειριζεται τις μεικτονομησεις για την wind. Η ίδια άθλια δικαιολογία όπως για τους πωλητές της HOL που υπόσχονται οπτική μέχρι το WC ότι δε φταίει η HOL αλλά οι υπεργολάβοι τους.
Θα πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι οι υπεργολάβοι είναι συνεργάτες της (κάθε) Wind. Αυτή οφείλει να τους ελέγχει εφόσον δεν μπορεί να έχει ομάδα τεχνικών στη 2η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας!

(προφανώς δεν έχω προσωπικά κάτι μαζί σου, απλά με τσατίζουν τέτοια σχόλια ;))

PerseasG
31-01-13, 17:47
To αποτέλεσμα είναι ότι ο συνδρομητής / καταναλωτής δεν έχει υπηρεσίες, δεν έχει ξεκάθαρη εικόνα για το πότε θα επιλυθεί η βλάβη της WIND (να αλλάξει εταιρία μικτονομήσεων εάν είναι τόσο χρονοβόρα και αναποτελασματική ) και επίσης του στέλνουν και χρεωστικό λογαριασμό δείχνοντας πλήρη άγνοια και μη συνεννόηση των τμημάτων μεταξύ τους.

Συνέχισε με την καταγγελία και την αντίστροφη φορητότητα χωρίς δεύτερη κουβέντα:p

Επίσης , την κίνηση αυτήν έπρεπε να την κάνει τεχνικός της WIND.

t.a.k.
31-01-13, 18:38
Η ίδια άθλια δικαιολογία όπως για τους πωλητές της HOL που υπόσχονται οπτική μέχρι το WC ότι δε φταίει η HOL αλλά οι υπεργολάβοι τους.
Θα πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι οι υπεργολάβοι είναι συνεργάτες της (κάθε) Wind. Αυτή οφείλει να τους ελέγχει εφόσον δεν μπορεί να έχει ομάδα τεχνικών στη 2η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας!

(προφανώς δεν έχω προσωπικά κάτι μαζί σου, απλά με τσατίζουν τέτοια σχόλια ;))

Απλα φιλε μου οπως σε καθε εταιρια, δεν φταει η εταιρια εαν σε μια περιοχη ετυχε να ειναι καπιος κακος τεχνικος. Ενα παραδειγμα σκεψου πως μπορει να πας σε ενα καταστημα αλυσιδα ηλεκτρικων (κωτσοβολος) και στο ενα καταστημα να μην σε εξυπηρετουν και να μην βρισκεις καποιον να σε βοηθησει. Σε αλλο καταστημα μπορει να ειναι εκυπηρετικοτατοι. Το ιδιο συμβαινει και εδω. Η wind εχει την ifast ως εταιρια για μεικτονομησεις. Η ifast δινει υπρεγολαβεια σε καθε περιοχη καποιους τεχνικους. Καποιοι μπορει να ειναι καλοι και καποιοι κακοι. Αν δεν γινει ομως κατι κακο πως μπορει να ξερει η καθε εταιρια ποιος ειναι κακος και ποιος οχι? Επισης... Το οτι δεν επικοινωνουν με τον πελατη δεν σημαινει πως δεν ασχολειται κανεις. Μπορει πραγματι να υπαρχει τεχνικος ο οποιος πηγε στο LLU και εκανε μετρησεις και προσπαθησε να διορθωσει βλαβη στο κεντρο εκει. Αυτο δεν το γνωριζει ο πελατης με αποτελεσμα να νομιζει πως τον εχουν γραμμενο. Α! και κατι ακομα προς ενημερωση σου. Η ιδια εταιρια (ifast) εχει και τις μεικτονομησεις για την hol και οι ιδιοι τεχνικοι ειναι και για τις δυο εταιριες.

- - - Updated - - -


To αποτέλεσμα .... κάνει τεχνικός της WIND.

μηπως εργαζεσαι στην cyta? τοσος καημος παντως για αντιστροφη της φορητοτας...

PerseasG
31-01-13, 18:45
Απλα φιλε μου οπως σε καθε εταιρια, δεν φταει η εταιρια εαν σε μια περιοχη ετυχε να ειναι καπιος κακος τεχνικος. Ενα παραδειγμα σκεψου πως μπορει να πας σε ενα καταστημα αλυσιδα ηλεκτρικων (κωτσοβολος) και στο ενα καταστημα να μην σε εξυπηρετουν και να μην βρισκεις καποιον να σε βοηθησει. Σε αλλο καταστημα μπορει να ειναι εκυπηρετικοτατοι. Το ιδιο συμβαινει και εδω. Η wind εχει την ifast ως εταιρια για μεικτονομησεις. Η ifast δινει υπρεγολαβεια σε καθε περιοχη καποιους τεχνικους. Καποιοι μπορει να ειναι καλοι και καποιοι κακοι. Αν δεν γινει ομως κατι κακο πως μπορει να ξερει η καθε εταιρια ποιος ειναι κακος και ποιος οχι? Επισης... Το οτι δεν επικοινωνουν με τον πελατη δεν σημαινει πως δεν ασχολειται κανεις. Μπορει πραγματι να υπαρχει τεχνικος ο οποιος πηγε στο LLU και εκανε μετρησεις και προσπαθησε να διορθωσει βλαβη στο κεντρο εκει. Αυτο δεν το γνωριζει ο πελατης με αποτελεσμα να νομιζει πως τον εχουν γραμμενο. Α! και κατι ακομα προς ενημερωση σου. Η ιδια εταιρια (ifast) εχει και τις μεικτονομησεις για την hol και οι ιδιοι τεχνικοι ειναι και για τις δυο εταιριες.

- - - Updated - - -



μηπως εργαζεσαι στην cyta? τοσος καημος παντως για αντιστροφη της φορητοτας...

Μήπως εσύ εργάζεσαι εσύ στην WIND?? Το θέμα είναι να εξυπηρετηθεί ο πελάτης και όχι η εταιρία. Ας πάει στον ΟΤΕ, δεν έχω θέμα.

yiapap
31-01-13, 19:11
Απλα φιλε μου οπως σε καθε εταιρια, δεν φταει η εταιρια εαν σε μια περιοχη ετυχε να ειναι καπιος κακος τεχνικος. Ενα παραδειγμα σκεψου πως μπορει να πας σε ενα καταστημα αλυσιδα ηλεκτρικων (κωτσοβολος) και στο ενα καταστημα να μην σε εξυπηρετουν και να μην βρισκεις καποιον να σε βοηθησει. Σε αλλο καταστημα μπορει να ειναι εκυπηρετικοτατοι. Το ιδιο συμβαινει και εδω. Η wind εχει την ifast ως εταιρια για μεικτονομησεις. Η ifast δινει υπρεγολαβεια σε καθε περιοχη καποιους τεχνικους. Καποιοι μπορει να ειναι καλοι και καποιοι κακοι. Αν δεν γινει ομως κατι κακο πως μπορει να ξερει η καθε εταιρια ποιος ειναι κακος και ποιος οχι? Επισης... Το οτι δεν επικοινωνουν με τον πελατη δεν σημαινει πως δεν ασχολειται κανεις. Μπορει πραγματι να υπαρχει τεχνικος ο οποιος πηγε στο LLU και εκανε μετρησεις και προσπαθησε να διορθωσει βλαβη στο κεντρο εκει. Αυτο δεν το γνωριζει ο πελατης με αποτελεσμα να νομιζει πως τον εχουν γραμμενο. Α! και κατι ακομα προς ενημερωση σου. Η ιδια εταιρια (ifast) εχει και τις μεικτονομησεις για την hol και οι ιδιοι τεχνικοι ειναι και για τις δυο εταιριες.Το πρόβλημα δεν είναι ότι έγινε ένα λάθος. Άνθρωποι είμαστε λάθη γίνονται. Το θεμα είναι ότι το λάθος δεν επιλύθηκε σε λογικούς χρόνους.
Τον τελικό πελάτη ποσώς τον ενδιαφέρει αν ο τεχνικός είναι της wind, της ifast ή του μπαμπη του ηλεκτρολόγου. Ο πελάτης ξέρει τη Wind και μόνο αυτή. Το πως η Wind θα έπρεπε να διαχειριστεί την υπόθεση νομίζω το ξέρεις και το ξέρω και σίγουρα δεν είναι αυτός ο τρόπος! Αν ήταν λάθος μικτονόμισης όφειλε να έχει επιλυθεί. Αν ήταν πρόβλημα στο DSLAM και αναμένουν ανταλλακτικά τότε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θα έπρεπε να ενημερωθεί ο πελάτης, να του γίνει κάποιο δώρο (π.χ. στο κινητό) κτλ. Έτσι λειτουργούν οι σοβαρές εταιρείες.
Το παράδειγμα του Κωτσόβολου που λες είναι αρκετά διαφορετικό γιατί εκεί παίζει και το θέμα franchise. Όμως ο υποθετικός σου πελάτης δεν το ξέρει. Αυτός ξέρει το "Κωτσόβολος". Δεν λέει "Α, ο Κωτσόβολος Άνω Ραχούλας είναι κακός θα πάω σε αυτόν στην Κάτω Ραχούλα". Λέει "Ο Κωτσόβολος είναι μάπα θα πάω στα Public". Γι αυτό και όλες οι εταιρείες ΕΛΕΓΧΟΥΝ περιοδικά τα καταστήματα ("mystery shopper").
(προφανώς οι παραπάνω αλυσίδες επιλέχθηκαν τυχαία- μην έχουμε και παρεξηγήσεις!)

<Edit>
Δεν είναι κακό κάποιος να εργάζεται ούτε στη Cyta ούτε στη Wind αρκεί να βοηθάει όπου μπορεί και να είναι το κατά δύναμιν "αντικειμενικός"
That said, δεν εργάζομαι σε πάροχο τηλεφωνίας :p

sambouar
06-02-13, 01:03
Τελικά μετά από 20 μέρες-30 τηλεφωνήματα-1 καταγγελία στην ΕΕΤΤ, σήμερα έγινε το συνδυαστικό ραντεβού με τον ΟΤΕ και έχω επιτέλους τηλέφωνο. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι λόγω αλλαγής της (κεντρικής)πρίζας τηλεφώνου που είχε κάνει η cyta δεν έχω τηλέφωνο στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Είπα στην wind να έρθει ένας τεχνικός να την αλλάξει αλλά πιθανώς θα με γράψουν στα @@ τους. Ξέρει κανένας συμφορουμίτης πως μπορώ να κάνω την αλλαγή μόνος μου? Άλλαξε τίποτα στην καλωδίωση η cyta ή απλώς αλλάζω πρίζα και είμαι οκ?

sambouar
07-02-13, 17:18
Κανένας που να γνωρίζει?

theopan
13-02-13, 23:30
Τα τηλεφωνικά καλώδια (πλακέ συνήθως) που συνδέεται το ρούτερ, οι τηλεφωνικές συσκευές κλπ. είναι 4κλωνα (2 ζεύγη δηλαδή). Αυτό που έχει κάνει η Cyta, είναι το 1 ζεύγος να στέλνει τη γραμμή στο ρούτερ κανονικά και από το άλλο ζεύγος του ίδιου καλωδίου να επιστρέφει στην πρίζα (μέσω του rj11 φις) τηλεφωνικό σήμα μόνο (αφού γίνει η voip επεξεργασία από το ρούτερ). Στη συνέχεια πάνω στους 2 εκ 4 ακροδεκτών της πρίζας (αυτούς που παίρνουν το σήμα της "επιστροφής") έχει συνδέσει το ζευγάρι των καλωδίων (ραζίμ-αυτά που διατρέχουν τους τοίχους του σπιτιού σου) που διοχετεύει τηλεφωνικό σήμα στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού σου (τα οποία παλιότερα και κανονικά ήταν συνδεδεμένα σε παραλληλία το ζευγάρι, πάνω στο κεντρικό καλώδιο που ανεβαίνει από τον κατανεμητή του κτιρίου σου). Καλύτερα δε μπορώ να σου το εξηγήσω τώρα. Αν καταλαβαίνεις τι λέω, αν έχεις πιάσει κατσαβίδι ποτέ στα χέρια σου και με ένα πολύμετρο δε νομίζω ότι θα είναι δύσκολο να το φτιάξεις. Πρέπει με απλά λόγια να ξανασυνδέσεις το ζευγάρι που στέλνει στα δωμάτια, πάνω στο κεντρικό ζευγάρι που έρχεται από κάτω. Αλλιώς φώναξε έναν οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο. Δεν είναι ανάγκη να είναι τεχνικός της Wind για να το κάνει αυτό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.