PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γινεται οταν το DSL disconnects?



terryk
12-06-04, 20:09
Γεια σας.
Ισως ο τιτλος του μηνυματος να ειναι λαθος.
Τι εννοω:
Οταν αρχιζουμε το modem και ενωνει με τον ISP, παιρνει ενα lease για καποιο χρονικο διαστημα. Μετα απο αυτο, πρεπει να ξαναγινει log-on.
Αν εχω δικιο σε αυτο, γινεται το logon αυτοματα η πρεπει να γινει προσπαθεια για προσβαση στο internet πρωτα?
Αν χρειαζεται προσβαση στο internet, τι γινεται στην γραμμη μεχρι να γινει αυτο?
Ο λογος για την περιεργεια:
Εχω το DSL online συνεχεια (ethernet access) αλλα σημερα που γυρισα σπιτι, προτου μπω στο internet, ανακαλυψα οτι η τηλεφωνικη γραμμη του DSL εκανε θορυβους λες και ειταν καποιο modem στην γραμμη.
Ο θορυβος σταματησε μονο οταν εβγαλα το καλωδιο του DSL modem και το ξαναβαλα.
Ειναι ετσι η υπαρχει προβλημα καπου αλλου?
Επισης, σε Ethernet connections. πως γινεται γρηγορα ενα disconnect χωρις να τραβαω καλωδια? Disable and re-enable the network?
Ευχαριστω.

potis21
12-06-04, 20:23
Γεια σας.
Ισως ο τιτλος του μηνυματος να ειναι λαθος.

Αν ειναι λαθος, διορθωσε τον. :wink: Μπορείς με την εντολη "επεξεργασία", το κουμπακι πανω δεξια. :)


Εχω το DSL online συνεχεια (ethernet access) αλλα σημερα που γυρισα σπιτι, προτου μπω στο internet, ανακαλυψα οτι η τηλεφωνικη γραμμη του DSL εκανε θορυβους. Ο θορυβος σταματησε μονο οταν εβγαλα το καλωδιο του DSL modem και το ξαναβαλα.

Δεν εχεις βαλει το modem σε καποιο UPS. :wink:

To modem υπεστη μια στιγμιαια απωλεια τασης, και μπλοκαρε ο επεξεργαστης του. :!:

Προσπαθουσε να καλει connect στο DSLAM αλλα αποτυχαινε. :roll:



λες και ηταν καποιο modem στην γραμμη.

Γιατι, δεν ΕΙΝΑΙ καποιο μοντεμ στην γραμμη?!?!?!
:shock: :lol: :lol:


Επισης, σε Ethernet connections. πως γινεται γρηγορα ενα disconnect χωρις να τραβαω καλωδια? Disable and re-enable the network?


Σε τι λειτουργικο? :?:

Στα XP κανεις disable & re-enable the device

:arrow: 1)για να δωσεις την ευκαιρια στον DHCP client να ξαναπαρει τις ρυθμισεις, εαν ειναι ρυθμισμενο σε αυτοματη αποδοση ρυθμισεων.Αυτο ομως γινεται και με την επιλογη "επιδιoρθωση"

:arrow: 2) Επειδη το disable απενεργοποιει και το hardware, κατι τετοιο θα εκανε επανεκκινηση ΚΑΙ την πορτα του router ή του εκαστοτε switch.

Συνηθως, αυτο εξυπηρετει τον σκοπο για τον οποιο κανεις restart το δικτυο, αλλα υπαρχουν και switch οπως το 16-πορτο της 3com το οποιο μετα απο αλλαγη σε μια πορτα σκαναρει ολες τις πορτες απο την αρχη για το βελτιστο ΒW αναμεσα στις πορτες, και για 10 sec τα κανει μπαχαλο σε ολο το δικτυο. :? :? :!:

terryk
12-06-04, 22:08
Ευχαριστω.
Ειμαι σε XP οποτε μου απαντησες κι'ολας.
Δεν το εχω σε UPS ακομα αλλα θα το ενωσω αυριο μολις τελειωσω τα δοκιμαστικα.
Γιατι να κανει θορυβο σαν modem?
An to DSL modem ειχε προβλημα, γιατι να επιρρεαζει την DSL γραμμη? Τι σκοπο εχουν τα splitters αν η PSTN γραμμη που παρεχουν χαλαει οποτε καποιο μηχανημα (DSL) ενωμενο στο αλλο βησμα εχει προβλημα?
Γεια χαρα.

NetTraptor
13-06-04, 03:47
Γεια χαρά και αμύγδαλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.