PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αναγνώριση κλήσεων



theopan
21-01-13, 23:24
Το έχω παρατηρήσει αμέσως μετά την επαναφορά από vdsl σε adsl. Κάποιες φορές δεν εμφανίζεται πλέον η ταυτότητα καλούντος στο τηλέφωνό μου (ασύρματο Panasonic). Κάποιες άλλες χρειάζεται να χτυπήσει 3-4 φορές πριν εμφανιστεί. Δηλώθηκε βλάβη από την Παρασκευή και πριν καμιά ώρα με πήρε τηλέφωνο τεχνικός να με ρωτήσει αν αποκαταστάθηκε. Έκανε επανεκκίνηση την "υπηρεσία" όπως μου είπε (υποθέτω της αναγνώρισης κλήσεων; ). Αμέσως μετά σε κλήση που είχα από αλλού, το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε. Το πρόβλημα είναι ότι είναι περιστασιακό και δε μπορώ να το αναπαράγω. Η τηλεφωνική συσκευή να φταίει μάλλον αποκλείεται γιατί δοκίμασα και με άλλη αλλά όπως είπα ξεκίνησε μετά την επαναφορά σε adsl οπότε "βρωμάει". Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα πριν το ξαναδηλώσω και ζητήσω να έρθει τεχνικός (όπως μου είπαν ότι θα κάνουν αν παραμείνει);
Θα το πληρώνω για καιρό τελικά το αποτυχημένο "πείραμα" του vdsl...

theopan
25-01-13, 12:53
Το έχετε δει πάνω από 100 μέχρι τώρα. Κανείς δε μπορεί να κάνει μια εικασία για το τι μπορεί να συμβαίνει; Βάζω επιπλέον στο καλώδιο ένα παλιό μηχανάκι για αναγνώριση κλήσεων (General Electric) που έχω και όταν παρατηρείται το πρόβλημα, το μηχανάκι δείχνει κανονικά τον αριθμό του καλούντα, αλλά το ασύρματο τηλέφωνο όχι. Δε μπορώ να πιστέψω ότι χάλασε κάτι (τι άραγε;; ) ξαφνικά στην τηλεφωνική συσκευή. Πιο πιθανό βλέπω εκεί που με "κούμπωσαν" μετά την επαναφορά στο adsl κάτι να αλλάζει σε επίπεδο εξοπλισμού και να υπάρχει ασυμβατότητα με τις Panasonic τηλ. συσκευές...

@ ADSLgr.com All rights reserved.