PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για Μετάβαση σε Wind



WebChief
22-01-13, 14:07
Παιδες θα ηθελα σας παρακαλω να ρωτησω εσας που ειστε στην Wind αν ειστε γενικα ευχαριστημενοι, επειδη σκεφτομαι να κανω την μεταβαση απο τον παροχο που ειμαι τωρα προς Wind. (δε ξερω αν επιτρεπεται να γραψω που ειμαι τωρα)

Με πηραν σημερα τηλεφωνο απο Wind σχετικα με μια νεα προσφορα που τα εχει "ολα μαζι σε ενα" (σταθερο, internet, κινητο) με 39.90 το μηνα με ΦΠΑ (και μαλιστα χωρις τελη ενεργοποιησης). Το πακετο εχει: Απεριόριστα αστικά/υπεραστικά από σταθερό και κινητό, δωρεάν 300 λεπτά προς κινητά και από το σταθερό και από το κινητό, ADSL έως 24 Mbps & δωρεάν 350 ΜΒ στο κινητό, επιπλέον απεριόριστη επικοινωνία μεταξύ του σταθερού και του κινητού και Δωρεάν τέλος ενεργοποίησης (σε περίπτωση φορητότητας της σταθερής γραμμής). Επισης ενα θεμα ειναι οτι με τον παροχο που ειμαι τωρα δεν εχω τηλεφωνο/internet οταν εχω διακοπη ρευματος (λογω Voip), ενω με τη Wind δεν θα χω αυτο το προβλημα.

Τι λετε, αξιζει να κανω τη μεταβαση ?

Ευχαριστω
:)

lazarosbo
22-01-13, 15:10
κι εγώ αυτή τη προσφορά πήρα, η ενεργοποίηση μου έγινε πριν 5 μέρες και όλα λειτουργούν μια χαρά ( ειδικά στο Internet - που δεν το περίμενα- είναι πολύ καλύτερη η ταχύτητα κατεβάσματος )

nyannaco
22-01-13, 15:10
δε ξερω αν επιτρεπεται να γραψω που ειμαι τωραΓιατί να μην επιτρέπεται; Αλλωστε, φαίνεται και στο προφίλ σου, στο header του post :)

WebChief
22-01-13, 15:30
α ναι, εχεις δικιο, φαινεται ... (δεν το ειχα προσεξει, το ειχα βαλει καποτε παλια)

nikosmelt
22-01-13, 16:57
Ίσως είναι προτιμότερο να προσδιορίσεις ακριβώς περιοχή, μήπως υπάρχει κοντά κάποιος της wind να μας πει εντυπώσεις. Εγώ είμαι καιρό στην wind, πρόσφατα ενεργοποίησα και το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε στο κινητό ούτε στο σταθερό/internet.

villasg
22-01-13, 17:12
Σωστα παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη σου .
Εγω ειμουν απο tellas παρεμεινα επι wind και διεκοψα μετα λογω του οτι πηγα επαρχια .
Πριν λιγο επεστρεψα στην wind στο vdsl πακετο .
Ποτε δεν ειχα καποιο σοβαρο προβλημα με αυτους .
Επισης λαβε υποψην οτι θα εχεις πιο καλη τηλεφωνια ( ποιοτητα ) γιατι εκει που εισουν ηταν voip

theopan
22-01-13, 18:59
Επισης λαβε υποψην οτι θα εχεις πιο καλη τηλεφωνια ( ποιοτητα ) γιατι εκει που εισουν ηταν voip

Καλά αυτό συζητείται... Η voip υλοποίηση της Netone (παλιότερα πριν κλείσει) και της Cyta σήμερα, είναι μάλλον καλύτερες ποιοτικά από την καλύτερη "PSTN". Όπως αντίστροφα η Forthnet (μέχρι πριν λίγο καιρό τουλάχιστον) και η ΟΝ (ακόμα σε κάποιες περιπτώσεις) δίνουν επιεικώς απαράδεκτη "PSTN" τηλεφωνία. Η "ευκολία" διαχείρισης μέσα στο σπίτι είναι το ουσιαστικό προτέρημα της "PSTN" και αυτό βέβαια δεν είναι κάτι μη αντιμετωπίσιμο στα voip...

zakk75
22-01-13, 20:01
Κι εγω απο ΟΤΕ σε wind πριν λιγες μερες και ολα βαινουν καλως για την ωρα. ( την ιδια σχεδον προσφορα πηρα κι εγω). Μετακινησου αφοβα.
Επισης, ο χρονος που μου ειχαν πει για την ενεργοποιηση, ηταν αυτος χωρις καμια καθυστερηση (20 μέρες).

WebChief
22-01-13, 20:10
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για το feedback.

Η περιοχη που ειμαι ειναι Αθηνα κεντρο (Πεδιον του Αρεως - Πλατεια Βικτωριας).

Για να ειμαι ειλικρινης δεν ειχα προβληματα με την CYTA, εκτος απ το οτι δεν ειχα τηλεφωνο/internet οταν υπηρχε διακοπη ρευματος.

Αλλα βρισκω απλα πολυ πιο οικονομικο το να τα εχω "ολα μαζι σε ενα" (σταθερο/internet/κινητο) απ την Wind, γλιτωνω αρκετα ετσι καθε μηνα.

Και επισης βλεπω οτι δινουν μονο εναν τυπο router απ την Wind (ενα ZTE μαρκας), το οποιο ελπιζω να ειναι οκ απο ποιοτητα. Τους ρωτησα αν θα μπορουσα να επιλεξω μεταξυ 2-3 routers, αλλα δινουν μονον αυτο (και ενα αλλο μοντελο, αλλα εκεινο ειναι για VDSL).

villasg
22-01-13, 21:08
Η περιοχη που ειμαι ειναι Αθηνα κεντρο (Πεδιον του Αρεως - Πλατεια Βικτωριας).


Εισαι αρχοντας σε αυτη την περιοχη ,( ανηκεις στο κεντρο ΑΡΗΣ ) ανετα μπορεις να παρεις και vdsl και θα συγχρονιζεις και πολυ ψηλα

mobile_32
23-01-13, 00:34
Και επισης βλεπω οτι δινουν μονο εναν τυπο router απ την Wind (ενα ZTE μαρκας), το οποιο ελπιζω να ειναι οκ απο ποιοτητα. Τους ρωτησα αν θα μπορουσα να επιλεξω μεταξυ 2-3 routers, αλλα δινουν μονον αυτο (και ενα αλλο μοντελο, αλλα εκεινο ειναι για VDSL).[/QUOTE] δες σχετικό νήμα για το μοντεμ στο φόρουμ.το εχω και εγω,για απλή χρήση καλο ειναι,μη περιμένεις ιδιαίτερα πράγματα απο αυτο.

ithaki59
23-01-13, 01:42
Προσεξε γιατι κατι αντιστοιχο μου ειχαν πει και μενα στο τηλεφωνο και ακομα προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας 155 ευρω λογ/μος μονο για 1 μηνα και μια βδομαδα .Να ξερεις οτι βαζουν 2πλο παγιο στο κινητο και στο σταθερο στον πρωτο λογ/μο χωρις να σε εχουν ενημερωσει !!!!!!!!

WebChief
23-01-13, 10:32
επισης ρε παιδες, σχετικα με το ZTE router που δινουνε, μολις προσεξα σε κατι φωτογραφιες του που ειδα στο internet οτι ΔΕΝ διαθετει εξωτερικη κεραιουλα !! ... Πιανει καλο σημα το Wi-Fi εντος του σπιτιου ?? (για σας που το εχετε ηδη ρωταω)

Koala_
23-01-13, 13:23
Το ασύρματο του έχει εμβέλεια, αλλά σε εμένα τουλάχιστον αποσυνδεόταν συχνά ο υπολογιστής μου. Η λυση ήταν να βάλω το παλιό μου ρούτερ σαν access Point μόνο για το ασύρματο και να το συνδέσω με ένα καλώδιο με το ΖΤΕ. Το ΖΤΕ του VDSL που δίνει η Wind θα το έλεγα αξιοπρεπέστατο με πολλές επιλογές.

Εγώ είμαι στο Γκύζη και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά πέφτω στο ΑΚ Αλεξάνδρας. Εσύ λογικά θα πέφτεις στον Άρη.

Επίσης μια συμβουλή, να ελέγξεις την προσφορά που σου κάνουν γιατί οι τηλεφωνικές πωλήσεις στην Ελλάδα είναι μια ψιλοαπάτη. Ή πήγαινε σε ένα κατάστημα Wind και ζήτα την ίδια προσφορά, ή κάνε την ηλεκτρονικά. Στην τελική αν την έχεις κάνει ήδη, έλεγξε τί χαρτιά θα σου φέρει ο κούριερ, και ας τον καθυστερήσεις.

alex24
23-01-13, 13:42
Καλύτερα πήγαινε σε κατάστημα γιατί όπως βλέπω στο site δεν υπάρχει κάτι με 39,90 ή πάρε τους τηλέφωνο μην πολύ εμπιστεύεσαι άτομα που σε καλούν για προσφορές γιατί μόνο προσφορές δεν είναι.

WebChief
23-01-13, 14:15
Το ασύρματο του έχει εμβέλεια, αλλά σε εμένα τουλάχιστον αποσυνδεόταν συχνά ο υπολογιστής μου. Η λυση ήταν να βάλω το παλιό μου ρούτερ σαν access Point μόνο για το ασύρματο και να το συνδέσω με ένα καλώδιο με το ΖΤΕ. Το ΖΤΕ του VDSL που δίνει η Wind θα το έλεγα αξιοπρεπέστατο με πολλές επιλογές.

Εγώ είμαι στο Γκύζη και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά πέφτω στο ΑΚ Αλεξάνδρας. Εσύ λογικά θα πέφτεις στον Άρη.

Επίσης μια συμβουλή, να ελέγξεις την προσφορά που σου κάνουν γιατί οι τηλεφωνικές πωλήσεις στην Ελλάδα είναι μια ψιλοαπάτη. Ή πήγαινε σε ένα κατάστημα Wind και ζήτα την ίδια προσφορά, ή κάνε την ηλεκτρονικά. Στην τελική αν την έχεις κάνει ήδη, έλεγξε τί χαρτιά θα σου φέρει ο κούριερ, και ας τον καθυστερήσεις.
σε ευχαριστω πολυ φιλε, πηρα και τηλεφωνο στην Wind και τα διασταυρωσα ολα τα χαρακτηριστικα της προσφορας, ενα προς ενα, ολα συμφωνουσανε με αυτα που μου ειχε πει στο τηλεφωνο η εξωτερικη συνεργατης τους.

Ναι, υπαγομαι στο κεντρο ΑΡΗΣ, σε αυτο ημουνα και στους 3-4 προηγουμενους παροχους που ειχα μεχρι σημερα.

Θα ξαναπαρω τηλεφωνο στη Wind και θα ζητησω αν γινεται να μου στειλουνε σε 2-3 βδομαδες που θα με ενεργοποιησουνε το VDSL ZTE Router (αντι για το ADSL), αλλα μαλλον "χλωμο" το βλεπω...

theopan
23-01-13, 14:51
Και επισης βλεπω οτι δινουν μονο εναν τυπο router απ την Wind (ενα ZTE μαρκας), το οποιο ελπιζω να ειναι οκ απο ποιοτητα.

Θα σε στεναχωρήσω αλλά ελπίζεις μάταια... Είναι χάλι μαύρο. Ολόκληρο θέμα υπάρχει για αυτό: http://www.adslgr.com/forum/threads/460501-ADSL-WIND-και-modem-ZTE-ZXV10-H108L.
Δε γίνεται να σου στείλουν το 931 (αυτό για VDSL). Ο μόνος τρόπος είναι να ζητήσεις να μπει το VDSL σαν add-on.

villasg
23-01-13, 14:59
Θα ξαναπαρω τηλεφωνο στη Wind και θα ζητησω αν γινεται να μου στειλουνε σε 2-3 βδομαδες που θα με ενεργοποιησουνε το VDSL ZTE Router (αντι για το ADSL), αλλα μαλλον "χλωμο" το βλεπω...

ΠΡΟΣΟΧΗ trick :
Μπορεις να ζητησεις το addon του vdsl απο την αρχη .
Σου στελνουν το vdsl modem.
Μολις ενεργοποιηθεις , μετα απο 3-5 ημερες ζητας την απενεργοποιηση του addon vdsl γιατι δεν σε εξυπηρετει .
Σε γυρνανε σε κανονικο adsl και το ανωτερο που θα δωσεις ειναι +10 ευρω ( κανονικα την αναλογια για τις Χ ημερες που ειχες vdsl = 10/30 = 0,33e*Χ= το επιπλεον ποσο )
Σε γυρνανε και σου μενει το modem ( και το πιο πιθανο ειναι να σου στειλουν και ενα δευτερο το adsl modem αυτη την φορα και να εχεις 2 οπως εχει αναφερθει εδω μεσα )

lazarosbo
23-01-13, 15:34
επισης ρε παιδες, σχετικα με το ZTE router που δινουνε, μολις προσεξα σε κατι φωτογραφιες του που ειδα στο internet οτι ΔΕΝ διαθετει εξωτερικη κεραιουλα !! ... Πιανει καλο σημα το Wi-Fi εντος του σπιτιου ?? (για σας που το εχετε ηδη ρωταω)

το router που δίνουνε (ΖΤΕ) είναι -σε απόδοση- μέτριο, χρησιμοποιώ το Dray Tek Vigor 2710n εδω και 4 χρόνια χωρις κανένα πρόβλημα και στον προηγούμενο πάροχο (ΟΤΕ) αλλά και στο νέο (WIND)

villasg
23-01-13, 15:37
ΠΡΟΣΟΧΗ trick :
Μπορεις να ζητησεις το addon του vdsl απο την αρχη .
Σου στελνουν το vdsl modem.
Μολις ενεργοποιηθεις , μετα απο 3-5 ημερες ζητας την απενεργοποιηση του addon vdsl γιατι δεν σε εξυπηρετει .
Σε γυρνανε σε κανονικο adsl και το ανωτερο που θα δωσεις ειναι +10 ευρω ( κανονικα την αναλογια για τις Χ ημερες που ειχες vdsl = 10/30 = 0,33e*Χ= το επιπλεον ποσο )
Σε γυρνανε και σου μενει το modem ( και το πιο πιθανο ειναι να σου στειλουν και ενα δευτερο το adsl modem αυτη την φορα και να εχεις 2 οπως εχει αναφερθει εδω μεσα )


το βρηκα


Και σήμερα τελικά, αν και δεν ξαναγύρισα ακόμα σε adsl, ναι, μου έστειλαν κι εμένα ...νέο ρούτερ (ZXV10 H108L), ωσάν να έκανα καινούργια σύνδεση!! Είναι τελικά απίστευτοι...
Δεν ήθελα να το παραλάβω μπας και τους δώσω να καταλάβουν ότι είναι για γέλια, αλλά φοβήθηκα μήπως τυχόν στραβώσει τίποτα στο (προφανώς "ηλίθιο") σύστημά τους και καθυστερήσει κι άλλο η επαναφορά... Σηκώνω τα χέρια ψηλά με τη Wind από σήμερα και στο εξής...Εύγε! Μην παραλείψετε να κόψετε κι άλλο τους μισθούς των υπαλλήλων σας μετά όπως είπε προ ημερών κι ο φίλος παραπάνω, γιατί "δε βγαίνετε" τη στιγμή που κάνετε τέτοιες ηλίθιες σπατάλες...

km2111
22-04-13, 15:35
κι εγώ αυτή τη προσφορά πήρα, η ενεργοποίηση μου έγινε πριν 5 μέρες και όλα λειτουργούν μια χαρά ( ειδικά στο Internet - που δεν το περίμενα- είναι πολύ καλύτερη η ταχύτητα κατεβάσματος )
Καλησπερα, σε ποια περιοχη, τι ταχυτητα Download/Upload εχεις ?

Ευχαριστω

kwstas mixaletos
23-04-13, 11:28
Γιατί να μην επιτρέπεται; Αλλωστε, φαίνεται και στο προφίλ σου, στο header του post :)

Μπορεί να ποστάρει από τη δουλειά του... όπως κι εγώ άλλωστε..... πάντως η wind απ'ότι ξέρω παίζει ανα περιοχή, οπότε ζήτα πληροφορίες από τους γείτονες ή άτομα στα φόρουμ που μένουν ή εργαζονται κοντά σου.

techgirl
23-04-13, 15:51
To zte το έχω και εγώ, εντάξει δουλεύει, δεν έχω κανένα θέμα...Πάντως τέτοια προγράμματα συνδυαστικά γενικώς συμφέρουν...Η μαμά μου έβαλε πριν λίγους μήνες το wind one Large με ιντερνετ-απεριοριστα σταθερα , 300 λεπτα κινητά κ 350 mb σε κινητό (μια χαρα δλδ-κομπλε προγραμματάκι) με 40κατι ευρώ το μήνα...Τώρα το έχουν απο οτι ειδα στο 50αρικο, αλλά και πάλι είναι αρκετά συμφέρων...

frankid
06-02-14, 23:57
Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι να μεταβώ σε Wind αλλά πριν κάνω την αίτηση θα ήθελα την άποψη σας. Μένω Ν.Σμύρνη και έχω On αλλά με τη προσφορά που έχει αυτή τη περίοδο, είναι αρκετά συμφέρουσα.

Γενικότερα το dslam που υποστηρίζει την υπηρεσία αλλά και η τηλεφωνία είναι αξιόπιστα?

Να αναφέρω ότι η υφιστάμενη γραμμή κλειδώνει στα ~11Mbps και η τηλεφωνία είναι VoIP.

Ευχαριστώ:oneup:

frankid
17-02-14, 16:51
Καλησπέρα παιδιά

Σκέφτομαι να μεταβώ σε Wind αλλά πριν κάνω την αίτηση θα ήθελα την άποψη σας. Μένω Ν.Σμύρνη και έχω On αλλά με τη προσφορά που έχει αυτή τη περίοδο, είναι αρκετά συμφέρουσα.

Γενικότερα το dslam που υποστηρίζει την υπηρεσία αλλά και η τηλεφωνία είναι αξιόπιστα?

Να αναφέρω ότι η υφιστάμενη γραμμή κλειδώνει στα ~11Mbps και η τηλεφωνία είναι VoIP.

Ευχαριστώ:oneup:

Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει πριν κάνω την αίτηση?

frankid
26-02-14, 22:55
Τελικά προχώρησα στην αίτηση και πλέον έχω Wind. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Σήμερα είχανε πει για ενεργοποίηση σήμερα έγινε (εντάξει, είχαμε και μια μικρή δίωρη διακοπή) αλλά όλα οκ.

Τηλεφωνία, πολύ καλή, στο αναμενόμενο επίπεδο, με πολύ καλή ακουστότητα.
Internet, DL 13,8Mbps/ UL 1024Μbps. (22db attenuation / 7dB SNR Margin).

olindo
17-03-14, 20:48
θελω να παω και εγω στη Wind με την προσφορα που κανουν τορα.Εισαι ευχαριστιμενος με την ταχυτιτα?,εχεις αποσυνδεσεις καθολου?
Τι λετε, αξιζει να παω στη Wind ? Με ενδυαφερι το ιντερνετ παν'απολα.

techgirl
18-03-14, 14:29
θελω να παω και εγω στη Wind με την προσφορα που κανουν τορα.Εισαι ευχαριστιμενος με την ταχυτιτα?,εχεις αποσυνδεσεις καθολου?
Τι λετε, αξιζει να παω στη Wind ? Με ενδυαφερι το ιντερνετ παν'απολα.

προσωπικά είμαι πολύ Οκ-και ταχύτητα και μηδαμινές αποσυνδέσεις και κυρίως οικονομία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.