PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιμετωπίζω πρόβλημα με γραμμή και δε ξέρω τι να κανω



nickpgr
10-01-07, 18:45
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 2 μήνες που είχα ADSL γραμμή μέσω ΟΤΕ είχα διάφορα προβλήματα με ταχύτητες κλπ. όπως
και πολύς κόσμος με τις τότε αναβαθμίσεις.

Ξαφνικά μια μέρα δε συγχρόνιζε ο router (4 routers για να είμαι ακριβής).
Δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ αλλά μετά από 3 εργάσιμες μιας που δεν έγινε τίποτα
ξεκίνησα τις διαδικασίες του Zisto της TELLAS.

Να προσθέσω ότι ακύρωσα την γραμμή μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας με το αντίστοιχο τμήμα του ΟΤΕ
και έκανα τη μετατροπή από ISDN σε PSTN.

Τώρα όμως στη τελική φάση ενεργοποίησης του Zisto έρχομαι αντιμέτωπος με το προβληματικό
παρελθόν μου.

Στη γραμμή μου βρέθηκε πρόβλημα από τη TELLAs και βρίσκομαι σε ενα στάδιο δοκιμών διαφορετικών modulations για να πιστεί και ο πιο άπιστος (ΟΤΕ) ότι στη γραμμή μου δε μπορεί να λειτουργήσει ADSL.

Μη ξεχάσω να αναφέρω ότι τηλέφωνο έχω κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.
(άλλωστε η τάση της τηλεφωνικής γραμμής είναι μεγαλύτερη από τις ανάγκες της ADSL αν τα λέω σωστά διαφορετικά διορθώστε με)

Αυτό που με ανησυχει περισότερο από όλα είναι η περίπτωση του εντοπισμού του προβλήματος του χαλκού μεταξύ καφάο και σπίτι μου. Σε αυτή τη περίπτωση τι θα μπορούσα να κάνω?

οι άλλες περιπτώσεις προβλήματος ποιες θα μπορούσαν να είναι?
Καφάο και ΟΤΕ γενικότερα?

Δηστυχώς ήδη να με χτυπάει το σύνδρομο στέρησης έχω και αυτό το πρόβλημα που από ότι φαίνεται είναι και το πιο σοβαρό από ότι υπολόγιζα.

Μπορώ να μάθω από OTE περί τίνος πρόκειται? Να αναφέρω οτί την έκανα με ελαφρά από τον ΟΤΕ και κάνω προσπάθεια για ΤΕΛΛΑΣ?

Είμαι σε πραγματικό αδιέξοδο και επηρεάζει αρνητικά τη ψυχική μου υγεία :(

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι ή να με συμβουλέψει?

Έλπίζω το Topic να είναι εδώ που ανήκει :p


Καλό απόγευμα και περαστικά μου :wounded:

voger
10-01-07, 19:12
Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι το καφάο αλλά είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και αποφάνθηκε ότι μέχρι την εισαγωγή τους στην πολυκατοικία δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα ήταν δηλαδή από την εισαγωγή (στο υπόγειο) μέχρι το διαμέρισμα μου (τρίτος όροφος).

Η λύση ήταν να τραβήξω καλώδιο UTP από την εισαγωγή μέχρι το ρούτερ, παράλληλα με την παλιά καλωδίωση. Παράλληλα εννοώ σαν κύκλωμα όχι ότι πηγαίναν δίπλα δίπλα. Τώρα το καινούριο καλώδιο (το UTP) έχει επάνω του μόνο το ρούτερ, και το παλιό (δύο απλά ηλεκτρολογικά σύρματα) έχει τα τηλέφωνα. Από τότε κανένα πρόβλημα.

Επειδή την όλη εγκατάσταση την έκανε συγγενής μου πολυτεχνίτης, και επειδή θέλαμε να γίνει καλή δουλεία τα υλικά μας κόστισαν περίπου 45 ευρό. Μόνο το καλώδιο περίπου 40m κόστισε περίπου 20 ευρό (αν θυμάμαι καλά).

giwrgosth
10-01-07, 22:54
Αυτό που με ανησυχει περισότερο από όλα είναι η περίπτωση του εντοπισμού του προβλήματος του χαλκού μεταξύ καφάο και σπίτι μου. Σε αυτή τη περίπτωση τι θα μπορούσα να κάνω?
Τι μπορεί να έχει δηλαδή το καλώδιο? Να έχει υγρασία ή να είναι καρβουνιασμένο και να μην μπορεί να περάσει ADSL? Δύσκολο το βλέπω. Αν όμως εκεί είναι το πρόβλημα τότε νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να σου φέρει καλώδιο σπίτι σου που να παίζει, άσχετα αν φύγεις από τον ΟΤΕ και πας στην Tellas, τον χαλκό αυτός τον διαχειρίζετε.
Στην περίπτωση αυτή θα τους ζητήσεις να σου το αλλάξουν. Με μετρήσεις βρίσκουν τι και πως. Όμως υπάρχει και το σοβαρό ενδεχόμενο να είσαι μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ και να μην μπορεί να δουλέψει ADSL λόγω απόστασης. Δες μήπως είναι κάτι τέτοιο. Σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

harris
11-01-07, 03:20
Τι μπορεί να έχει δηλαδή το καλώδιο? Να έχει υγρασία ή να είναι καρβουνιασμένο και να μην μπορεί να περάσει ADSL? Δύσκολο το βλέπω. Αν όμως εκεί είναι το πρόβλημα τότε νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να σου φέρει καλώδιο σπίτι σου που να παίζει, άσχετα αν φύγεις από τον ΟΤΕ και πας στην Tellas, τον χαλκό αυτός τον διαχειρίζετε.
Στην περίπτωση αυτή θα τους ζητήσεις να σου το αλλάξουν. Με μετρήσεις βρίσκουν τι και πως. Όμως υπάρχει και το σοβαρό ενδεχόμενο να είσαι μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ και να μην μπορεί να δουλέψει ADSL λόγω απόστασης. Δες μήπως είναι κάτι τέτοιο. Σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

Πριν όμως από αυτά, δεν θα ήταν σκόπιμο να καλέσει κάποιον ειδικό να του μετρήσει την γραμμή από το διαμέρισμά του μέχρι τον κατανέμητή του; :hmm:

nickpgr
11-01-07, 10:36
Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έχω τραβήξει καλλώδιο UTP απέξω μέχρι το σπίτι μου οπότε πιστευω ότι το πρόβλημα θα
μπορούσε να παρουσιάζεται στη χειρότερη μέχρι το κατανεμητή.

Και όντως από ότι ενημερώθηκα θεωρείται ο ΟΤΕ υπεύθυνος για τη παροχή γραμμής.

θα δούμε τώρα πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

giwrgosth
11-01-07, 10:37
Πριν όμως από αυτά, δεν θα ήταν σκόπιμο να καλέσει κάποιον ειδικό να του μετρήσει την γραμμή από το διαμέρισμά του μέχρι τον κατανέμητή του; :hmm:
Κατάλαβα ότι κάλεσε τον ΟΤΕ και του είπαν ότι κάπου εκεί είναι το πρόβλημα.
Αν δεν κάλεσε φυσικά και θα πρέπει να το κάνει!

harris
11-01-07, 10:46
Έχω τραβήξει καλλώδιο UTP απέξω μέχρι το σπίτι μου οπότε πιστευω ότι το πρόβλημα θα μπορούσε να παρουσιάζεται στη χειρότερη μέχρι το κατανεμητή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό ;) :oneup:

Άρα είναι θέμα πλέον του ΟΤΕ να βρει και να λύσει το πρόβλημα από το Κέντρο μέχρι το σπίτι σου ;)

nickpgr
11-01-07, 11:05
Κατάλαβα ότι κάλεσε τον ΟΤΕ και του είπαν ότι κάπου εκεί είναι το πρόβλημα.
Αν δεν κάλεσε φυσικά και θα πρέπει να το κάνει!

Με καλέσανε από ΤΕΛΛΑΣ χθές και μου είπανε να πάρω τηλ τον ΟΤΕ να δηλώσω βλάβη
Αλλά όταν τους είπα ότι είχα ακυρώσει την μέχρι τότε ADSL που μου παρείχε ο OTE πρίν ξεκινήσω τη διαδικασία ενεργοποίησης του ΖΙΣΤΟ
τότε τα πράγματα άλλαξαν και περιμένω νέα ενημέρωση σήμερα για ενημέρωση της κατάστασης μου ως έχει και τι πρέπει να γίνει.

Εν αναμονή λοιπόν.

Internet σε 5..4...3....2.....1. χρόνια :p

nickpgr
11-01-07, 13:52
Τελευταία ενημέρωση...

Τελικά ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή μου.
Με καλέσανε από ΤΕΛΛΑΣ και μου λένε ότι ο ΟΤΕ δεν είχε δώσει θετική απάντηση διότι στο σύστημα του έβλεπε ότι υπάρχει ενεργή σύνδεση. (@@ μπλε)

Στα μέσα της βδομάδας... ναι της άλλης φυσικά θα ενεργοποιηθώ. (δε πληροφορήθηκα για το έτος)

Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω τελικά τι γίνεται.

Πάντως οι τεχνικοί της ΤΕΛΛΑΣ θα έρθουν για να μου αλλάξουν τις γραμμές (έτσι μου είπαν)
και θα προχωρήσει η ενεργοποίηση κανονικά (πόσο κανονικά... είναι άλλο θέμα)

harris
11-01-07, 13:57
Πάντως οι τεχνικοί της ΤΕΛΛΑΣ θα έρθουν για να μου αλλάξουν τις γραμμές (έτσι μου είπαν)και θα προχωρήσει η ενεργοποίηση κανονικά (πόσο κανονικά... είναι άλλο θέμα)

Kαλή τύχη... θα σου χρειαστεί ;) :oneup:

nickpgr
11-01-07, 14:27
:rofl:
Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον και η τύχη είναι ασήμαντή μπροστά στο θαύμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.