PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΣΤΗΝ WIND ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ



ithaki59
23-01-13, 01:38
Καλησπερα Κωστας από Νίκαια Πειραια ,θα σας πω για την WIND μηπως και προφυλαξω και κανεναν αλλο . Πριν 50 μέρες περιπου ενα απογευμα με παιρνει ενας στο σταθερό από την WIND για προσφορα στο σταθερό & στο κινητο ,μεχρι εκείνη τη στιγμή ήμουν σταθερό στην HOL & κινητό vodafone συνδιαστικό πακετο με 43 όλα μαζί το μήνα. Το λέω στον τύπο ότι φίλε μου πληρώνω λίγα και μου λέει με τις ίδιες παροχές στο σταθέρο (απερ.κλησεις αστικα υπεραστικα & 24 ιντερνετ) & κινητό με 300 λεπτα δωρεάν χρόνο ομιλίας & δώρο ένα ασύρματο τηλεφωνο με 36,50 ευρώ όλα μαζί χωρίς καμία άλλη χρέωση.Το σκέφτομαι λίγο και λέω 6,5 ευρω το μηνα λιγότερα στους δύσκολους καιρούς που ζούμε και λέω εντάξει και ρώτησα και δεύτερη & τρίτη φορά σίγουρα 36,5 ? ΝΑΙΙΙ μου απαντάει απο την WIND τελική τιμή. Οκ λέω ωραία μου στέλνουν ενα courier μετα από δυο μερες προσκομιζω λογ/μο vodafone & hol & φωτοτυπια ταυτοτητας ,υπογραφω και το χαρτομανι και ολα οκ μεχρι εκεινη τη στιγμη. Ο γολγοθάς μου μολις είχε ξεκινησει γινομαι συνδρομητης από τις 6/12/2012 στο σταθερό & από τις 15/12/2012 στο κινητο (καθυστερησε μια βδομαδα δεν πειραζει) έρχεται ο πρώτος λογ/μος ΜΟΝΟ για το ΣΤΑΘΕΡΟ στις 15/12/2012 74,00 ευρω με με τέλη ενεργοποίησης που κανείς δεν ανέφερε με διπλό πάγιο που κανείς δεν ανέφερε με χρέωση για υπηρεσίες 4 & 5/12/2012 που δεν ειχα καν τηλεφωνο . Επίπλέον τις 10 μέρες που απολάμβανα τις τρομερες υπηρεσίες της WIND ειχα μιλησει με το τεχνικό τμήμα τουλάχιστον 10 φόρες για προβλήματα ταχύτητας , το modem ασύρματα δεν επαιζε με τίποτα αφήστε τις πολλαπλες διακοπές & όλα αυτα πριν μου έρθει ο λογ/μος ,εφοσον έλαβα και τον λογ/μο που αντι για 36,50 ευρω το μηνα σταθερό & κινητό μαζί μόνο για την μια βδομαδα που ήμουν συνδρομητης δηλ απο τις 6/12/2012 μέχρι τις 15/12/2012 που μου ήρθε ο λογ/μος ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ 74 ευρώ αρχισα να ψυλιαζομαι την ΑΠΑΤΗ .Καλούσα στην WIND στην κινητη να μάθω ποσο θα μου έρθει το πάγιο εξηγουσα για την προσφορά αλλα αυτοι τα δικά τους ,για να μην μακρυγορω ήρθε και ο λογ/μος του κινητου μαζί με τον 2ο του σταθερού ...Δεν έχω και μουσικη υποκρουση για να σας τον πω 48 ευρώ για ουτε μηνα στο κινητό και 107,50 στο σταθερο για ενα μηνα και μια βδομαδα σύνολο 155 παρα κατι λεπτά .Ξαναρχίζω τα τηλεφωνα με την απειλη της καταγγελιας (εχω 'ηδη κανει 2 & προχωραω) μου απαντανε οτι διορθώθηκαν οι λογ/μοι και απο εδω και περα θα απολαμβάνω ένα πάγιο 24 ευρω για το σταθερό και 22 ευρω για το κινητο συνολο 46 ευρω μηνιαίως ,λεω δεν καταλάβατε καλα έγω έλαβα προσφορα 36,50 ευρώ από εσας ακουστε την ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ και αν δεν μπορείται να μου δωσετε την προσφορα που ΕΣΕΙΣ μου κανατε έλατε και πάρτε το εξοπλισμό σας και αντε στο καλο. Σημειωτεον ότι το ασυρματο τηλεφωνο δεν μου το ειχαν στειλει παρα μονο μετα απο δική μου αναφορά ότι ξερετε ο ανθρωπος εκεινος που λεγοταν ταδε μου είχε πει και για μια ασυρματη συσκευη δηλ .απατεωνια στην απατεωνια ότι γλυτωσουμε και οτι μπορουμε να χρεωσουμε το ανυποψιαστο θυμα. Για τις παρανομες χρεώσεις ουδεμία αναφορα οταν τους ρωτάς ο καθε υπαλληλακος εκει σου λεει τα δικα του ,ατελειωτες ώρες αναμονης ασε το δε αστείο οτι στην κινητη μερα παρα μερα βγαινει ηχογραφημενο μυνημα οτι αυτη την στιγμη αδυνατουν να σε εξυπηρετησουν ΧΑΧΑ εταιρία τηλεπικοινωνιων και δεν αδυνατουν να σε εξυπηρετησουν αρε μονο στην Ελλαδίτσα συμβαινουν αυτα. Τι πιο απλο από αυτο που τους ζήτησα να ακούσουν οι ίδιοι την τηλεφωνική προσφορά που μου έκαναν και να μου δώσουν το πάγιο που ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ και οχι ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ με χρεωσεις οτι ΝΑΝΑΙ και τελευταιο ειναι οτι αυτο το γογονος αποτελει αθεμιτο ανταγωνισμο προς τις αλλες εταιρίες ,δηλ να υποσχονται αλλη τιμη στο προιον που πουλανε και σε αλλη να το δινουν. ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ σε οτι σας προσφέρουν γιατι εμενα με κοροιδεψαν απο την WIND.

gcf
23-01-13, 01:43
[εκτός θέμοτος]
Στα πληκτρολόγια υπάρχει και το πλήκτρο Enter ...
[/εκτός θέμοτος]

nyannaco
23-01-13, 10:14
ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ δεν "αγοράζουμε" από το τηλέφωνο! Πρέπει να έχει ειπωθεί δεκάδες φορές εδώ μέσα.

nnn
23-01-13, 10:48
Άλλη μια φορά
ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΟΡΆΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

Την περασμένη εβδομάδα με είχαν πάρει τηλέφωνο και όταν τους είπα πως έχω συμβόλαιο σε άλλον πάροχο, άρχισαν τα κουφά, πως δεν ισχύει πρόστιμο αποχώρησης, κανένας δεν το πληρώνει κλπ.

Ήμουν στην δουλειά και δεν είχα πολύ χρόνο να τους δουλέψω :lol:

Seitman
23-01-13, 11:49
Εγώ τις προάλλες τρόλαρα έναν της HOL που ήρθε στο μαγαζί και άρχισε να λέει για τις οπτικές ίνες στο μπιντέ. Είχα κόσμο και του είπα να περάσει την επόμενη μέρα. Την επόμενη που πέρασε, του έδειξα το netfaster που ήταν κρεμασμένο στον τοίχο (πριν βάλω το 2200). Έπρεπε να δείτε τη φάτσα του. :rofl:

goku
23-01-13, 12:30
Λες ότι ήρθε κούριερ, υποθέτω ότι σου έφερε κάποιο συμβόλαιο και το υπέγραψες, σωστά; Κράτησες αντίγραφο; Εαν ναι, πάνω στο συμβόλαιο τι γράφει;

Koala_
23-01-13, 13:00
Σωστά τα λέει ο goku. Στο τηλέφωνο μπορεί να έλεγαν φούμαρα, όταν ήρθε ο κούριερ, έλεγξες πριν υπογράψεις; αν ναι τι; Στις μέρες μας, θα πρέπει να είσαι διπλά πονηρεμένος και να το ψάχνεις! Τώρα περαστικά...

Cleffekt
23-01-13, 13:42
Άν έχεις κρατήσει ονόματα, ώρες κλήσεις κλπ. μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ

RASTAVIPER
23-01-13, 14:56
Επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτό, γιατί πήρα προσφορά από Vodafone στο τηλέφωνο, πώς διασφαλίστε με email?
Δεν νομίζω να κάθονται να στέλνουν email για όλες τις προσφορές που κάνουν.

vforvendetta85
23-01-13, 15:05
Ε ρε αυτή η wind δεν παίζεται.Πόσοι και πόσοι την έχουν πατήσει.Σε κάποιον έλεγε πως δεν θα πληρώσει τέλη αποσύνδεσης στον Οτε,στην άλλη με line att 41 πως θα κουμπώνει τουλάχιστον 17 Mbps download.Προσωπικές μου εμπειρίες που τις άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά.
Η καθεμιά εταιρία στο χώρο λέει ότι μαλακία της κατέβει για να πείσει και να πουλήσει.Οι εποπτικές αρχές είναι απούσες κι εμείς προσπαθούμε μέσω των social media και forum να πούμε τον πόνο μας γιατί κανείς άλλος δεν μας ακούει.
Φταίμε κι εμείς όμως,γιατί πάμε σαν πρόβατα επί σφαγή και μετά μας φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από εμάς.Συμβόλαιο υπογράφουμε και την υπογραφή(όπως και κάτι άλλο) προσέχουμε που την βάζουμε.
Και κάτι τελευταίο:Η καραμέλα της ΕΕΤΤ πρέπει να σταματήσει.Θέλω να μου πείτε πόσοι έχετε κάνει καταγγελία,τι απάντηση πήρατε από την εταιρία και αν ενημερωθήκατε ποτέ για την έκβαση της καταγγελίας σας.

Cleffekt
23-01-13, 16:13
Και κάτι τελευταίο:Η καραμέλα της ΕΕΤΤ πρέπει να σταματήσει.Θέλω να μου πείτε πόσοι έχετε κάνει καταγγελία,τι απάντηση πήρατε από την εταιρία και αν ενημερωθήκατε ποτέ για την έκβαση της καταγγελίας σας.

Καμία καραμέλα. Έχω κάνει 3 φορές καταγγελία στην EETT. Πάντα έχω εξυπηρετηθεί

1) Στην HOL και πήρα τα χρήματα μου πίσω
2) Στην COSMOTE για παράνομη χρέωση στο 0.facebook.com και έγινε πίστωση στον λογαριασμό μου
3) Στα ΕΛ.ΤΑ. (πρόσφατη)

DSLaManiaC
23-01-13, 16:37
Φταίμε κι εμείς όμως,γιατί πάμε σαν πρόβατα επί σφαγή και μετά μας φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από εμάς.Συμβόλαιο υπογράφουμε και την υπογραφή προσέχουμε που την βάζουμε.

Εγώ θα μείνω εκεί.

ithaki59
23-01-13, 16:44
To συμβόλαιο το εχω αλλα δεν μου λεει κατι συγκεκριμενο οτι δηλ. θα πληρώνεις για σταθερό & κινητό αυτά τα λεφτα, να μου πεις δεν το διάβασες? σωστά δεν το διάβασα με τον courier κρεμασμενό από πάνω μου και να βαράνε τα τηλεφωνα μου (ήμουν στην δουλεια), ειναι απατεωνες οι ανθρωποι και εμεις τα προβάτα όπως ειπε παραπάνω ο φίλος . Ασε που στην συγκεκριμένη εταιρία δεν υπαρχει ενας υπευθυνος να του μιλησεις ολα τα θεματα προωθουνται στο πουθενα όπως φαινεται . Τετοια συμπεριφορα ουτε τα πρώτα χρόνια που προσπαθουσαμε να βγαλουμε ακρη με τις εταιρίες. Εχω προχωρησει σε καταγγελία στην γενικη γραμματεια καταναλωτη και στο συνήγορο του καταναλωτη χωρίς καμια απάντηση , το μόνο που μου είπαν τηλεφωνικά είναι ότι έχουν πολλές καταγγελίες για την WIND συγκεκριμένα.

RASTAVIPER
23-01-13, 18:54
Και ξαναρωτω, ποιος πήρε προσφορά και από ποια εταιρεία σε γραπτή μορφή;

DSLaManiaC
23-01-13, 19:30
Και ξαναρωτω, ποιος πήρε προσφορά και από ποια εταιρεία σε γραπτή μορφή;

Δε δίνουν σε οικιακούς γραπτές προσφορές προφανώς. Και ακόμα και να δίνουν, δε τις δίνει ο ανειδίκευτος στο CC.

vforvendetta85
23-01-13, 20:13
Καμία καραμέλα. Έχω κάνει 3 φορές καταγγελία στην EETT. Πάντα έχω εξυπηρετηθεί

1) Στην HOL και πήρα τα χρήματα μου πίσω
2) Στην COSMOTE για παράνομη χρέωση στο 0.facebook.com και έγινε πίστωση στον λογαριασμό μου
3) Στα ΕΛ.ΤΑ. (πρόσφατη)
Αυτά τα θεωρείς πως λόγω της μεσολάβησης της ΕΕΤΤ πραγματοποιήθηκαν;Εποπτικός έλεγχος είναι μονάχα η ικανοποίηση του πελάτη;Σε ποια από τις 2 πρώτες καταγγελίες σε ενημέρωσαν για το αποτέλεσμα των όσων διερεύνησαν;

DSLaManiaC
23-01-13, 20:18
Αυτά τα θεωρείς πως λόγω της μεσολάβησης της ΕΕΤΤ πραγματοποιήθηκαν

Ναι, όχι απαραίτητα με εντολή της ΕΕΤΤ αλλά βοηθάει να δει κάποιος κάπως πιο ανώτερος το πρόβλημα του πελάτη που δε διαβάζει από λίστα Α,Β,Γ.

dimitri_ns
23-01-13, 20:51
ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ δεν "αγοράζουμε" από το τηλέφωνο! Πρέπει να έχει ειπωθεί δεκάδες φορές εδώ μέσα.

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΑΣ


Επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτό, γιατί πήρα προσφορά από Vodafone στο τηλέφωνο, πώς διασφαλίστε με email?
Δεν νομίζω να κάθονται να στέλνουν email για όλες τις προσφορές που κάνουν.

Ζητάς να σου στείλουν το συμβόλαιο με mail, αλλιώς να μην στείλουν courrier.Οταν έρθει courrier, τσεκάρεις 'οτι αυτό που υπογράφεις είναι ίδιο με αυτό που σου έστειλαν. Μέχρι και ότι είναι προσφορά που λήγει αύριο έχω ακούσει.

Συνήθως είναι απατεωνιά των μεσαζόντων, μπορεί όμως να προκύψει και από άσχετο υπάλληλο σε κατάστημα κινητής.

Από τα πιό χαριτωμένα είναι όταν μου στείλανε συμβόλαιο να διαβάσω πριν υπογράψω σε κατάστημα ACS στη Νέα Σμύρνη, και στην ACS επιμένανε να το διαβάσω στο κατάστημα και να μην το πάρω μαζί μου λέγοντας ότι αυτή είναι η προκτική όλων των εταιρειών κινητής. Με εκνευρίσανε και τους έλουσα.

Cleffekt
23-01-13, 21:29
Αυτά τα θεωρείς πως λόγω της μεσολάβησης της ΕΕΤΤ πραγματοποιήθηκαν;Εποπτικός έλεγχος είναι μονάχα η ικανοποίηση του πελάτη;Σε ποια από τις 2 πρώτες καταγγελίες σε ενημέρωσαν για το αποτέλεσμα των όσων διερεύνησαν;

Φυσικά. Έχω κάνει καταγγελία και μόνος μου στην COSMOTE και με έχουν συνδέσει με τα @@ τους. Μέσω EETT κάτι γίνεται. Και φυσικά μου κάνουν κοινοποίηση ΓΡΑΠΤΩΣ με αλληλογραφία στην διεύθυνση μου και υποχρεώνουν την εταιρία που έχεις κάνει την καταγγελία να σου απαντήσει γραπτώς. Δεν λέω ότι είναι πανάκεια, αλλά δεν έχουμε και πολλές διαφορετικές επιλογές. Για την δεύτερη περίπτωση θα σου αναφέρω μόνο πως οι εταιρίες κινητής πρόσφατα έφαγαν πρόστιμο συνολικής αξίας 6.5 εκ. ευρώ για τέτοιες αυθαίρετες ενέργειες προς τους καταναλωτές.

http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4767174


Συγκεκριμένα, έπειτα από τη διερεύνηση αρκετών καταγγελιών συνδρομητών τις οποίες είχε δεχτεί η ΕΕΤΤ εδώ και αρκετό καιρό, η Ολομέλεια της Επιτροπής επέβαλε ομόφωνα πρόστιμα ύψους 3,5 εκατ. ευρώ στην εταιρεία Cosmote, 2,5 εκατ. ευρώ στη Vodafone και 650.000 ευρώ στη Wind.

Εσύ τι παράδειγμα έχεις να αναφέρεις και έχεις τέτοια άποψη; Μιλάς για "καραμέλα" και αντιτίθεσαι γενικά επί του θέματος. Εγώ μιλάω με παραδείγματα προσωπικά. Αν έχεις κάτι να μοιραστείς μαζί μας γράψε τα ολοκληρωμένα και με άποψη.

RASTAVIPER
24-01-13, 15:44
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΑΣ

Ζητάς να σου στείλουν το συμβόλαιο με mail, αλλιώς να μην στείλουν courrier.Οταν έρθει courrier, τσεκάρεις 'οτι αυτό που υπογράφεις είναι ίδιο με αυτό που σου έστειλαν. Μέχρι και ότι είναι προσφορά που λήγει αύριο έχω ακούσει.

Συνήθως είναι απατεωνιά των μεσαζόντων, μπορεί όμως να προκύψει και από άσχετο υπάλληλο σε κατάστημα κινητής.

Από τα πιό χαριτωμένα είναι όταν μου στείλανε συμβόλαιο να διαβάσω πριν υπογράψω σε κατάστημα ACS στη Νέα Σμύρνη, και στην ACS επιμένανε να το διαβάσω στο κατάστημα και να μην το πάρω μαζί μου λέγοντας ότι αυτή είναι η προκτική όλων των εταιρειών κινητής. Με εκνευρίσανε και τους έλουσα.
Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα.
Δεν έχει νόημα να στείλουν το συμβόλαιο, καθώς εκεί δεν αναφέρονται οι ειδικές εκπτώσεις που προσφέρουν, μέσω επιδοτήσεων ή λόγω συνδυαστικής έκπτωσης από το σταθερό.

corduroy27
24-01-13, 19:02
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ διαβάζοντας το θέμα.
Ότι δηλαδή στα συμβόλαια δεν αναφαίρονται οι "ειδικές" επτώσεις/προσφορές.

Αλήθεια πως θα μπορούσε να είναι καλυμμένος κάποιος ότι αυτά που του τάζουν, θα εφαρμοστούν κατά λέξη;
Αυτό με το e-mail που έχει αναφερθεί, μπορεί να έχει νομική ισχύ και αν ναι με ποιες προυποθέσεις;
Ας υποθέσουμε δγλαδή ότι δέχονται να σου στείλουν την όποια προσφορά σε e-mail. ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΟΜΙΚΑ ΕΓΚΥΡΗ;
(πέρα από την αναγραφή των στοιχείων του παρόχου και του εν δυνάμη πελάτη)
Μάλλον χρειαζόμαστε τη συμβουλή κάποιου που να ξέρει από νομικά εδώ... :hmm:

Σε κάθε περίπτωση, ισχύει ότι η αγορά από το τηλέφωνο είναι η πιο επιρρεπής στην απάτη.
Αν και υποτίθεται ότι οι συνομιλίες καγράφονται, ίσως στην πράξη χρησιμοποιούνται (αν χρησιμοποιούνται) μόνο στην περίπτωση που θιχτεί η εκάστοτε εταιρία και όχι ο πελάτης τους...

balandis
24-01-13, 20:01
παντως στη hol που ειμαι στον δευτερο χρονο τωρα...οτι μου εχουν πει απο το τηλεφωνο εχει γινει και στη πραξη.....μου ειπαν 40% εκπτωση αν θα παραμεινω στην εταιρια για ενα χρονο και θα σας στειλουμε και το συμβολιο.και οντως εγεινε .μου εστειλαν τα χαρτια του συμβολαιου τα υπεργραψα και ολα καλα.:)

djnick
25-01-13, 14:08
Αντίστοιχη προσφορά (τηλεφωνικά) δέχτηκα και εγώ γύρω στα τέλη Δεκεμβρίου, προκειμένου να μεταφέρω το σταθερό και το κινητό μου στη WIND. Η προσφορά αφορούσε το πρόγραμμα WIND ONE L (πληροφορίες εδώ (http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/ola-mazi/wind-one/wind-one-l/?planID=1294)) στην προνομιακή τιμή των €39,9 για ένα έτος, ενώ υπήρχε και δώρο ένα κινητό τηλέφωνο (LG Optimus L3). Η πωλήτρια που είχε αναλάβει την πώληση ήταν ευγενική και αρκετά επεξηγηματική απαντώντας στις ερωτήσεις που τις έκανα. Ωστόσο, δεδομένων των όσων έχω ακούσει και διαβάσει κατά καιρούς στο adslgr σχετικά με την πρακτική προσέγγισης κάποιων εταιριών κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, ζήτησα να μου αποστείλουν με email το συμβόλαιο προκειμένου να το διαβάσω.

Παράπονο δεν είχα από τους προηγούμενους παρόχους σταθερής και κινητής, ωστόσο η πρόταση ήταν αρκετά καλύτερη τόσο από πλευράς προσφερόμενων υπηρεσιών όσο και από οικονομικής άποψης. Βέβαια είχα ενημερωθεί από φίλους και γνωστούς ότι το δίκτυο της Wind δεν έχει και την καλύτερη κάλυψη στην κινητή και γενικά υπολείπεται (προσωπικές γνώμες) σε σχέση με τα άλλα 2, αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω.
Έτσι και έγινε λοιπόν και αφού διάβασα τους όρους, αποφάσισα να αποδεχτώ την πρόταση.
Μάλιστα,όταν παρέλαβα το συμβόλαιο από τον courier, μαζί με τους όρους υπήρχε και το χαρτί που έγραφε για την προσφορά που μου είχε γίνει προσωπικά (στα €39,9 για ένα έτος).

Μέχρι στιγμής πάντως έχει εκδοθεί ένας μόνο λογαριασμός που περιείχε μόνο το κινητό τηλέφωνο, ενώ ο επόμενος θα περιέχει και το σταθερό καθώς η μεταφορά έγινε πριν από 1 εβδομάδα περίπου. Σε αυτό τον λογαριασμό δεν υπήρχε κάτι διαφορετικό από αυτό που συμφωνήθηκε, ενώ και από επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση πελατών ενημερώθηκα και για την αναλογία του κινητού και του σταθερού στον λογαριασμό.
Θέλω να πω επίσης ότι η εξυπηρέτηση είναι άψογη μέχρι στιγμής, ενώ δέχτηκα και τηλεφώνημα από την Wind για να ενημερωθούν αν όλα ήταν όπως συμφωνήθηκαν.

Διαβάζοντας το συγκεκριμένο νήμα προβληματίστηκα βέβαια και ξαναδιάβασα τους όρους και την προσφορά που αποδέχτηκα δεν είδα όμως κάτι το μεμπτό. Ελπίζω ότι η συνέχεια δεν θα με διαψεύσει.
Καλή τύχη και στους υπόλοιπους.

ithaki59
25-01-13, 14:40
Φυσικά και σε πιστεύω φίλε μου, προσωπικά εγώ δεν έχω με καμία εταιρία κινητής ή σταθερής , κατάλαβα αν δεν προσέξεις την πατάς αλλά σε πληροφορώ & μένα με πήραν 2 ξεχωριστοί υπάλληλοι απο την WIND για να με ρωτήσουν τα ίδια με σένα δηλ αν ήμουν ευχαριστημένος στο συγκεκριμένο δικτυο ! τι να τους απαντήσω τους είπα την ιστορία που μπορεί να γίνει και ταινία και το μόνο που ακούς στο δια ταύτα είναι ότι θα το μεταφέρουν . Σε Σένα είπαν 39,90 σε μένα είπαν 36,50 δυστυχώς δεν ζήτησα email και για αυτό παιδεύομαι . ΑΠΛΑ η συμπεριφορά με ενοχλεί επειδή το πακέτο σου είναι παρεμφερή (κινητό & σταθερό) παίρνεις στο σταθερό και σου λένε δεν ξέρουν εμείς χρεώνουμαι τόσα πάρτε & στην κινητή να μάθετε τι θα πληρώσετε και προσπαθείς να βγάλεις άκρη λες και έχεις να κάνεις με διαφορετικές εταιρίες .ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ αν ήσουν στην θέση μου θα καταλάβαινες τι λέω. Η όλη ιστορία θα λυνόταν με έναν υπάλληλο να ασχοληθεί για 1 ώρα θα έχει βρει την προσφορά μου, τον αντιπρόσωπο που μεσολάβησε και θα έχει μάθει την αλήθεια και δεν θα ΠΑΙΔΕΥΕΙ και ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ τον οποιονδήποτε καταναλωτή αυτό είναι εξυπηρέτηση σε μια εταιρία. Και κάτι τελευταίο ακόμη και σήμερα σαφή απάντηση το τι θα πληρώσω δεν ξέρω όλα τα θέματα έχουν προωθηθεί χαχα ,βρήκαμε ασχολία .

theopan
26-01-13, 01:40
Δεν έχουν άδικο σε αυτό. Εϊναι μεν μια εταιρεία, αλλά είναι ξεχωριστά τμήματα αυτό της κινητής με αυτό της σταθερής αναγκαστικά. Από εκεί και πέρα το να ασχολείται όπως θα ήθελες (και θα ήθελα) ένα υπάλληλος με κάθε υποψήφιο πελάτη, επί μία ώρα, μπας και τον κάνει τελικά πελάτη (που δεν είναι και σίγουρο) είναι απλά ανέφικτο. 20€ το μήνα περίπου πάγιο φτάσαμε να δίνουμε. 2 πάγια θα φεύγουν για κόστος εξοπλισμού και κούριερ για αποστολές, άλλο ένα πάγιο κόστος υπαλλήλου (κάπου τόσο είναι συνολικά μην παραξενεύσαι) για τη 1 ώρα που θα ασχοληθεί, αν στον 1 χρόνο που θα κάτσεις στην εταιρεία βγάλεις και καμιά σοβαρή ζημιά και τρέξουν συνεργεία τεχνικών πάνε άλλα 2-3 πάγια. Ε δε μένει τίποτα στο τέλος. Μπήκαν μέσα... Αυτά αναλογίζομαι καμιά φορά και λέω ότι και καλές είναι οι υπηρεσίες για τα λεφτά που δίνουμε πλέον. Μπορεί να είναι χαμηλοί οι μισθοί και οι αμοιβές μας, αλλά το κόστος κάποιων υπηρεσιών δεν επετράπη να πέσει ανάλογα.

vstratis
27-01-13, 19:57
κατι σχετικο με το email:
παγκοσμιως το email θεωρειται επισημο εγγραφο ΟΤΙ και να λεει η καθε υπηρεσια/εταιρια. Δεν εχει κανενας δικαιωμα να αρνειται την εγκυροτητα ενος email.

OxAp0d0
28-01-13, 00:29
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ διαβάζοντας το θέμα.
Ότι δηλαδή στα συμβόλαια δεν αναφαίρονται οι "ειδικές" επτώσεις/προσφορές.


Έχεις δίκιο σε αυτό. Βασικά στα συμβόλαια δεν αναφαίρονται ΠΟΤΕ τιμές, για να είναι καλυμμένη η εταιρία αν γίνει κάποια μεταβολή της τιμής μέσα στο 12μηνο (πχ αύξηση του ΦΠΑ)

Όμως η λογική λέει πως θα πρέπει να σε ενημερώσουν για τις ειδικές προσφορές με κάποιο έγγραφο. Δε γίνεται να σου λένε μια τιμή την οποία δε μπορείς να διεκδικήσεις.

slalom
28-01-13, 01:46
Ενας που με καλεσε στο κινητο, τον εκανα σχεδον να με βρίσει.
Τον ρωτησα που βρηκε το κινητο μου, "απο τον παροχο σας", ποιον παροχο? (ειχα παει απο Voda σε Cosmo, ποτε Wind), "εεε προσφερουμε φτηνοτερο παγιο", και που ξερεις τι πληρωνω εγω?,

τελικα μου το εκλεισε

Παντα γραπτα τις προσφορες

tragikos
29-01-13, 14:25
Αν εγώ την ώρα που μιλάμε στο τηλέφωνο πω στον υπάλληλο μισό λεπτό να μαγνητοφωνήσω αυτά που μου λες για να είμαι καλυμμένος, πως θα το πάρει λέτε;

djnick
29-01-13, 15:05
Αφού τον ενημερώνεις, δικαίωμά σου. Όπως κάνουν και αυτοί!

Iordan
29-01-13, 22:40
Τον ρωτησα που βρηκε το κινητο μου, "απο τον παροχο σας", ποιον παροχο? (ειχα παει απο Voda σε Cosmo, ποτε Wind), "εεε προσφερουμε φτηνοτερο παγιο", και που ξερεις τι πληρωνω εγω?,
Μικρός θεούλης :worthy:

slalom
30-01-13, 00:40
Αν εγώ την ώρα που μιλάμε στο τηλέφωνο πω στον υπάλληλο μισό λεπτό να μαγνητοφωνήσω αυτά που μου λες για να είμαι καλυμμένος, πως θα το πάρει λέτε;
Εγω εχω εφαρμογη στο κινητο, και το εχω πει σε υπαλληλο της Forthnet.. "και εγω σας ηχογραφω.."

DSLaManiaC
03-02-13, 21:54
Αν εγώ την ώρα που μιλάμε στο τηλέφωνο πω στον υπάλληλο μισό λεπτό να μαγνητοφωνήσω αυτά που μου λες για να είμαι καλυμμένος, πως θα το πάρει λέτε;

Θα στο κλείσει γιατί κατά 99,9999% του το έμαθαν στα σεμινάρια.

faye7
26-07-17, 07:19
Κάτοχος καρτο-κινητου. Είχα πάνω από δύο μήνες να βάλω κάρτα σχεδόν τρεις κι έλαβα ένα sms πως αν δεν κάνω πακέτο μέχρι τάδε ημερομηνία θα χάσω το υπόλοιπο μου. Το δε υπόλοιπο δεν επαρκούσε για πακέτο κ συμπληρωσα.Εν συντομία, έκανα πακέτο πήρα κ τα bonous κ τρείς μέρες μετά μηδενισαν τον λογαριασμό. Χωρίς προειδοποίηση. Έδωσα χρήματα για πακέτο κ είχα υπόλοιπο 6 ευρώ ακόμα για να ΜΗΝ κλείσει ο λογαριασμός όχι για να κλείσει πληρώνοντας τον.
Είναι πολλά τα θέματα της Wind. Με έχει χρεώσει ίντερνετ ενώ το κιν ήταν απενεργοποιημένο, στη σταθερή τηλεφωνία άλλο χαλι. Αλλαξα πάροχο. Everybody lies αλλά ή Wind είναι expert....
Δεν γνωρίζω κανέναν ικανοποιημένο από γουιντ... Ούτε 4g δεν έχει. Βάπτισε το 3g plus ως 4+....
Ή καταγγελία θα με δικαιώσει; Γνωρίζει κανείς;

badweed
26-07-17, 08:11
Κάτοχος καρτο-κινητου. Είχα πάνω από δύο μήνες να βάλω κάρτα σχεδόν τρεις κι έλαβα ένα sms πως αν δεν κάνω πακέτο μέχρι τάδε ημερομηνία θα χάσω το υπόλοιπο μου. Το δε υπόλοιπο δεν επαρκούσε για πακέτο κ συμπληρωσα.Εν συντομία, έκανα πακέτο πήρα κ τα bonous κ τρείς μέρες μετά μηδενισαν τον λογαριασμό. Χωρίς προειδοποίηση. Έδωσα χρήματα για πακέτο κ είχα υπόλοιπο 6 ευρώ ακόμα για να ΜΗΝ κλείσει ο λογαριασμός όχι για να κλείσει πληρώνοντας τον.
Είναι πολλά τα θέματα της Wind. Με έχει χρεώσει ίντερνετ ενώ το κιν ήταν απενεργοποιημένο, στη σταθερή τηλεφωνία άλλο χαλι. Αλλαξα πάροχο. Everybody lies αλλά ή Wind είναι expert....
Δεν γνωρίζω κανέναν ικανοποιημένο από γουιντ... Ούτε 4g δεν έχει. Βάπτισε το 3g plus ως 4+....
Ή καταγγελία θα με δικαιώσει; Γνωρίζει κανείς;

δοκιμασε να επικοινωνησεις με την wind απο το live chat (στη σελιδα διαχειρησης του λογαριασμου σου )
με λιγη υπομονη και επιμονη , μαλον θα παρεις τα λεφτα σου πισω .

ειχαν ενα μπονους δωρεαν λεπτων ομιλιας , το οποιο το κανανε συνδρομητικο χρεωνοντας 12 ευρω επιπλεον τον χρονο σε 2 δοσεις , σαν παγιο για αυτο που μεχρι πριν κανανε δωρο ,
και κυριως !
δεν εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις αν θες να παιρνεις το δωρο και να χρεωνεσαι , αλλα στο χρεωνουν απο την στιγμη της αποφασης τους γιατι ετσι τους αρεσει και αν δεν θες να χρεωνεσαι πρεπει να το επιλεξεις .

αυθαιρετες και ξεδιαντροπες χρεωσεις με παγιδες , ειναι τακτικες απατεωνων και οχι συνεργασιων που θα ηθελε καποιος να εχει .

prometheas
26-07-17, 14:26
Σωστά τα λέει ο goku. Στο τηλέφωνο μπορεί να έλεγαν φούμαρα, όταν ήρθε ο κούριερ, έλεγξες πριν υπογράψεις; αν ναι τι; Στις μέρες μας, θα πρέπει να είσαι διπλά πονηρεμένος και να το ψάχνεις! Τώρα περαστικά...

Οσο και αν ακούγεται δυσάρεστο, ειναι 100% αλήθεια. Αν δεν ξέρουμε να διασφαλίσουμε τα συμφέροντά μας μην περιμένουμε να το κάνει άλλος για μας.

- - - Updated - - -


Κάτοχος καρτο-κινητου. Είχα πάνω από δύο μήνες να βάλω κάρτα σχεδόν τρεις κι έλαβα ένα sms πως αν δεν κάνω πακέτο μέχρι τάδε ημερομηνία θα χάσω το υπόλοιπο μου. Το δε υπόλοιπο δεν επαρκούσε για πακέτο κ συμπληρωσα.Εν συντομία, έκανα πακέτο πήρα κ τα bonous κ τρείς μέρες μετά μηδενισαν τον λογαριασμό. Χωρίς προειδοποίηση. Έδωσα χρήματα για πακέτο κ είχα υπόλοιπο 6 ευρώ ακόμα για να ΜΗΝ κλείσει ο λογαριασμός όχι για να κλείσει πληρώνοντας τον.
Είναι πολλά τα θέματα της Wind. Με έχει χρεώσει ίντερνετ ενώ το κιν ήταν απενεργοποιημένο, στη σταθερή τηλεφωνία άλλο χαλι. Αλλαξα πάροχο. Everybody lies αλλά ή Wind είναι expert....
Δεν γνωρίζω κανέναν ικανοποιημένο από γουιντ... Ούτε 4g δεν έχει. Βάπτισε το 3g plus ως 4+....
Ή καταγγελία θα με δικαιώσει; Γνωρίζει κανείς;

Εγω ειμαι ευχαριστημένος με δεδομένο το value for money. Οσες φορές ειχα προβλήματα και έπρεπε να καλέσω επανηλλημμένα το call center τους και να χρεωθώ, τους ζηταγα μετά να μου τα πιστώσουν και το έκαναν. Ξέρω οτι το δικτυό της δεν είναι το καλύτερο αλλά οι τιμές που μου δινει δεν έχουν ανταγωνισμό.

Πρέπει να ξέρεις τι ζητάς και πώς το ζητάς και πολύ περισσότερο τι ακούνε κάθε μέρα τα παιδιά που ειναι σε call center υποστήριξης..

@ ADSLgr.com All rights reserved.