PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτελους πληροφορηση απο 1242



energie
10-01-07, 19:23
πριν απο λιγο μιλησα με εναν πραγματικα κατατοπιστικο και ειλικρινη τεχνικο στο 1242 ..του δηλωσα τα προβληματα που εχω εδω και καιρο .

μου ειπε οτι ο οτε εχει ξεκηνισει να αναβαθμιζει τα dslam του, ηδη εχουν ξεκηνισει απο τα νοτια προαστια να βαζουν κατι "κορεατικα" οπως μου ειπε.

στη δικη μου περιπτωση dslam θερισου μου ειπε οτι βρισκομαι στο dslam simens 3 με κωδικο 1281 οπου υπαρχουν 64 θεσεις για pstn και 621 για isdn και δεν υπαρχει ουτε μια θεση κενη..δλδ το dslam μου ειναι πιτα.
μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να μπει νεο dslam οπου να διαμοιραστουν οι χρηστες και ειναι θεμα του τοπικου οτε το ποτε θα γινει αυτο.Οπως μου ειπε στο τελος του 2007 θα εχουν λυθει ολα τα προβληματα.

οταν του ειπα οτι εδω στα τοπικα μου λενε οτι τα 35kb/s ειναι αποδεκτη τιμη μου δηλωσε οτι ειναι απαραδεκτο να μου λενε κατι τετοιο. η μεση αποδεκτη τιμη για 1024 ειναι τα 80b/s -110kb/s οποτε αυτα που λενε στα τοπικα γραφεια ειναι βλακειες η ειναι εντελως ανημερωτοι και δεν ξερουν τι τους γινεται.


το μονο που μπορω να κανω οπως μου ειπε ειναι να αλλαξω παροχο .του ειπα οτι εχω δοκιμασει ντεμο και ειναι τα ιδια χαλια και τον ρωτησα οτι αν αλλαζα παροχο θα αλλαζα και dslam και μου ειπα οτι ναι αν βαζατε vivodi θα αλλαζατε και dslam αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι δεν θα ειχατε παλι προβληματα καθως και στα υπολοιπα dslam υπαρχουν σχεδον τα ιδια προβληματα.
επισης μου ειπε να δηλωνω συνεχως βλαβη στο 121

ειναι ο πρωτος υπαλληλος του οτε που μιλαω και ειναι τοσο ειλικρινης και ενημερωμενος. εδω στα τοπικα επικρατει χαος σε σημειο να βαριουντε να σου μιλησουν να σου δηλωνουν οτι αν σου αρεσει αλιως φυγε ,να τους λες ευχαριστω στο τελος και να σου κλεινουν το τηλεφωνο.

spyronis
10-01-07, 19:44
Στο τέλος του 2007?? :1eye: Σύντομα δηλαδή..
Αν δεν αναβαθμιστούν πάλι οι ταχύτητες και υπάρχει πάλι πρόβλημα..

energie
10-01-07, 19:49
προφανως εννοουσε οτι μεχρι το τελος 2007 θα εχουν αναβαθμιστει οι κομβοι οσον αφορα τους εξοπλισμους σε ολη την Ελλαδα .
για το bw κανεις μαλλον δεν ξερει

yiapap
10-01-07, 20:01
ΟΚ και τώρα που άκουσες ότι... οι αναβαθμίσεις θα διαρκέσουν 15 μήνες και όχι 2 όπως είχαν πει και έχεις το 1/2 με 1/3 της ταχύτητας που θα έπρεπε να έχεις... αισθάνεσαι καλύτερα;;;
Ε, ρε που καταντήσαμε... :)

energie
10-01-07, 20:11
δεν αισθανομαι καλυτερα. απλα τωρα εχω μια πληροφορηση που επρεπε να ειχε γινει απο την πρωτη στιγμη. ο τεχνικος μου ειπε την αληθεια. μου εδωσε και καποιες λυσεις. πλεον γνωριζω την πηγη του προβληματος μου και εκει θα προσπαθησω να πιεσω οσο μπορω.γιατι εδω στα τοπικα ελεγαν οτι φταιει η αθηνα και δεν τους δινει bw και βλακειες περι ubr κλπ.

δεν μπορω λοιπον να κανω κατι διαφορετικο απο το να παιρνω καθημερινα και να δηλωνω βλαβη.


αν υπαρχει αλλη λυση yiapap πες μου και σ εμενα

ilektrojohn
11-01-07, 05:48
Και πολλα σου ειπε..Το νεο φιρμανι λεει να μην δινουν πληροφοριες απ'τον Προμηθεα, δηλαδη τυπο dslam, διαθεσιμες πορτες κλπ κλπ, ουτε να εξηγουν οτι μπορει εκει να οφειλεται η κακη ποιοτητα του dsl, παρα να παραπεμπουν στο 121.
ΚΑι κατι για το 121, αν δεν αναφερεις ρητα οτι το διαθεσιμο bandwith ειναι κατω απ'το 1/3 της ονομαστικης και αυτο παραβιαζει τους ορους συμβασης που εχεις κανει με τον Οτε, τα παραπονα για χαμηλες ταχυτητες αποχρεωνονται αυτοματα..

george83
11-01-07, 07:29
απο οσο ξερω στο 1242 δεν ειναι τεχνικοι αλλα φοιτητές σχολών θετικών επιστημών (οποτε ενα μπραβο στο παιδι που ασχοληθηκε κ σου ειπε αναλυτικα το τι συμβαινει), ενώ στο 121 σιγουρα το μονο που κάνουν οσο αναφορα βλάβες asdl ειναι μια απλη αναγγελια και αυτη μεταβιβαζεται στο αρμοδιο τμημα του ΟΤΕ στην Κωλλετη που κανει καποιο έλεγχο. Εννοώ οτι 9/10 φορες που στο 121 θα αναφερεις οτιδηποτε για bandwidth, απλα δεν θα σε καταλαβουν και απλα θα περασουν βλαβη για χαμηλη ταχυτητα αντε κ μια παρατηρηση οτι εκανες παραπονα

yiapap
11-01-07, 10:54
αν υπαρχει αλλη λυση yiapap πες μου και σ εμενα
Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση πέραν της γαϊδουρινής υπομονής :(

ilektrojohn
11-01-07, 13:37
απο οσο ξερω στο 1242 δεν ειναι τεχνικοι αλλα φοιτητές σχολών θετικών επιστημών (οποτε ενα μπραβο στο παιδι που ασχοληθηκε κ σου ειπε αναλυτικα το τι συμβαινει), ενώ στο 121 σιγουρα το μονο που κάνουν οσο αναφορα βλάβες asdl ειναι μια απλη αναγγελια και αυτη μεταβιβαζεται στο αρμοδιο τμημα του ΟΤΕ στην Κωλλετη που κανει καποιο έλεγχο. Εννοώ οτι 9/10 φορες που στο 121 θα αναφερεις οτιδηποτε για bandwidth, απλα δεν θα σε καταλαβουν και απλα θα περασουν βλαβη για χαμηλη ταχυτητα αντε κ μια παρατηρηση οτι εκανες παραπονα

Oντως, φοιτητες ειναι ολοι. Παλιοτερα υπηρχε και 1(ναι καλα διαβασατε :worthy: ΕΝΑΣ) τεχνικος του οτε που ειχε ρολο συμβουλου σε δυσκολες περιπτωσεις, τωρα....
Το προβλημα ειναι οτι το εχουν γραμμενο το τμημα εντελως..Η "εκπαιδευση" που κανουν εινια ελλειπεστατη, σε στυλ μαθε απ'εξω πως να σεταρεις το speedtouch και να το λες παπαγαλια, και ξεπεταξε οσο πιο γρηγορα μπορεις το τηλεφωνημα...

jimaniac
11-01-07, 20:12
καλά δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένουμε μέχρι το τέλος του 2007 για να στρώσουν οι γραμμές.....θα πέσει μια ωραία μήνυση που θα είναι όλη για πάρτη τους.......

τα κανάλια θα τους γράψουν....θα πρέπει να κινήσουμε γή και ουρανό για να γίνει κάτι τέτοιο.....

ΕΛΕΟΣ πια ρε παιδιά.....



Σιγά μην περιμένουμε μέχρι το τέλος του 2007......ρε πάνε καλά??????????για βλαμμένους μας έχουν????? τι να πώ????

fadasma
11-01-07, 20:25
Οπως μου ειπε στο τελος του 2007 θα εχουν λυθει ολα τα προβληματα.
Όταν όλος ο κόσμος θα έχει γυρίσει σε εναλλακτικούς, το περίεργο θα είναι τότε να μη λυθούν όλα τα προβλήματα.. Στο τέλος του 2007 εννοεί απλώς οτι οι εναλλακτικοί θα βάζουν full llu σε όλη την Αττική.

theotherside
11-01-07, 20:36
Είστε πολύ εύκολα χειραγωγούμενοι τελικά! Επειδή σας είπε ένας φοιτητής που κάνει την πρακτική του ή ένας τρίωρος υπάλληλος από άσχετη σχολή πως θα λυθούν τα προβλήματα στο τέλος του 2007 το χάψατε και αρχίσατε και τις απειλές!! Αυτή ήταν η προσωπική του άποψη και με βγάζει από τα ρούχα μου! Όταν τα DSLAM στα οποία παίζεται γεμίζουν θα πρέπει να αισθάνεστε τυχεροί γιατί αυτό σημαίνει πως οι ταχύτητές σας θα σταθεροποιηθούν σε ένα καλό επίπεδο και δεν θα έχετε σκαμπανεβάσματα καθώς μπαίνουν νέοι συνδρομητές μέχρι να γίνει πάλι αναβάθμιση στο VP σας. Ο ΟΤΕ έχει αγοράσει νέα IP DSLAM της Huawei για να δώσει πακέτα Triple-play (Voice-Internet-TV) αλλά δεν τα διαφημίζει προτού είναι ικανός να προσφέρει τις υπηρεσίες αυτές όπως κάνουν η Tellas και η Forthnet.

energie
11-01-07, 21:00
Είστε πολύ εύκολα χειραγωγούμενοι τελικά! Επειδή σας είπε ένας φοιτητής που κάνει την πρακτική του ή ένας τρίωρος υπάλληλος από άσχετη σχολή πως θα λυθούν τα προβλήματα στο τέλος του 2007 το χάψατε και αρχίσατε και τις απειλές!! Αυτή ήταν η προσωπική του άποψη και με βγάζει από τα ρούχα μου! Όταν τα DSLAM στα οποία παίζεται γεμίζουν θα πρέπει να αισθάνεστε τυχεροί γιατί αυτό σημαίνει πως οι ταχύτητές σας θα σταθεροποιηθούν σε ένα καλό επίπεδο και δεν θα έχετε σκαμπανεβάσματα καθώς μπαίνουν νέοι συνδρομητές μέχρι να γίνει πάλι αναβάθμιση στο VP σας. Ο ΟΤΕ έχει αγοράσει νέα IP DSLAM της Huawei για να δώσει πακέτα Triple-play (Voice-Internet-TV) αλλά δεν τα διαφημίζει προτού είναι ικανός να προσφέρει τις υπηρεσίες αυτές όπως κάνουν η Tellas και η Forthnet.


δεν νομιζω να μου το ελεγε αν δεν ηξερε κατι. θα μπορουσε να μου πει οτι συντομα θα ολοκληρωθουν οι αναβαθμησεις και θα τελειωνε το θεμα.πιο το οφελος να μου το πει ? δεν ηξερε οτι θα γρινιασω εντονα μολις ακουγα τελος 2007 ?

παντως μια φορα στις αρχες που ειχα δηλωσει βλαβη με ειχαν παρει απο τον οτε (στις αρχες σε επαιρναν τηλ και σου ελεγαν αν λυθηκε κλπ, τωρα ουτε καν παιρνουν) ,μου ειχε πει παλι ενας τεχνικος οτι στο τελος του 2007 θα εχουν λυθει ολα. εγω ομως τοτε νομιζα οτι απλα μπερδεψε το ετος και δεν εδωσα σημασια. αλλα τελικα ηταν σαφης και δεν εκανε κανενα μπερδεμα :down:

yiapap
12-01-07, 12:47
δεν νομιζω να μου το ελεγε αν δεν ηξερε κατι. θα μπορουσε να μου πει οτι συντομα θα ολοκληρωθουν οι αναβαθμησεις και θα τελειωνε το θεμα.πιο το οφελος να μου το πει ? δεν ηξερε οτι θα γρινιασω εντονα μολις ακουγα τελος 2007 ?Δυστυχώς υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν και δε μιλούν φοβούμενοι την ευθύνη κι αυτοί που λένε ότι άκουσαν, απ' όπου κι αν το άκουσαν για να αισθάνταιι Super-ουάου και μέσα στα πράγματα. Άλλωστε δε νομίζω ότι ο ΟΤΕ κάνει εσωτερική ενημέρωση ούτε καν στους κανονικούς εργαζόμενους, πολύ δε περισσότερο στους φοιτητές!

btw, δεν εννοώ ότι σε τέτοιον έπεσες, σου δίνω ένα παράδειγμα για το "όφελος".

econmis
12-01-07, 15:01
Την άλλη φορά θα ζητησω στο τηλέφωνο τον υπεύθυνο Marketing και το διευθυντή πωλήσεων για να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση. Είτε είναι φοιτητής είτε κάποιος που είδε φως και μπήκε αυτό δείχνει για άλλη μια φορά πόσο σοβαρά παίρνει ο ΟΤΕ το θέμα της ενημέρωσης και της τεχνικής υποστήριξης. Το αν ο υπάλληλος δεν ξέρει τι λέει δεν είναι δική μου δουλειά αλλά του ΟΤΕ που τον έβαλε εκεί. Σαφώς και πρέπει να μην δεχόμαστε άκριτα ό,τι μας λένε αλλά ειδικά στο θέμα των αναβαθμίσεων ο "φοιτητής" μάλλον δεν είναι μακριά από την πραγματικότητα. Τωρα αν τα προβλήματα λυθούν όχι στο τέλος του 2007 αλλά πχ το Πάσχα δε νομίζω οτι αλλάζει πολύ τη γενική εικόνα. Εξάλλου ήδη μετράμε 3 μήνες που υποτίθεται ολοκληρώθηκαν οι αναβαθμίσεις και η αγανάκτηση δεν είναι μονο δικαιολογημένη αλλά επιβάλλεται. Τέλος ο ΟΤΕ σαν έννοια συμπεριλαμβάνει τόσο τη διοίκησή του όσο και τους φοιτητές τους τεχνικούς όλο το προσωπικό και φυσικά την υποδομή του. όλα αυτά τα επιμέρους κομμάτια δημιουργούν τη συνολική εικόνα της εταιρίας. Αρα όταν εστω ένα από αυτά δε λειτουργεί η μπάλα παίρνει καλώς ή κακώς όλο τον ΟΤΕ. Αν κι εδω που τα λέμε μακάρι να ήταν μονο ένα που δε λειτουργούσε σωστά.

psytransas
12-01-07, 22:59
σιγουρα ,,,τελη 2007 με 2008 θα ειναι ολα οκ
και παμε παλι τη κασσετα απ΄ την αρχη...
και πληρωνει ο κοσμακης αδρα αυτα που δεν παιρνει π-οτε

παντως ειναι γενικο φαινομενο η εκμεταλλευση και η αισχροκερδια στο τοπο ...
μη κοιτατε μονο το τομεα των τηλεπικοινωνιων....:down:

Stelios
17-01-07, 19:44
Και πολλα σου ειπε..Το νεο φιρμανι λεει να μην δινουν πληροφοριες απ'τον Προμηθεα, δηλαδη τυπο dslam, διαθεσιμες πορτες κλπ κλπ, ουτε να εξηγουν οτι μπορει εκει να οφειλεται η κακη ποιοτητα του dsl, παρα να παραπεμπουν στο 121.
ΚΑι κατι για το 121, αν δεν αναφερεις ρητα οτι το διαθεσιμο bandwith ειναι κατω απ'το 1/3 της ονομαστικης και αυτο παραβιαζει τους ορους συμβασης που εχεις κανει με τον Οτε, τα παραπονα για χαμηλες ταχυτητες αποχρεωνονται αυτοματα..

1/3 στους ορους συμβασης ???
Μπορεις να μου το δειξεις ΓΡΑΜΜΕΝΟ αυτο ?

sdikr
18-01-07, 02:19
1/3 στους ορους συμβασης ???
Μπορεις να μου το δειξεις ΓΡΑΜΜΕΝΟ αυτο ?

Εσύ μπόρεις να δείξεις το 100%?

JohnJ
18-01-07, 02:54
Εσύ μπόρεις να δείξεις το 100%?

Μα γιατί να το δείξει! 1024 αγοράζει 2048 κτλ! Το λέει από μόνο του! Πως λέμε ένα αυτοκίνητο 1600cc! Φαντάσου να έγραφε στους όρους ότι μπορεί να λειτουργεί και στα 400cc όποτε του κάτσει! Είναι γελοία πράγματα αυτά του ΟΤΕ!

Και το θέμα δεν είναι το 1/4 το θέμα είναι ότι καμία ώρα της ημέρας δεν βλέπεις έστω σαν ένδειξη την ταχύτητα που έχεις! Να πεις ότι το πιάνεις τουλάχιστον για ένα λεπτό! Που τέτοια τύχη..

Stelios
20-01-07, 04:05
Εσύ μπόρεις να δείξεις το 100%?
Σπυρο αφου το ξερεις πολυ καλα οτι η ταχυτητα στο ADSL ειναι μη εγγυημενη . Αρα ξεχναμε το 100% .

Το προβλημα ειναι πως επισημα δεν υπαρχει ελαχιστο οριο . Αυτο το 1/3 κανενας τεχνικος του ΟΤΕ δεν το υποστηριζει . Καποτε το ελεγαν , αλλα οταν αρχισε ο κοσμος να παραπονιεται για το 1/3 , το ξεπερασαν ... και τωρα λενε οτι αν ανοιγει σελιδες ειναι ΟΚ και δεν υπαρχει βλαβη .

JohnJ
20-01-07, 04:16
Λες και το 1/3 1/4 κτλ υπάρχει κανας αντικειμενικός τρόπος να το μετρήσεις/αποδείξεις...

No-Name
20-01-07, 04:16
Η ΟΤΕνετ έχει ακόμα σαν όριο το 1/3 για τις ΑΡΥΣ συνδέσεις της αλλιώς δεν δηλώνει βλάβη!!!

katafitos
20-01-07, 04:43
Καλα αυτη η ΕΕΤΤ δεν ασχολειται καθολου με τα συμβολαια που εχουν οι παροχοι?

No-Name
20-01-07, 04:46
Καλα αυτη η ΕΕΤΤ δεν ασχολειται καθολου με τα συμβολαια που εχουν οι παροχοι?

Τα συμβόλαια πάντως ασχολουνται με την ΕΕΤΤ, όλο παραπομπές σε αποφάσεις της ΕΕΤΤ έχουν κάποιοι όροι της σύμβασης.

NoDsl
20-01-07, 07:09
Οπως μου ειπε στο τελος του 2007 θα εχουν λυθει ολα τα προβληματα.

Λογικό, εφόσον μέχρι τότε οι περισσότεροι εναλλακτικοί θα έχουν κάνει τα δίκτυα τους και θα μοιραστούν οι "κακοί" χρήστες και θα έιμαστε όλοι καλά και αυτοί καλύτερα. Αυτο περιμένουν.
Και btw ε όχι και μέση ημερήσια τιμή 100kb για 1024. Δεν πάει και παραπάνω. Να πείς 60-80 να πώ πάει και έρχεται...

skiabox
21-01-07, 11:36
Για αυτο ειμαι στο 1/3 της 2mbit φενεται.Τα εχουν υπολογισει ολα ωστε να μην μπορεις να δηλωσεις βλαβη!

JohnJ
21-01-07, 13:32
Γιατί και εγώ που είμαι στο 1/4 πολλές ώρες να δηλώσω βλάβη να το κάνω τι;;

Το πρόβλημα δεν είναι στη γραμμή που έρχεται στο σπίτι μου το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν bandwidth! Όσες φορές και να δηλώσω βλάβη αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει!

Υ.Γ. Άσε που αυτό για το 1/4 της γραμμής σαν μύθος μου φαίνεται, υπάρχει κανένας τρόπος να το αποδείξεις δηλαδή και δεν το ξέρω; :down: :p

econmis
23-01-07, 00:34
Το θέμα της "εγγυημένης" ταχύτητας είναι μια κοροϊδία από τον ΟΤΕ είτε υπάρχει σχετικός όρος στη σύμβαση είτε οχι. Μη ξεχνάτε οτι και οι τράπεζες στα δάνεια και στις κάρτες είχαν (και πιθανότατα να έχουν ακόμα) όρους οι οποίοι αποδείχτηκαν καταχρηστικοί και υποχρεώθηκαν να τους αποσύρουν. Φυσικά αυτό δεν το έκαναν από μόνες τους αλλά επειδή κάποιοι το κυνήγησαν δικαστικά και διεκδίκησαν αυτό που θεωρούσαν δίκαιο. Το πρόβλημα είναι συνήθως αυτές οι διαδικασίες πρέπει να κινούνται είτε από το κράτος πχ. Γενική Γραμματεία Καταναλωτή είτε από καταναλωτικές οργανώσεις. Επειδή όμως στην Ελλάδα αυτοί οι φορείς έχουν διακοσμητικό ρόλο οι περισσότερες ενέργειες γίνονται με ιδιωτική πρωτοβουλία και προσωπικό κόστος.
Πάντως από τη στιγμή που στο εμπόριο κυκλοφορούν πακέτα με διαφορετικές ταχύτητες 384, 768, 1024 κτλ. θα πρέπει ο καταναλωτής να απολαμβάνει και διαφορετικού επιπέδου υπηρεσίες για κάθε ένα από αυτά. Αν ανεξαρτήτως πακέτου έχουν όλοι την ίδια -χαμηλή- ταχύτητα τοτε ουσιαστικά πρόκειται για εξαπάτηση. Σε αυτή την περίπτωση η μόνη διαφορά μεταξύ ενός φτηνού (384) κι ενός ακριβού πακέτου (2048) είναι οτι στο ακριβό έχεις "κάποια πιθανότητα" να δεις υψηλές ταχύτητες. Δηλαδή αγοράζω πιθανότητες!!! Μονο που αν ήθελα κάτι τετοιο θα πηγαινα σε ενα πρακτορείο να παίξω τζόκερ κι οχι να βάλω DSL.
Ακόμη κι αυτό που λέει ο ΟΤΕ οτι δεν υπάρχει τρόπος να καλύψει τη ζήτηση για bandwidth προφανώς είναι ψέμα. Κάποιος που γνωρίζει στοιχειώδη οικονομικά των δικτύων ξέρει οτι υπάρχουν μοντέλα και μέθοδοι να προβλευτούν όλα αυτά αλλά εννοείται οτι πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες επενδύσεις για να καλυφθεί το δίκτυο. Οπότε ας αφήσουν τις κουτοπονηριές τους κι ας αρχίσουν να ψάχνουν τι θα κάνουν οταν τους πουλήσουν.

sdikr
23-01-07, 06:32
Το θέμα της "εγγυημένης" ταχύτητας είναι μια κοροϊδία από τον ΟΤΕ είτε υπάρχει σχετικός όρος στη σύμβαση είτε οχι. Μη ξεχνάτε οτι και οι τράπεζες στα δάνεια και στις κάρτες είχαν (και πιθανότατα να έχουν ακόμα) όρους οι οποίοι αποδείχτηκαν καταχρηστικοί και υποχρεώθηκαν να τους αποσύρουν. Φυσικά αυτό δεν το έκαναν από μόνες τους αλλά επειδή κάποιοι το κυνήγησαν δικαστικά και διεκδίκησαν αυτό που θεωρούσαν δίκαιο. Το πρόβλημα είναι συνήθως αυτές οι διαδικασίες πρέπει να κινούνται είτε από το κράτος πχ. Γενική Γραμματεία Καταναλωτή είτε από καταναλωτικές οργανώσεις. Επειδή όμως στην Ελλάδα αυτοί οι φορείς έχουν διακοσμητικό ρόλο οι περισσότερες ενέργειες γίνονται με ιδιωτική πρωτοβουλία και προσωπικό κόστος.
Πάντως από τη στιγμή που στο εμπόριο κυκλοφορούν πακέτα με διαφορετικές ταχύτητες 384, 768, 1024 κτλ. θα πρέπει ο καταναλωτής να απολαμβάνει και διαφορετικού επιπέδου υπηρεσίες για κάθε ένα από αυτά. Αν ανεξαρτήτως πακέτου έχουν όλοι την ίδια -χαμηλή- ταχύτητα τοτε ουσιαστικά πρόκειται για εξαπάτηση. Σε αυτή την περίπτωση η μόνη διαφορά μεταξύ ενός φτηνού (384) κι ενός ακριβού πακέτου (2048) είναι οτι στο ακριβό έχεις "κάποια πιθανότητα" να δεις υψηλές ταχύτητες. Δηλαδή αγοράζω πιθανότητες!!! Μονο που αν ήθελα κάτι τετοιο θα πηγαινα σε ενα πρακτορείο να παίξω τζόκερ κι οχι να βάλω DSL.
Ακόμη κι αυτό που λέει ο ΟΤΕ οτι δεν υπάρχει τρόπος να καλύψει τη ζήτηση για bandwidth προφανώς είναι ψέμα. Κάποιος που γνωρίζει στοιχειώδη οικονομικά των δικτύων ξέρει οτι υπάρχουν μοντέλα και μέθοδοι να προβλευτούν όλα αυτά αλλά εννοείται οτι πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες επενδύσεις για να καλυφθεί το δίκτυο. Οπότε ας αφήσουν τις κουτοπονηριές τους κι ας αρχίσουν να ψάχνουν τι θα κάνουν οταν τους πουλήσουν.

Οτάν υπάρχει προϊόν που λέει 1000 ευρώ για 1024 και προϊόν που λέει 22 για 1024 δεν είναι καταχρηστικοί (κατά την γνώμη μου)

Και φυσικά δεν έχουν όλοι την ιδια χαμηλή ταχύτητα ο 768 έχει 40 ο 1024 60 και ο 2048 90 :p

econmis
23-01-07, 15:07
Δε νομιζω πλεον να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές για πακέτα της ίδιας ταχύτητας. Κυρίως το παιχνίδι παίζεται στη χρονική διάρκεια του συμβολαίου και σε άλλες λεπτομέρειες. Ακόμα κι ετσι όμως αυτό δε πιστεύω να μειώνει σε τίποτα την εκμετάλλευση από μέρους του ΟΤΕ. Το πως διαμορφώνονται οι τιμές και οι προσφορές λόγω του ανταγωνισμού δεν αλλάζει το γεγονός οτι υπάρχουν στην αγορά προϊόντα που η βασική τους διαφορά είναι η ταχύτητα που λένε οτι παρέχουν. Τώρα αν δεν έχουν όλοι την ίδια χαμηλή ταχύτητα κι αυτό σχετικό είναι. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι με 1024 κατέβαζα στα 20 με 30. Οχι οτι έκανα καμία έρευνα αλλά από οτι διαβάζω στα forum και ακούω από γνωστούς οι ταχύτητες είναι κατα πολύ μικρότερες από την ονομαστική ταχύτητα των συνδέσεων.

yiapap
25-01-07, 11:27
@econmis,
Όπως παρέχεται το ADSL παγκοσμίως με μεριζόμενη πρόσβαση είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχει αυτόςο όρος. Ο sdikr αναφέρεται σε μισθωμένη γραμμή (leased line) που, ναι, η διαφορά είναι αυτού του μεγέθους.
Το θέμα είναι ότι παντού εκτός Ελλάδας υπάρχει ένα standard επίπεδο εξυπηρέτησης. Είτε με πακέτα ογκοχρέωσης, είτε με φθηνότερες τιμές (και άρα Light users) είτε με καλύτερο λόγο συμφόρησης (contention ratio), οι Ευρωπαίοι απολαμβάνουν καλύτερες υπηρεσίες.

Το πρόβλημα με την καταγγελία που λες είναι πολλαπλό. Ας υποθέσουμε ότι εγώ με 200Kbps (και προϊόν 1024/256) πάω στα δικαστήρια. Τι θα ζητώ στα δικαστήρια; Να σταματήσει η σύμβασή μου γιατί δε μου προσφέρει αυτά που πληρώνω; Δηλαδή θα ζητώ να μου δώσουν 50-100€? Και γι αυτό το λόγο θα τραβιέμαι 3 χρόνια; Άσε που... 3 ΧΡΟΝΙΑ!!! Κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ούετ καν ότι θα υπάρχει η τεχνολογία ADSL σε 3 χρόνια, πολύ δε περισσ΄τοερο ότι το πρόβλημα θα συνεχίζει να υφίσταται ή ότι θα μπορώ (τότε) να το αποδείξω!

Ο μόνος τρόπος να ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι να δώσουν σε λειτουργία εναλλακτικά δίκτυα άλλοι πάροχοι, οπότε να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός.

balander
25-01-07, 23:16
Μπορώ να απαιτήσω απο το 121:

Να μου κάνουν reset την γραμμή!

Να ελέγξουν την γραμμή μου για θόρυβο κτλ

ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΘΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ DSLAM ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

econmis
01-02-07, 19:28
@yiapap
Συμφωνώ με οσα λες για το θέμα της καταγγελίας γι' αυτό εξάλλου και είπα οτι είναι δύσκολο να κινηθεί τέτοια διαδικασία από κάποιον ιδιώτη. Το λογικό θα ήταν να σε τέτοιες καταστάσεις να ενεργοποιούνται οι Καταναλωτικές Oργανώσεις αλλά και σε αυτό το θέμα είμαστε αρκετά πίσω. Σχετικά με το νομικό κομμάτι σίγουρα υπάρχουν κι εκεί εμπόδια με σημαντικότερα το θέμα του χρόνου που μπορεί να πάρει όλη η διαδικασία και φυσικά το πως μπορεί κάποιος να αποδείξει όσα ισχυρίζεται περι χαμηλής ταχύτητας. Και τα δυο είναι ζήτημα θεσμικού πλαισίου ενώ ειδικά για το δεύτερο είναι γνωστό οτι τα θέματα Πληροφορικής υπάρχει μια δυσκολία να περιγραφούν με νομικούς όρους. Βέβαια μέχρι να γίνει η αρχή και δημιουργηθεί κάποιο δεδικασμένο δεν μπορούμε να ξέρουμε τι κατάληξη θα έχει μια τέτοια ιστορία. Ξέρω οτι είναι άσχετο και τα μεγέθη ανόμοια αλλά πχ. στο θεμα του ΛΑΦΚΑ ένας "τρελός" ξεκίνησε τη διαδικασία που κράτησε αρκετά χρόνια μέχρι να τελεσιδικήσει κι από εκέινη την ιστορία επωφελήθηκαν χιλιάδες άτομα. Ίσως αν ένας τέτοιος αγώνας ξεκινήσει και για τον ΟΤΕ μπορεί στο τέλος να δικαιιωθούν πολλοί καταναλωτές και οχι μόνο για το θεμα της ταχύτητας του DSL.

yiapap
03-02-07, 15:31
@econmis
Η διαφορά με τον ΛΑΦΚΑ είναι ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με πολλές χιλιάδες €, μόνο με μερικά KB/s, άντε με πολλά KB/s
Εκτός των καταναλωτικών οργανώσεων η μόνη πιθανότητα να κινηθεί κάποιος είναι να είναι άνεργος δικηγόρος και να θέλει να κάνει όνομα.

(αν υπάρχει άνεργος δικηγόρος που να θέλει να κάνει όνομα ας μου στείλει pm :lol:)

Xguru
05-02-07, 16:21
Ούτε συγχρονίζει σωστά ούτε ΙP παίρνει...η τεχνική υποστήριξη δεν απαντά το 121 δεν κάνει τίποτα και ευχαριστώ τον ΟΤΕ που με την ασυνέπειά του ούτε το συμβόλαιο δε μου έφερε ενώ έπρεπε (με έστησε να τον περιμένω κιόλας).


PS. Τελικά πρέπει κανείς να αφιερώνει ένα μισαωράκι την ημέρα για να κάνει καταγγελίες...τι να κάνουμε αφού έτσι θέλουν:rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.