PDA

Επιστροφή στο Forum : Oteshop Υμηττου



durutti
23-01-13, 21:35
Προχτές πήγα στο κατάστημα με το οποίο συναλλάσσομαι εδω και αρκετο καιρο για σταθερη τηλεφωνια, κινητα σχεδον ολης της οικογενειας και εδω και ενα χρονο και ιντερνετ.
Ηθελα να ρωτησω για να μπω σε νεο προγραμμα με απεριοριστες κλησεις και ιντερνετ αναβαθμιζοντας το δικο μου ηδη υπάρχον πρόγραμμα.

Ηδη το περιεργο ηταν οτι στις 5/1 στην τηλεφωνικη εξυηρετηση μου ειπαν οτι δεν ειχε κλεισει χρονο η συνδεση μου στο ιντερνετ και αρα δεν μπορουσα να παρω το προγραμμα με επιπλεον απεριοριστες κλησεις? Νομιζα οτι μπορω σε ολες τις εταιρειες να κανω αναβαθμιση. Τελος παντων μικρο το κακο.
Ετσι τη 18/1 επισκεφτηκα το καταστημα στη Υμηττού 83 & Αππιανού 1 στο Παγκρατι για να ρωτησω και γιατι οχι να συμπληρωσω την νεα αιτηση.
Ενημερωθηκα αλλα η αιτηση δεν προχωρησε (δεν υπεγραψα πουθενα) λογω καποιων θεματων με το ονομα στον οποιο ανηκει η τηλεφωνικη γραμμη (συγγενης).
Χτες το πρωι δεν ειχα ιντερνετ.

Παω ξανα στο καταστημα.
Το παλικαρι με αρκετά βαριεστημένο υφος μου λεει αρχικα οτι εχει προβλημα το ιντερνετ στην περιοχη μου. Μετα μου λεει οτι μου διακοπηκε, Μετα φανηκε γενικως οτι τα μασαγε. Στα σχολια μου οτι ακομη και οταν εκανα την αλλαγη απο φορθνετ σε ΟΤΕ δεν εμεινα ουτε ημερα χωρις ιντερνετ (αντιθετα για 1 μερα μπορουσα να μπω κ με τους 2 κωδικους..) ειπε οτι "ετσι γινεται η αλλαγη προγραμματος".
Δεν εκανα την αιτηση, εφυγα και πηγα στο κοντινο καταστημα Βυρωνα στην πλατεια Δεληολανη (οντως ποσο αστειο και σπαταλη χρηματων σε αποσταση 20 μετρων να υπαρχει και Γερμανος και Oteshop με αρκετους υπαλληλους και προφανως "παλαιο" Οτετζηδες οπως την κυριουλα στο ταμειο που κοιμοταν..).

Εκει τουλχ ο υπαλληλος ηταν επαγγελματικοτατος και μου ειπε πως εχει δοθει εντολη απο καταστημα για να κλεισει το ιντερνετ μου οπως και εγινε εκεινο το πρωι.
Στις διαμαρτυριες μου οτι ποτε δεν ζητησα κατι τετοιο ουτε ο κατοχος του τηλεφωνου, μου απαντησε πως οποιαδηποτε ενεργεια επρεπε να την κανει ο κατοχος της γραμμης (εννοειται εγω ειχα κανει και περσι την αιτηση κανονικοτατα στο αλλο καταστημα της υμηττου απλα με χαρτια του κατοχου..).
Παραδεχτηκε πολυ απλα οτι ο υπαλληλος της Υμηττου εκανε πολλαπλα λαθη.. με δικη του πρωτοβουλια..

Με τοσο κακη εξυπηρετηση δεν ηθελα να δεσμευτω και παλι σε ετησιο συμβολαιο οποτε ρωτησα πως θα γινει να επιστρεψω στο παλιο μου προγραμμα χωρις δεσμευση ετους.. Και φυσικα μου ζητησαν υπευθυνη δηλωση του κατοχου της γραμμης... και οτι μαζι με την αιτηση θα εκαναν παραπονο κλπ κλπ και βλεπουμε..!

Οποτε εστειλα καποιον αλλο (αλλο ατομο) με τα στοιχεια και λογαριασμο του τηλεφωνου και εκανα αιτηση για το νεο προγραμμα.. Χωρις να εχει περασει ουτε απεξω ο κατοχος βεβαια..

Με λιγα λογια..
Καποιοι ισως εχετε μεινει εβδομαδες και μηνες χωρις ιντερνετ 'η τηλεφωνο και ισως γελατε με αυτα αλλα απλα ηθελα να τα γραψω καπου.
Ο μονος λογος που μενουμε στον πιο ακριβο ΟΤΕ ειναι η υποτιθεμενεη αξιοπιστια και εξυπηρετηση,
Ο μονος λογος που δεν πηγα αμεσως μετα απο ολα αυτα να κανω αιτηση στη φορθνετ ηταν πως δεν μπορουσε να ερθει να υπογραψει ο κατοχος και ηδη σε ενα πολυ ακαταλληλο χρονικο διαστημα ημουν χωρις ιντερνετ.. (φανταστικα τα προβληματα που θα εμφανιζονταν αν εκανα εγω την αιτηση ενω ειναι σε αλλο ονομα ο ΟΤΕ και πιθανοτατα να εμενα χωρις τηλεφωνο γενικα..).
Τουλχ σε 2 ημερες ελπιζω να ξαναεχω ιντερνετ.. Και ο θεος βοηθος..
Γιατι και απο τεχνικη εξυπηρετηση καθε φορα που υπαρχει προβλημα το λυνουμε ριχνοντας την ταχυτητα.. Να δουμε που θα φτασει...

FuS
24-01-13, 14:49
Πριν σου πω αυτά που θέλω πες μου κάτι ώστε να μη γίνει κάποιο λάθος.
Ποιο πακέτο είχες (ακριβώς - δες τον λογαριασμό αν δεν ξέρεις πως λέγεται) και σε τι πακέτο ήθελες να πας;

goku
24-01-13, 15:01
Εμένα με είχε στείλει ο πατέρας μου σε τοπικό oteshop γειτονικής πόλης (μένω σε χωριό στην επαρχία) για να του αλλάξω πρόγραμμα στο συμβόλαιο cosmote που έχει και να τον πάω σε κάποιο οικονομικότερο. Το μόνο που μου έδωσε ήταν η ταυτότητά του. Του λέω, πατέρα πρέπει να πάμε στο ΚΕΠ να βγάλουμε μια εξουσιοδότηση ότι με εξουσιοδοτείς να αναλάβω εγώ το συμβόλαιο της ανανέωσης κλπ κλπ. Σιγά, μου λέει ο πατέρας μου, πήγαινε έτσι, γιος μου είσαι, σε εμπιστεύομαι. Μα του λέω, δεν είναι για μένα, για αυτούς εκεί είναι. Τέλος πάντων, επέμενε ο πατέρας μου να πάω έτσι, χωρίς κάποια εξουσιοδότηση. Εγώ πήγα τελικά με την σκέψη ότι θα φάω άκυρο. Έλα ντε όμως που δέχτηκαν να αλλάξω το πρόγραμμα του πατέρα μου. Έτσι στην ψύχρα μου λένε, σε ποιο νούμερο θες να γίνει η αλλαγή; Και δίνω το νούμερο του πατέρα μου. Φυσικά στο τέλος ζήτησαν την ταυτότητά του, την οποία έβγαλαν φωτοτυπία και τέλος (ήταν το μόνο επίσημο έγγραφο που μου έδωσε). Δεν ζήτησαν τίποτα άλλο, ούτε ρώτησαν ποιός είμαι, ούτε ζήτησαν κάποια πιστοποίηση. Θα μπορούσα κάλλιστα να είχα κλέψει την ταυτότητα κάποιου ανθρώπου και να είχα πάει και να είχα ζητήσει να τον μεταφέρουν σε ένα πρόγραμμα με ακριβότερο πάγιο για να του φάω χρήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.