PDA

Επιστροφή στο Forum : TG788vn reboot?



Sovjohn
24-01-13, 19:43
Καλησπέρα,

Είχαμε μια διαφωνία με την ΤΥ, η οποία υποστηρίζει (σχετικά διαχρονικά) ότι 'πρόβλημα με reboot του TG788vn δεν υπάρχει / δεν βλέπουν / δεν...".

Δεν έχω logs, για να τους βγάλω τρελούς, δυστυχώς, αλλά:

Εσείς, έχετε παρατηρήσει reboots και / ή άλλα λειτουργικά θέματα στο TG788vn σας?

Το χαρακτηριστικό που έχω δει είναι το...reboot:

Χάνεται η σύνδεση στο δίκτυο (και internet προφανώς) - Πηγαίνω στο δίπλα δωμάτιο να δω το CPE - Βλέπω μόνο το power αναμμένο και σταδιακά (σε λίγη ώρα σχετικά βέβαια, ΟΚ) να ανάβουν τα wireless / ethernet / broadband / internet / κτλ.

Το έχετε παρατηρήσει και εσείς?

Ξέρω ότι τα Thomson / Technicolor διαχρονικά έχουν μία...τάση για reboot χωρίς να τα κάνει ο χρήστης, αλλά επειδή δεν μπορώ να τρίψω στη μούρη τα logs στη forthnet, ας δω αν το παθαίνει και κανείς άλλος...

Xtapodaki
25-01-13, 04:08
Προσωπικά ενώ έχω υψηλή ταχύτητα download πού και πού παθαίνει κάτι κολλήματα και δεν ανοίγει websites ή τα ανοίγει εκνευριστικά αργά.. Μερικές φορές κοκκινίζει το λαμπάκι, άλλες φορές παραμένει πράσινο και απλά χάνεται η σύνδεση. Το περίεργο είναι οτι όταν "laggαρει" στο browsing δεν παρατηρώ κάποιο lag σε online games ή σε αναπαραγωγή video. Όταν το κάνω reboot το πρόβλημά λύνεται αμέσως, άρα μάλλον είναι θέμα του router και όχι της σύνδεσης. Βεβαιά αυτό συμβαίνει σχετικά σπάνια και δεν με έχει εκνευρίσει αρκετά ώστε να τους τα ψάλλω τηλεφωνικώς (ευτυχώς κάνει και γρήγορο boot, όχι σαν το παλιό το thomson :P)

nikoslykos
25-01-13, 05:33
αν λες οτι χανεται η συνδεση ενω δουλευει το ρουτερ κανονικα εχει προβλημα το DHCP του ρουτερ.μου το ειπανε απτην ΤΥ και οτι θα βγαλουν firmware σε λιγο. βαλε τα IP manual σε καθε συσκευη σου.

GSF
25-01-13, 10:38
εγώ δεν έχω δεί το παραμικρό θέμα ώς τώρα, αλλα έτσι και αλλιώς μόνο manual ip χρησιμοποιώ.

Georgevtr
26-01-13, 02:05
Το freezing υπάρχει σε όλα τα ρουτεράκια μας (δυστυχώς), περίπου 3-5 δευτερόλεπτα, χωρίς να κάνει reboot όμως.

Το τσεκάραμε 2-3 άτομα και ο ένας (ευτυχώς) εργαζόμενος, ο οποίος μας διαβεβαίωσε πως με το επόμενο firmware update θα λυθεί το θέμα.

Λύση: Καρφωτές IP και DNS στο pc.

Υ.Γ. Μη ξεχνάτε ότι είστε σε Demo Premium (?) account :p

Vasse3
26-01-13, 13:09
Καλησπέρα,

Είχαμε μια διαφωνία με την ΤΥ, η οποία υποστηρίζει (σχετικά διαχρονικά) ότι 'πρόβλημα με reboot του TG788vn δεν υπάρχει / δεν βλέπουν / δεν...".

Δεν έχω logs, για να τους βγάλω τρελούς, δυστυχώς, αλλά:

Εσείς, έχετε παρατηρήσει reboots και / ή άλλα λειτουργικά θέματα στο TG788vn σας?

Το χαρακτηριστικό που έχω δει είναι το...reboot:

Χάνεται η σύνδεση στο δίκτυο (και internet προφανώς) - Πηγαίνω στο δίπλα δωμάτιο να δω το CPE - Βλέπω μόνο το power αναμμένο και σταδιακά (σε λίγη ώρα σχετικά βέβαια, ΟΚ) να ανάβουν τα wireless / ethernet / broadband / internet / κτλ.

Το έχετε παρατηρήσει και εσείς?

Ξέρω ότι τα Thomson / Technicolor διαχρονικά έχουν μία...τάση για reboot χωρίς να τα κάνει ο χρήστης, αλλά επειδή δεν μπορώ να τρίψω στη μούρη τα logs στη forthnet, ας δω αν το παθαίνει και κανείς άλλος...

Καλημέρα,

Το προβλημα με το reboot το έχω και γω.
Το δικό μου κάνει reboot κάθε μέρα (πολλες φορες την ημερα) με τον ίδιο ακριβώς τροπο που περιγραφεις.
Επειδή έχω τοποθετήσει το TG μπροστά μου στο καθιστικό, μπορω και βλέπω τα λαμπάκια συνέχεια.

Αφού μίλησα με την ΤΥ της Forthnet μου είπανε πως έχει θέμα το TG788 και να πάω σε κάποιο κατάστημα τους να παραλάβω ενα καινούργιο.

Το έκανα, εδω και 2 εβδομάδες έχω το ¨καινουργιο¨ συνδεδεμένο το οποίο όμως κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Πιστεύω πως είναι θέμα firmware και καλα θα κάνει η Forthnet να βγάλει μια αναβαθμισμένη έκδοση σύντομα.

- - - Updated - - -


αν λες οτι χανεται η συνδεση ενω δουλευει το ρουτερ κανονικα εχει προβλημα το DHCP του ρουτερ.μου το ειπανε απτην ΤΥ και οτι θα βγαλουν firmware σε λιγο. βαλε τα IP manual σε καθε συσκευη σου.

Μια ερώτηση πάνω στην manual IP σε κάθε συσκευή.
Η κάθε συσκευή θα πρέπει να έχει διαφορετική IP4 address, ετσι δεν είναι?

farcry
26-01-13, 20:44
Η κάθε συσκευή θα πρέπει να έχει διαφορετική IP4 address, ετσι δεν είναι?


ναι αλλα ειναι η nat address. δεν εχει σχεση με τo IPv4 του νετ. οποτε μπορεις να βαλεις οτι γουσταρεις απο 0-255 εκτος απο το address του gateway
του ρουτερ φυσικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.