PDA

Επιστροφή στο Forum : FBBank.. Η αποψή σας?



alwaysalone
11-01-07, 01:36
Τι γνώμη εχετε για αυτην την Τράπεζα? Ειναι ασφαλής σε ό,τι αφορα καταθετικους λογαριασμους/δανεια και γενικα εχει υποδειγματική εξυπηρετηση πελατών?

Εχει ανθρώπινη πολιτική ή σφάζει στο γόνατο οπως η Eurobank?
Ευχαριστώ.. Θελω μια γνώμη, πρωτου αποκτήσω προσωπική εμπειρια..
Απο μια ερευνα, ειδα οτι εχει πολυ καλα επιτόκια..

Μέχρι πρότινος θεωρούσα το Τ.Τ καλυτερο, αλλά εκτος απο συμπεριφορά που αγγίζει τα όρια της αγένειας, οι περισσότεροι ειναι και αστοιχείωτοι.. Μονο καταθετικά και δανειακα προϊόντα εχουν καλα, γιατι απο εξυπηρέτηση φασκελοκουκούλωστα..

alexandrozz
11-01-07, 01:58
Τα μόνα καταστήματα ΤΤ που έχω ακούσει ότι μπορείς να συνενοηθείς είναι Σύνταγμα και ένα άλλο στη Πεσμεζογλου νομίζω (κάθετος της Σταδίου στο ύψος της στάσης Μετρό Πανεπιστήμιο). Εγώ θα προτιμούσα να έχω όφελος 3-5% σε ένα δάνειο και να θυσίαζα την εξυπηρέτηση. Βασικά ανάλογα το δάνειο πας στην ανάλογη τράπεζα. Πχ με μια γρήγορη ματιά είδα ότι το ΤΤ έχει πολύ καλό επιτόκιο σε καταναλωτικό δάνειο, άλλη τράπεζα μπορεί να έχει καλύτερο στο στεγαστικό. Τα ίδια ισχύουν για τις καταθέσεις για τις οποίες θα σου συνιστούσα να επισκεφθείς και ένα κατάστημα της τράπεζας Κύπρου. Ανάλογα με το ύψος της κατάθεσης που θες να κάνεις διαφορετικές τράπεζες σου προσφέρουν διαφορετικά 'προϊόντα'.

alwaysalone
11-01-07, 18:24
Αυτο που λες ειναι σωστο, το παν ειναι η ερευνα αγορας γιατι κανεις δε μας τα προσφερει ολα..
Ο λογαριασμος notice της Κύπρου φάνηκε αρκετα ενδιαφερων..

Η FBB μου κανε εντύπωση γιατι ακομα και για τους απλους λογαριασμους ταμιευτηρίου εχει καλυτερα επιτοκια και απο το Τ.Τ... Αλλά δεν εχει πολλά καταστήματα ... Ειναι καινουρια Τράπεζα βεβαια, σχετικά..

Η Τράπεζα Κύπρου ελπιζω να μην ειναι σε στυλ Eurobank κλπ, που σου εκδίδουν καρτα με το ετσι θελω ή να σου την στέλνουν σπιτι χωρις να το εχεις ζητησει.. Γιατι με εκνευριζει αφανταστα αυτο :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: .... Πχ να μου στέλνουν ραβασακια με εγκριμενα δανεια που δεν εχω ζητησει κλπ.. :mad: :mad: (Μου εχει συμβει μια φορα).

Νομιζω πρόσφατα κρίθηκε παρανομο αυτο με τα δανεια...

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια ..

StavrosDog
11-01-07, 21:36
καλα αυτο με την καρτα και η Alpha το κανει...
κανα χρονο τωρα μου ερχονται καθε μηνα 30 ευρω για ενεργοποιηση καρτας την οποια ποτε δεν ζητησα...
λοιπον αν ψαχνεις για καταθετικο λογαριασμο πηγαινε Κολωνακι στην Συνεταιριστικη Τραπεζα Χανιων...εχει μονο ενα υποκαταστημα στην Αθηνα αλλα απο εξυπηρετηση σκιζουν, ειναι ευγενικοτατοι, δεν αντιμετωπισαμε ποτε προβλημα να σηκωσουμε χρηματα ακομα και πριν την ληξη του προθεσμιακου λογαριασμου και γενικοτερα τα επιτοκια της ειναι καλα σε σχεση με την αγορα...αν δηλαδη θελεις να βαλεις χρηματα σε μια τραπεζα και να τα ψιλοξεχασεις ΣΤΧ αλλιως διαλεξε καποια που να σε βολευει γεωγραφικα...

alwaysalone
12-01-07, 22:34
StavrosDog, ευχαριστώ!
Μπήκα στη σελίδα τους, πραγματι μονο ενα υπαρχει στην Αθηνα - αλλά δεν ειναι πρόβλημα, μια χαρα με βολευει εκει που ειναι.. Δεν ειδα ομως κατι για επιτόκια στο site τους..

Θα τους παρω κανα τηλ, ή θα περασω απο εκει.. (Λ. συγγρου εγραφε οτι ειναι το καταστημά τους). Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

manoulamou
12-01-07, 23:15
Και εννοειται απειρη προσοχη στα ψιλα γραμματακια των συμβολαιων
και στα ναι μεν αλλα... που αφηνουν να αιωρουνται οι υπαλληλοι
(κι αυτοι τη δουλεια τους κανουν).
Καμμια φορα οι μικρες ειναι κελεπουρια γιατι θελουν να αποσπασουν πελατεια,
ομως μην ξεθαρρευεστε;) γιατι με τα επιτοκια παιζονται διαφορα.
Αποφασειστε αφου ρωτησετε αυτα ακριβως που θελετε!

alexandrozz
13-01-07, 05:58
Μια και το θίξαμε

Το επιτόκιο δεν λέει (σχεδόν) ποτέ την αλήθεια. Με πάνω από 1.000 ευρώ μπορεί να επιβαρυνθεί ένας δανειολήπτης καταναλωτικών δανείων από τις εφάπαξ δαπάνες και τα διάφορα έξοδα που εφαρμόζουν οι τράπεζες. Eτσι, ο καταναλωτής δεν πρέπει να συγκρίνει τράπεζες και προϊόντα με κριτήριο μόνο το επιτόκιο. Πρέπει, αντίθετα, να εξετάζει προσεκτικά και τις λοιπές επιβαρύνσεις που συνοδεύουν το τραπεζικό προϊόν. Οι επιβαρύνσεις αυτές ενσωματώνονται στη μηνιαία δόση. Συνεπώς, ο καλύτερος τρόπος για να αποφασίσει ο υποψήφιος δανειολήπτης ποια τράπεζα τον συμφέρει καλύτερα είναι να ζητεί προσφορές (μηνιαία δόση) για το ίδιο ποσό δανείου και με την ίδια διάρκεια. H τράπεζα που θα του προσφέρει τη μικρότερη μηνιαία δόση είναι η πιο συμφέρουσα. Eνας άλλος τρόπος είναι να ζητεί ο καταναλωτής από τις τράπεζες τη Συνολική Ετήσια Πραγματική Επιβάρυνση (ή αλλιώς ΣΕΠΕ). H ΣΕΠΕ εκφράζεται ως ποσοστό και περιλαμβάνει το επιτόκιο και τις λοιπές επιβαρύνσεις. Με τον τρόπο αυτό, οι υποψήφιοι δανειολήπτες μπορούν να συγκρίνουν τη ΣΕΠΕ μεταξύ των τραπεζών, αλλά για το ίδιο δάνειο (ίδιο ποσό και ίδια διάρκεια). Οι λοιπές επιβαρύνσεις αυξάνουν σημαντικά το επιτόκιο, γεγονός που φαίνεται αμέσως στη ΣΕΠΕ.

Πχ μπορεί το επιτόκιο να είναι 7% και το ΣΕΠΕ να είναι 10%. Το νου σου!!!

manoulamou
13-01-07, 17:46
Εξοδα φακελλου, εξοδα ανα συναλλαγη, προμηθεια ΑΤΜ,
εξοδα εκδοσης λογαριασμων, ΦΠΑ, μεταφορα υπολοιπου...:whistle:

k_koulos
13-01-07, 18:06
Δεν μπορώ να μην το πώ , ορίστε η επενδυτική μου συμβουλή για α-τραπεζική διαχείρηση χρημάτων.

Α μέχρι 1500 €

βάζουμε 300 € στην άκρη

με τα υπόλοιπα πληρώνουμε οτι είναι να πληρώσουμε, Σ/Μ , λογαριασμους , νοίκι κτλ τκλ

Αμα περισέψουν κομπόδεμα στο κομοδίνο /συρτάρι /κάτω απο το στρώμα

Τα 300€ τα παίζουμε κίνο /καζίνο / στοίχημα

αν κερδισουμε όλα καλά , αν χάσουμε όλα καλά [γιατι δεν έχουμε άλλα να χάσουμε]

Κερδος : τα τυχόν κέρδη και η ψυχική ηρεμία απο τη μη συναναστροφή με τραπεζίτες

Εναλακτικά αν δεν θέλουμε να τζογάρουμε τα 300€ τα τρώμε στα μπουζούκια / ταβέρνα / μεταλλάδικο / σινεμάδες όπου έχουμε κέρδος την διασκέδαση μας

Β για ποσα πάνω απο 1500€

Πλήρωνουμε λογαριασμούς [ομοίως με Α]
Βγάζουμε εισητήρια για μέροσ Χ
Κάνουμε αυτό που θα κάναμε με τα 300€ του Α στο μέρος Χ και έχουμε και εμπειρίες να λεέμ στη δουλεία

Γ ακόμα πιο πολλά

ε κάνουμε το Β και καμία φιλανθρωπία για να έχουμε έκπτωση στην εφορία ;)


τώρα αν είμαστε στο άλλο άκρο και θέλουμε λεφτά απο τράπεζα

Α για μέχρι 10000 €
πουλάμε το κορμι μας / κάστανα / βρίσκουμε και άλλη δουλεία και αποφεύγουμε την τράπεζα

Β για μέχρι 100000 €
Φορτωνόμαστε σε συγγενείς και φίλουσ για δανεικά και αγύριστα

Γ για πάνω απο 100000€

Ληστεύουμε την τράπεζα :cool:

Κώστας

Ο παρών οδηγός δεν πρέπει και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ληφθεί σοβαρά υποψιν απο άτομα που τυχόν τον διαβάζουν. Κάθε σύνδεση του ατόμου μου με πράξεις που έγιναν εγκαλούμενοι τον παρόν οδηγό δεν αναγνωρίζονται και δεν διόκονται ποινικά

alwaysalone
13-01-07, 20:05
Ευχαριστώ manoulamou και alexandrozzzz..!
Αυτά με τα έξοδα και τις προμήθειες, εχουν καταντήσει αηδια πια.. Ακόμα και απο τους καταθετικους λογαριασμους παίρνουν έξοδα.. (όχι όλες, ευτυχως).

k_koulos, χιουμοριστικό το μήνυμά σου..

alwaysalone
14-01-07, 02:34
Ολα αυτα που γίνονται, μεταξυ Πειραιως, Κύπρου, Marfin, λέτε να επηρεάσουν αρνητικά τα προϊόντα τους?

Διαβασα ολα τα δελτία τυπου και γίνεται ενας ψιλοχαμός μεταξύ πειραιώς-marfin! Η Πειραιώς λεει θελει να εξαγορασει τη Marfin (εχει ηδη και πολλές μετοχες της Κύπρου), και η Marfin θελει να εξαγορασει τη Πειραιως και τη Κύπρου.. Ελπιζω να μη την πληρώσουν οι πιστούχοι..

alwaysalone
20-02-07, 23:46
Πάντως το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο εχει μακράν τους αγενέστερους και ποιο ανενημέρωτους υπαλλήλους, ακόμα και για τα ίδια τους τα προϊόντα! Αν ειναι δηλαδη, δυνατόν..

Η Διοίκηση του Τ.Τ προσπαθεί και φαίνεται αυτό, αλλά τί να κάνει και αυτή, με το ειδος της εργασιακής σχέσης που εχουν οι υπάλληλοί της...

Οσες διαφημίσεις και να βάλουν για τους "αφανείς ήρωες", αν βλεπεις οτι οι υπάλληλοι μόνο που δέ θέλουν να σε δείρουν, τί να το κάνεις...

mbr
10-12-08, 13:38
Όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω εικόνα η ffbank έχει παραπλανητικές πληροφορίες στις ιστοσελίδες της.

Αφού διάβασα αυτά που γράφουν στην ιστοσελίδα τους πήγα από το κατάστημα και διαβάστε τι μου είπαν.

Το επιτόκιο λένε 6% που αναφέρεται στην ιστοσελίδα ισχύει για το υπόλοιπο της κατάθεση εκτός από τα πρώτα 3000 ευρώ :whistle:, τα οποία έχουν επιτόκιο ΕΚΤ+0.25%.

Που αναφέρεται αυτό στην ιστοσελίδα. Τι καταλαβαίνει όποιος διαβάσει το κείμενο που έχουν δημοσιεύσει στην ιστοσελίδα τους;

alwaysalone
11-12-08, 00:42
Όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω εικόνα η ffbank έχει παραπλανητικές πληροφορίες στις ιστοσελίδες της.

Αφού διάβασα αυτά που γράφουν στην ιστοσελίδα τους πήγα από το κατάστημα και διαβάστε τι μου είπαν.

Το επιτόκιο λένε 6% που αναφέρεται στην ιστοσελίδα ισχύει για το υπόλοιπο της κατάθεση εκτός από τα πρώτα 3000 ευρώ :whistle:, τα οποία έχουν επιτόκιο ΕΚΤ+0.25%.

Που αναφέρεται αυτό στην ιστοσελίδα. Τι καταλαβαίνει όποιος διαβάσει το κείμενο που έχουν δημοσιεύσει στην ιστοσελίδα τους;


Την ειδα και γω αυτη τη διαφημιση (νομιζω σε ενα banner το πρωτοειδα, και μετα μπηκα στη σελιδα τους) και πραγματι δε το λενε πουθενα. Τουλαχιστον οχι εκει που γραφουν για το καταθετικο λογαριασμο.Τώρα αν το γραφουν στο Προφιλ της εταιρείας ή στις Θέσεις Εργασίας, ενας Θεος ξερει!

Γενικα εγω δημιουργησα αρνητικη εντυπωση, απο το γεγονος οτι οταν τους ειχα στελει e-mail πριν κανα χρονο, ισως και περισσοτερο (τοτε που ειχα ανοιξει και αυτο το post), μου ειχαν απαντησει στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και με συντακτικο, οχι αυτο που ενδείκνυται σε τετοιου ειδους επικοινωνιες.. Γενικα ηταν πολύ ο,τι ναναι... Τουλαχιστον απο τη Τραπεζα κυπρου, ειχα λαβει την απαντηση σε αρχειο .doc το οποιο ηταν τρισελιδο παρακαλω και γραμμενο εκεινη τη στιγμη, και οχι απαντηση βασισμενη σε template..

@ ADSLgr.com All rights reserved.