PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Internet Banking



azul
25-01-13, 21:27
Καλησπέρα σε όλους.
Στην τράπεζα που δουλεύω πρόκειται να αναβαθμίσουμε το internet banking και να του προσθέσουμε νέες δυνατότητες. Δεδομένου ότι είμαστε στο στάδιο του σχεδιασμού, θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα θέλατε να δουλεύει μία εφαρμογή internet banking, ποια πρόσθετα εργαλεία θα θέλατε να έχει, τι δεν θα θέλατε σε καμία περίπτωση, ή τι ενδεχομένως σας εκνευρίζει σε κάποιο internet banking που χρησιμοποιείτε.
Ευχαριστώ πολύ

hemlock
25-01-13, 21:30
Χμμ...Τι έχει η Τράπεζα Πειραιώς,τα ίδια .:p

achatzak
25-01-13, 21:56
Σαν της Eurobank

azul
25-01-13, 22:08
Ναι, πραγματικά φαίνεται ότι η Πειραιώς τα έχει καταφέρει πολύ καλά. Τι είναι όμως αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει; Η ταχύτητα; η παρουσίαση των συναλλαγών; τα εργαλεία που προσφέρει; η υποστήριξη των χρηστών;
Πάνω - κάτω, όλες οι τράπεζες τις ίδιες συναλλαγές προσφέρουν. Τι είναι όμως αυτό που κάνει ένα internet banking ξεχωριστό;

psyxakias
25-01-13, 22:19
Αυτό που θα έκανε ξεχωριστό το δικό σας e-banking είναι να προσθέτει €100 καθημερινά σε όλους τους λογαριασμούς των πελατών. Πραγματικά θα χτυπήσετε την αγορά. :p

azul
25-01-13, 22:26
Πραγματικά πολύ καλή ιδέα!!! Θα την εισηγηθώ, με πρώτο φυσικά το δικό σου λογαριασμό, μιας και το σκέφτηκες, και δεύτερο το δικό μου!
Αλλά φοβάμαι ότι δεν έχουμε πολλές πιθανότητες να εισακουσθώ!:rolleyes:

kasadi
25-01-13, 23:16
- Ζητήματα ασφαλείας φαντάζομαι δεν χρειάζεται να τα αναφέρω πόσο σημαντικά είναι. Ένα καλό και γρήγορο user interface και εφαρμογές για τα κινητά με android, ios , windows ......
- Ένα ακόμη σημαντικό ζήτημα είναι αυτό της συμβατότητας με τους σύγχρονους browsers και να μπορεί κάποιος να μπεί από υπολογιστή με λίνουξ (π.χ. να μην απαιτεί το e-banking σας μονο internet explorer).Παλαιότερα έχω διαβάσει ΠΑΡΑ πολλά θέματα και εδώ μέσα με τέτοια προβλήματα (ίσως τώρα να έχουν επιλυθεί ώς ένα βαθμό)
- Επίσης για μένα δεν προσφέρουν όλες οι τράπεζες τις ίδιες συναλλαγές όπως λες. Ναι γενικά είναι ίδιες αλλά έστω και 1-2 επιπλέον συναλλαγές πιστεύω πώς κάνουν μεγάλη διαφορά (τουλάχιστον για μένα ). Π.χ. το λεφτά στο λεπτό της πειραιώς, η δυνατότητα αγοράς καρτών για κινητά τηλέφωνα, η δυνατότητα πληρωμής λογαριασμών νερού ( το αναφέρω γιατί π.χ. στην πόλη μου μόνο η πειραιώς και άλλη μία προσφέρουν τέτοια δυνατότητα για την εδώ επιχείρηση ύδρευσης ). Δηλαδή και το καλύτερο ebanking του κόσμου να κάνετε αν δεν με καλύπτετε σε όσες περισσότερες συναλλαγές γίνετε γιατί να έρθω σε εσάς ;( π.χ. αν δεν μπορώ να πληρώσω έναν λογαριασμό νερού ή δεν μπορώ να αγοράσω κάρτα για το κινητό μου ή ....)
Πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, θα προτιμήσω μια τράπεζα που με καλύπτει σε όλες τις συναλλαγές μου και όχι 2-3 τράπεζες για να μπορέσω να κάνω όλες τις συναλλαγές μου.

3lbereth
26-01-13, 00:54
Αν είσαι στην Εθνική, πες τους πλζ να ενεργοποιήσουν τα alerts και να επιτρέψουν password μεγαλύτερο των 5 (!) αλφαριθμητικών ψηφίων...:rolleyes:

villasg
27-01-13, 16:56
Αν είσαι στην Εθνική, πες τους πλζ να ενεργοποιήσουν τα alerts και να επιτρέψουν password μεγαλύτερο των 5 (!) αλφαριθμητικών ψηφίων...:rolleyes:

+100000

Επισης θα ηθελα αλλου τυπου ασφαλεια και εξηγω .
Το πιο καλο για μενα θα ηταν τα pass/user να ηταν σε ενα usb stick like a hasp .
Γιατι ολες οι τραπεζες σε βαζουν να αλλαζεις τα pass ανα τακτα χρονικα διαστηματα , εαν λοιπον εχεις πανω απο 2 ebanking απλα χανεις την μπαλα ( δεν μπορεις να βζεις το ιδιο σε ολες γιατι καθεμια εχει ιδιαιτεροτητες πχ εθνικη με 5 ψηφια) .
Δεν υπαρχει δυνατοτητα να τα θυμασαι με τιποτα .
Επισης εαν πας να μπεις απο αλλο υπολογιστη ( εξωτερικο ) και τα θυμασαι και τα γραψεις φοβασαι παλι τα Keylog Κλπ .
Ενω με ενα μικρα στικακι το εχεις παντα μαζι σου και τελειωνεις .
Εγω για να μπορεσω να τα θυμαμαι το εχω κανεια αυτο με παραλλαγη : εχω σε ενα μικρο στικακι το RoboForm2Go (http://www.roboform.com/platforms/usb) .
Καλα θα μου πεις και να μπει καποιος πως θα σου κανει ζημια αφου θελει ειτε τον Ηλεκτρονικό Κλειδάριθμς i-code ( για την εθνικη ) ειτε τον κωδικο επιβεβαιωσης μεσω κινητου ( eurobank - πειραιως ) κλπ.
Και ομως μπορει πχ να σου εχει κλεψει και το κινητο , να εχεις διπλα στο συρταρι το i-code κλπκλπ αλλα και να μαθει την οικονομικη σου κατασταση ο καθε κλεφτης

slalom
27-01-13, 23:36
Μηδενικες προμηθειες

azul
29-01-13, 22:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

yyy
30-01-13, 23:07
Θα έλεγα τα εξής (όχι απαραίτητα με σειρά προτεραιότητας), αφού θεωρήσουμε δεδομένα τα απαραίτητα μέτρα ασφάλειας:
- Γρήγορο interface, χωρίς εξαρτήσεις από πρόσθετα πχ java, flash κά
- Eύκολη διαχείριση επιπλέον κωδικών, πχ token ή δωρεάν sms στο κινητό, χωρίς απαίτηση εγκατάστασης πιστοποιητικών κλπ
- Συμβατότητα με πληθώρα λειτουργικών και browsers. Na μην πω καλύτερα ανεξαρτησία από αυτά τα δύο!
Αυτά και από μένα...

DSLaManiaC
01-02-13, 01:53
Καλησπέρα σε όλους.
Στην τράπεζα που δουλεύω πρόκειται να αναβαθμίσουμε το internet banking και να του προσθέσουμε νέες δυνατότητες. Δεδομένου ότι είμαστε στο στάδιο του σχεδιασμού, θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα θέλατε να δουλεύει μία εφαρμογή internet banking, ποια πρόσθετα εργαλεία θα θέλατε να έχει, τι δεν θα θέλατε σε καμία περίπτωση, ή τι ενδεχομένως σας εκνευρίζει σε κάποιο internet banking που χρησιμοποιείτε.
Ευχαριστώ πολύ

Αν πεις συγκεκριμένα που δουλεύεις θα πάρεις και συγκεκριμένα σχόλια. Δε σε υποχρεώνει κανείς βεβαίως να το κάνεις επώνυμα. ;)

Tsour_ee
01-02-13, 21:15
Αν είσαι στην Εθνική, πες τους πλζ να ενεργοποιήσουν τα alerts και να επιτρέψουν password μεγαλύτερο των 5 (!) αλφαριθμητικών ψηφίων...:rolleyes:

Άσχετο αλλά ενεργοποιήθηκαν τα αλερτς στις πιστωτικές της εθνικής και είναι δωρεάν για ένα διάστημα,άντε να ακολουθήσει και για τους λογαριασμούς.

christos.kouk
01-02-13, 21:22
ΑΚΡΙΒΩΣ οτι σου δινει η πειραιως...πολλα "συν" και στην εκδοση για android ;) σου λεινει τα χερια...δεν εχεις καρτα?ασυρματο δικτυο, και ετοιμος.. ;)

Χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια το e-banking της πειραιως και απο την αρχη ξεχωριζε..

3lbereth
02-02-13, 14:49
Άσχετο αλλά ενεργοποιήθηκαν τα αλερτς στις πιστωτικές της εθνικής και είναι δωρεάν για ένα διάστημα,άντε να ακολουθήσει και για τους λογαριασμούς.
:oneup: Θενκ γιου!!!!

airbus
02-02-13, 15:42
εμενα με βολευουν οι "ειδοποιησεις με sms-email" που εχουν οι eurobank και πειραιως για τους λογαρισμους-πιστωτικες αλλα δεν εχουν alpha και εθνικη.
επισης οι κωδικοι μιας χρησης στο κινητο ειναι ΣΥΝ αντι να εχεις αυτα τα χαζα κομπιουτερακια που δινει η εθνικη.

geo71
04-02-13, 15:32
Ναι, πραγματικά φαίνεται ότι η Πειραιώς τα έχει καταφέρει πολύ καλά. Τι είναι όμως αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει; Η ταχύτητα; η παρουσίαση των συναλλαγών; τα εργαλεία που προσφέρει; η υποστήριξη των χρηστών;
Πάνω - κάτω, όλες οι τράπεζες τις ίδιες συναλλαγές προσφέρουν. Τι είναι όμως αυτό που κάνει ένα internet banking ξεχωριστό;

Βασικό κριτήριο, η τεχνολογική υποδομή όχι τόσο του web-banking όσο του back-end. Μην ξεχνας ότι το web είναι η πλατφόρμα μέσω της οποίας εμφανίζονται οι υπηρεσίες που έχει και ένα κατάστημα. Αν η βασική υποδομή είναι third-party και δεν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία που θα δώσουν πρόσβαση στις πληροφορίες/συναλλαγές του κεντρικού συστήματος, δεν μπορούν να γίνουν και πολλά. Αν η υποδομή των υπηρεσιών είναι in-house, θέλει χρόνο και τρελή διάθεση. Δεν υπάρχουν όρια! Και όπως ανεφέρθηκε παραπάνω, παίρνεις τα καλά των άλλων και αποφεύγεις τα άσχημα.

JethroTull
04-02-13, 19:31
1) Alerts με email-sms

2) Πολλές επιλογές πληρωμών και τραπεζικών προϊόντων (αυτό είναι και προς όφελος της τράπεζας). Ειδικά στην Πειραιώς μπορείς να ανοίξεις νέο λογαριασμό, να αιτηθείς νέο pin για την κάρτα, να κάνεις προθεσμιακή κλπ.

3) Δυνατότητες στον τομέα της ασφάλειας. Όπως αναφέρθηκε ορισμένες τράπεζες έχουν παράξενα κριτήρια επιλογής password. Στην Κύπρου δεν σε αφήνει να αλλάξεις userid και ο κωδικός πρόσβασης έχει συγκεκριμένο όριο (νομίζω ότι πρέπει να είναι ακριβώς 6 χαρακτήρες, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο).

4) Διατήρηση ιστορικού πληρωμών σε μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το περιορίζουν. Ίσως να είναι καλό για την τράπεζα και να μειώνει το κόστος αποθήκευσης, αλλά αναιρεί κάθε έννοια του ebanking. Προσωπικά εκτυπώνω όλες τις σημαντικές συναλλαγές (κυρίως με δημόσιο αλλά όχι μόνο) για να είμαι καλυμμένος.

slalom
07-02-13, 02:12
Μπορεις να αποθηκευεις τα pdf, απλα.

jsjim
04-03-13, 18:48
μακριά από το site της nbg, είναι το πιο άσχετο και απαίσιο ebanking που έχω δει!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.