PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταβαση σε αλλη εταιρια σταθερου τηλ. και internet.....



fits79
11-01-07, 11:13
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Τώρα έχω 4νετ 768 αορίστου χρόνου μέσω του δικτύου του οτε και θέλω να γυρίσω στο ιδιόκτητο δίκτυο της 4νετ(Η' οποιασδήποτε άλλης εταιρίας ιντερνέτ και σταθερού τηλ.) για να έχω απεριόριστες κλήσεις σε αστικά - υπεραστικά και 4mbit adsl σύνδεση αλλά καθαρά από το δίκτυο της κάθε εταιρίας. Και ερχόμαστε στο κρίσιμο ερώτημα. Ξέρω πως σε όλα τα ιδιόκτητα δίκτυα της κάθε εταιρίας παραμένεις με το ίδιο σταθερό που έχεις από τον οτε, καλά έως εδω. Το θέμα όμως είναι ότι αν δεν είσαι ευχαριστημένος από την κάθε εταιρία και θέλεις να γυρίσεις πίσω στον οτε ΠΑΝΤΑ με το ίδιο σταθερό τηλ. που είχες ανεκαθεν από τον οτε μπορείς? Και αν ναι πως ακριβώς και με τι κρυφές ή όχι χρέωσης?? Το έχει κάνει κανείς αυτό(Δηλαδή ενώ είχε πάει στο δίκτυο κάποιας άλλης εταιρίας εκτός του οτε να ξαναγύρισε στον οτε) και αν ναι τι προβλήματα συνάντησε αν συνάντησε και πως τα έλυσε??? Θα σας παρακαλούσα να απαντάτε με επιχειρήματα και όχι με αερολογίες ώστε να είναι εξακριβωμένα όλα αυτά που θα υποθουν εδω ώστε να βοηθηθούν και άλλοι που σκέπτονται να κάνουν το ίδιο πράγμα. Σας υπερευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις σας.

dragonfighter
11-01-07, 12:22
Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Αλλά δεν νομίζω να βρεις κάποιον ακόμα που να το έχει επιχειρήσει. Ίσως πιο μετά, αν φύγει κάποιος δυσαρεστημένος

stathisb
11-01-07, 12:45
Λογικά το νούμερο που έχεις από τον ΟΤΕ παραμένει στην βάση δεδομένων του ΟΤΕ και με λίγα δεν το χάνεις αν αλλάξεις πάροχο (υπάρχει μηχανισμός εκτροπής από τον ΟΤΕ προς τον πάροχο).
Αν θέλεις τώρα να επιστρέψεις στον ΟΤΕ πέρα από την χρονική καθυστέρηση θα χρεωθείς ξανά τα τέλη ενεργοποίησης σαν να έκανες καινούργια σύνδεση.
Επίσης μπορείς να αλλάξεις από πάροχο σε πάροχο κρατώντας πάντα τον αρχικό σου αριθμό.

Αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε δεν μπορείς ποτέ πραγματικά να ξέρεις τι μπορεί να σου ξημερώσει....

Tem
11-01-07, 13:07
Είναι όμως απόλυτα σίγουρο ότι επιστρέφοντας στον ΟΤΕ δεν θα χάσεις τον αριθμό ?

fits79
11-01-07, 15:56
Ναι το ξέρω ότι λογικά αφού χρησιμοποιείς το ίδιο νούμερο σε όποιον παροχεα και να πας λογικά θα μπορείς κρατήσεις το ίδιο νούμερο με κάποιες χρεώσεις μεταφοράς από τον ένα παροχεα στον άλλο ΠΑΝΤΑ με το ίδιο νούμερο. Το θέμα όμως είναι αν όντως γίνεται κάτι τέτοιο και στη πράξη ή είναι μόνο στα λόγια και στη θεωρία. αυτό θέλω να μάθω επί του ασφαλούς.

nnn
11-01-07, 23:32
Θεωρητικά κάνεις απλά πάλι φορητότητα και ξαναπάς στον Οτέ ακολουθώντας την διαδικασία εγκατάστασης τηλεφώνου.
Στην πράξη ...είδωμεν.

Tem
11-01-07, 23:42
Θεωρητικά κάνεις απλά πάλι φορητότητα και ξαναπάς στον Οτέ ακολουθώντας την διαδικασία εγκατάστασης τηλεφώνου.
Στην πράξη ...είδωμεν.
θα το δούμε και στην πράξη σύντομα αν συνεχίσουν τα προβλήματα στις άλλες τηλεφωνίες;)

fits79
14-01-07, 05:38
Ρε πεδες ποιες εταιριες προσφερουν ιντερνετ και σταθερη τηλεφωνια με δικο τους δικτυο????? Ας μας τις πει καποιος ονομαστικα με ενα λινκ που να μπορουμε να δουμε βαζοντας το σταθερο μας αν υποστιριζεται η περιοχη μας.

Tem
14-01-07, 10:16
Ρε πεδες ποιες εταιριες προσφερουν ιντερνετ και σταθερη τηλεφωνια με δικο τους δικτυο????? Ας μας τις πει καποιος ονομαστικα με ενα λινκ που να μπορουμε να δουμε βαζοντας το σταθερο μας αν υποστιριζεται η περιοχη μας.
Tellas , Vivodi και απο αύριο η Forthnet. Θα ακολουθήσουν και άλλοι

@ ADSLgr.com All rights reserved.