PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποτε αραγε θα ενεργοποιησουν την συνδεση μου ;



lechuck
28-01-13, 14:20
Ρε παιδια εχει μπει η VDSL μου σε διαδικασια ενεργοποιησης απο την Πεμπτη 24/1 και απο τοτε δεν εχω ουτε τηλεφωνο, ούτε Internet.

Ο Tg788 βλεπω εχει κλειδωσει σε καποια ταχυτητα αλλα τηλεφωνο ακομα δεν εχω (δειχνει οτι εχει φραγη) και δεν μου εχουν στειλει ακομα τους κωδικους. Καθε μερα μετα βασανων πιανω γραμμη στο 13831 και μου λενε "στις επομενες ωρες" θα ενεργοποιηθει αλλα ακομα τιποτα.

Η σελιδα του adslstatus λεει οτι 24/1 ξεκινησε η διαδικασια φορητοτητας. Ειναι δυνατον να κανει τοσες μερες ; Ηξερα οτι ειναι υποθεση ωρων. Υπαρχει αλλο τμημα να επικοινωνησω και να μαθω τι συμβαινει ;

cyberten
28-01-13, 14:43
Όντως είναι υπόθεση ωρών (καλύτερα μισής ημέρας για να μπορείς να δεχτείς κλήσεις). Μήπως έχεις συνδέσει το σταθερό τηλέφωνο στη voip υποδοχή του ρούτερ; Γιατί πέραν από τη βλάβη το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις λάθος και να μην έχεις τηλέφωνο είναι αυτό. Τέλος, ανεξάρτητα από το internet τηλέφωνο να πάρεις έπρεπε εντός 2-3ωρου αν θυμάμαι καλά (να σε καλέσουν δεν θα μπορούσαν μέχρι να ενημερωθεί η βάση της ΕΕΤΤ που ενημερώνεται νομίζω κάθε πρωί - γι'αυτό έγραψα πριν "μισή ημέρα").

Sovjohn
31-01-13, 14:17
Δεν παίζει αυτό. Αλλίμονο αν ενημερωνόταν η ΕΒΔΑΦ κάθε πρωί. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι "πήζει" το provisioning τμήμα τους και δεν προλαβαίνει τις ενεργοποιήσεις.

Στην δική μου περίπτωση, Πέμπτη πάλι, για να ενεργοποιηθώ / παραλάβω κωδικούς κτλ / Παρασκευή μεσημέρι έπρεπε να απειλήσω θεούς και δαίμονες και να μιλήσω πάνω από 5 φορές με διάφορους, μέχρι να αξιωθεί κάποιος να πει 'στο αρμόδιο τμήμα' να με ενεργοποιήσει για να μη μείνω Σ/Κ χωρίς υπηρεσία.

Το σφάλμα είναι σίγουρα δικό τους, γιατί την ημέρα της φορητότητας ο παλιός πάροχος στέλνει το release του για τον αριθμό, και η forthnet πρακτικά...ΔΕΝ στέλνει το δικό της RFS για να τον πάρει. Επειδή το σύστημα τους κοιτάει αυτό πρώτα (να λειτουργεί ο αριθμός στη forthnet), δεν εκδίδουν και κωδικούς για το internet. Και πάει λέγοντας.

Οι δικαιολογίες που έχουν μάθει στην ΤΥ "φταίει η βάση του ΟΤΕ" (!!!) είναι απλά για εσωτερική κατανάλωση. Εκείνοι φταίνε για την καθυστέρηση, και κανείς άλλος...

nikoslykos
31-01-13, 14:24
μεγαλε.... ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα !!!!! το ιδιο ομως !!!!!!!! σταθερο εχεις ομως ετσι? μονο για να καλεις σταθερα ομως... αν θες τη γνωμη μου και συγχρονιζει το ρουτερ παρε το τεχνικο τμημα και πριξτους να σου βγαλουνε demo κωδικους.εγω αυτο εκανα και ειχα ιντερνετ εστω...αν σου πουνε δε γινετε επιμεινε !

@ ADSLgr.com All rights reserved.