PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Splitter μου κοβει 6Mpbs !!!



lechuck
28-01-13, 14:22
Καλημερα παιδια,

Δοκιμαζω τις ταχυτητες που κλειδωνει ο router μου με τη VDSL (TG788) και παρατηρω οτι αν τον συνδεσω μετα το splitter κλειδωνει 6mbps ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ απο οτι αν τον βαλω απευθειας στη πριζα. Το Splitter ειναι παλιο πρεπει να παραδεχτω. Υπαρχει ειδικο splitter για VDSL μηπως ; Στο κουτι του router υπηρχαν μονο καλωδια και το router . Δεν ειχε καποιο splitter μεσα.

cyberten
28-01-13, 14:39
Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικό σπλίτερ, το δικό μου κουτί πάντως είχε μέσα φίλτρο αν θυμάμαι καλά και όχι σπλίτερ. Θα το ξανακοιτάξω σήμερα και θα επανέλθω (δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η υπηρεσία γι'αυτό όλα είναι ακόμα στο κουτί τους). Πάντως μου φαίνεται περίεργο αυτό που παρατήρησες!

Georgevtr
28-01-13, 15:53
Όχι δεν υπάρχει ειδικό splitter (έρευνες δείχνουν να υπάρχει σχετικό για VDSL γραμμές αλλά στην Ελλάδα δεν έχω δει ακόμη) και όχι δεν είχε μέσα το κουτί.

Φυσικά μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε κατάστημα να πάρεις φίλτρο μόνο, όχι splitter.
Ένα κοινό adsl splitter κοστίζει +- 2 ευρώ.

tsorbi
28-01-13, 19:09
Το ZTE ZXDSL 931VII του ΟΤΕ μέσα στην συσκευασία ειχε και Splitter και φίλτρο.

_stargazer
28-01-13, 20:46
Ανάλογα με το εάν έχεις naked VDSL, VDSL over PSTN ή VDSL over ISDN, και συνεπώς ανάλογα και με το προφίλ VDSL,
προφανώς υπάρχουν και τα αντίστοιχα splitters που είναι διαφορετικά από αυτά μιας ADSL σύνδεσης.

jimavagianos
29-01-13, 06:07
Τα splitter που έρχονται μαζί με τα netfaster2 της intracom, που δίνει η HOL είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ! Πολύ καλό βαθυπερατό φίλτρο για το τηλέφωνο και πολύ καλό pass through για το dsl, δεν άνοιξα το διαχωριστή για να δω τι περιέχει αλλά λογικά για το φάσμα το dsl θα κάνει απλώς pass through το συγκεκριμένο με ποιοτικές καλωδιώσεις στο εσωτερικό του. Πρακτικά η παρουσία του είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ μιας και ο συγχρονισμός με αυτό ή χωρίς αυτό είναι ο ίδιος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.