PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός ΟΤΕ καίει και τσουρουφλάει!



ostrakor
14-06-04, 15:02
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.

έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?

potis21
14-06-04, 15:08
...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

...Ναι.

kadronarxis
14-06-04, 15:11
Διέκοψε οτενέτ, και πήγαινε τελλάς.
Τα έχουμε πει αυτά 1000 φορές.

άντε γερά.

ogenikos
14-06-04, 16:18
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.
έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?

Ασε, στη Τελλας είναι χειρότεροι γύφτοι, εγώ με αορίστου χρόνου 384/128, έκανα χρήση της υπηρεσίας για ένα μήνα και καπάκι διέκοψα γιατί έφυγα στο εξωτερικό, με χρέωσαν για 3 (1 μήνα + προκαταβολικά τους δύο επόμενους μήνες),και όταν τους γκρίνιαξα μου στείλαν πιστωτικό μόνο μισό μήνα πίσω, οπότε μου ζητάνε να πληρώσω αντί για έναν μήνα που χρησιμοποίησα την σύνδεση, 2,5 μήνες TELLAS = Aπαράδεκτοι απατεώνες (http://www.adslgr.com/forum/thread6579.html).
Σιγά μην σου γυρίσουν τίποτε πίσω οι κουφάλες..
Εγώ όμως μέχρι στιγμής δεν τους έχω πληρώσει τίποτε, μέχρι να μου στείλουν το σωστό πιστωτικό..
Μια συμβουλή, μακριά απο αορίστου χρόνου καλύτερα 3μηνες συνδέσεις για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

ostrakor
14-06-04, 16:25
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.
έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?

Ασε, στη Τελλας είναι χειρότεροι γύφτοι, εγώ με αορίστου χρόνου 384/128, έκανα χρήση της υπηρεσίας για ένα μήνα με χρέωσαν για 3 (προκαταβολικα τους δύο επόμενους μήνες),και όταν τους γκρίνιαξα μου στείλαν πιστωτικό μόνο μισό μήνα πίσω, οπότε μου ζητάνε να πληρώσω αντί για έναν μήνα που χρησιμοποίησα την σύνδεση, 2,5 μήνες TELLAS = Aπαράδεκτοι απατεώνες (http://www.adslgr.com/forum/thread6579.html).
Εγώ όμως μέχρι στιγμής δεν τους έχω πληρώσει τίποτε, μέχρι να μου στείλουν το σωστό πιστωτικό..
Μια συμβουλή, μακριά απο αορίστου χρόνου καλύτερα 3μηνες συνδέσεις για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.


Αμ' το άλλο που το βάζεις...εσπευσαν να μου χρεώσουν ΙΟΥΝΙΟ και ΙΟΥΛΙΟ χωρίς την μείωση στην τιμη όπως έχει αναγγείλει η ΟΤΕΝΕΤ...ρε ποσο γυφτοι ειναι!! ρε πόσο μ*****ς είμαστε που τουσ πληρώνουμε κι 'ολας..πως θα γίνει να τους πετάξουμε καμια μύνηση στη μάπα? κανενας Δικηγόρος που να τα έχει πάρει στο κρανιο εδω?

ibok
14-06-04, 16:45
Αμα μπλέξεις με κρατικές ( ΟΤΕνετ ΤELLAS( ΔΕΗ απο πίσω)) εχεις κονομήσει.Η πείρα μας αυτών των 10 μηνών με ADSL αυτά μας-με εχουν διδάξει.
Η ΟΤΕνετ σέρνεται και ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ δεν ξέρω εως πότε πάντως μέχρι σήμερα ειναι αστα να πάνε!! ασε πιά τα Disconnections διότι θα αρχίσω να κλαίω.
Τώρα τα περί του φουσκωμένου λογαριασμού φίλε ostrakor τσακώνεις τον λογαριασμό και πας στον ΟΤΕ που ανήκεις (Το που ανήκεις το γράφει ο λογαριασμός κάπου στο πίσω μέρος).
Για επιστροφή χρημάτων χωρίς να ειμαι απόλυτα σίγουρος ΧΛΩΜΟ το βλέπω.
Καλά ξεμπερδέματα!!
Φιλικά ibok

kadronarxis
14-06-04, 16:51
Disconnect με οτενέτ, αυτό πάλι, τι είναι;
Ibok, δώσε λίγο τα dsl line diagnostics σου, μήπως και φταίει αυτό.

http://www.adslgr.com/forum/thread5457-0-asc-0.html

εντάξει είπαμε, χάλια η οτενέτ από ταχύτητες , αλλά όχι και disconnects.Μάλλον δουλειά στο dslam κάνουν οι οτετζήδες.

άντε γερά.

ibok
14-06-04, 18:09
kadronarxis Disconect και μάλιστα τουλάχιστον 1-2 τηυ μέρα ειχα οσο καιρό έβγαινα με ΟΤΕνετ,απο τότε που πήγα 4rthnet ησύχασα,πάντως ενας γνωστός μου το ειχε το ίδιο πρόβλημμα δλδη τον πέταγε έξω καθε τρεις και μία μέχρι που τα χοντροπήρε και άλλαξε provider.Aυτά συνέβαιναν μέχρι και 40 μέρες πριν,τώρα αν διορθώθηκαν ΑΓΝΟΩ.Πάντως και αυτός ,όπως και εγώ πέφταμε σε dslam Ιντρακομ με Router-modem JetSpeed 500i ethernet.
Mακάρι να σε φώτισα.

johnadsl
27-07-04, 00:28
Γιά να μην ανοίξω άλλο θέμα, έχω μία απορία:
Αν ενεργοποιήσω σήμερα 26 ή 27/7 την σύνδεση θα πιαστεί ολόκληρος μήνας σαν πάγιο ή συμφέρει να το αφήσω γιά 1η Αυγούστου ????

del_ahmettt
27-07-04, 00:53
Γιά να μην ανοίξω άλλο θέμα, έχω μία απορία:
Αν ενεργοποιήσω σήμερα 26 ή 27/7 την σύνδεση θα πιαστεί ολόκληρος μήνας σαν πάγιο ή συμφέρει να το αφήσω γιά 1η Αυγούστου ????
Μιλας προφανώς για αορίστου χρόνου.
Απλώς θα σε χρεωσουν αναδρομικα για 5-6 μερες του Ιουλη: (κοστος Ιουλίου)=(5 ή 6 μερες)x (μηνιαίο παγιο)/ 30

Ακουστε το αλλο: Πηγα σημερα στον πΟΤΕ της περιοχής μου, να λογαριαστώ για την αδικη χρεωση τελους εγκαταστασης και ο υπάλληλος, ευγενέστατα με ρωτησε αν ήθελα να περιμένω, για να διορθωθει ΕΠΙΤΟΠΟΥ ο λογαριασμός μου και να μην πληρώνα τα 50€ εξτρα εκεινη τη στιγμή με την προοπτική να μου επιστραφουν στον επόμενο λογαριασμό.
Επειδή βιαζόμουν ομως, δεν το κανα! Καλύτερα, να μου "φανεί" μικρότερος ο επόμενος! :D

Νέα ήθη βλέπω στον ΟΤΕ...Μακαρι! :)

morfeas-dsl-
27-07-04, 00:53
οταν λεει ενας μηνας εννοει χρηση,αρα το ιδιο ειναι

theod32
22-08-04, 11:00
Πότε ο ΟΤΕ δεν μας τα έπαιρνε χοντρά για να μην τα πάρει και τώρα;

alex_a
22-08-04, 11:04
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.

έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?



Σε ολους τους isp γινεται αυτο.
νομιζω αν ζητησεισ διακοπη, θα στο διακοψουν μετα απο2 μηνες (αφου ειναι ηδη πληρωμενο)

lazar
22-08-04, 11:25
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.

έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?

Η otenet έχει τη χρέωση στον λογαριασμό του ΟΤΕ;

alex_a
22-08-04, 11:32
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.

έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?

Η otenet έχει τη χρέωση στον λογαριασμό του ΟΤΕ;

αναφερομουν στην γραμμη "ΑΡΥΣ" που περνεις απο τον καθε isp.
anyway!

JohnGR
22-08-04, 11:39
lazar υπάρχει αυτή η επιλογή.

alex_a μάλλον εννοούσες τη συνδρομή, έτσι; Δεν προσφέρουν όλοι οι ISPs γραμμές aDSL.

alex_a
22-08-04, 11:48
lazar υπάρχει αυτή η επιλογή.

alex_a μάλλον εννοούσες τη συνδρομή, έτσι; Δεν προσφέρουν όλοι οι ISPs γραμμές aDSL.

Περιπου!
Οταν αγοραζεις dsl και το προπληρωνεις για 2 μηνες μπροστά είτε απο isp το πάρει είτε απο πΟΤΕ, δεν νομίζω να σου ειστρέψει τα χρήματα σου.
Απλα... οταν ζητησεις διακοπή (θα στο διακόψουν μετα απο 2 μηνες (πχ. αφου αυτό εχεις προπληρωσει)
Αυτο ηθελα να πω!!
:lol:

Sovjohn
22-08-04, 13:27
Όχι, δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Αν η σύμβαση προβλέπει ελάχιστη διάρκεια σύμβασης (που σε πολλές "αορίστου" ειναι 2 μήνες) και εσύ είσαι π.χ. στον 6ο μήνα και έχεις προπληρώσει τους 7,8, τότε αν διακόψεις στον 6ο μήνα θα σου επιστραφεί η χρέωση των 7,8. :)

elias24
22-08-04, 15:18
- Συμφωνώ στο να μην γίνονται 2-μηνες προχρεώσεις, αλλά ο λογαριασμός να πληρώνεται μετά το περαν των μηνών χρήσης

- Διαφωνώ στο να ζητάει ο χρήστης να μη χρεώνεται όταν απουσιάζει απο το σπίτι του για κάποιο χρονικό διάστημα, στο οποίο δε θα χρησιμοποιεί την ADSL

- Συμφωνώ στο να απαιτείται δήλωση 2 μήνες πρίν, για την διακοπή υπηρεσιών ΑΡΥΙΣ ή ISP, ώστε να αποφεύγονται φαινόμενα ακύρωσης συνδέσεων και έπειτα επανασύνδεσης μετά απο μικρό χρονικό διάστημα

elias24
22-08-04, 15:25
Όχι, δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Αν η σύμβαση προβλέπει ελάχιστη διάρκεια σύμβασης (που σε πολλές "αορίστου" ειναι 2 μήνες) και εσύ είσαι π.χ. στον 6ο μήνα και έχεις προπληρώσει τους 7,8, τότε αν διακόψεις στον 6ο μήνα θα σου επιστραφεί η χρέωση των 7,8. :)

Εμένα πάντως με την ACN (ΑΡΥΣ + ISP) έγινε το αντίθετο ακριβώς απο αυτό που αναφέρεις.

Έκανα αίτηση ακύρωσης, ενώ ΔΕΝ είχα προπληρώσει και μου είπαν πως θα διακοπεί σε 2 μήνες απο τότε που έκανα την αίτηση, τους οποίους συνέχισα να πληρώνω κανονικά, μετά την αίτηση

blizard
22-08-04, 15:31
Πάντως στην forthnet είναι άψογοι σε αυτό το θέμα... κάνεις σύνδεση για 1 μήνα με κάρτα, και διακόπτεις 4-5 μέρες πριν την λήξη με email.
Απλά πράγματα.

antonis_wrx
22-08-04, 17:11
Ρε παιδιά έλαβα τον λογαριασμό του πΟΤΕ στον οποίο χρεώνεται και η 384 adsl της οτενετ. Σύνολο 340euros!!!! μου έχουν χρεώσει αναδρομικά τον απρίλιο και Μάιο και προκαταβολικά ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΟ ...τι διάολο :evil: ...αφού έχω αορίστου είναι δυνοτόν να μου χρεώνουν και τον ΙΟΥΛΙΟ από τώρα...τι γινεται αν εγώ θέλω να το κόψω αύριο θα μου τα δώσουν πισω?

Περιτό να πω το ότι από ταχύτητα σέρνεται ..20 με 32KB/sec το πολύ ένω με μια TELLAS ενός φίλου που δοκίμασα στο δικό μου μοντεμ έπιανα 45ΚΒ καρφί από τις ίδιες πηγές.

έπαθε κανένας άλλος το ίδιο?
συγνώμη για το off-topic: Αυτό δηλαδή γίνεται πάντα?Στον πρώτο λογαριασμό να δίνεις αναδρομικά και να προπληρώνεις? έχω κάνει αίτηση για adsl και περιμένω. Για isp σκέφτομαι forthnet. Θα χρεώνεται και αυτή μέσα από τον λογαριασμό του ΟΤΕ?

Yngwiedis
22-08-04, 18:00
Γιατί έχει καμμία σχέση ο ΟΤΕ με την FORTHnet ;
Φυσικά και δεν θα σου χρεώνεται στον λογαριασμό του ΟΤΕ.
Αυτό γίνεται μόνο αν σαν provider έχεις ΟΤΕnet και πάλι αν το ζητήσεις.
Όχι υποχρεωτικά.

antonis_wrx
23-08-04, 16:09
το ρώτησα γιατί είχα την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο γίνεται με οτε+vivodi...

@ ADSLgr.com All rights reserved.