PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή και πέταμα...Καλύτερο Att χειρότερος συγχρονισμός...



mephisto
29-01-13, 23:58
Γεια χαρά συμφορουμιτες.Εδω και 2 εβδομάδες παρατήρησα πρόβλημα στην γραμμή,θόρυβο όταν μιλούσα (οχι παντα)και μια φορά σήκωσα το ακουστικό και πριν καλέσω τσουπ ένας παππούς έλεγε τα δικά του.Δηλωνω λοιπόν βλάβη για συν ακρόαση και θόρυβο στην γραμμή(είδε κ ο τεχνικός ότι υπάρχει επαφή).Να πω ότι ο συγχρονισμός μου απο τότε που ήρθα στην wind ήταν 13800 με 14400.Τους τελευταίους μήνες δε συγχρονιζα στα 15-15400 με snr 6 που εγω έχω ζητήσει απο την αρχή και att 25 που είχα πάντα, απο εποχή ΟΤΕ μέχρι σήμερα.

Σημερα λοιπόν και επειδή υπεθεσα ότι σίγουρα κάτι έχει γίνει στην γραμμή,τσεκαρω να δώ συγχρονισμό και ως δια μαγείας το att μου έπεσε 5db κάτω και είμαι πλέον στο 20.Μπραβο στους τεχνικούς καθάρισαν το σαπακι ζεύγος που έκανε επαφή κτλ και επιτέλους έχω σωστό att για την απόσταση μου (1250μ μετρημένα με το σύστημα προμηθεας του ΟΤΕ).Ελα μου όμως που κλειδώνει στα 12mb και δεν λέει να παει παραπάνω.Ειναι δυνατόν με καλύτερα στατιστικά γραμμής να μην μπορώ να πιάσω το συγχρονισμό που είχα πριν;Δεν ειμαι μακακο περιεργος να συζηταγα για 1mb διαφορα, αλλα απο τα 15 στα 12 και με καλυτερο att ε όσο να ναι ειναι ξενερα... Φυσικά δήλωσα βλάβη για να δούμε τι γίνεται αλλά κάθε συμβουλή δεκτή...

theopan
30-01-13, 16:03
Ειναι δυνατόν με καλύτερα στατιστικά γραμμής να μην μπορώ να πιάσω το συγχρονισμό που είχα πριν;

Αφαλώς και γίνεται! Αν δε γινόταν εγώ π.χ. δε θα είχα τα στοιχεία που βλέπεις στο info μου... Ούτε θα είχα πέσει στα 13,3Mbps από 19,5 που είχα το 2008 (σε άλλο πάροχο έστω με 6dB snr).

mephisto
30-01-13, 16:29
Ναι αλλα που μπορει να οφειλεται?Ξαφνικα εχω παραπανω cross talk?

yiapap
30-01-13, 16:36
Ναι αλλα που μπορει να οφειλεται?Ξαφνικα εχω παραπανω cross talk?Σου δώσανε ζεύγος με άλλη όδευση (χαμηλώτερο attn) αλλά με υψηλότερο θόρυβο. Οπότε... γίνεται.

RASTAVIPER
30-01-13, 17:28
Σου δώσανε ζεύγος με άλλη όδευση (χαμηλώτερο attn) αλλά με υψηλότερο θόρυβο. Οπότε... γίνεται.

Τον θόρυβο δεν μπορεί να τον επιβεβαιώσει από τα στατιστικά του ρουτερ;

yiapap
30-01-13, 17:31
Τον θόρυβο δεν μπορεί να τον επιβεβαιώσει από τα στατιστικά του ρουτερ;Με δεδομένο ότι θα κλειδώνει στο ίδιο SNR (~6dB) είναι προφανές ότι ο χαμηλώτερος συγχρονισμός οφείλεται σε υψηλότερο θόρυβο ειδικά αφού το attenuation μειώθηκε ;)

mephisto
30-01-13, 17:57
Θα δω απο το ρουτερ το θορυβο και θα σας πω.

yiapap
30-01-13, 18:02
Τζάμπα θα το κάνεις αλλά be my guest

mephisto
09-02-13, 15:09
Επειδή δεν είχα καιρό να ασχοληθώ πήρα χτες να δώ τι γίνεται με την βλάβη που είχα δηλώσει.Σημερα λοιπόν με πήρε μια εξυπηρετικοτατη κοπέλα και αφού κάναμε διάφορα τεστ και αλλαγές προφίλ κέρδισα 1 mb και είμαι πλέον στα 13.Το καλύτερο όμως ειναι ότι δεν έμεινε ικανοποιημένη απο το αποτέλεσμα και θα στείλει Τεχνικο να δει τι γίνεται γιατί θα έπρεπε να συγχρονιζα ψηλότερα...έμεινα κάγκελο απο εκεί που σε άλλες εταιρείες σε γράφουν για διάφορα 1-2 mb,εδω απο μόνοι τους θέλουν να εξυπηρετήσουν όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται το πελάτη.Οπως και να έχει δεν ξέρω αν θα φτιάξει κάτι στην γραμμή μου,αλλά οφείλω να παραδεχτω ότι η αντιμετώπιση που έχω ειναι άψογη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.