PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου σβήστηκε το DVD+RW!!



bomberb17
14-06-04, 22:42
Έχω ένα DVD+RW δισκάκι TDK και το χρησιμοποιώ για να βάζω τα "σαβουροαρχεία" για να μη γεμίζει ο σκληρός. Είχα κάνει ένα session 1,9GB περίπου και είπα χθες να προσθέσω άλλα 1,5. Ξεκίνησε η εγγραφή με το Nero (continue multisession) και στο τέλος όμως έβγαλε error "the drive is not mounted" ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς. Το δισκάκι τώρα αναγνωρίζεται σαν κενό!!! Και δεν πρέπει να το έσβησε όλο γιατί φαίνεται στο φώς ότι είναι ακόμα γραμμένο.. Μάλλον πρέπει να πείραξε το TOC. Δοκίμασα κάποια προγραμματάκια (Isobuster & Stellar Phoenix) που "λένε" ότι το επαναφέρουν, αλλά δε βρίσκω τίποτα! Ξέρει κανείς με ποιό τρόπο να κάνω unerase το τελευταίο session που έγραψε το Nero ή τελοσπάντων ένα τρόπο να ανακτήσω τα αρχεία μου; Δεν το έχω ξαναγράψει βέβαια από τότε...[/img]

nnn
14-06-04, 22:56
το nero πρέπει να έχει κάποια επιλογή που σκανάρει το δισκάκι και προσπαθεί να το επαναφέρει.
τα multisession πολλές φορές εμφανίζουν προβλήματα.

για ψάξε το.

potis21
14-06-04, 23:01
everything that has a beginning has an end

κολλαει ΚΑΙ στο μουλτισεσσιον, ε? :twisted:

....Ωπ! μολις εγινα λοχαγος.... και το 40% των ποστ ειναι εξυπναδες σαν και τουτη.... θα κανω αυστηρη αυτοκριτικη και μετα θα ξαναγραψω.

nnn
14-06-04, 23:05
captain my captain :lol:

bomberb17
16-06-04, 20:23
Μπα έψαξα στο Nero burning 6 και δε βρήκα καμιά τέτοια επιλογή στα μενού του. Μήπως εννοείς ξεχωριστό πρόγραμμα του Nero;

nnn
16-06-04, 22:08
δες στο manual για το nero multi mounter.
αυτό κάνει mount multisession cd's.
κανονικά φορτώνει αυτόματα αλλά δες μήπως έγινε τίποτα.

pelasgian
17-06-04, 00:11
Παίδες, μην φτιάχνετε multisession. Είναι φόλα η υπόθεση ακόμα και στα cd. Αυτό που κάνω είναι ότι αντιγράφω όλα τα αρχεία πίσω στο δίσκο, βάζω ένα άλλο cdάκι που έχω φορμάρει πλήρως από πριν (να μην περιμένεις τόση ώρα να κάνει φορμάρισμα) και βάζω εκεί και τα καινούργια. Τα multisessions απλά δεν είναι αξιόπιστη τεχνολογία. Μου θυμίζουν δισκέττες amiga! Βάζω τα προς φορμάρισμα δισκάκια σε μία στοίβα που όποτε λίγο χρόνο (βάζω και ένα να φορμάρεται.)

Τα σοβαρά αρχεία πάντα δύο αντίγραφα, γιατί δεν λέει να τα χάνεις 9γίγα τη φορά.

cosmos
17-06-04, 08:47
Γιατί δε χρησιμοποιείς το InCD;

Ducklord
17-06-04, 11:53
Δεν θυμάμαι ακριβώς διότι είμαι στη δουλειά και δεν το έχω μπροστά μου, μα μάλλον θα βγάλεις άκρη.
Κάπου στο μενού device το Nero σου επιτρέπει να δεις στοιχεία για το δισκάκι που έχεις μέσα καθώς και να σώσεις τα tracks που περιέχει (όχι τα ηχητικά, τα data, σαν sessions). Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σώσεις στο δίσκο σου σαν δύο images τα δύο sessions μέσα απο αυτή την επιλογή, να τα κάνεις Mount με τα Daemon Tools, να αντιγράψεις απο εκεί τα αρχεία αμφότερων σε ένα φάκελο, να σβήσεις το DVD+RW και να το ξαναγράψεις σε ένα session.

Όσο για το InCD που είπε ο κόσμος, μακριά: σκοτώνει τη συσκευή σου (packet writting = συνεχής καταπόνηση για μια εγγραφή), είναι αργό, δεν είναι αξιόπιστο και διαβάζεται ΜΟΝΟ με εγκατεστημένο software. Καλύτερα, όπως είπαν και τα παιδιά, να τα γράφεις μονοκοπανιά. Εγώ έχω ένα partition 5GB ακριβώς για αυτό το λόγο: όταν γεμίζει πέφτει "ξεδιάλεγμα" και εγγραφή σε DVD.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

cosmos
17-06-04, 12:18
Δεν γνώριζα ότι καταπονείται η συσκευή με το packet writing. Διαβάζονται όμως κατευθείαν σε Windows 2000/XP, οπότε μου είναι ιδιαίτερα βολικά. Ειδικά για κουβαλήματα μεγαλούτσικων αρχείων.

apotsi
17-06-04, 13:50
Τα σοβαρά αρχεία πάντα δύο αντίγραφα, γιατί δεν λέει να τα χάνεις 9γίγα τη φορά.
Μάλλον εννοείς 4.5GB την φορά... Ακόμα και στα Dual Layer δεν υπάρχουν ακόμα RW....

ibok
17-06-04, 14:39
Για τον bomberb17.
Δες κάτι φίλε.
Οταν ξεκινάμε να γράψουμε είτε cd ειτε DVD και ειναι αγραφο ΟΡΙΖΟΥΜΕ από την αρχή αν θα ειναι Multi ή Οχι.
Αμα το ξεκινήσεις σωστά θα το τελειώσεις και σωστά.
Επίσης αφου γράψεις το 1o Session και τελειώσεις κάπου σε ρωτάει θες να σώσω ?? Εγώ ΠΟΤΕ απο τότε που χρησιμοποιώ αντιγραφικό δεν εχω πει σώσε.
Την επόμενη φορά που θα ξαναγράψεις στο ίδιο cd or Dvd αφου το εχεις ξεκινήσει ως Multi το συνεχίζεις έτσι.Αν δεν προσέξεις αυτές τις αρχικές ρυθίσεις δεν θα γράψεις-κάψεις ποτέ κάτι σωστά.Στα DVD αν το θες Multi εχε στα υπ'οψη σου πως θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γράψεις τουλάχιστον 1Giga και την επόμενη φορά που θα ξαναγράψεις μπορείς να γράψεις λιγώτερο.
Αυτά και ειμαι σίγουρος πως μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά.
Υ.Γ.1 Επίσης αν γράφοντας στην αρχή " Έχω ένα DVD+RW δισκάκι TDK " εννοείς επανεγγράψιμο και πάλι ισχύουν οσα σου έγραψα πριν αλλά θα πρέπει να εχεις εγκαταστήσει και τα διάφορα που ερχονται με το CD of Nero ακόμα και αν δεν εχεις εγκαταστήσει το InCD Χρειάζεσαι τα Packets τα οποία βοηθάνε οχι μόνον να γράψεις σε επανεγγράψιμα αλλά και να μπορεις να τα διαβάσεις στο μηχανημα σου.
Ευχομαι να εχω γίνει κατανοητός.
Υ.Γ.2 Δεν γράφω σχεδόν ποτέ σε επανεγγραψιμα και ειδικά με το InCD γιατί αμα κολλήσει το σιντάκι και γίνει καμμιά επανεκκίνηση στο PC τότε το RW ειναι για πέταμα εφ'οσον βρίσκεται στο αντιγραφικό.Αν δεν βρίσκεται στο αντιγραφικό αλλά σε 1 απλό DVD Player μάλλον την γλυτώνεις.

WAntilles
17-06-04, 15:40
Υ.Γ.2 Δεν γράφω σχεδόν ποτέ σε επανεγγραψιμα και ειδικά με το InCD γιατί αμα κολλήσει το σιντάκι και γίνει καμμιά επανεκκίνηση στο PC τότε το RW ειναι για πέταμα εφ'οσον βρίσκεται στο αντιγραφικό.Αν δεν βρίσκεται στο αντιγραφικό αλλά σε 1 απλό DVD Player μάλλον την γλυτώνεις.

Εννοείς προφανώς τα δεδομένα που έχει το δισκάκι και όχι το δισκάκι αυτό-καθεαυτό. Το δισκάκι μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί με format ή erase.

ibok
17-06-04, 20:16
Οχι εννοώ ΑΝΤΙΟ δισκάκι ειναι για τα σκουπίδια φίλε WAntilles!!!!
Toυλάχιστον ετσι εχω πάθει εγώ.Αν μπορεί να συμβεί και αυτό που λες -ΙΣΩΣ- αλλά δεν το γνωρίζω.

WAntilles
17-06-04, 20:25
Οχι εννοώ ΑΝΤΙΟ δισκάκι ειναι για τα σκουπίδια φίλε WAntilles!!!!
Toυλάχιστον ετσι εχω πάθει εγώ.Αν μπορεί να συμβεί και αυτό που λες -ΙΣΩΣ- αλλά δεν το γνωρίζω.

Μα δεν έχει λογική αυτό που λες.

ibok
17-06-04, 20:39
Το εχω πάθει αρκετές φορές αλλά με CD-RW και σε CD Εγγραφής (OXI σε DVD-RW).Με εγκατεστημένο το InCD οπου μετά απο επιτυχημένη εγγραφή με το InCd για κάποιους λόγους άγνωστους σε εμένα εχει κολλήσει το CD μέσα στο αντιγραφικό και εχει κάνει επανεκκίνηση το PC.Oταν μετά εβγαλα το επανεγγράψιμο ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.Φυσικά και προσπάθησα να το φορμάρω πάλι με αποτέλεσμα ξανακόλημμα και επανεκκίνηση και πάλι.
Αν μπορεις να βγάλεις ακρη απο αυτά που εχω πάθει θα σε ακούσω με μεγάλη προσοχή.
Και το εχω πάθει αρκετές φορές.
Φιλικά ibok.

bomberb17
18-06-04, 00:27
δες στο manual για το nero multi mounter.
αυτό κάνει mount multisession cd's.
κανονικά φορτώνει αυτόματα αλλά δες μήπως έγινε τίποτα.

Δεν είχα εγκαταστήσει το Nero multi mounter. Σε τι χρησιμεύει; Έτσι κι αλλιώς αναγνωρίζει κανονικά τα υπόλοιπα multisession cd-dvd. Το κατέβασα πάντως από την Nero, αλλά η εγκατάσταση είναι περίεργη (να εγκαταστήσεις κάτι .inf και .reg) και δε μου βγαίνει πουθενά.. Που το τρέχω;


Για τον bomberb17.
Δες κάτι φίλε.
Οταν ξεκινάμε να γράψουμε είτε cd ειτε DVD και ειναι αγραφο ΟΡΙΖΟΥΜΕ από την αρχή αν θα ειναι Multi ή Οχι.
Αμα το ξεκινήσεις σωστά θα το τελειώσεις και σωστά..
Εννοείται. Τόσα multisession έχω γράψει!



Επίσης αφου γράψεις το 1o Session και τελειώσεις κάπου σε ρωτάει θες να σώσω ?? Εγώ ΠΟΤΕ απο τότε που χρησιμοποιώ αντιγραφικό δεν εχω πει σώσε.

Τι εννοείς να σώσει; Δεν έχω δει στο Nero να μου λέει να σώσει!



Στα DVD αν το θες Multi εχε στα υπ'οψη σου πως θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γράψεις τουλάχιστον 1Giga και την επόμενη φορά που θα ξαναγράψεις μπορείς να γράψεις λιγώτερο.

Πρώτη φορά το ακούο αυτό. Παρόλα αυτά εγώ στο 1ο session είχα γράψει 2,7GB και στο 2ο πήγα να γράψω 1GB. Πού είναι το λάθος;



Υ.Γ.1 Επίσης αν γράφοντας στην αρχή " Έχω ένα DVD+RW δισκάκι TDK " εννοείς επανεγγράψιμο και πάλι ισχύουν οσα σου έγραψα πριν αλλά θα πρέπει να εχεις εγκαταστήσει και τα διάφορα που ερχονται με το CD of Nero ακόμα και αν δεν εχεις εγκαταστήσει το InCD Χρειάζεσαι τα Packets τα οποία βοηθάνε οχι μόνον να γράψεις σε επανεγγράψιμα αλλά και να μπορεις να τα διαβάσεις στο μηχανημα σου.
Ευχομαι να εχω γίνει κατανοητός.

Όχι..! Δεν έχω εγκαταστήσει το InCD. Τι εννοείς "χρειάζομαι τα packets;" Πάντως η όλη ιστορία γίνεται σε επανεγγράψιμο.

Ducklord
18-06-04, 11:35
Wan: Γίνεται να καταστραφεί ένα επανεγγράψιμο, μα πρέπει να είσαι γκαντέμης - μα, δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζεις. Έχω μαζέψει... αρκετά εδώ και χρόνια! Πρέπει να σου κάτσει έτσι η φάση ώστε να διακοπεί η εγγραφή όταν γράφει / κλείνει TOC. Μετά απο αυτό, αν στο κάνει corrupt, δεν μπορεί να το ξανασβήσει! Ειδικά για αυτό πάντως δεν μιλώ "επιστημονικά" μα εμπειρικά. Κρίμα, γιατι ακόμη κλαίω το επανεγγράψιμο Plextor 10x CDR που μου έδωσαν δωράκι μαζί με τη συσκευή (και σκόπευα να αλλάξω μαζί της στο πολύ μακρινό μέλλον).

Bomber: Δεξί κλικ στο INF, Install.

Cosmos: Η συσκευή καταπονείται διότι γράφει τα δεδομένα σε "μικρά πακέτα" και, δες το και αλλιώς, άλλο είναι να ξεκινάς μια εγγραφή, να μεταφέρονται 1000 αρχεία και να την "κλείνεις", και άλλο να ξεκινάς, να γράφεις 1, να κλείνεις, να ξεκινάς, να γράφεις 2 άλλα, να κλείνεις... Δεν το έγραψα μάλλον αρκετά σωστά και ήμουν απόλυτος: αν και πάλι είναι χειρότερο απο την "απλή" εγγραφή, το packet writting δεν σου ανατινάζει τη συσκευή αν γράφεις αρχεία απο 500ΜΒ μέχρι και GB, μα πολλά μικρά και 1-2 τη φορά (το χρησιμοποιείς δηλαδή όπως είχε σχεδιαστεί: σαν δισκέτα).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

bomberb17
22-06-04, 23:09
Bomber: Δεξί κλικ στο INF, Install.


Το έκανα. Πού πάω τώρα;

Ducklord
23-06-04, 02:22
Εργκ...εχμ... Μπόμπερ, δεν ξέρω! Σου είπα τον συνηθισμένο τρόπο εγκατάστασης απο ΙΝΦ αρχεία, όχι κάτι ειδικά για το Νήρο! Θεωρητικά, θα σου έχει προσθέσει κάτι ή μέσα στο ίδιο το Νήρο ή, αν θυμάμαι απο χρόοοονια πριν, στα πρόπερτης του σιντύ σου.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

bomberb17
23-06-04, 18:46
Δυστυχώς δε βρίσκω τίποτα....! Ευχαριστώ πάντως..

JohnGR
23-06-04, 18:54
bomberb17,
Extras -> Save Tracks...
Μήπως είναι αυτό που ψάχνεις;

Ducklord
23-06-04, 23:45
Τζών, σωστός, μα στην πράξη αυτό είναι άσχετο με το ΙΝΦ που εγκατέστησε απο ό,τι θυμάμαι. Το συγκεκριμένο "Session Selector" σου εμφάνιζε ένα μενού στα Properties του CD σου, ή κάτι παρόμοιο, απο όπου διάλεγες ποιό απο τα sessions ενός CD θα είναι το "πρωτεύον", το "ορατό" για όσο είχες το δισκάκι στο drive. Τώρα, το γιατί δεν βγάζει κάτι και το πως δουλεύει, λυπάμαι παίδες, το έχω ξεχάσει.
Κατά τα άλλα, με τη λύση σου θα κάνει, φαντάζομαι, τη δουλειά σου: αρκεί να σώσει τα τράκ που θέλει και να τα κάνει μάουντ με τα Ντήμον (απο τα οποία και θα αντιγράψει, πάλι, τα αρχεία στο δίσκο).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

bomberb17
28-06-04, 22:20
Κατά τα άλλα, με τη λύση σου θα κάνει, φαντάζομαι, τη δουλειά σου: αρκεί να σώσει τα τράκ που θέλει και να τα κάνει μάουντ με τα Ντήμον (απο τα οποία και θα αντιγράψει, πάλι, τα αρχεία στο δίσκο).


Δηλαδή; Πώς θα σώσω τα tracks; Με ποιό πρόγραμμα; Εξήγησέ το λίγο.

Ducklord
29-06-04, 15:49
Ρούλη (εκ του "τυχερούλη")... ;-)
Έβαλα Νήρο στη δουλειά!

Λοιπόν
Τρέχεις Νήρο
Βάζεις το σιντί σε ένα ντράηβ
Μέσα απο το Νήρο πηγαίνεις Έξτρας και εκεί Σέηβ Τράκς (όπως είπε ο Τζών ΤζιΆρ)
Δίνεις όνομα και σώζεις
Βγαίνεις απο Νήρο

Έχεις τα Ντέμον Τούλς να τρέχουν
Κάνεις δεξί κλικ, πηγαίνεις αν δεν απατώμαι στα ντηβάης ή, τέλος πάντων, βρίσκεις κάπου το Mount Image. Το κάνεις και διαλέγεις αυτό που έσωσες.

Τα περιεχόμενα του Ίματζ σου είναι προσβάσιμα!

Αν θες άλλο Σέζιον, απλά το διαλέγεις και το σώζεις ως αυτόνομο τράκ..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

bomberb17
01-07-04, 19:59
Δυστυχώς μου το αναγνωρίζει σαν κενό (μήνυμα: The disc is empty) και δε μου εμφανίζει τα tracks.. (βλέπε προηγούμενα posts)

@ ADSLgr.com All rights reserved.