PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νέο BlackBerry 10 και 2 νέες συσκευές συνοδεύουν την μετονομασία της RIM σε BlackBerry



nnn
31-01-13, 11:03
Στην μετονομασία της σε BlackBerry και την παρουσίαση δύο νέων συσκευών με το νέο BlackBerry 10 OS προχώρησε η RIM σε μια προσπάθεια να ανακτήσει μερίδιο αγοράς από τους ανταγωνιστές Apple(iOS) και Google(Android).

119208Όπως δήλωσε ο CEO της Thorsten Heins

το BlackBerry 10 είναι για ανθρώπους που είναι «υπερ-συνδεδεμένοι κοινωνικά, που θέλουν οι δουλείες τους να ολοκληρώνονται και να έχουν ισορροπία μεταξύ της προσωπικής και επαγγελματικής τους ζωής. Είναι για ανθρώπους που θέλουν να μετακινούνται μεταξύ εφαρμογών χωρίς να χρησιμοποιούν το κουμπί home όλη την ώρα.»

«Δημιουργήσαμε μια πλατφόρμα που είναι ικανή να συνδεθεί σε άλλες συσκευες, να συνδεθεί στο σπίτι, στο αυτοκίνητο ή στο σύστημα υγείας, όπου και αν βρίσκεστε. Αυτό υπόσχεται το λειτουργικό σύστημα BlackBerry 10.»


Η πρώτη νέα συσκευή και το πρώτο αποκλειστικά touch BlackBerry είναι το Z10, με οθόνη 4.2 ίντσες HD
( 356PPI (pixels per inch)), διπύρηνο TI OMAP 4470 1.5GHz επεξεργαστή, 2GB RAM, 16GB εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, κάμερα 8 MP, NFC, υποστήριξη LTE και μπαταρία 1800 mAh.

Το δεύτερο νέο μοντέλο με BlackBerry 10, το Q10 έρχεται με πληκτρολόγιο QWERTY, οθόνη 3.1 ιντσών((720 x 720 pixel) 330PPI), διπύρηνο TI OMAP 4470 1.5GHz, 2GB RAM και 16 GB εσωτερικό χώρο.


119209
Η νέα έκδοση BlackBerry 10 του λειτουργικού της (τέως)RIM, συνδυάζει νέα gesture features, ενώ υποστηρίζει και Android apps.

Επιπλέον υπάρχουν πάνω από 70000 εφαρμογές για το νέο λειτουργικό μεταξύ των οποίων οι Skype, Kindle, Whatsapps, SAP, Angry Birds, Facebook, Twitter και Foursquare.

Πηγή : the nextweb (http://thenextweb.com/mobile/2013/01/30/rim-unveils-blackberry-10-and-its-first-two-devices-the-blackberry-z10-and-x10/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+TheNextWeb+%28The+Next+Web+All+Stories%29)

maarinos
31-01-13, 11:34
http://www.youtube.com/watch?v=BDtxZr5TS7E


http://www.youtube.com/watch?v=hYKFpEOSyUQ

netlag
31-01-13, 11:36
Ειναι ενδιαφερουσα ειδηση ακομα και αν αποτελει το κυκνειο ασμα της RIM/BB. Μενει να δουμε τι θα καταφερει. Παρα το σχετικα outdated hardware, εχουμε υποστηριξη android εφαρμογων. Αυτο μπορει να εξελιχθει σε μεγαλο asset, αρκει να υλοποιηθει σωστα.

protsimer
31-01-13, 11:57
[I]Η πρώτη νέα συσκευή και το πρώτο αποκλειστικά touch BlackBerry είναι το Z10, με οθόνη 4.2 ίντσες HD
( 356PPI (pixels per inch)), διπύρηνο TI OMAP 4470 1.5GHz επεξεργαστή, 2GB RAM, 16GB εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, κάμερα 8 MP, NFC, υποστήριξη LTE και μπαταρία 1800 mAh.

Το δεύτερο νέο μοντέλο με BlackBerry 10, το Q10 έρχεται με πληκτρολόγιο QWERTY, οθόνη 3.1 ιντσών((720 x 720 pixel) 330PPI), διπύρηνο TI OMAP 4470 1.5GHz, 2GB RAM και 16 GB εσωτερικό χώρο.


To gsmarena.com αναφέρει διπύρηνο Qualcomm Krait στο 1,5Ghz και για τα δύο.
Αξιοπρεπέστατο hardware.

zoxir
31-01-13, 12:56
Εμένα μου αρέσει πολύ το Ζ10 με τα swiping gestures + Qt μοιάζει πολύ με το το Ν9 μου και είναι υποψήφιο για πιθανός αντικαταστάτης του αν η Blackberry (πλέον) το προσφέρει σε καλή τιμή.

blade_
31-01-13, 13:04
η αμερικη αν θελει,θα τους σωσει.δεν εχουν ξεχασει ακομα τη blackberry

protsimer
31-01-13, 13:14
Όποιος θέλει, ας διαβάσει πού βασίζεται το BB10 OS.

http://en.wikipedia.org/wiki/QNX

alfagamma
31-01-13, 13:26
Ειναι ενδιαφερουσα ειδηση ακομα και αν αποτελει το κυκνειο ασμα της RIM/BB. Μενει να δουμε τι θα καταφερει. Παρα το σχετικα outdated hardware, εχουμε υποστηριξη android εφαρμογων. Αυτο μπορει να εξελιχθει σε μεγαλο asset, αρκει να υλοποιηθει σωστα.


Μήπως θέλεις να πεις η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ της ΒΒ? απορώ με το πόσο εύκολα κάποιοι βγάζουν συμπεράσματα... όσο για το HW αν το βλέπεις μόνο του μπορεί να έχεις δίκιο, ξεχνάς όμως οτι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η υλοποίηση του λειτουργικού, ένα λειτουργικό μπορεί να απογειώσει το πλέον παρωχημένο HW ή να σέρνεται ακόμα και με το πλέον σύγχρονο ...
το μόνο κακό είναι οτι θα πρέπει ο εν δυνάμει αγοραστής αν θέλει οθόνη αφής ή qwerty πληκτρολόγιο :)

netlag
31-01-13, 14:38
Μήπως θέλεις να πεις η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ της ΒΒ? απορώ με το πόσο εύκολα κάποιοι βγάζουν συμπεράσματα... όσο για το HW αν το βλέπεις μόνο του μπορεί να έχεις δίκιο, ξεχνάς όμως οτι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η υλοποίηση του λειτουργικού, ένα λειτουργικό μπορεί να απογειώσει το πλέον παρωχημένο HW ή να σέρνεται ακόμα και με το πλέον σύγχρονο ...
το μόνο κακό είναι οτι θα πρέπει ο εν δυνάμει αγοραστής αν θέλει οθόνη αφής ή qwerty πληκτρολόγιο :)

κανεις παραθεση το κειμενο μου, και καπακια γραφεις:

απορώ με το πόσο εύκολα κάποιοι βγάζουν συμπεράσματα...

Κανε το κοπο να διαβασεις καλα το post μου, πριν ΕΣΥ βγαλεις συμπερασμα. Σου δινω ενα clue : το υφος μου δειχνει ερωτηση/απορια για το μελλον της RIM. Δεν νομιζω οτι εβγαλα καποιο συμπερασμα.

Τονιζω οτι: το hardware ειναι hardware και το software... software. Αυτο σημαινει οσο καλογραμμενο και να ειναι το blackberry κλπ, ο OMAP4 δεν θα γινεται ξαφνικα πιο συγχρονος επεξεργαστης απο οτι ειναι. Ειμαι σιγουρος δε οτι αν ηταν κανα quad OMAP 5 θα επεφταν σαγονια. Το αν το horsepower μιας cpu φτανει και περισσευει για καποια λειτουργικα, τοτε δεν σημαινει οτι ενας ισχυροτερος επεξεργαστης δεν θα αποδοσει ακομα καλυτερα στο ιδιο λειτουργικο. Και κανονικα δεν θα επρεπε καν να μιλαμε για λειτουργικα μονο. Αλλα για εφαρμογες (apps) και δυνατοτητες που το φρεσκο hardware ξεκλειδωνει για τον χρηστη.

balabouma
31-01-13, 16:15
Επιτέλους να και ένα Full Toch smartphone της BlackBerry (Z10)

alfagamma
31-01-13, 21:19
κανεις παραθεση το κειμενο μου, και καπακια γραφεις:


Κανε το κοπο να διαβασεις καλα το post μου, πριν ΕΣΥ βγαλεις συμπερασμα. Σου δινω ενα clue : το υφος μου δειχνει ερωτηση/απορια για το μελλον της RIM. Δεν νομιζω οτι εβγαλα καποιο συμπερασμα.

Τονιζω οτι: το hardware ειναι hardware και το software... software. Αυτο σημαινει οσο καλογραμμενο και να ειναι το blackberry κλπ, ο OMAP4 δεν θα γινεται ξαφνικα πιο συγχρονος επεξεργαστης απο οτι ειναι. Ειμαι σιγουρος δε οτι αν ηταν κανα quad OMAP 5 θα επεφταν σαγονια. Το αν το horsepower μιας cpu φτανει και περισσευει για καποια λειτουργικα, τοτε δεν σημαινει οτι ενας ισχυροτερος επεξεργαστης δεν θα αποδοσει ακομα καλυτερα στο ιδιο λειτουργικο. Και κανονικα δεν θα επρεπε καν να μιλαμε για λειτουργικα μονο. Αλλα για εφαρμογες (apps) και δυνατοτητες που το φρεσκο hardware ξεκλειδωνει για τον χρηστη.

Εγω αν ρωτουσα/απορουσα δεν θα εγραφα "Ειναι ενδιαφερουσα ειδηση ακομα και αν αποτελει το κυκνειο ασμα της RIM/BB. " αλλα Ειναι ενδιαφερουσα ειδηση ακομα και αν αποτελει το κυκνειο ασμα της RIM/BB?!

ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε...

Lord_British
31-01-13, 22:01
Ότι και να γράφεται εδώ μέσα το brand blackberry είναι πάρα πολύ ισχυρό στην Αμερική και αυτό από μόνο του θα δώσει μεγάλη ώθηση στη νέα πλατφόρμα.
Από την πλατφόρμα δε λείπει τίποτα και ο πρώτος στόχος ο οποίος είναι η τρίτη θέση στην αμερικανική αγορά νομίζω ότι είναι απόλυτα εφικτός...

grayden
01-02-13, 12:02
Με βάση ένα συγκριτικό φωτογραφιών πάντως η κάμερα του είναι ψιλοχάλια αλλά δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει τόσο αρνητικά τις πωλήσεις αυτό...

PopManiac
01-02-13, 12:42
Ότι και να γράφεται εδώ μέσα το brand blackberry είναι πάρα πολύ ισχυρό στην Αμερική και αυτό από μόνο του θα δώσει μεγάλη ώθηση στη νέα πλατφόρμα.
Από την πλατφόρμα δε λείπει τίποτα και ο πρώτος στόχος ο οποίος είναι η τρίτη θέση στην αμερικανική αγορά νομίζω ότι είναι απόλυτα εφικτός...

Πιθανώς να έχεις δίκιο αν και έχοντας χάσει το παιχνίδι εδώ και μία 3ετία (που στον τομέα αυτόν αντιστοιχεί ουσιαστικά σε 1 αιώνα ;)) δύσκολο να ανακάμψει.

Τις είδα τις συσκευές και μιλώντας αποκλειστικά ως πρώην ΒΒ χρήστης για 4ετία που μόλις εδώ και 18 μήνες το γύρισε σε Android (Samsung S3), η ΒΒ δεν με πείθει ;) Αν και εξακολουθώ να θεωρώ το ΒΒ ως ΤΗΝ email device τόσο για το πληκτρολόγιο (touchscreen σε βαρύ γράψιμο κειμένων δυσκολεύει αφάνταστα για κάποιον που είναι εκτός υπολογιστή πολύ συχνά) όσο για την ευκολία πρόσβασης και την χαμηλότερη χρέωση, στα λοιπά μηδέν εις το πηλίκο.

Αυτά τα βλέπω τεχνικά ως φτωχούς εξαδέλφους του smartphone και πιθανολογώ πως μάλλον η ΒΒ ανεβάζει κάπως τα assets της έτσι προκειμένου να κερδίσουν περισσότερα οι επενδυτές της από πιθανή εξαγορά ή συγχώνευση

- - - Updated - - -

Να προσθέσω - και να μην ξεχνιέται ;) - πως το ΒΒ θεωρείται απείρως ασφαλέστερο ως σύστημα επικοινωνίας μέσω email και συνεπώς προτιμάται από κυβερνητικές υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο (Ομπάμα και ΒΒ ;)). Αυτό τους δίνει ένα τεράστιο asset και πηγή 'πελατείας' αλλά δε νομίζω πως αρκεί για να επιβιώσει η εταιρεία και το μοντέλο μόνο του χωρίς εξαγορά

zoxir
01-02-13, 22:49
Να προσθέσω - και να μην ξεχνιέται ;) - πως το ΒΒ θεωρείται απείρως ασφαλέστερο ως σύστημα επικοινωνίας μέσω email και συνεπώς προτιμάται από κυβερνητικές υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο (Ομπάμα και ΒΒ ;)). Αυτό τους δίνει ένα τεράστιο asset και πηγή 'πελατείας' αλλά δε νομίζω πως αρκεί για να επιβιώσει η εταιρεία και το μοντέλο μόνο του χωρίς εξαγορά


Μπορεί να παραμείνει κερδοφόρα γι'αυτό και μόνο το λόγο όμως, το 2013-14 θα είναι το showdown για όλα τα νέα και παλιά λειτουργικά(πέρα από το το δίπολο android iOS) για την 3 θέση IMO και η BB ξεκινάει από θέση ισχύος

BlueChris
02-02-13, 10:09
Να προσθέσω - και να μην ξεχνιέται ;) - πως το ΒΒ θεωρείται απείρως ασφαλέστερο ως σύστημα επικοινωνίας μέσω email και συνεπώς προτιμάται από κυβερνητικές υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο (Ομπάμα και ΒΒ ;)). Αυτό τους δίνει ένα τεράστιο asset και πηγή 'πελατείας' αλλά δε νομίζω πως αρκεί για να επιβιώσει η εταιρεία και το μοντέλο μόνο του χωρίς εξαγορά

Δηλαδή εμείς στην εταιρεία που είμαστε με exchange server και σε όλη την επιχείρηση τους γύρισα και πήραν όλοι Ios ή Android δεν είμαστε ασφαλείς?
2 από τα αφεντικά μου είχαν μέχρι πρότινως BB και η ταλαιπωρία που τράβαγα με το ρημαδοπρόγραμμα της BB που έπρεπε να εγκαταστήσω για να μπει ενδιάμεσα του κινητού και του Exchange Server ήταν απίστευτη... και από την άλλη με 2 κλικ και το Android και το IoS (που σε αυτόν τον τομέα αν και αρνητικός τελείως προς την Apple τους βγάζω το καπέλο για την ευκολία σύνδεσης) έκαναν τα πάντα όλα.

Μακριά από μένα.. καλή τύχη τους εύχομαι στην Αμερικάνικη αγορά αλλά μακρυά από μας.

alfagamma
03-02-13, 10:49
...Δεν μα ς τα λες καλα,... σιγα μην εστηνες και δικτυο

φιλικα παντα, καλο ειναι να μην υπερβαλουμε

PopManiac
03-02-13, 11:02
Δηλαδή εμείς στην εταιρεία που είμαστε με exchange server και σε όλη την επιχείρηση τους γύρισα και πήραν όλοι Ios ή Android δεν είμαστε ασφαλείς?
2 από τα αφεντικά μου είχαν μέχρι πρότινως BB και η ταλαιπωρία που τράβαγα με το ρημαδοπρόγραμμα της BB που έπρεπε να εγκαταστήσω για να μπει ενδιάμεσα του κινητού και του Exchange Server ήταν απίστευτη... και από την άλλη με 2 κλικ και το Android και το IoS (που σε αυτόν τον τομέα αν και αρνητικός τελείως προς την Apple τους βγάζω το καπέλο για την ευκολία σύνδεσης) έκαναν τα πάντα όλα.

Μακριά από μένα.. καλή τύχη τους εύχομαι στην Αμερικάνικη αγορά αλλά μακρυά από μας.

Νομίζω πως άλλο είναι το θέμα σου με το ΒΒ και εν μέρει λογικό αλλά καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ...

Το ΒΒ είναι το ασφαλέστερο σύστημα επικοινωνίας μέσω email γιατί - υποστηρίζεται αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα - πως είναι πολύ πιο δύσκολο να 'σπάσουν' οι επικοινωνίες και να έχει άλλος πρόσβαση στο email...

Δεν ξέρω ειλικρινά αν είναι έτσι μιας και ούτε ειδικός είμαι, ούτε και δουλεύω σε κάποια CIA για να με "καίει" απίστευτα αλλά πάντως έτσι γράφεται και λέγεται και είναι γεγονός πως ανά τον κόσμο κυβερνητικές υπηρεσίες το χρησιμοποιούν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.