PDA

Επιστροφή στο Forum : Φλας πολλαπλών εστιών LED για smartphones από την Google



Seitman
31-01-13, 18:46
Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας χορηγήθηκε στην Google για μια τεχνολογία LED που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ενίσχυση στις δυνατότητες των καμερών που έχουν τα smartphones.

To δίπλωμα ευρεσιτεχνίας με αριθμό 8363157 χορηγήθηκε χθες από το Γραφείο Ευρεσιτεχνίας και Εμπορικών Σημάτων των ΗΠΑ, αναφορικά με το πως ο φωτισμός LED θα μπορούσε να δώσει τη δυνατότητα σε μια κινητή συσκευή να τραβά φωτογραφίες με τη χρήση πολλαπλών φλας.

119236Σύμφωνα με το "μηχανισμοί φλας ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών που είναι ενσωματωμένες σε κινητές συσκευές επικοινωνίας, όπως είναι τα smartphones και tablets", η συγκεκριμένη ευρεσιτεχνία περιγράφει πως οι φωτογραφίες που λαμβάνονται από ένα smartphone θα μπορούσαν να βελτιωθούν με την ενίσχυση των δυνατοτήτων του φλας.

Όπως φαίνεται στη διπλανή εικόνα, ένα υποθετικό σχέδιο για τη χρήση των LED είναι η τοποθέτησή τους περιμετρικά του φακού, όπου θα μπορεί να γίνει επιλεκτική χρήση τους υπό διαφορετικές προϋποθέσεις για την λήψη της καλύτερης δυνατής φωτογραφίας. Σημειώνεται ότι θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν διαφορετικές ρυθμίσεις για να εξασφαλιστεί η ανεξάρτητη ενεργοποίηση καθενός από το σύνολο όλων των LED, η ταυτόχρονη ενεργοποίηση όλων ή η μεμονωμένη χρήση τους για να αφαιρεθούν συγκεκριμένες σκιές σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης, είναι δυνατή η λήψη φωτογραφιών σε σειρά ώστε να γίνεται απεικόνιση της ίδιας εικόνας με διαφορετικές ρυθμίσεις φωτισμού από το φλας.

Εκτός από την ταχεία λήψη φωτογραφιών, η Google λαμβάνει υπόψη και την δυναμική απεικόνιση εύρους. Η δυνατότητα απεικόνισης με υψηλό δυναμικό εύρος περιγράφεται και αυτή στη συγκεκριμένη ευρεσιτεχνία, καθώς ένα τηλέφωνο θα μπορούσε να λάβει μια σειρά φωτογραφιών και στη συνέχεια να τα συγχωνεύει για τη δημιουργία της καλύτερης δυνατής εικόνας. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι "τέτοιου είδους φωτογραφίες φαίνεται πως έχουν καλύτερα χρώματα, αντίθεση ή βάθος από ότι μια απλή μεμονωμένη εικόνα από το σύνολο που έχει "τραβηχτεί"".


Πηγή: CNET (http://news.cnet.com/8301-1035_3-57566583-94/google-patent-points-to-multi-flash-smartphone-camera/?part=rss&subj=news&tag=title)

Yonah
31-01-13, 19:25
Ή απλα θα μπορούσαν να βάλουν φλας ξένου και να μήν έχουν 800 LEDακια...

konenas
31-01-13, 19:47
HDR camera

TearDrop
31-01-13, 20:36
Πιάνει πολύ χώρο to xenon, γι'αυτό και δεν χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια. Νομίζω το τελευταίο κινητό που είχε xenon ήταν το Sonyericsson Κ800i

nothing
31-01-13, 20:39
Πιάνει πολύ χώρο to xenon, γι'αυτό και δεν χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια. Νομίζω το τελευταίο κινητό που είχε xenon ήταν το Sonyericsson Κ800i

και καπακια το k850i (τα ειχα και τα 2)!
βρε ας εβγαζε ενας απο ολους ναυαρχιδα με xenon και θα εβλεπες τι θα γινοταν...

billstamaniac
31-01-13, 21:06
και καπακια το k850i (τα ειχα και τα 2)!
βρε ας εβγαζε ενας απο ολους ναυαρχιδα με xenon και θα εβλεπες τι θα γινοταν...

το τελευταιο ηταν το pixon12 της samsung το εχω ακομα απιστευτες φωτογραφιες

mpetou
31-01-13, 21:58
ευρεσιτεχνια της google το hdr ? θα τρελαθουμε τελειως ? ευρεσιτεχνια το φλας ?
δηλαδη αυτος που βρηκε το φλας και το hdr τι πρεπει να παρουνε ? αποκλειστικα δικαιωματα σε ολες της φωτογραφικες ?
Αυτα ουτε καν αγγιζουνε την εννοια της ευρεσιχνιας και τις πατεντας...

mrsaccess
31-01-13, 22:21
Διαβάστε και λίγο την είδηση. :roll:

Αυτό που περιγράφει η πατέντα δεν έχει σχέση ούτε με το xenon, ούτε την γενική ιδέα του HDR. Γενικότερα είναι μια πολύ έξυπνη ιδέα (όσοι ξέρουν από φωτογραφία, καταλαβαίνουν) και ελπίζω να μην κυνηγήσει ποτέ την πατέντα ώστε να δούμε υλοποιήσεις από διάφορους κατασκευαστές.

blade_
31-01-13, 22:57
αμα ειναι να γεμισει η πισω πλευρα του κινητου με λεντ..καηκαμε..

αν κ κανα 2-3 τα χρειαζεται σιγουρα..

stavpal
31-01-13, 23:06
το τελευταιο ηταν το pixon12 της samsung το εχω ακομα απιστευτες φωτογραφιες

το τελευταίο είναι το nokia 808 pureview με xenon

Lagman
01-02-13, 01:12
και καπακια το k850i (τα ειχα και τα 2)!
βρε ας εβγαζε ενας απο ολους ναυαρχιδα με xenon και θα εβλεπες τι θα γινοταν...

το τελευταιο ηταν το pixon12 της samsung το εχω ακομα απιστευτες φωτογραφιες

Pixon12 σε αντικατάσταση με Sii , το πρώτο πράγμα που είδαμε ήταν ειδικά στα πρόσωπα την νύχτα το pixon 12 έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες...

Μακάρι να βγάλουν κάτι καλύτερο γιατι τώρα το φλας περισσότερο χαλάει την φωτογραφία πάρα την φτιάχνει :p

Μου θύμισε http://en.m.wikipedia.org/wiki/Ring_flash
για αυτο η κορομηλά φαινόταν εκθαμβοτική στη τηλεόραση :p

aiolos.01
01-02-13, 03:20
Στην αρχή λέω, τι βλακεία, flash περιμετρικά του σνένσορα υπάρχουν για SLR εδώ και δεκαετίες. Αλλά τελικά έχουν σκεφτεί και διάφορα άλλα πραγματάκια που μπορεί να είναι πολύ χρήσιμα αν υλοποιηθούν σωστά.


Ή απλα θα μπορούσαν να βάλουν φλας ξένου και να μήν έχουν 800 LEDακια...

Ρίξε μια ματία στην είδηση πριν τη σχολιάσεις. Δεν είναι μόνο για καλύτερο φωτισμό τα ledακια. Κάνουν και ενα σωρό άλλα πράγματα που δεν γίνονται με μια πηγή.

dchatz
01-02-13, 10:21
Βασικά η πατέντα είναι μια χαζομάρα. Καμμία καινοτομία. Αντί 1 ή 2 ledakia έβαλαν 8. Και τώρα λοιπόν τα 8 αυτά λεντάκια θα κάνουν και παιχνίδια. Δε λέω οτι η ιδέα είναι κακή, ο φωτισμός και η φωτογραφία μέσω παιχνιδισμάτων του φωτός είναι ολόκληρη ιστορία. Αλλα αυτό το πράγμα δεν είναι καινοτομία ώστε να αποτελεί πατέντα. Είναι σαν να βγάζει κάποιος ένα φωτορυθμικό που ανάβει με διαφορετικό τρόπο και αυτό να το λέει πατέντα. Η να το πω αλλιώς, είναι σαν να βγαίνει ένας με λεντάκι που αλλάζει χρωμάτα και να θεωρεί πατέντα την επιλογή χρωματικού φωτός στις φωτογραφίες. Εκεί πατέντα θα ήταν η κατασκευή του led. Αλλά όχι η "ιδέα" να το βάλεις σε φωτογραφική μηχανή.

aroutis
01-02-13, 10:37
Ειναι προφανές ότι πρόκειται για πολύ καλή υλοποίηση που θα φέρει πολύ καλά αποτελέσματα στο χώρο της φωτογράφησης μέσω κινητών.

Αυτοί που δεν το κατέχουν το sport δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία τους, δεν πειράζει.

Μπράβο στη Google.

Yonah
01-02-13, 13:12
Σημειώνεται ότι θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν διαφορετικές ρυθμίσεις για να εξασφαλιστεί η ανεξάρτητη ενεργοποίηση καθενός από το σύνολο όλων των LED, η ταυτόχρονη ενεργοποίηση όλων ή η μεμονωμένη χρήση τους για να αφαιρεθούν συγκεκριμένες σκιές σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης, είναι δυνατή η λήψη φωτογραφιών σε σειρά ώστε να γίνεται απεικόνιση της ίδιας εικόνας με διαφορετικές ρυθμίσεις φωτισμού από το φλας.


Και την είδηση διάβασα και την κατανόησα (ελπίζω τουλάχιστον :p ), απλα δυσκολεύομαι να καταλάβω πως θα είναι "διαφορετικές" οι συνθήκες φωτισμού εφόσον τα leds θα έχουν απόσταση max 2-3cm.
Καταλάβαίνω την ανάγκη για πολλαπλές πηγές φωτός στης φωτογραφίες, απλα τα leds δεν μου φαίνεται οτι θα δουλεύουν... Στην πράξη θα δούμε.ς

Tony_Ts
01-02-13, 13:46
Αναρωτιέμαι... Αυτές οι τεχνικές φωτισμού και φωτογράφισης, καθώς και τα τεχνάσματα που αναφέρονται στην πατέντα, είναι κάτι καινούργιο στον τομέα της φωτογραφίας, ώστε να δικαιολογείται η "πατέντα"; Συμφωνώ ότι στην πράξη το τηλέφωνο θα έχει τη δυνατότητα για καλύτερες φωτογραφίες με αυτές τις (ήδη γνωστές κατά τη γνώμη μου) πρακτικές, αλλά διαφωνώ ότι μπορεί να θεωρηθεί "πατέντα" η εφαρμογή αυτών των ιδεών σε τηλέφωνο, ή ταμπλετ ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

Rama
01-02-13, 14:18
Μου θύμισε http://en.m.wikipedia.org/wiki/Ring_flash

και μένα η πρώτη μου σκέψη

Dark Demis
01-02-13, 17:33
Ή απλα θα μπορούσαν να βάλουν φλας ξένου και να μήν έχουν 800 LEDακια...

φλας ξένου=πυκνωτής
πυκνωτής = παραπάνω χώρος
παραπάνω χώρος = χοντρή συσκευή

και αν δεις τώρα κάνουν ανταγωνισμό ποιος έχει λεπτότερη συσκευή με μεγάλη οθόνη... έτσι αποκλείετε αυτό που λες

εκτός και αν κάνω κάπου λάθος

mrsaccess
01-02-13, 17:47
Αναρωτιέμαι... Αυτές οι τεχνικές φωτισμού και φωτογράφισης, καθώς και τα τεχνάσματα που αναφέρονται στην πατέντα, είναι κάτι καινούργιο στον τομέα της φωτογραφίας, ώστε να δικαιολογείται η "πατέντα"; Συμφωνώ ότι στην πράξη το τηλέφωνο θα έχει τη δυνατότητα για καλύτερες φωτογραφίες με αυτές τις (ήδη γνωστές κατά τη γνώμη μου) πρακτικές, αλλά διαφωνώ ότι μπορεί να θεωρηθεί "πατέντα" η εφαρμογή αυτών των ιδεών σε τηλέφωνο, ή ταμπλετ ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

Ναι, είναι κάτι καινούργιο. Πέρα από την χρήση πολλών LED, που ενώ έχουμε κινητά που τραβούν φωτογραφίες πάνω από 10 χρόνια, δεν έχουμε δει ποτέ αντίστοιχη υλοποίηση (άρα δεν είναι προφανής), η πατέντα της Google περιγράφει πως από τις πολλαπλές φωτογραφίες με διαφορετικό φωτισμό, μπορεί να εξάγει πληροφορίες για το βάθος της εικόνας (3D λοιπόν) και να τις χρησιμοποιήσει για καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό ως τώρα δεν το έχω ξαναδεί πουθενά.

Μια πατέντα δεν χρειάζεται να φτιάχνει κάτι από το μηδέν, αρκεί να βελτιώνει κάτι που υπάρχει ήδη. Αυτό είναι ένα από τα κίνητρα του συγκεκριμένου συστήματος. Αν για παράδειγμα όλοι βάζουν flash στα κινητά τους, ποιο το κίνητρο να προσπαθήσει κάποιος να βελτιώσει την ιδέα αυτή αν δεν μπορεί να εκμεταλλευθεί τον κόπο του εμπορικά;

Το πρόβλημα imo είναι στην εφαρμογή του όλου συστήματος. Δεν γίνεται πχ αυτή η πατέντα να ισχύει για 15 χρόνια. Επίσης θα πρέπει να προστατεύεται το μικρότερο δυνατό εύρος υλοποιήσεων. Για παράδειγμα αν κάποιος φτιάξει το ίδιο σύστημα αλλά χωρίς αλγόριθμο που να βελτιώνει το HDR υπολογίζοντας διαστάσεις στην φωτογραφία από τις σκιές, να μην θεωρείται πως καταπάτησε την συγκεκριμένη πατέντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.