PDA

Επιστροφή στο Forum : xfce4 Desktop η απάντηση στα kde-gnome



Slammer
15-06-04, 02:50
Εχει γινει το αγαπημένο μου ακομα και σε ισχυρά μηχανήματα.
Για τιποτα Celeron 300/500 με 64 ΜΒ δεν το συζητώ.... ειναι η μονη λυση!
Για κοιτάχτε το


http://www.xfce.org/

sdikr
15-06-04, 04:20
καλά δεν ντρέπεσαι λίγο;;; :D
εκει που το κάναμε να δουλέυει μας λές να κατεβάσουμε καινούργια πράγματα!!


ΥΓ το έχει στο emerge??? :P

sandman
15-06-04, 04:50
Εγώ πάντως ψηφίζω WindowMaker. Έχβ βαρεθεί το bloat του gnome(τί να πω και για το KDE) και λέω να πάω σε κάτι ποιο απλό.

tvelocity
15-06-04, 05:15
Ωραίο το XFCE.. είναι το νούμερο 2 desktop μου. Με νούμερο 1 φυσικά το gnome :)

WAntilles
15-06-04, 10:19
Εγώ πάντως ψηφίζω WindowMaker. Έχβ βαρεθεί το bloat του gnome(τί να πω και για το KDE) και λέω να πάω σε κάτι ποιο απλό.

Ε όχι και bloated το Gnome. Το KDE μάλιστα.

Slammer, το βασικότερο όλων:

Δουλεύει το Ctrl+Shift & το indicator ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, όπως και στο Gnome, ή έχουνε κάνει τις π@π@ριές του KDE;

ΥΓ: Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να χρειάζεται 2 desktops.

Slammer
15-06-04, 12:49
WAntilles,δεν υπάρχει indicator σε taskbar. Χρησιμοποιω το κολπο που εγραψα στο αλλο thread, οπου δουλευει το Ctrl+Shift και ως ενδειξη το Scroll Led. Δεν σου αρεσει αυτη η λυση?
Οσο για πολλα desktops... ε αφου εχουμε πολλα τα αλλαζουμε, ετσι να αλλαζει η διαθεση! Το xfce ειναι καθαρο χωρις εικονιδια και καταλαμβάνει ελαχιστη μνημη, ολα πάνε πιο γρηγορα,(πολυ καλη επιλογή για παροπλισμένα μηχανάκια ή παλια laptop που αποκτουν ζωη ετσι) το καλυτερο χαρακτηριστικό του, o filemanager που κανει ενγενώς browsing σε δικτυα windows.
Ενταξει υπάρχουν και πιο μινιμαλ desktop αλλα μην το παρακάνουμε τελειως...

Για αυτους που θελουν κατι παραπάνω, πχ. εικονιδια, το xfce συνδιάζεται αψογα με το nautilus του gnome και ετσι εχουμε ενα υβριδικό desktop, xfce+nautilus με κορυφαια αποδοση και minimum μνήμη.

Αν εχετε κανενα πεταμενο laptop 200-300 MHz καιρος να του δωσετε ζωη, θα αποδειχτεί απολύτως λειτουργικό!

a_x
15-06-04, 14:43
Ενταξει υπάρχουν και πιο μινιμαλ desktop αλλα μην το παρακάνουμε τελειως...


Xε,χε...fluxbox με rox-filler για filemanager.
Α...η 0.9 έκδοση του firefox είναι έτοιμη για κατέβασμα,εγώ την έβαλα,στο portage μάλλον θα αργήσει.Όσο για xfce το δοκίμασα,απλό και λιτό και δουλεύουν όλες οι εφαρμογές των KDE,GNOME.

arcanum
15-06-04, 15:11
Αν θέλετε πραγματικά ελαφρύ desktop τότε βάλτε ratpoison
http://ratpoison.sourceforge.net/


Επίσης, κάτι που ίσως δεν καταλαβαίνουν κάποιοι είναι πως το θέμα μνήμη/ταχύτητα κλπ είναι πιο εξαρτόμενο απο τα toolkits παρά απο το dekstop. Γιατι και xfce να τρέχεις (που όντως είναι αρκετά απλό και όμορφο), αν τρέξεις το k3b τότε θα φορτώσει τις qt βιβλιοθήκες κλπ κλπ.
Για αυτό πολλοί κάνουν παράπονα πως στο non-KDE dekstop τους, οι KDE εφαρμογές αργούν να ανοίξουν. Φυσικά η δέυτερη , τρίτη φορά είναι γρήγορη γιατι ήδη τρέχει στην μνήμη άλλο qt πρόγραμμα , ή το πετυχαίνει στην cache.

homer_k
01-11-06, 23:58
Θέλω να βάλω το Xfce4 στο Gentoo που προσπαθώ να στήσω τις τελευταίες μέρες. Θα μπει σε υπολογιστή που θα εκτελεί χρέη ftp server, emule, torrents κλπ.... Ποιά είναι η minimum εγκατάσταση που μπορώ να κάνω; Απλά δίνω emerge xfce4;

ΥΓ: πρέπει πρώτα να κάνω emerge xorg-x11; (μη βαράτε newbie here!)

ckoul
02-11-06, 13:35
ΥΓ: πρέπει πρώτα να κάνω emerge xorg-x11; (μη βαράτε newbie here!)
Ναι, ακόμα και αν το emerge του xface εγκαταστήσει κάποια βασικά πακέτα του X το περιβάλλον δε θα είναι πλήρες οπότε, βάλε ξεχωριστά πρώτα το X.

WAntilles
02-11-06, 16:21
Θέλω να βάλω το Xfce4 στο Gentoo που προσπαθώ να στήσω τις τελευταίες μέρες. Θα μπει σε υπολογιστή που θα εκτελεί χρέη ftp server, amule...

Μέχρι καί για αυτό πάντως δεν χρειάζεσαι X + desktop.

Υπάρχουν πολύ ωραίες λύσεις με web interface και σχετικά How-To στο τμήμα των άρθρων.

Για torrents δε υπάρχει καί το mldonkey.

homer_k
02-11-06, 17:41
Μέχρι καί για αυτό πάντως δεν χρειάζεσαι X + desktop.

Υπάρχουν πολύ ωραίες λύσεις με web interface και σχετικά How-To στο τμήμα των άρθρων.

Για torrents δε υπάρχει καί το mldonkey.

Το How-tο είναι εδώ και καιρό στα bookmarks του firefox ;). Το Xfce δεν θα το τρέχω αυτόματα αλλά μόνο αν χρειαστεί κάτι (πχ να τρέξω κάποιον torrent client ή DC).

Το PC θα bootάρει σε κονσόλα και θα τρέχει το amule σύμφωνα με τον οδηγό σου.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όλα μπήκαν και λειτουργούν :)

sdn
02-11-06, 20:29
WAntilles,δεν υπάρχει indicator σε taskbar.

Οσο για πολλα desktops... ε αφου εχουμε πολλα τα αλλαζουμε, ετσι να αλλαζει η διαθεση! Το xfce ειναι καθαρο χωρις εικονιδια και καταλαμβάνει ελαχιστη μνημη, ολα πάνε πιο γρηγορα,(πολυ καλη επιλογή για παροπλισμένα μηχανάκια ή παλια laptop που αποκτουν ζωη ετσι) το καλυτερο χαρακτηριστικό του, o filemanager που κανει ενγενώς browsing σε δικτυα windows.
Ενταξει υπάρχουν και πιο μινιμαλ desktop αλλα μην το παρακάνουμε τελειως...

Για αυτους που θελουν κατι παραπάνω, πχ. εικονιδια, το xfce συνδιάζεται αψογα με το nautilus του gnome και ετσι εχουμε ενα υβριδικό desktop, xfce+nautilus με κορυφαια αποδοση και minimum μνήμη.

Αν εχετε κανενα πεταμενο laptop 200-300 MHz καιρος να του δωσετε ζωη, θα αποδειχτεί απολύτως λειτουργικό!

Υπάρχει και ένδειξη σημαίας σε plugin. Αν το θέλεις σε zenwalk να σου το στείλω σε CD :)

Δεν ξέρω ποια έκδοση χρησιμοποιείς αλλά έχει εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας (μέχρι και κάδο απορριμάτων έχει).

Ποιος filemanager κάνει ενγενώς browsing σε δίκτυα windows?

nautilus??? μα ο tunar είναι παρασάγγας καλύτερος...

Αξίζει να χρησιμοποιηθεί ακόμα και σε υπολογιστή με παράλληλους επεξεργαστές. Το κύριο χαρακτηριστικό του είναι ο zen χαρακτήρας του :)

sdn
02-11-06, 20:33
Αν θέλετε πραγματικά ελαφρύ desktop τότε βάλτε ratpoison
http://ratpoison.sourceforge.net/


Επίσης, κάτι που ίσως δεν καταλαβαίνουν κάποιοι είναι πως το θέμα μνήμη/ταχύτητα κλπ είναι πιο εξαρτόμενο απο τα toolkits παρά απο το dekstop. Γιατι και xfce να τρέχεις (που όντως είναι αρκετά απλό και όμορφο), αν τρέξεις το k3b τότε θα φορτώσει τις qt βιβλιοθήκες κλπ κλπ.
Για αυτό πολλοί κάνουν παράπονα πως στο non-KDE dekstop τους, οι KDE εφαρμογές αργούν να ανοίξουν. Φυσικά η δέυτερη , τρίτη φορά είναι γρήγορη γιατι ήδη τρέχει στην μνήμη άλλο qt πρόγραμμα , ή το πετυχαίνει στην cache.

Γιαυτό στο xfce βάζεις graveman. Έχω δοκιμάσει και το k3b και δεν κατάλαβα διαφορά στην ταχύτητα. Άλλωστε το zenwalk με xfce δεν είναι σχεδόν καθόλου πιο γρήγορο από το zenwalk με KDE. Και τα δύο πάνε σφαίρα :)

george_apan
02-11-06, 20:33
Έχει πάρει κανείς χαμπάρι ότι το παρόν θέμα είναι ηλικίας περίπου 2,5 ετών; Απλά λέω...

sdn
02-11-06, 20:35
Πολύ καλά λες :hammered: :-k :closed

dou13
03-11-06, 01:04
για torrent client υπαρχει και ο rtorrent (http://libtorrent.rakshasa.no/) οπου δεν χρειαζεται καν να εχεις Χ. ο καλυτερος torrent client για linux μεχρι σημερα...
οσο για το xfce4 ειναι πολυ καλο. χρησιμοποιει πολλες βιβλιοθηκες του gnome

homer_k
05-11-06, 22:57
Ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα στο terminal window; Το default είναι λευκό και όταν κάνω emerge των αριθμό των πακέτων των βγάζει σε κίτρινο χρώμα και δεν μπορώ να το διαβάσω! Κάνα μαύρο θα ήταν ευκολότερο

Και κάτι ακόμα: το PC με το Gentoo το δουλεύω μέσω VNC. Αν κάνω copy ένα κέιμενο απο τον υπολογιστή μου δεν μπορώ να το κάνω paste στο terminal του Gentoo! Όταν είχα δοκιμάσει το Ubuntu αυτό γινόταν με Ctrl+Shift+V

@ ADSLgr.com All rights reserved.