PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματική νέα σύνδεση



xristakos
02-02-13, 13:41
Καλημέρα/Καλησπέρα και καλό μήνα.
Προσφατα μετακόμισα και έκανα αίτηση τηλεφώνου και ίντερνετ στον ΟΤΕ.
Η σύνδεση έγινε σχετικά γρήγορα, μέσα σε μια εβδομάδα.
Από την πρώτη στιγμή που συνδέθηκα, η ταχύτητα του συγχρονισμού μου ήταν απαράδεκτη, συγχρόνιζε στα 2500 - 3000kbps στα καλύτερά του.
Στην αρχή δεν έδωσα και πολλή σημασία γιατί πίστευα ότι θα στρώσει στις πρώτες 2 ημέρες. Αλλά...Όχι απλά δεν έστρωσε, αλλά άρχισαν και οι αποσυνδέσεις, κάθε 3 λεπτά το λαμπάκι του ADSL έσβηνε.
Μετά από πολλά τηλέφωνα στο 13888, και αφού σιχάθηκα το αγαπημένο μου τραγούδι (Liquido - Narcotic), δήλωσα βλάβη, ενώ προσπαθούσαν να με βγάλουν τρελό, ότι και καλά η γραμμή μου είναι μια χαρά κ.ο.κ.
Την επόμενη ημέρα ήρθε ο τεχνικός, και (να ΄ναι καλά το παιδί) έμεινε στο σπίτι κανα 2ωρο γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει τι πάει στραβά. Αφού πια απήυδησε, πήρε κάποιον τηλέφωνο και του είπε "δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, άλλαξέ του πόρτες". Τα πράγματα ήταν καλύτερα και μου τόνισε ότι λόγω περιοχής, θα πρέπει να είμαι ικανοποιημένος με το να πιάνω 4mbps. Ονομαστική έχω 24άρα και μου είπε ότι με κλείδωσαν στα 6.

Όλα καλά από τότε, (πριν μια εβδομάδα, μη φανταστείτε), σκεφτόμουν μήπως να ζητήσω να με γυρίσουν στα 2mbps για να πληρώνω λιγότερο.
Σήμερα το πρωί που ξύπνησα, το router είχε απο-συγχρονίσει, περίμενα κανά 20λεπτο και το λαμπάκι του adsl αναβόσβηνε ακατάπαυστα.
Μόλις πήγα να πάρω τηλέφωνο, είδα ότι συγχρόνισε και μου τράβηξε την περιέργεια.

Τέλος πάντων, καθαρά και μόνο από περιέργεια, πήρα το modem και το δοκίμασα σε όλες τις πρίζες. Σε όλες συγχρόνιζε μέχρι 5100. Μέχρι που έφτασα στο δωμάτιο της μητέρας μου και αυτή τη στιγμή είναι στα 6144kbps.
Να το αφήσω έτσι να δω πώς θα πάει ή να ζητήσω να με ξεκλειδώσουν από τα 6mbps?

Τα στατιστικά μου είναι τα εξής


SNR Margin: 8.6 dB 10.0 dB (d/u)

Line Attenuation:39.9 dB 18.3 dB (d/u)

Data Rate: 6144 kbps 861 kbps (d/u)

Ευχαριστώ

mellodos
02-02-13, 20:38
1) Με 6144 down έχεις snr margin 8,6 ( ο ΟΤΕ δίνει 9) άρα και να σε ξεκλειδώσουν μάλλον δεν θα πας παραπάνω. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις βέβαια αλλά μπορεί να προκύψουν αποσυνδέσεις πάλι.

2) Μάλλον έχεις εσωτερικό καλωδιακό πρόβλημα με τις πρίζες. Δοκίμασε να λύσεις την κεντρική πρίζα , να απομονώσεις τυχόν αναπληρωματικά καλώδια που τροφοδοτούν άλλα δωμάτια και να αφήσεις πάνω μόνο αυτά του κατανεμητή. Εγώ όταν το έκανα αυτό μέτρησα 3mbps παραπάνω. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική.


Πάντως 6144 με 40 attenuation δεν είναι άσχημα.

xristakos
02-02-13, 22:02
Nαι μάλλον δεν θα ζητήσω να με ξεκλειδώσουν από τα 6, μια αποσύνδεση την είχα πριν λίγο...

- - - Updated - - -



Μόλις πήγα να πάρω τηλέφωνο, είδα ότι συγχρόνισε και μου τράβηξε την περιέργεια.


Αυτό δείχνει κάτι?

Piparas
10-02-13, 00:02
Ακούς θόρυβο-φύσημα στο ακουστικό;

xristakos
10-02-13, 11:36
Καλημέρα.
Ναι όταν το ρούτερ πάει να συγχρονίσει, γίνεται πανικός στο ακουστικό.
Φιλτράκια υπάρχουν κανονικά, και έχουν αντικατασταθεί, οπότε αποκλείουμε θέμα ελαττώματος.

Piparas
10-02-13, 13:13
Καλημέρα. Τότε κοίτα αυτό που σου λέει ο mellodos για την εσωτερική εγκατάσταση και αν όλα είναι εντάξει στο σπίτι σου δώσε το πάλι βλάβη. Δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) για βοήθεια.

Giwrgos19802
10-02-13, 17:23
Στο δωμάτιο που είδες ότι συνχρονίζεις στα 6mbps είναι η πρώτη πρίζα του σπιτιού, ουσιαστικά η κεντρική τηλεφωνική πρίζα. Στις άλλες που βλέπεις να παίζει πιό κάτω πάει να πεί ότι έχεις σίγουρα θέμα εσωτερικής. Καλύτερα να μιλήσεις με ηλεκτρολόγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.