PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλοκάρισμα port 25



Kapnos
02-02-13, 13:59
Αντιμετωπίζω εδώ και μερικές μέρες το εξής πρόβλημα. Έχω έναν mail server σε γραμμή με στατική IP που λειτουργούσε εδώ και 3 χρόνια μια χαρά αλλά από προχτές δεν μπορώ να στείλω mails προς τον έξω κόσμο, στα logs του γράφει connection time out. Προσπάθησα να συνδεθώ με telnet σε κάποιον smtp server όπως mailgate.otenet.gr κ.α. αλλά κι εκεί time out. Προσπάθησα από τον ίδιο τον server, από άλλο μηχάνημα, με άλλο Adsl router αλλά τα ίδια παντού. Οπότε έφτασα στο συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ μπλοκάρει την 25 θύρα στις εξερχόμενες μου. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Ingenius
02-02-13, 14:30
Εξαρτάται στο τι έκανες με αυτό τον mailserver... :cool:

sdikr
02-02-13, 14:32
αν έχεις στατικ εσύ είσαι ο υπεύθυνος της ip και όχι ο ΟΤΕ
ψάξε στα διάφορα block list μήπως σε έχουν περάσει μεσα

Kapnos
02-02-13, 15:25
Αν ήμουν σε blocklist θα μου ερχόταν πίσω rejection mail σωστά;
Τον server δεν τον πείραξα, όπως ανέφερα και πριν το θέμα είναι στη γραμμή και όχι στο server.

sdikr
02-02-13, 15:32
Αν ήμουν σε blocklist θα μου ερχόταν πίσω rejection mail σωστά;
Τον server δεν τον πείραξα, όπως ανέφερα και πριν το θέμα είναι στη γραμμή και όχι στο server.

οχι απαραίτητα, μερικοι επιλέγουν να κάνουν drop το connection

Kapnos
02-02-13, 15:49
Όλοι; Γιατί από τα Logs όλα κάνουν timeout

sdikr
02-02-13, 16:03
Όλοι; Γιατί από τα Logs όλα κάνουν timeout

Ο Οτε βάζει block μόνο σε dynamic ip αν στέλνεις σπαμ, και πάντα κάνει ενημέρωση, ελπίζω να διαβάζεις τα μηνύματα σου στον λογαριασμό της otenet.

Αν όμως εσύ έχει στατική, και σε έχουν μπλοκάρει απο spf Κλπ τότε υπάρχει θέμα

Kapnos
02-02-13, 19:06
ΑΠό βδομάδα θα ξαναστήσω το server και θα σετάρω spf και DKIM μήπως δω διαφορά. Από blacklists είναι μόνο στην UCEPROTECTL1.

@ ADSLgr.com All rights reserved.