PDA

Επιστροφή στο Forum : Script κατά την εκκίνηση



delta9
03-02-13, 00:21
Καλησπέρα,

έχω ένα λαπτοπ με widows 7 και siduction (debian unstable)

το λαπτοπ έχει δύο κάρτες γραφικων, μία ati και μια intel. H ati στο λινουξ μου είναι παντελως αχρηστη και το μονο που κανει ειναι να μου ανεβαζει θερμοκρασια και να μου καίει μπαταρία. Για να απενεργοποιήσω την ati στο λινουξ πρεπει καθε φορά να τρέξω τα εξής:


mount -t debugfs none /sys/kernel/debug

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

έχω φτιάξει ένα script με τίτλο atioff


#!/bin/bash
mount -t debugfs none /sys/kernel/debugfs
echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

και τρεχω


chmod +x atioff
Θέλω να ρωτήσω αν το script είναι σωστό και επίσης,
αυτό που δεν είμαι σίγουρος πως να κάνω, είναι πώς να κάνω αυτό το script να τρέχει κάθε φορά που εκκινώ το σύστημα.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

dpdt1
03-02-13, 02:46
μηπως να απενεργοποιησεις τα switchable graphics απο το BIOS?

jim_p
03-02-13, 11:12
Μπορεις να το βαλεις στο τελος του /etc/rc.local και θα εκτελειται σε καθε εκκινηση, αφου βαλεις το σκριπτακι σου στο /sbin.

narsis
03-02-13, 17:27
Είτε αυτό που σου είπε ο jim_p είτε να το βάλεις στο /etc/init.d/ και να το βάλεις να τρέχει όπως και τα άλλα scripts που έχεις εκεί. Αν και χωρίς να είμαι βέβαιος το rc.local είναι το προβλεπόμενο μέρος γιατί κατά την εκκίνηση τρέχει στο τέλος, ενώ αν το βάλεις απλά στο init.d δεν είμαι απόλυτα βέβαιος πως και εάν μπορείς να επηρεάσεις το χρονικό σημείο που θα τρέξει το script σου (αν βεβαίως παίζει αυτό κανέναν ρόλο στην περίπτωσή σου).

delta9
03-02-13, 20:51
Σας ευχαριστω για τις παντησεις σας.

@dpdt1 Δε γίνεται αυτο, γιατι το bios εχει επιλογή Switchable/Intergraded. Επομένως η ati είναι πάντα ανοιχτή.
@jim_p, @narsis Θα το δοκιμασω το βραδυ που θα ειμαι σπιτι και θα σας πω.

- - - Updated - - -

Τελικά το έβαλα στο

/etc/init.d/
και έτρεξα

update-rc.d script_name defaults
και ειμαι οκ!
Ευχαριστω για τις παντησεις σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.