PDA

Επιστροφή στο Forum : Youtube ερωτησεις



cool11
03-02-13, 01:27
Ειλικρινα απορω που δεν εχει δημιουργηθει ακομη ενα topic που να ασχολειται αποκλειστικα με το youtube, και να ειναι sticky!
Anyway....

Ειμαι λιγο μπερδεμενος και φοβισμενος μαζι, γιατι σε λιγο καιρο θα χρειαστει να ανεβασω μια παρουσιαση στο youtube.
Εχω βρει διαφορες εικονες απο το google images, και εχω βαλει μεσα στο βιντεο.
Τωρα οσο για τον ηχο, εχω τη δυνατοτητα να βαλω κατι 'δικο μου'.
Αλλα σκεφτομουν μηπως εβρισκα κανενα βιντεακι του youtube και επαιρνα απο εκει τη μουσικη, αν μου αρεσε.

Γενικα, δεν ξερω τι παιζει με το θεμα πνευματικα δικαιωματα στο youtube.

Γενικα παρατηρω, οτι καθενας κανει οτι θελει, και σχεδον ποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα.
Ετσι ειναι ομως;

Πχ. μπορει κανεις να μου ζητησει τον λογο για εικονα που βρηκα μεσα απο το google images και ισως ανηκει στο site του, και την εχω ενσωματωσει στο βιντεο μου?
Πιθανολογω οτι ισως μπορει, αλλα μεσα στον απεραντο ωκεανο των βιντεο, μαλλον ειναι ανεφικτο να αναγνωριστουν μεμονωμενες εικονες μεσα σε βιντεο, και μαλιστα, να τυχει να το ανακαλυψει και αρχικος hoster...
Οσον αφορα τη μουσικη, εκει ισως να ειναι πιο σφιχτα τα πραγματα, αλλα δεν ξερω. Πχ, μπορει το youtube να εχει αλγοριθμους που να σκαναρουν τις μουσικες κλπ
Απο την αλλη ομως, εχω δει οτι ο καθενας ανεβαζει οτι @@@@α του ρθει στο κεφαλι, και ισως να μην γνωριζουν καν τον ορο 'πνευματικα δικαιωματα'.
Παιρνει τη μουσικη απο ενα τραγουδιστη, πετα και πεντε-εξι εικονες, και κανει το χαβαλε του.

Οποιος ξερει κατι παραπανω γι αυτα τα θεματα ας πει.

skel
03-02-13, 02:52
δεν νομίζω να υπάρχει αυτός ο περιορισμός
ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει ( να είναι κατάλληλο για όλους )

εγώ και μερικοί γνωστοί μου ανεβάζουμε που και που διάφορα βίντεο με γνωστά τραγούδια και εικόνες από άλλα sites,blogs ακόμα και βίντεο
δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση


μπορείς να δεις και εδώ (http://www.youtube.com/yt/copyright/el/index.html#yt-copyright-manage-content) επίσημα

cool11
03-02-13, 18:39
Αν ανεβασω ενα βιντεο στο youtube, πως μπορω να αποδειξω οτι ειναι δικη μου δημιουργια αν καποιος αλλος το κλεψει?
Το κλεψιμο γνωριζω οτι ειναι αναποφευκτο, απλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να αποδειξω οτι εγω το εκανα, κι οχι ο καθε αλλος.
Υπαρχει τροπος?
(περα απο ενοχλητικα watermarks που αλλοιωνουν το βιντεο)

@ ADSLgr.com All rights reserved.