PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασταθές SNR => ασταθές ADSL



sotirisko
03-02-13, 13:35
Καλημέρα σας,
θέλω να σας πω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω για να μου πείτε λύσεις και να βρούμε τι μπορεί να φταίει. Αυτή τη στιγμή έχω μια 24αρα φοιτητική γραμή με το ZTE ZXV10 W300 router που δίνει ο ΟΤΕ. Το πρόβλημα είναι ότι το SNR της γραμμής μου είναι απόλυτα ασταθές! Ένα παράδειγμα, τώρα που σας γράφω έχω SNR: 9.2dB(down)/ 9.9dB(up) ενώ εχτές το βράδυ είχε πέσει στο εκπληκτικό: SNR: 1.3dB(down)/ 5.3dB(up)! Για να μην σχολιάσω και το γεγονός ότι κάποια στιγμή εχτές το router εμφάνισε και αρνητικό SNR στο downstream!!!

To Attenuation μου από την άλλη είναι πάντα χαμηλά, δηλαδή Line Attenuation: 5.6 dB(down)/ 5.5 dB(up), επειδή είμαι πολύ κοντά στο mini-DSLAM του OTE στην περιοχή μου.
Εννοείται ότι εχτές το βράδυ που είχα χαμηλό SNR αποσυχρόνιζε συνέχεια ενώ όταν ήταν συγχρονισμένο ακόμα και αν έλεγε 21357Kbps εγώ δεν μπορούσα να κατεβάσω με πάνω από 500~600Kbps...

Παραθέτω και screenshots από το interface του router μου

Τι στο καλό γίνεται με τη γραμμή μου;

nnn
03-02-13, 13:48
Για αρχή δοκιμάζεις χωρίς άλλη συσκευή επάνω στην γραμμή παρά μόνο το modem, μετά ελέγχεις την καλωδιώση και τα φίλτρα που έχεις και αν μπορείς τσεκάρεις με άλλο modem, αν συνεχίζει να το κάνει δηλώνεις βλάβη.

sotirisko
03-02-13, 13:51
Για αρχή δοκιμάζεις χωρίς άλλη συσκευή επάνω στην γραμμή παρά μόνο το modem, μετά ελέγχεις την καλωδιώση και τα φίλτρα που έχεις και αν μπορείς τσεκάρεις με άλλο modem, αν συνεχίζει να το κάνει δηλώνεις βλάβη.

Το πρόβλημα αυτό, με τις συχνές αποσυνδέσεις το είχα και παλαιότερα, πριν μισό χρόνο, τα είχα δοκιμάσει όλα αυτά, είχα πάρει τηλέφωνο και στο ΟΤΕ και το είχα πει και μετά από κάποιες μέρες είχει διορθωθεί μόνο του. Τώρα αποφάσισε να το ξαναρχίσει. Είχα πάρει πριν μισό μήνα τον ΟΤΕ μου είπαν θα το κοιτάξουν και θα με πάρουν τηλέφωνο αλλά δεν πήραν ποτέ...

Υπάρχει καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

nnn
03-02-13, 13:54
Εφόσον το ξαναείχες και συνεχίζει, ξαναπάρε τηλέφωνο να δηλώσεις βλάβη.

sotirisko
03-02-13, 14:10
Εφόσον το ξαναείχες και συνεχίζει, ξαναπάρε τηλέφωνο να δηλώσεις βλάβη.

Οκ, αυτό θα κάνω

- - - Updated - - -

Τέλεια...
πήρα τηλέφωνο να αναφέρω την βλάβη και μου είπαν ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα με την γραμμή του ΟΤΕ στην περιοχή μου και με άγνωστη ημερομηνία επίλυσης του προβλήματος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.