PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορει να μπει μεσα στο σπιτι σας η WIND ;



Γιωργος Π
03-02-13, 13:44
Σύμφωνα με το CWMP http://en.wikipedia.org/wiki/TR-069 ο χρήστης από την μεριά του παροχέα έχει την δυνατότητα να το κάνει.
Το σύστημα χρησιμοποιείται για ποιο εύκολη τεχνική και οικονομικότερη υποστήριξη. Το θέμα είναι ποιος είναι στην άλλη άκρη του WAN.
Μην θέλοντας λοιπόν να δώσω αυτήν την δυνατότητα σε τρίτο δοκίμασα να μπω με telnet για να το απενεργοποιήσω.
Το nmap το έδωσε filtered προφανώς από iptables.Κάλεσα δυο τρεις φορές,τα παιδιά ευγενικότατα, με πλάγιους τρόπους
κατάλαβα ότι είναι πολιτική της εταιρίας για να μην αλλάζει ο χρήστης ρυθμίσεις. Μα ένας άσχετος χρήστης δεν θα πήγαινε ποτέ εκεί.
Ποιος μου λέει λοιπόν ότι με την συγκεκριμένη πολιτική δεν μπορεί ο καθένας μέσα στην Wind να κάνει port forward όλα τα shares
ενός χρήστη πολύ περισσότερο μιας εταιρίας όπου θέλει, και όλοι γνωρίζουμε πόση ασφάλεια έχουν οι μικροεταιρειες.
Όταν υπέγραψα το συμβόλαιο δεν γράφει πουθενά ότι η Wind έχει την δυνατότητα να μπαίνει στο τοπικό μου δίκτυο.
Για να μην σας κουράζω με αυτό το κλείδωμα το δίκτυο σας πλέον δεν σας ανήκει. Έχω ήδη ζητήσει την ακύρωση του συμβολαίου
και να αναλάβουν και τα έξοδα επανασύνδεσης.

sdikr
03-02-13, 13:48
Αν δεν εμπιστεύεσαι τον πάροχο σου τότε ναι η καλύτερη λύση.
Μια άλλη είναι να έχεις τον δικό σου εξοπλισμό

Γιωργος Π
03-02-13, 14:03
Ηδη εβαλα δικο μου router αλλα τωρα μου μιλανε για ποινικες ρητρες διακοπης ασε και τα 36 για επανασυνδεση με αλλο παροχο. Γι αυτο θα τους παω νομικα.
Οσο για εμπιστοσυνη θυμαμαι εκεινο το "Λεφτα Υπαρχουν".

@ ADSLgr.com All rights reserved.