PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για ADSL modems



epsilon
15-06-04, 10:27
Γεια σας! Σκέπτομαι να βάλω ADSL και έχω μερικές απορίες για την σύνδεση και τα modems. Κατ' αρχάς να πω ότι η πολυκατοικία που μένω είναι παλιά και πρίζα τηλεφώνου (δηλαδή όχι πρίζα RJτάδε, ένα καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο) υπάρχει μόνο στο χωλ. Για να συνδέσω το παλιό 33.6 μόντεμ μου, μερικά δωμάτια πιο πέρα, έχω καμμιά 20ριά μέτρα και βάλε τηλεφωνικό καλώδιο, από το χωλ στο δωμάτιό μου στο μόντεμ και από εκεί πάλι πίσω στο τηλέφωνο στο χωλ... Τι γίνεται τώρα με τα ADSL μόντεμ; Το μόντεμ βεβαίως πρέπει να βρίσκεται στο δωμάτιό μου και εκεί να συνδέω το PC όσο και το laptop (συγχρόνως, γίνεται; ). Υπάρχει πρόβλημα; Το μόντεμ πώς θα συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή; Με τηλεφωνικό καλώδιο όπως τώρα; Και το τηλέφωνο; Με τηλεφωνικό καλώδιο στο μόντεμ, όπως τώρα, ή απευθείας στην τηλ. γραμμή - εάν έχω διαχωριστή στην τηλ. γραμμή στο χωλ.

Το site του ΟΤΕ, αφού έδωσα τον αριθμό τηλεφώνου μου, προτείνει τρία μόντεμ:
ADSL MODEM INTRACOM JETSPEED 520 49 €
ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH USB 86,40 €
ADSL MODEM ALCATEL SPEEDTOUCH 510 MultiUser 80 €
Είναι υποχρεωτικά; Δύο PC βλέπω ότι υποστηρίζει μόνο το τελευταίο. Σύνδεση όμως, λέει, με φίλτρο, όχι διαχωριστή. Δεν υποστηρίζει διαχωριστή; Τι σημαίνει αυτό για την συνδεσμολογία, όπως την περιέγραψα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ.

kadronarxis
15-06-04, 10:43
Από ότι καταλαβαίνω έχεις pstn.
Οπότε στα καλώδια που έρχονται από τον τοίχο βάζεις μία μπρίζα του οτε.0,5 ευρώ κοστίζει.
Αμέσως μετά τοποθετείς το pstn splitter, και το καλώδιο που φεύγει για το δωμάτιό σου, εκεί πάνω θα συνδεθεί το μόντεμ.
Από τον τοίχο, θα τραβήξεις άλλο καλώδιο για εκεί που θέλεις να βάλεις το τηλέφωνο.
Δεν χρειάζεται αυτά τα δύο να είναι μαζί.

Άρα θα έχεις ένα καλώδιο, που το έχεις ήδη δηλαδή, από τον τοίχο στον υπολογιστή σου, και ένα άλλο από τον τοίχο στο σαλόνι με το τηλέφωνο.
Για Modem πάρε ή το Zyxel 652R, ή το speedtouch 510v4, μπορείς να συνδέσεις πάνω του 4 υπολογιστές.
Ειδικά το τελευταίο είναι μικρό και αγαπητό!!!

Άντε γερά.

whitewolf
24-06-04, 18:42
καλησπέρα κι απο μένα :)

Μετά απο φιλότιμες προσπάθειες να συγχρονίσω τους ΟΤΕτζίδες μεταξύ του ΟΤΕ καταστήματος και του τεχνικού τμήματος (που απ οτι μου είπαν ειναι ανεξάρτητο και δεν σηκώνει πολλά πολλά :P ) δεν τα κατάφερα :(

Το πρόβλημα μου είναι οτι ενώ ξέρω 5 πράμματα απο hardware κλπ, πρωίνές ώρες δεν ειναι δυνατόν να βρίσκομαι σπίτι λογω δουλειάς, οπότε εχω ζητήσει να κανει την εγκατάσταση ο ΟΤΕ για να χω το κεφάλι μου ήσυχο anyways...

Εκεί ξεκίνησαν όλα.... :( και ενω η γραμμή μου είναι έτοιμη εδω και κανα 15ημερο, έχω μπλέξει άσχημα στη γραφειοκρατεία για να μην πω τίποτα χειρότετο του ΟΤΕ και των συναφιών του...

Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα... ... γραμμή έτοιμη, παίρνω λοιπον περιχαρής τηλέφωνο στο 1500....μπλα μπλα μπλα... καθήστε κύριε μου λέει ο υπάλληλος....περιμένετε καμια 10-15 μέρες και ξαναεπικοινωνήστε μαξι μας....ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ λέει..... (ολα αυτά ενώ η γραμμή μου έχει ΗΔΗ παραμετροποιηθεί)....ΟΚ λεω... τεσπα..

Μετά απο μερικές μέρες... τηλέφωνο στο 134....μπλα μπλα μπλα κλπ... απάντηση απο υπάλληλο.... Δεν γνωρίζω κύριε, βλέπω οτι δεν υπάρχει δυνατότητα για DSL στην περιοχή σας (ενώ ολα είναι οκ και περιμένω το Modem... αντε γεια κατάσταση λοιπον)

Εντωμεταξύ πριν τα κάνω ολα αυτά, το γραφείο σχεδιασμού μου έλεγε....Όλα καλα (ημέρα παρασκευή) πάρτε στο 1500 και πιέστε τους αν και δεν κάνουν συνήθως εγκαταστήσεις σαββατοκύριακο, να έρθουν το Σάββατο.!!!! (εαν θυμάμαι καλά το τι μου είπε και δεν παίρνω όρκο για τη λέξη Σάββατο, γιατι κουφάθηκα με το που το άκουσα... την΄ψηλοάκουσα δηλαδή με την όλη κατάσταση θα λεγε κανείς σε άλλη περίπτωση αλλα οκ..)

Που μείναμε? έχασα το λογαριασμό... ξανά μανά τηλέφωνο στον τοπικό ΟΤΕ και η απάντηση ήταν .... αμα δεν έρθουν μεσα στη βδομάδα... ξαναπάρτε μας...

Ε δεν άντεξα... ψάχνω και βρίσκω κάτι random τηλέφωνα ΟΤΕ Αθηνών... τους λέω τι συμβαίνει και οτι για μια υπόθεση 5 λεπτών αυτοί το τρενάρουν ... μέρες! ... απάντηση απο τον ευγενέστατο υπάλληλο του ΟΤΕ... αυτά που μου λέτε είναι άσχετα με το αντικείμενο μου, αλλα πείτε μου σας παρακαλώ ποιος είναι ο ΟΤΕ της περιοχής σας και θα τους πάρω τηλέφωνο ο ίδιος...


Ε ΔΕΝ ΠΕΡΝΆΝΕ 10 ΛΕΠΤΑ!!! και .....ντριιιν το κινητό....Γειά σας.. είμαστε απο το 134... το modem πάνε να το παραλάβουν τα παιδιά αύριο(παρασκευή μια βδομάδα μετά απο την παρασκευή που ανέφερα πριν) .... και απο Δευτέρα θα έρθουν να σας το εγκαταστήσουν....

Εντωμεταξύ η όλη φάση άρχισε να μου θυμίζει ΑΜΑΝ τα ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ!! :P

Περνάει η Δευτέρα...περνάει και η Τρίτη.. Τετάρτη.. Πέμπτη δεν άντεξα και τους άρχισα παλι στα τηλέφωνα....τελικά βρίκα τι παίχτηκε στο 1500... Έπεσε λέει το δίκτυο στα PC μας και πηγαμε και πήραμε λάθος modem απο το τοπικό κατάστημα....

Καπάκι παίρνω στο τοπικό κατάστημα......Ναι.. κάναμε λάθος.. αλλα το σωστό modem to EXOYME EΔΩ... ΠΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΡΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.....

Ξαναπαίρνω το 1500.... Δεν μπορούμε Κύριε να ρθούμε να το πάρουμε εκτός και εαν συμπληρωθούν 5-6 παραλαβές modem για να βγούμε έξω......

Πλάκα με κάνετε τους λέω; Τον ΜΕΣΑΖΟΝΤΑ μεταξύ του ΟΤΕ τοπικού και ΟΤΕ κεντρικού (τεχνικού τμήματος) θα κάνω; Ε ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ...


Η πλάκα είναι οτι η ευγενέσταση κατα τα άλλα υπάλληλος του 134 που με έπαιρνε στο κινητό (και καθώς έτυχε να μην έχει απόκρυψη την τηλεφωνούσα συχνά πυκνά να μάθω τι παίζει με την περίπτωση μου) δεν είχε ιδέα για το συγκεκριμένο λάθος και απορούσε γιατι δεν μου είχαν εγκαταστήσει ακόμα το modem.

Η παραπάνω τραγελαφική ιστορία είναι 100% αληθινή... και εαν σύντομα δεν αλλάξει προς το καλύτερο δε θα διστάσω να αναφέρω και τις συγκεκριμένες περιοχές αν και δε νομίζω οτι θα ιδρώσει το αυτί κανενός....

Το ρεζουμέ της υπόθεσης και ο λόγος που τα λέω αυτά στο hardware forum (sorry εαν σας κούρασα) είναι το ότι δεν έχω ιδέα πως θα συνδέσω τα καλώδια (πριν ή μετά το netmod?) Μετά τη σύνδεση των καλωδίων με το PC θα τα καταφέρω πιστεύω, γιαυτο πηγα κι αγόρασα ενα 3com nicaci για να βάλω το 520i σε ethernet, αλλά πριν και ακριβώς μετά το netmod δεν θέλω να κανω καμιά βλακεία .. (και ουτε έχω δει splitter ποτε) εξού και ο λόγος που κάλεσα τον ΟΤΕ ... (ας πρόσεχα :( )

Επίσης δε θα πρέπει κάποιος να το συγχρονίσει αφού το συνδέσει; (μακάρι να μπορούσε να έρθει καμιά forthnet... λέω εγω τώρα :P να αναλάβει την όλη διαδικασία... αλλα απο οτι μου είπαν, αυτο γίνεται μονο σε επιχειρήσεις :( )

Παρ ολα αυτά σκέφτομαι να ζητήσω άδεια απο τη δουλειά και να σκάσω μύτη στο τοπικό ΟΤΕ να παραλάβω μόνος μου τον εξοπλισμό και μετα.. ο Θεος βοηθος...

WAntilles
24-06-04, 19:36
Παρ ολα αυτά σκέφτομαι να ζητήσω άδεια απο τη δουλειά και να σκάσω μύτη στο τοπικό ΟΤΕ να παραλάβω μόνος μου τον εξοπλισμό και μετα.. ο Θεος βοηθος...

Τώρα κατάλαβες ότι αυτό θα έπρεπε να είχες κάνει εξ' αρχής;

Για την ψυχική σου ηρεμία, τις σπαταλημένες ώρες και τηλέφωνα, και βέβαια, θα είχες εδώ και μέρες ήδη aDSL. Χώρια τα 45 ευρώ της εγκατάστασης που γλυτώνεις.

Θα πλήρωνες τελικά τα 45 γιατί;

Για να σου κάνουν τα νεύρα σμπαράλια όπως είδες. Τουλάχιστο τώρα σε εκνεύρισαν δωρεάν. :mrgreen:

Άντε πήγαινε και βάλε τα μόνος σου.

Δεν είναι τόσο δύσκολο.

Τις ρυθμίσεις θα σου τις πει και το καταπληκτικό, αποτελεσματικότατο και ευγενέστατο help desk της FORTHnet (για εκεί κατάλαβα ότι πας) - τις λένε αναλυτικά πλέον και στις σελίδες τους.

Και αν έχεις πάλι πρόβλημα, όλα τα παιδιά εδώ είμαστε.

potis21
24-06-04, 19:48
ο Θεος βοηθος...

Ο θεος μας φερνει κοντα σου!

whitewolf
24-06-04, 20:02
οκ παίδες thx για τα γρήγορα reply σας :P

Πήρα κιόλας στο 134 και ακύρωσα την εγκατάσταση απο τον πΟΤΕ.

Αναγκαστικά θα το περάσω μόνος μου.... οκ... PP over ATM και ADSL over ISDN, με Ethernet και τα σχετικά. Το netmod μου είναι το πρώτο ή δεύτερο μοντέλο usb και το καλώδιο του οτε δεν καταλήγει σε μπριζάκι :( αλλα μπαίνει μέσα στο netmod...

Που το κόβω, και που βάζω το splitter? Με μια πρώτη ματιά στο netmod βλέπω ένα κόκκινο κι ενα μαύρο καλώδιο κομμένα , 2 λευκά καλώδια να είναι συνδεδεμένα στο netmod .. οπα να κι ενα μπριζάκι μέσα στο netmod ... τι κάνω αύριο?

Αμα ξέρει κανείς plz help.... ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Επίσης θα βάλω το 520i intracom και το dslam ειναι επίσης intracom.

Όσοι έχετε ευχαρίστηση.... όσοι πιστοί προσέλθετε :)

JohnGR
24-06-04, 20:10
Θα βγάλεις τα δύο καλώδια που είναι συνδεμένα στο Netmod. Θα αγοράσεις μία πρίζα με κλιπς για καλώδια από την μία και θηλυκό RJ-11 από την άλλη. Αν δεν βρεις θα πρέπει να περάσεις στα δύο καλώδιο ένα κλιπ RJ-11.

Πριζάκι: Θα συνδέσεις με RJ-11 το splitter με τη θηλυκή υποδοχή από το πριζάκι. Στη μία έξοδο του splitter θα βάλεις το Netmod και στην άλλη το modem. Αν το Netmod δεν έχει υποδοχή για RJ-11 θα πρέπει να κόψεις το καλώδιο που έρχεται από το splitter και να το συνδέσεις όπως ήταν πριν - μέσα στο Netmod.

Κλιπ RJ-11: Το βάζεις κατευθείαν πάνω στο splitter και τα υπόλοιπα είναι ίδια όπως στην προηγούμενη περίπτωση.

alexynr
24-06-04, 20:14
το καλωδιο που πάει μέσα στο netmod λογικά έxει μπριζάκι που απλά είναι εσωτερικό..

δοκίμασε να βγάλεις το καπάκι του πίσω μέρους του netmod και λογικα θα βρείς το μπριζάκι.

Αν αυτό το καλώδιο έρχεται από τη μπρίζα και είναι το κεντρικό παει στην line υποδοχή του splitter...(ή κατευθείαν πάνω στο ADSL modem/router αν δεν θες τηλέφωνο)

Από το ΝΤ του splitter στο ADSL modem και από το ISDN του σπλιττερ στο netmod...
Το τηλέφωνο κανονικά πάνω στο netmod.

Αν έχεις άλλες ISDN συσκευές πάνω στην ίδια γραμμή σε άλλες μπρίζες πρέπει να αγοράσεις φιλτράκια για όλες...

whitewolf
24-06-04, 20:18
thanks :))))

UGF_GreekMind
24-06-04, 20:21
Αν έχεις άλλες ISDN συσκευές πάνω στην ίδια γραμμή σε άλλες μπρίζες πρέπει να αγοράσεις φιλτράκια για όλες...



Δεν χρειάζεται... αφού το splitter έχει ήδη "κόψει" τις παραπάνω συχνότητες !

:wink:

alexynr
24-06-04, 20:32
Αν έχεις άλλες ISDN συσκευές πάνω στην ίδια γραμμή σε άλλες μπρίζες πρέπει να αγοράσεις φιλτράκια για όλες...



Δεν χρειάζεται... αφού το splitter έχει ήδη "κόψει" τις παραπάνω συχνότητες !

:wink:

εδ'ω νομίζω κάνεις λάθος...

Τα φιλτρα δεν υπάρχουν μόνο για να κόψουν τις συχνότητες της ADSL.. υπάρχει ένα overlap στις συχνότητες. Χωρίς φίλτρο η γράμμη ISDN θά βγάζει θόρυβο μέχρι τα 8khz που είναι μέρος των συχνοτήτων που χρησιμοποιεί η ADSL (απο 4khz και πάνω)

Αυτό που λες θα ίσχυε αν το splitter ηταν κεντρικό στο σημείο που μπαίνει η γραμμή στο σπίτι και όλες οι τηλεφωνικές μπρίζες του σπιτιού παίρνανε σύνδεση από το ISDN output του splitter. Αλλα σε ελληνικά σπίτια σπάνια συμβαίνει ή είναι εφικτό αυτο.

Συνήθως η γραμμή φτάνει σε πολλα σημεία και το splitter θα συνδεθεί σε ένα απο αυτά. Το σήμα των υπολοιπων ΔΕΝ θα περνάει από το splitter και άρα θα εμφανίζει θόρυβο


----EDIT-----

Το αφήνω πληροφοριακά αλλα ζητώ συγγνώμη από το φίλο παραπάνω καθότι μόλις πρόσεξα οτί είχε ήδη διευκρινιστεί οτι υπάρχει μόνο ΈΝΑ σημείο σύνδεσης...

whitewolf
24-06-04, 20:42
ουσιαστικά το netmod παίρνει γραμμή απο το κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ στη συγκεκριμένη γραμμή και έχω απλά 2 συσκευές τηλεφώνου πάνω και τη σειριακή στο PC, τιποτα άλλο.

Αλλα έτσι κι αλλιώς μονο για το DSL ενδιαφέρομαι αυτη τη στιγμή οπότε δεν καίγομαι για τις τηλεφωνικές συγκευές.

Τελικά το netmod έχει όντως μπριζάκι μέσα αρα η εγκατάσταση (thx σε όλους που πόσταραν) φαίνεται αρχικά ευκολότερη απ οτι αρχικά υπολόγιζα. Ίσως δεν χρειαστεί καν να κόψω και να συνδέσω καλώδια \ο/

Τώρα εκτός του ότι η γραμμή έχει παραμετροποιηθεί τι άλλη κίνηση χρειάζεται να γίνει απο μέρους μου για να γίνει setup με το κέντρο; (εκτός των ρυθμίσεων του isp και ότι άλλες οδηγίες έχει στο .pdf του jetspeed βέβαια).

JohnGR
24-06-04, 20:44
Τώρα εκτός του ότι η γραμμή έχει παραμετροποιηθεί τι άλλη κίνηση χρειάζεται να γίνει απο μέρους μου για να γίνει setup με το κέντρο; (εκτός των ρυθμίσεων του isp και ότι άλλες οδηγίες έχει στο .pdf του jetspeed βέβαια).


Τίποτα!

whitewolf
24-06-04, 20:45
:P

UGF_GreekMind
24-06-04, 20:48
alexynr, μήπως μπερδεύεσαι λίγο ;

Στην ISDN το φάσμα των συχνοτήτων που χρησιμοπιείται, φτάνει μέχρι τα 120 kHz. Από εκεί και πέρα υπάρχει ένα "κενό ασφαλείας" και αρχίζει η ADSL από τα 138 kHz (και φτάνει αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 1,κάτι MHz).

Για το τελευταίο, σημβαίνει και αυτό που περιγράφεις στα Ελληνικά σπίτια, αλλά τις περισσότερες φορές σε PSTN εγκαταστάσεις. Όταν αποφασίζει κάποιος να περάσει ISDN "αναγκάζεται" να τακτοποιήσει τις γραμμές του από πριν (είτε μόνος του, είτε μέσω ηλεκτρολόγου). Δεν μπορεί να έχει ISDN συσκευές (χρησιμοποιώντας τες ως ISDN) και να τραβάει παράλληλες από την κεντρική. Στο τέλος δεν θα του φτάσει η τάση. Είναι σαν να λες ότι βάζεις το τηλέφωνο (σε ISDN) κατευθείαν επάνω στη γραμμή, χωρίς netmod.

:wink:

alexynr
24-06-04, 20:57
Μήπως μπερδεύεσαι λίγο ;

Στην ISDN το φάσμα των συχνοτήτων που χρησιμοπιείται, φτάνει μέχρι τα 120 kHz. Από εκεί και πέρα υπάρχει ένα "κενό ασφαλείας" και αρχίζει η ADSL από τα 138 kHz (και φτάνει αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 1,κάτι MHz).

Για το τελευταίο, σημβαίνει και αυτό που περιγράφεις στα Ελληνικά σπίτια, αλλά τις περισσότερες φορές σε PSTN εγκαταστάσεις. Όταν αποφασίζει κάποιος να περάσει ISDN "αναγκάζεται" να τακτοποιήσει τις γραμμές του από πριν (είτε μόνος του, είτε μέσω ηλεκτρολόγου). Δεν μπορεί να έχει ISDN συσκευές (χρησιμοποιώντας τες ως ISDN) και να τραβάει παράλληλες από την κεντρική. Στο τέλος δεν θα του φτάσει η τάση. Είναι σαν να λες ότι βάζεις το τηλέφωνο (σε ISDN) κατευθείαν επάνω στη γραμμή, χωρίς netmod.

:wink:

To original ANSI standard λέει οτι οι συχνότητες reserved για ADSL είναι από 3.4khz - 138khz upstream (για 576kbps ) & 138khz - 1.1Mhz (αν θυμάμαι καλά από το πανεπιστήμιο...πάν 3-4 χρόνια ) downstream (6144kbps)

άρα το overlap υπάρχει σίγουρα...

Για την τάση έχεις δίκιο, απλά είχα στο μυαλό μου το σπίτι μου που είχα παλιότερα σε μία μπρίζα ένα netmod και στην άλλη ενα zyxel isdn hub/router


---EDIT----

Η τελευταία παράγραφος είναι λάθος...το zyxel ήταν πάνω στο netmod...Οντως με ISDN το ξεκαθαρισμα γίνεται αναγκαστικά ...

Σε pstn ισχυουν τα προηγούμενα όμως...

UGF_GreekMind
24-06-04, 21:27
:wink: :)

Πάντως για την ιστορία...

Στην PSTN :
Από 0-4 kHz -> φωνή
Από 26 kHz - 1.2 (ίσως να είναι 1.1)MHz -> ADSL (256 κανάλια με multiplexing)

Στην ISDN :

Από 0-120 kHz -> ISDN (4B3T line coding)
Από 138 kHz -> 1.2 (ίσως να είναι 1.1)ΜΗz -> ADSL (256 κανάλια με multiplexing)

Φυσικά στην PSTN μπορείς να κάνεις ό,τι κατεβάσει το κεφάλι σου.
(γι' αυτό όπως λες, έχουμε φτάσει τα σπίτια μας σε τέτοια χάλια)

Και το max download για ADSL είναι : 256(κανάλια) * 32 kbps = 8.192 Mbps

Πάντως καλωσόρισες στο forum !
:D

pelasgian
25-06-04, 00:35
Και το max download για ADSL είναι : 256(κανάλια) * 32 kbps = 8.192 Mbps


Για δες και αυτό από το usr9105 που έχει adsl+

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 30.6 31.0
Attenuation (dB): 0.0 6.0
Output Power (dBm): 11.9 8.0
Attainable Rate (Kbps): 11104 980
Rate (Kbps) 384 128
K 13 5

UGF_GreekMind
25-06-04, 15:52
Δεν κατάλαβα τι θέλεις ακριβώς να δω σε σχέση με τα κανάλια !!!

(Μήπως εννοείς το attainable rate ; )

whitewolf
25-06-04, 20:20
Οκ μπήκα :)

Ολα εντάξει με τις συνδέσεις κλπ... αλλα δεν έχω τοσο τρομερές ταχύτητες οπως περίμενα ....

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.0f
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.26Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 332.56kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

..... IN GREEK PLZ? :P

βασικά ούτε καν setup to jetspeed 520i δεν έκανα, γιατι κολλάει σε κάποιο σημείο την ώρα που ψάχνει να το βρει....

απλά έβαλα τα settings που μου ειπανε απο τεχνική εξυπηρέτηση σε ένα IP που μου βγαλε τα menus tou jetspeed... (καλα λεω... αφου δεν το χω κανει Install..... πως το ρυθμίζω? :P)

anyways..

3 λαμπάκια πράσινα... ολα τα υπόλοιπα με τον καιρό πιστεύω θα διορθωθούν ;)

thx all

sdikr
25-06-04, 20:24
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.26Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 332.56kb/s

μην το πείς ουτε του παπα!!
πολύ καλές ταχύτητες

whitewolf
25-06-04, 20:26
plaka me kaneis tora?

whitewolf
25-06-04, 20:28
οοοοπς sorry.

εννοώ πλάκα με κάνεις? :P

ειλικρινά δεν ξέρω αν ειναι καλο ή οχι για 384 intracom dslam

sdikr
25-06-04, 20:32
ειλικρινά δεν ξέρω αν ειναι καλο ή οχι για 384 intracom dslam

εδώ λόγω πίτα dslam (Πώς λέμε Pita pan) έχω max 280 down

whitewolf
25-06-04, 22:37
πήγα να δω το match και το άφησα να κατεβάζει ενα season2003patch 180mb για to gp4 απο gpx.it εχει σταθεροποιηθεί στα 38,1 Kb/sec... καθολου άσχημα σε σχέση με τα 6.5kb είχα μεχρι χτες με το isdn :P ... πιστεύω

UGF_GreekMind
26-06-04, 10:30
Όπως είπε και ο sdikr, ούτε του παπά...

Άντε και καλά downloads !

:D

l3ft3r1s
29-06-04, 11:27
ετσι, πληροφοριακα, αν επιτρεπεις σε ποιον ISP εισαι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.