PDA

Επιστροφή στο Forum : νεα τηλεφωνική συνδεση double-play: ΟΤΕ ή εναλλακτικό?



dimig33
06-02-13, 12:26
για καινούρια τηλεφωνική συνδεση και adsl,το OTE double play economy με τα 21,90 το πρώτο εξάμηνο μοιάζει αρκετό για μια φίλη που θέλει να κάνει σύνδεση. Στον ΟΤΕ μου είπαν ότι η μόνη επιπλέον επιβαρυνση είναι ένα εφαπαξ ποσό 36 ευρώ αν θυμάμαι καλά και η διαδικασία θεωρητικα μπορεί να πάρει 12 (για το τηλέφωνο) + 12 (για το ιντερνετ) εργασιμες. Από ότι ψιλοκοίταξα, οι εναλλακτικοί δεν έχουν σημαντικά χαμηλότερες τιμές στα οικονομικά πακέτα, απλά προσφέρουν κάπως περισσότερες υπηρεσίες σε αυτό το πακέτο. Το ερώτημα είναι: από την εμπειρία σας, πόσο χρόνο κατά μεσο όρο απαιτείται για την ενεργοποίηση του double play από τον ΟΤΕ? Η μια βδομάδα είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο? Σε εναλλακτικούς δεν τηλεφώνησα γιατί δεν τους εμπιστεύομαι ότι δεν θα με παραμυθιάσουν. Από την εμπειρία σας, αν ξεκινήσει κανείς εκ του μηδενός να κάνει νέα τηλεφωνική σύνδεση σε εναλλακτικό, πόσο πιθανό είναι "μπλέξει" και να περιμένει τη σύνδεση κανα δυο μήνες?

haniabal
06-02-13, 15:12
Νομίζω πάνε εκείνες οι εποχές που περίμενες πολύ για να συνδεθείς από τους εναλλακτικούς. Πλέον εάν θα καθυστερήσεις θα είναι λόγο ΟΤΕ που θα κάνει νούμερα. Από εναλλακτικό θα σου πρότεινα αυτό (http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=841). Έχει παραπάνω ταχύτητα και είναι σταθερή τιμή για ένα χρόνο. Ενώ με ΟΤΕ μετά από ένα εξάμηνο ακριβαίνει και έχεις λιγότερη ταχύτητα.

dimig33
07-02-13, 11:15
εχει τα απεριόριστα σταθερά και το 24αρι (λέμε τώρα). Αλλά τα χρήματα είναι πολύ περισσότερα άμα υπολολογίσεις τα 69 ευρώ αρχικό τέλος ενεργοποίησης

pat122
07-02-13, 11:23
αν είναι καινουρια πολυκατοικια μπορει να σε καθυστερησει λιγο αλλιως οι νεες συνδέσεις γίνονται σχετικά μέσα στο 10ημερο.
όσον αφορά το πακέτο του οτε σε σύγκριση με αυτό της forthnet, το βλέπω πιο κακό το πακέτο του οτε γιατί είναι μόνο για 6 μήνες και έχεις μόνο 2mbps

ambageo
24-02-13, 23:36
Καλησπέρα κι από'μένα. Προσωπικά, ήμουν παλιότερα στον ΟΤΕ και μετά πήγα στη Forthnet,σαν πιο οικονομική. Η προσωπική μου εμπειρία από τη Forthnet είναι ότι έχοντας κάνει 2 μετακομίσεις, με είχαν αφήσει και τις 2 φορές χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ για 1,5 με 2 μήνες. Σχεδόν κάθε εβδομάδα έχω πρόβλημα για κάποια λεπτά με τη γραμμή μου. Αν, δε, φτάσουμε στο επίπεδο της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, έχει τύχει να περιμένω και μισή ωρα στο τηλέφωνο μέχρι να συνδεθώ με κάποιον...

sexrazat
25-02-13, 00:05
για καινούρια τηλεφωνική συνδεση και adsl,το OTE double play economy με τα 21,90 το πρώτο εξάμηνο μοιάζει αρκετό για μια φίλη που θέλει να κάνει σύνδεση. Στον ΟΤΕ μου είπαν ότι η μόνη επιπλέον επιβαρυνση είναι ένα εφαπαξ ποσό 36 ευρώ αν θυμάμαι καλά και η διαδικασία θεωρητικα μπορεί να πάρει 12 (για το τηλέφωνο) + 12 (για το ιντερνετ) εργασιμες. Από ότι ψιλοκοίταξα, οι εναλλακτικοί δεν έχουν σημαντικά χαμηλότερες τιμές στα οικονομικά πακέτα, απλά προσφέρουν κάπως περισσότερες υπηρεσίες σε αυτό το πακέτο. Το ερώτημα είναι: από την εμπειρία σας, πόσο χρόνο κατά μεσο όρο απαιτείται για την ενεργοποίηση του double play από τον ΟΤΕ? Η μια βδομάδα είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο? Σε εναλλακτικούς δεν τηλεφώνησα γιατί δεν τους εμπιστεύομαι ότι δεν θα με παραμυθιάσουν. Από την εμπειρία σας, αν ξεκινήσει κανείς εκ του μηδενός να κάνει νέα τηλεφωνική σύνδεση σε εναλλακτικό, πόσο πιθανό είναι "μπλέξει" και να περιμένει τη σύνδεση κανα δυο μήνες?

Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα έλλειψης γραμμής υπολόγισε το πολύ μια βδομάδα ανάλογα με την περιοχή. Πας στο κατάστημα του ΟΤΕ και το ξεκαθαρίζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.