PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE conn-x



mad00lini
07-02-13, 13:44
Καλησπέρα σας,

Ο λόγος που γράφω αυτή τη δημοσίευση είναι καθαρά δυσφημιστικός. Και η ιστορία έχει ως εξής:

Τον Οκτώβριο του 2011 αποφασίζουμε να κάνουμε σύνδεση ΟΤΕ και conn-x στο νέο μας σπίτι. Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη, καθώς ως φοιτήτρια είχα πολύ καλές ταχύτητες μέσω του προγράμματος diodos.gr. Να μην τα πολυλογώ κάνουμε τη σύνδεση με το πακέτο 24άρας adsl με την 6άμηνη προσφορά. Χωρίς πακέτα δωρέαν κλήσεων, χωρίς τίποτα άλλο.

Έρχεται ο πρώτος λογαριασμός που περιελάμβανε και τα τέλη σύνδεσης, κτλ. Ωστόσο, μου φαίνεται ότι είναι παραπάνω απ'όσο υπολόγιζα. Έρχεται ο δεύτερος για το επόμενο δίμηνο (Δεκέμβριος-Ιανουάριος) και συνειδητοποιώ, αφού τον έχω πληρώσει κι αφού έχω ρωτήσει τον υπάλληλο τι συμβαίνει με το ποσό, ότι δεν υπάρχει η προσφορά του εξαμήνου της conn-x. Οπότε τόσο στον πρώτο, όσο και στον δεύτερο λογαριασμό πλήρωσα ολόκληρη την τιμή του conn-x όπως θα διαμορφωνόταν μετά το πέρας των 6 μηνών.

Ξαναπάω λοιπόν στο ίδιο ote-shop που έκανα αγορά πακέτου και εξόφληση λογαριασμών να μου πούνε τι θα γίνει με την υπόθεση. Μου λέει ο υπάλληλος (τόσα ήξερε κι αυτός) πως πληρώνω τόσα επειδή έχουν περάσει οι 6 μήνες. Του λέω ότι έκανα σύνδεση πριν 4 μήνες και τότε μόνο συνειδητοποιεί ότι δεν έχει ισχύσει εξαρχής το πακέτο και υπερχρεώνομαι. Μου λέει οκ θα το φτιάξουμε.

Έρχεται ο τρίτος λογαριασμός (Φεβρουάριος-Μάρτιος) χωρίς καμία απολύτως μείωση..Με τα πολλά, του λέω ότι δεν πρόκειται να πληρώσω λογαριασμό αν δε μου επιστραφούν τα επιπλέον χρήματα ή αν δεν αφαιρεθούν από τους επόμενους λογαριασμούς. Μπλαμπλαμπλα, εντάξει. Στο μεσοδιάστημα μου κόβουν γραμμή τη γραμμή καθώς στο σύστημά τους εμφανίζεται απλήρωτος λογαριασμός και μου χρεώνουν και 7€ επανασύνδεση..

Τελικά, να μη σας τα πολυλογώ, η μείωση έγινε το καλοκαίρι (!!!).. Εντάξει πήραμε τα λεφτά μας πίσω κι αποφασίσαμε πως όταν κλείσουμε χρόνο θα αλλάξουμε εταιρία. Παίρνω λοιπόν τον Οκτώβριο του '12 τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση να ρωτήσω πότε ακριβώς κλείνουμε χρόνο ώστε να κάνω διακοπή σύνδεσης. Μου λέει η κοπέλα για το Φεβρουάριο του '13 και της λέω πως κάναμε σύνδεση τον Οκτώβριο του '11. Κι ακούσατε ακούσατε.

Λέει "Εδώ φαίνεται ότι κάνατε σύνδεση τηλεφώνου και conn-x τον Οκτώβριο, αλλά το Φεβρουάριο αλλάξατε πρόγραμμα conn-x και πήρατε αυτό με την εξάμηνη προσφορά". Τρελάθηκα και της απαντάω πως δεν υπογράψαμε κανένα συμβόλαιο για κάτι τέτοιο και κανείς δε μας ενημέρωσε πως αλλάζουμε πρόγραμμα -[Έτσι εξηγούνται τα λεφτά της μείωσης]- Μου είπε να απευθυνθώ στο κατάστημα που έγινε η όλη διαδικασία. Πήγα και μου λένε να μην ανησυχώ κι ότι όλα θα διορθωθούν και φυσικα τους δηλώνω πως μετά απ' αυτό θα αλλάξω εταιρία γιατί δε δικαιολογείται να με τρέχουν ένα χρόνο.

Εγώ Δεκέμβριο του '12 άλλαξα εταιρία, πήγα στη wind και μέχρι στιγμής είμαι υπερευχαριστημένη γιατί ό,τι υπογράψαμε, αυτό μας ήρθε στο λογαριασμό. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μας ήρθε ΚΙ ΑΛΛΟΣ λογαριασμός του ΟΤΕ, ο οποίος έχει χρέωση για διακοπή conn-x πριν της ώρας του (70 ευρώ κοντά). Τώρα με παίρνουν από το 13888, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να τους μιλήσω.

Ο λογαριασμός θα παραμείνει απλήρωτος μέχρι να μου στείλουν από τα κεντρικά μια καρτέλα με όλες τις πληροφορίες της γραμμής μου αναλυτικά. Μας έχουν φάει σίγουρα λεφτά, δε θα επιτρέψω να μας φάνε κι άλλα. Είμαι έτοιμη να το τραβήξω μέχρι και τα δικαστήρια. :twisted:

illicit.
07-02-13, 13:57
Μας έχουν φάει σίγουρα λεφτά, δε θα επιτρέψω να μας φάνε κι άλλα. Είμαι έτοιμη να το τραβήξω μέχρι και τα δικαστήρια. :twisted:

Άρα, εν δυνάμει θα σας φάνε κι άλλα :P

Επίσης, συμβουλή μου απάντησε στο 13888 γιατί πρόσφατα λύθηκε παρόμοιο ζήτημα γνωστού μου έτσι. Μακάρι να πέσεις στην ίδια περίπτωση..

Untouchable
08-02-13, 04:51
Συμφωνώ και εγώ με το " απάντησε στο 13888 " γιατί παλιότερα που είχα ανάλογο πρόβλημα λύθηκε.
Είχα πέσει σε έναν νεαρό πλήρη κατατοπισμένο, και τέλος καλό όλα καλά.

nikos salonika
08-02-13, 15:14
κοιτα , εγγραφο παραπονο στο καταστημα εκανες? παντως σε τετοιες περιπτωσεις τους δικαιωνει τους πελατες ο οτες

haniabal
08-02-13, 15:55
Κάναν μεγάλη πατάτα εξ αρχής και για να την καλύψουν αλλάξαν πρόγραμμα και έτσι φαίνεσαι ότι έκανες ανανέωση. Η μια πατάτα μετά την άλλη. Κρίμα τα λεφτά που θα τους δώσεις.

FuS
08-02-13, 15:56
Από αυτά που περιγράφεις το λάθος ήταν του καταστήματος.

Αυτό που θα έπρεπε να είχες κάνει από την μεριά σου όμως και θα έβρισκες αμέσως την λύση είναι να έκανες έγγραφο παράπονο σε κατάστημα (με τον αρ. πρωτοκόλλου). Σε 10 εργάσιμες θα είχες απάντηση γραπτά και στον επόμενο λογαριασμό θα σου είχε πιστωθεί όλο το ποσό.

Επίσης η αμφισβήτιση λογαριασμού γίνεται μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, δεν θυμάμαι πόσο (νομίζω 6 μήνες), αναφέρεται σίγουρα όμως στο συμβόλαιο.

Vitruvian78
08-02-13, 23:56
Δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα!!Εφόσον η κοπέλα τώρα μόλις συνειδητοποίησε τι της έχει συμβει και τι πατατιές της κάνανε, θα κάνει ένα copy paste αυτά που μας γράφει εδώ σε ένα πιο επίσημο γραμμάτάκι στον ΟΤΕ και θα το υποβάλλει εδώ http://oteshop.ote.gr/storefront/contact.ep?ty=u με θέμα Παράπονα Υπερβολικής Χρέωσης. Αν δεν σου απαντήσει ο ΟΤΕ μέσα σε ένα μήνα, τοτε υποβάλλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ στέλνοντας το ίδιο γράμμα που εξηγεί τι έχει συμβει. Θεωρώ οτι δεν οφείλεις τίποτα στον ΟΤΕ. Ας πρόσεχαν να μην έκαναν πατατιές απο την αρχή!! Και δεν σε εξυπηρέτησαν σωστά, και σε δυσαρέστησαν και τελικά σε χάνουν και απο πελάτη!! Ποιός είναι ο χαμένος της υπόθεσης;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.