PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική γλώσσα, προβληματισμοί και απόψεις....



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

WAntilles
22-06-04, 15:45
@lazaar+nikoseagle
Συνεχίζετε να μου εξηγείτε γιατί είναι αφύπνιση και όχι απύπνιση... Και σας ξαναλέω ότι είναι αΦύπνιση... γιατί απλά έτσι λέμε τη λέξη. Το να λες φίλε Νίκο και lazaar ότι αύριο μπορεί να πάψει να είναι έτσι και να αλλοτριωθεί ( :wink: ) και να γίνει απύπνιση μου φαντάζει ΤΕΛΕΙΩΣ εξωπραγματικό ότι το στηρίζετε στην ύπαρξη ή την απουσία των πνευμάτων!

Παρά το γεγονός ότι είμαι υποσηρικτής του μονοτονικού, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είμαστε και δίκαιοι.

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.

Δεν είναι τυχαίο.

Τίποτα στη γλώσσα δεν είναι τυχαίο.

Υπάρχει αίτιο και αποτέλεσμα.

Cause & effect.

Να στο εξηγήσουν οι παλιότεροι που το γνωρίζουν και καλύτερα.

Όπως είχε πει και ο σοφός Obi-Wan Kenobi (δια στόματος Sir Alec Guiness):

In my experience, there is no such thing as luck.

Νικαετός
22-06-04, 15:45
Ημερομηνία: Τρι Ιούν 22 2004 15:51 Θέμα:



Εντελώς πληροφοριακά και για να γυρίσουμε σε εύθυμο και αισιόδοξο κλίμα ξέρετε ποιοι είναι οι κυριότεροι εκφραστές των θεωριών συνωμοσίας?
1. Οι νυκτερινοί ρεσεψιονίστ των επαρχιακών ξενοδοχείων
2. Οι φοιτητές και
3. Οι συνταξιούχοι

Γιατί άραγε???

(Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις μετά από έπαφές-συζητήσεις 32 ετών και με τις τρεις προηγούμενες κατηγορίες .

Α! ίσως πρέπει να προσθέσω και τους πυροσβέστες στα Γιάννενα LOL !!!(χωρίς πρόθεση να τους θίξω αλλά όλα τα χρόνια που ήμουν φοιτητής εκεί , δεν υπήρξε ούτε μία φωτιά !!!!)


Αυτά που έγραψα , παρακαλώ πολύ να μην θεωρηθούν ως μομφή εναντίον των συγκεκριμένων κατηγοριών. Απλά τις ανέφερα ως αφορμή προβληματισμού ... :)

yiapap
22-06-04, 15:49
Ίσα ίσα yiapap αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας . Ρωτάς με τι προσωπικό όφελος? Το όφελος είναι πρώτα και πάνω από όλα κοινωνικό και έμμεσα προσωπικό. Εγώ είπα ότι αντί να είμαστε αραχτοί και light πρέπει να δουλεύουμε . Ρωτάς σε ποια εργαστήρια και με ποια χρηματοδότηση ...Μα εκεί ακριβώς πρέπει να στρέψουμε την ενεργητικότητα μας να πιέσουμε όσο μπορούμε εμείς και οι φοιτητές του φραπέ (αναγκαστικά γιατί δεν έχουν και άλλες επιλογές) να υπάρξουν και τα εργαστήρια και η χρηματοδότηση Και αν δεν γίνει, να ψηφίσουμε αυτούς που θα το κάνουν και όχι αυτούς που θα μας "βολέψουν" στο δημόσιο .

Οι λύσεις είναι ορατές και αυτονόητες φίλε yiapap. Εμείς όμως βλέπουμε μόνο το δέντρο και θεωρίες συνωμοσίας και χάνουμε το δάσος .

Οι λύσεις μπορεί να είναι ορατές αλλά δεν είναι αυτονόητες.
Το μοναδικό σύστημα που στηρίχθηκε στη συνεισφορά στην κοινωνία ήταν ο σοσιαλισμός/κομμουνισμός.
Είδες που κατέληξε...

Επί του θέματος, σε μια καπιταλιστική ή έστω μετακαπιταλιστική κοινωνία, η μονάδα μετράει περισσότερο από το σύνολο, είτε το θέλουμε είτε όχι.
Άρα θεωρώντας ως δεδομένο ότι για την επόμενη τουλάχιστον γενιά το σύστημα ΔΕΝ αλλάζει, διαφωνώ με την άποψή σου περί δημοσίων επενδύσεων σε ερευνητικά προγράμματα και παχυλών επιχορηγήσεων που θα βγαίνουν από τη δική μου τσέπη και θα πηγαίνουν σε κότερα καθηγητάδων (σ.σ. ειδική συνομοταξία των καθηγητών) και ΟΧΙ στους ερευνητές.

Αν δεις τις χώρες που πραγματικά γίνεται έρευνα η οποία έχει αποτελέσματα (έστω και μακροπρόθεσμα), πουθενά δεν είναι το κράτος ο βασικός κινητήριος μοχλός.
Είναι πάντα η βιομηχανία.

Και στην Ελλάδα, δεν έχουμε βιομηχανία (εννοώ και τον τριτογενή τομέα υπηρεσιών).

Οπότε το να συζητάμε για έρευνα στο παρόν οικονομικό μοντέλο (ποιο;) της Ελλάδας είναι εντελώς ουτοπικό.

Όσο για τους φοιτητές του φραπέ... Κι εδώ θα διαφωνήσω. Μάλλον δεν έχεις επαφές με τα πανεπιστήμια σήμερα... Ή ξέχασες τους φοιτητές των καταλήψεων, των αποχών για τη Νικαράγουα, της πρέφας και των ΚΕΝΩΝ αιθουσών διδασκαλίας!

lazar
22-06-04, 15:51
Όλα αυτά τα έφερα ως παράδείγματα, για να δείτε lazar, ότι εστιάζετε στο δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος


Μου πήρες την έκφραση LOL ...

Το μονοτονικό WAn είναι σίγουρα η κορυφή του παγόβουνου (ελπίζω να μην προλάβεις να το γράψεις ΚΑΙ αυτό)

Σίγουρα τα προβλήματα είναι πολλά αλλά μου φαίνεται πως και εσύ εστιάζεις σε άλλο δέντρο αλλά όχι στο δάσος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συμφωνώ! Πάντως δεν είναι τόσο επουσιώδες (και όχι εφουσιώδες, φυσικά :mrgreen: )

Παρ' όλα αυτά δεν συμφωνούμε ούτε καν σε αυτό.

yiapap
22-06-04, 15:57
Αυτό είναι επιχείρημα το οποίο οδηγεί πού; Δηλαδή αν κάποια στιγμή οι αναλφάβητοι στην Ελλάδα είναι 60%, πρέπει να πάρει απόφαση η κυβέρνηση να καταργηθούν τα σχολεία, ώστε όλοι να έχουν την ίδια μόρφωση; Εάν οι περισσότεροι μιλούν λάθος, γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα να μορφωθούν (κατανοητό!), πρέπει το κράτος να φροντίσει να μη μορφώνονται και οι υπόλοιποι; Όπως είπα να καταργήσουμε και τις διφθόγγους, αφού έτσι κι αλλοιώς γράφει ο καθένας όπως γουστάρει; Γιατί όχι και greeklish; Η απάντηση είναι γιατί υπάρχει η νοηματική συνέχεια. Μοιάζει λίγο αλλά είναι η ουσία. Δεν πρόκειται για ξερά γράμματα, το ένα πίσω απο το άλλο.

Σε προηγούμενο post έγραψα ότι κάτι που θέλει η πλειοψηφία δεν είναι απαραίτητα και το σωστό.
Για τα greeklish, έχω ξαναπεί την άποψη μου σε παλαιότερα νήματα. Σύντομα, την επαναλαμβάνω λέγοντας ότι δε θα μου ξένιζε καθόλου αν αντικαθιστούσαμε το ελληνικό αλφάβητο με το λατινικό έαν και όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Όσο για την πολυτέλεια χρόνου, υπάρχουν άνθρωποι που λένε όλη μέρα μ****, στα καφενεία, στα τηλέφωνα ή όπου αλλού, χάνουν τη ζωή τους και το χρόνο τους. Φυσικά δικαίωμα τους και άποψη μου. Δεν θεωρώ όμως ότι αυτό που κάνουμε στο forum είναι τόσο πολυτέλεια, άσκοπο ή κάτι παρεμφερές. Εκτός αυτού βοηθά και στην ψυχική μας υγεία, όπως έχεις πει εσύ yiapap σε παλαιότερο post σου. Έχω και μνήμη εκτός των άλλων...
ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! (για να είμαστε και στο πνεύμα)
Το ότι έχουμε την πολυτέλεια ή το ότι προσφέρουμε τον προσωπικό μας χρόνο γι αυτό ΔΕΝ το είπα ως αρνητικό. Την κάρτα την πήρες για αδικαιολόγητη διαμαρτυριά γιατί στη σελ.44 σημείο 4 λέω:


4. ...
Στην Ελλάδα, ότι και να λέμε έχουμε την ευτυχία να αμπελοφιλοσοφούμε με την πρώτη ευκαιρία, ακόμη και σε άσχετους χώρους/χρόνους (δείτε πόσες δημοσιεύσεις έχει αυτό το νήμα σε σχέση με τα τεχνικά). Ακόμη και αν είμαστε ξενοδοχοϋπαλληλικό πρσωπικό, φοιτητές, πυροσβέστες, μπακάληδες κλπ. Προσωπικά και χωρίς εθνικιστικές εξάρσεις, το συγκεκριμένο γνώρισμα της Ελληνικής Παιδείας (και όχι εκπαίδευσης) το θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον, σαφέστατα πιο σημαντικό από το αν ο ύπνος παίρνει περισπωμένη και ίσως τη μεγαλύτερη ελπίδα για το μέλλον.



Όσο για το 2) που αναφέρεις, θα σου πω ότι έχω υπ' όψη μου "ίδια κιλά" όταν συγκρίνω. Παιδιά "σημερινά καλών οικογενειών" που έχουν γλωσσικές ελλείψεις και δεν τους φταίνε τα nintendo ή τα PS2, όπως πολλές φορές πιστεύουν οι γονείς τους, αλλά το σαθρό εκπαιδευτικό σύστημα, ένα μέρος μόνο του οποίου αποτελεί η επιβολή του μονοτονικού.
Σαφώς υπάρχουν κι άλλα. Βλέπεις, οι διάφοροι κύριοι αντιγράφουν μοντέλα από το εξωτερικό και τα εφαρμόζουν σε μία γλώσσα εντελώς διαφορετική. Παρόμοια λάθη γίνονται και στις επιχειρήσεις, όπου αγνοείται η διαφορετική νοοτροπία του έλληνα και την πατάνε στις προβλέψεις τους. Όμως στην περίπτωση της παιδείας, το κόστος το πληρώνει ολόκληρο το έθνος.

<edit> Το ήξερα ότι κάτι ξέχασα...



Πολύ σημαντικό δε, στην προκειμένη περίπτωση της "απλούστευσης" της γλώσσας μπορούμε να πούμε ότι η εξουσία ξεγέλασε τους ασθενέστερους ταξικά. Αντί να τους παρέχει πληρέστερη μόρφωση, την έκοψε από όλους. Και μετά τους είπε, "ορίστε, τώρα δεν διαφέρετε". Ουσιαστικά όμως, δεν έκανε τίποτα για αυτούς, τους άφησε στο ίδιο σημείο που βρισκόντουσαν και πρωτύτερα.
Δε διαφωνώ. Αυτό όμως δεν οφείλεται στην αντικατάσταση του πολυτονικού, δεν είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της κατάργησης!
Ξαναεπαναμβάνω (κατά το "καλυτερότερος") ότι με την κατάργηση του πολυτονικού μπορεί ("δύναται" για σένα :wink: ) να δοθεί μεγαλύτερη έμφαση στο συντακτικό που φωνάζουμε μαζί με τον Wantilles.
Για να μάθουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πότε μπαίνει -ε και πότε -αι στο 2ο πληθυντικό!
Για να μάθουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πότε κατεβαίνει ο τόνος της προπαραλήγουσας!
Διάβαζα με μεγάλο ενδιαφέρον τα παραπάνω περί συντακτικού του wantilles και συνειδητοποίησα ότι κάποια από αυτά τα έμαθα ΜΕΤΑ το σχολείο, όταν ενδιαφέρθηκα να μάθω ΓΙΑΤΙ Χ και όχι Ψ!

WAntilles
22-06-04, 15:58
Φίλε WAn , προφανώς είσαι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις , που αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο post.

ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφωνία όμως . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ !!!!!

Οι κανόνες και η σύνταξη είναι των αρχαίων ελληνικών, αυτά ακολουθούμε και σήμερα, αυτές είναι οι πηγές από εκεί προέρχονται όλα .

Το παράδειγμα που ανέφερες μάλλον ενισχύει-στηρίζει τις δικές μου απόψεις :twisted:

Ο Newton και ο Galilei προϋπήρξαν ...και όλοι οι άλλοι δεν θα πήγαιναν πουθενά αν δεν στήριζαν , ακόμα και για να καταρρίψουν ή να συμπληρώσουν (!!!!!!)τις δικές τους θεωρίες στις αρχαιότερες !!!

ANYWAY η διαφωνία μου μαζί σου είναι ότι η δομή και η οργάνωση των αρχαίων ελληνικών ακολουθούν την αυστηρότητα των ΝΕWTON και Galilei , ενώ η χαλαρότητα και η ελευθερία των νέων ελληνικών την απροσδιοριστία και το χάος .

Για να "γκρεμίσεις" πρέπει πρώτα να χτίσεις !!

Δεν κατάλαβες τί θέλω να πω και ίσως να ευθύνομαι και εγώ μερικώς για αυτό.

Το αν θα ονομάσουμε όπως ονομάσουμε το συντακτικό που χρησιμοποιούμε σήμερα, της Νέας ή της Αρχαίας ελληνικής το αφήνω στην άκρη γιατί καθαρά θέμα σύμβασης.

Πάμε στο ψητό.

Έστω ότι το σύνολο των κανόνων συντακτικού της γλώσσας όπως την χρησιμοποιούμε σήμερα είναι το Α.

Έστω επίσης ότι το σύνολο των κανόνων συντακτικού της γλώσσας όπως την χρησιμοποιούσαν π.χ. στη Αθήνα του Περικλή είναι το Β.

Νομίζω ότι συμφωνούμε ότι Α υποσύνολο του Β;

Δηλαδή ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ Α ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ Β;

Και βέβαια ότι το Β έχει και αρκετά επιπλέον στοιχεία.

Θέσε εαυτόν τώρα στη θέση ενός παιδιού που πρόκειται να πάει 1η Γυμνασίου (λέω 1η γυμνασίου γιατί εκεί αρχίζει να διδάσκεται το συντακτικό σήμερα).

Σκοπός σου είναι τελειώνοντας το Λύκειο να έχει κατακτήσει πραγματικά ολόκληρο το Β.

Και σκέψου:

Τί είναι αποδοτικότερο;

Να το ρίξεις κατευθείαν στα βαθιά, χωρίς κανένα απολύτως υπόβαθρο;

Ή να του καταστήσεις κατανοητό το Α πρώτα και αφού εκεί πατά γερά, να κατακτήσει και το Β;

Εδώ λοιπόν προτείνω:

Α -> 1η Γυμνασίου
Β -> 1η Λυκείου

Τα ίδια ισχύουν και για μονοτονικό-πολυτονικό με αντίστοιχες τάξεις:

Α -> 1η Δημοτικού
Β -> 1η Λυκείου

Ξανά λέω:

Δεν μπορείς να κάνεις σχετικιστική Φυσική αν δεν κάνεις πρώτα Newtonian.

Δεν μπορείς να κάνεις μή Ευκλείδιες Γεωμετρίες αν δεν κάνεις πρώτα καλά Ευκλείδια Γεωμετρία.

Δεν μπορείς να ασχοληθείς με εξισώσεις π.χ. 3ου βαθμού εάν δεν περάσεις από 1βάθμιες.

Γιατί αρνείσαι να τα καταλάβεις όλα τα παραπάνω;

yiapap
22-06-04, 16:01
Παρά το γεγονός ότι είμαι υποσηρικτής του μονοτονικού, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είμαστε και δίκαιοι.

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.

Δεν είναι τυχαίο.

Τίποτα στη γλώσσα δεν είναι τυχαίο.

Υπάρχει αίτιο και αποτέλεσμα.

Cause & consequence.

Να στο εξηγήσουν οι παλιότεροι που το γνωρίζουν και καλύτερα.

Όπως είχε πει και ο σοφός Obi-Wan Kenobi (δια στόματος Sir Alec Guiness):

In my experience, there is no such thing as luck.

1. Cause and effect :wink:

2. Προφανώς υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Και περιμένω από το δάσκαλο/φιλόλογό μου να τον ξέρει. Εκτιμώ όμως ότι δεν πρέπει να επιβάλλουμε στο 100% του πληθυσμού να τον μάθει

3. (bad) luck is like religion. It helps people explain things (σοφός yiapap δια βήματος adslgr.com)

4. ΠΡΟΔΟΤΗ! :D

WAntilles
22-06-04, 16:04
Να κάνω και εδώ με κάθε σεβασμό μία διόρθωση προς τους παλαιότερους:

Επίθετα σε (-ος), στα συγκριτικά τους (συγκριτικός, υπερθετικός) ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΩΜΕΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΜΙΚΡΟΝ.

Έτσι π.χ.

νεώτερος
δυσκολώτερος

κλπ.

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ (και όχι τώρα πρόσφατα αλλά εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστο).

Το σωστό είναι με όμικρον:

νεότερος
δυσκολότερος

κλπ.

Papous
22-06-04, 16:05
Είναι πολύ προβληματικό θέμα η καταστροφή της βιβλιοθήκης. Μια καταστροφή από το Καίσαρα το 48 ΠΧ, μια από το Θεοδόσιο το 389 ΜΧ (Τότε εκτελέστηκε και η Υπατία με εντολή του Πατριάρχη Αλεξανδρείας Κύριλλου), και η τελευταία από τον Χαλίφη Umar κάπου το 640 ΜΧ. Οι δυο τελευταίοι δήλωσαν ότι το έκαναν γιατί ήταν άχρηστη η ύπαρξη της βιβλιοθήκης αφού είχε η βρεθεί η σωστή πίστη άρα μπορεί και ο Καίσαρας να το έκανε γιατί ήταν άχρηστη στη Ρώμη(!). Δεν είναι απίθανο, αλλά πάλι δεν νομίζω ότι ήταν μέρος σχεδίου.


Μάλλον δε διάβασες το link :wink: .
Καταρχήν η μερική καταστροφή από τον Καίσαρα έγινε κατά τη διάρκεια πολεμικών επιχειρήσεων και όχι ηθελημένα. Συνεπώς ήταν, σύμφωνα με τη "μοντέρνα" φρασεολογία "παράπλευρη απώλεια"
Η δέυτερη έγινε από τον Πατριάρχη Θεόφιλο, ήταν ηθελημένη και στα πλαίσια ενός γενικότερου πογκρόμ (Σ.τ.Μ. δίωξης) κάθε τι μη Χριστοανικού (=Ελληνιστικού). Στην ίδια δίωξη όπως σωστά αναφέρεις δολοφονήθηκε η ΓΥΝΑΙΚΑ φιλόσοφους (και κατά κάποιους αρχιβιβλιοθηκάριος) Υπάτια (επειδή κάτι λέγαμε για τη θέση των γυναικών).
Η τρίτη καταστροφή απορρίπτεται, από τους περισσότερους, ως κατασκευασμένη από τους μετέπειτα πεφωτισμένους "Χριστιανούς" εξουσιαστές για να καλύψει τον Θεόφιλο.

Υ.Γ. Έξυπνη υπογραφή :D


Φίλε yiapap διάβασα το λινκ αλλά και αυτό δίνει μια άποψη. Ο καίσαρας μπορεί να ήθελε να καταστρέψει τη βιβλιοθήκη ή μπορεί να ήταν όντως παράπλευρη απώλεια. Δεν το ξέρω. Η δεύτερη καταστροφή έγινε με εντολή του Θεοδοσίου, αυτό είναι βέβαιο. Ο (Άγιος) Κύριλλος ήταν ανιψιός του Θεόφιλου και ανέλαβε Πατριάρχης μετά από αυτόν. Δεν έκανα πλήρη χρονολογική μεταφορά για λόγους χώρου και χρόνου. Κάθε ένα από αυτά τα γεγονότα θέλει σελίδες να αναλυθεί και πάλι μένουν κενά. Ακόμα και η ημερομηνία είναι στο περίπου γιατί έχω διαβάσει διάφορες κοντινές μεταξύ τους. (389, 392, 401 ΜΧ) Η τρίτη είναι πιθανότατα “μουφα” από πολιτισμική σκοπιά. Έγινε αλλά μάλλον δεν υπήρχε και τίποτα να καταστραφεί πια.

Νικαετός
22-06-04, 16:13
yiapap έγραψε


Οι λύσεις μπορεί να είναι ορατές αλλά δεν είναι αυτονόητες.
Το μοναδικό σύστημα που στηρίχθηκε στη συνεισφορά στην κοινωνία ήταν ο σοσιαλισμός/κομμουνισμός.
Είδες που κατέληξε...

Κάθετα αντίθετος και με τα δύο ...



Επί του θέματος, σε μια καπιταλιστική ή έστω μετακαπιταλιστική κοινωνία, η μονάδα μετράει περισσότερο από το σύνολο, είτε το θέλουμε είτε όχι.
Άρα θεωρώντας ως δεδομένο ότι για την επόμενη τουλάχιστον γενιά το σύστημα ΔΕΝ αλλάζει, διαφωνώ με την άποψή σου περί δημοσίων επενδύσεων σε ερευνητικά προγράμματα και παχυλών επιχορηγήσεων που θα βγαίνουν από τη δική μου τσέπη και θα πηγαίνουν σε κότερα καθηγητάδων (σ.σ. ειδική συνομοταξία των καθηγητών) και ΟΧΙ στους ερευνητές.


Δεν μίλησα για δημόσιες επενδύσεις . Σαφώς και η ελεύθερη αγορά (βιομηχανία) είναι η μητέρα της έρευνας και της εξέλιξης .

Ποιος σου είπε πως δεν υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα βιομηχανία? Απλά κάνουμε το παν να την διώξουμε (οι κυβερνήσεις και τα κόμματα εννοώ).Ξεχνάς την ΝΙΣΣΑΝ ,τον πόλεμο εναντίον της INTRACOM (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΟΥΤΕ ΠΑΣΟΚΤΖΗΣ) ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΑΜΕΣΗ Η ΕΜΜΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ -προς αποφυγή παρεξηγήσεων) για να αναφερθώ σε δύο χοντρά παραδείγματα.

Γνωρίζεις τους νόμους που λειτουργούν ως τροχοπέδη και τη γραφειοκρατία που υπάρχει για να χρηματοδοτηθεί μία κατά παραγγελία έρευνα στα Τεχνολογικά Ιδρύματα από ιδιωτικούς φορείς?

Όσο για τα κότερα των καθηγητάδων του ΕΜΠ ή του πολυτεχνείου της Πάτρας ή της Θεσσαλονίκης πες μου έναν σε παρακαλώ. Μάλλον θα αναφέρεσαι σε καθηγητάδες της Ιατρικής σχολής .



Όσο για τους φοιτητές του φραπέ... Κι εδώ θα διαφωνήσω. Μάλλον δεν έχεις επαφές με τα πανεπιστήμια σήμερα... Ή ξέχασες τους φοιτητές των καταλήψεων, των αποχών για τη Νικαράγουα, της πρέφας και των ΚΕΝΩΝ αιθουσών διδασκαλίας!


Δεν το είπα εγώ , το zouzouni το ανέφερε . Α , κάνε και μια βόλτα από τα κυλικεία των σχολών LOL .



Οπότε το να συζητάμε για έρευνα στο παρόν οικονομικό μοντέλο (ποιο;) της Ελλάδας είναι εντελώς ουτοπικό.


Τότε θα συνεχίσουμε να ακούμε και άλλες "ανθελληνικες" θεωρίες συνωμοσίας και θα αυξάνονται οι σελίδες του συγκεκριμένου θέματος ΚΑΙ να είστε σίγουροι πως θα καταρρίψει όλα τα ρεκόρ...

Δεν πρέπει κάποτε να καταλάβουν οι κρατούντες (τους οποίους εμείς επιλέγουμε και ψηφίζουμε ΕΠΙΜΕΝΩ) ότι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ?

Όταν αγαπητέ yiapap κάνουμε αποχή και καταλήψεις για τη χρηματοδότηση , για την έρευνα, για την αποδέσμευση των ΑΕΙ και ΤΕΙ από το στραγγαλισμό του κράτους , όταν τα πανεπιστήμια θα επιλέγουν τους φοιτητές τους και όχι ο κάθε κοντόφθαλμος πολιτικός που απλά αυξάνει τον αριθμό των εισακτέων κατεβάζοντας τον πήχυ,και όχι για την Νικαράγουα ή για τον καθηγητή που ήλθε να μιλήσει για τον ξεπεσμό του σοσιαλισμού - κομμουνισμού , τότε θεωρώ πως θα είμαστε σε σωστό δρόμο .

lazar
22-06-04, 16:13
Μου αρέσει να απαντάω με ένα post σε δύο. Αν σας δυσκολεύει, πείτε μου:
1. @lazaar+nikoseagle
Συνεχίζετε να μου εξηγείτε γιατί είναι αφύπνιση και όχι απύπνιση... Και σας ξαναλέω ότι είναι αΦύπνιση... γιατί απλά έτσι λέμε τη λέξη. Το να λες φίλε Νίκο και lazaar ότι αύριο μπορεί να πάψει να είναι έτσι και να αλλοτριωθεί ( :wink: ) και να γίνει απύπνιση μου φαντάζει ΤΕΛΕΙΩΣ εξωπραγματικό ότι το στηρίζετε στην ύπαρξη ή την απουσία των πνευμάτων!


Το στηρίζουμε στην απομάκρυνση από την εννοιολογική ερμηνεία των λέξεων που βαθμιαία οδηγεί στην μη κατανόηση αυτών των σύνθετων λέξεων η οποία συνεπάγεται την εξαφάνιση τους. Δεν χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις.



2. @lazaar
Προφανώς και μου ξέφυγε το "αλλώτρια". Άλλωστε σιγά μη θυμάμαι πως γράφεται η άλοση :wink:. Είναι προφανές από το νόημα της λέξης η προέλευσή της.
Είπες "εφήμερος": Άρα το ήμερος γραφόταν με δασεία; Γιατί;;;

Επίσης, αν τα 8 χρόνια διαφοράς οδηγούσαν τον έναν από τους δύο να πιστεύει ότι ανήκει σε διαφορετική γενιά... Μάλλον θα ήταν λόγος απύπνισης γι αυτόν τον έναν :mrgreen:



Σε λίγο θα μας πεις και γέρους :lol: . Δεν είναι αναφορά στις γνώσεις σου. Εσύ είσαι 33. Για δες τι μπάλλα παίζουν και στα 23. Ή στα 15 στο γυμνάσιο.

Εάν είσαι 33, τελείωσες σχολείο το 1988 πάνω-κάτω. Δηλαδή τέλειωσες το δημοτικό με πνεύματα, σωστά; Μεγάλη η διαφορά. (θα νομίζει κανείς ότι μιλάμε για πνεύματα και φαντάσματα...) :lol:

Υπάρχει εξήγηση του γιατί το ήμερος γραφόταν ἣμερος. Ανάγεται στην προφορά των αρχαίων. Τι σημασία έχει το ερώτημα; Υπονοείς ότι αφού δεν το προφέρουμε, δεν έχει αξία να υπάρχει;

Έχει ως εκπαίδευση για την κατανόηση του αφύπνιση που σου ανέφερα και άλλων χιλιάδων λέξεων. Γιατί σου φαίνεται άχρηστο; Είναι όλη η ουσία στην επικοινωνία. Να ξέρεις, έστω συνειρμικά, από που προέρχεται μία λέξη. Δηλαδή, να ξέρεις τι σημαίνει. Στη γραφή δε, είναι ακόμα πιό σημαντική υπόθεση. Ξαναλέω ότι, τα ελληνικά δεν είναι όπως τα αγγλικά. Καμμία σχέση στη δομή και τη λειτουργία τους, δηλαδή τον τρόπο σκέψης τους.

Στα γιαπωνέζικα θυμάμαι πώς λέγεται, και πώς γράφεται παρακαλώ, ο άνθρωπος (τζιν). Θυμάμαι τη γραφή, γιατί μου εξήγησαν ότι ουσιαστικά ζωγραφίζεις τα δύο πόδια που είναι ο άνθρωπος. Έτσι μπόρεσα να το κατανοήσω. Όταν δεν μπορείς να εξηγήσεις στο μαθητή από που βγαίνει, παρά του λες μάθε το έτσι αυθαίρετα, τότε είναι δυσκολότερο, αφηρημένο και ανούσιο.

Εσείς που είστε άνθρωποι των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, ως άνθρωποι που ασχολούνται με υπολογιστές, θα πρέπει να το καταλαβαίνετε αυτό.

WAntilles
22-06-04, 16:21
lazar + NIKOSEAGLE δεν μου απαντήσατε στην plethora :D post που έγραψα.

Ελπίζω όχι σκόπιμα (αποφεύγουμε τα δύσκολα). Δεν έχετε δώσει άλλωστε (και όχι άλλως τε σήμερα - πριν από δεκατίες ναί αλλά όχι σήμερα).

Απαντήστε επιτέλους μα τον Τουτάτη. :D

ΥΓ: lazar για μένα τί έχεις να πεις; 29, τελείωσα το σχολείο το '92, και πρόλαβα πολυτονικό στο δημοτικό για 1.5 χρόνο. Μετά ξανά με τα original αρχαία στη 1η Λυκείου. Και έχω μόρφωση μή κλασικής-θεωρητικής κατεύθυνσης.

yiapap
22-06-04, 16:21
...
Ποιος σου είπε πως δεν υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα βιομηχανία? Απλά κάνουμε το παν να την διώξουμε (οι κυβερνήσεις και τα κόμματα εννοώ).Ξεχνάς την ΝΙΣΣΑΝ ,τον πόλεμο εναντίον της INTRACOM (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΟΥΤΕ ΠΑΣΟΚΤΖΗΣ) ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΣΗ ΑΜΕΣΗ Η ΕΜΜΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ -προς αποφυγή παρεξηγήσεων) για να αναφερθώ σε δύο χοντρά παραδείγματα.
...


Εγώ στο λέω 8)
Η άποψή μου για την Itracom (δεν έχω καμία σχέση με τη νέα κυβέρνηση :wink: ) είναι ότι είναι σημείο των καιρών. Τουλάχιστον ΔΕΝ πρέπει να τη φέρνουμε ως παράδειγμα!!! Αν συνεχίσεις έτσι θα βγεί ο bond και θα μας πει για την OTE Ακίνητα Α.Ε. και τις φοβερεές επιχειρηματικές της δραστηριότητες.
Προσόχή, δε μηδενίζω, ούτε μέμπτομαι το προσωπικό της Intracom και τις δυνατότητές του. Λέω το πως έγινε η Intracom... INTRACOM και το που οδηγεί αυτή της η αφετηρία.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν τα βάζω καν στο quote γιατί ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα. Μάλλον παρεξήγησα το τι εννοούσες ως "έρευνα" με σκοπό την προώθηση του κοινού καλού!
Συγγνώμη (με 2 'γ'... ότι πείτε :) )

Νικαετός
22-06-04, 16:22
ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ (και όχι τώρα πρόσφατα αλλά εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστο).

Το σωστό είναι με όμικρον:

νεότερος
δυσκολότερος



Φίλε WAn , το λέει ποιος ????

Η ένωση φιλολόγων , η Ακαδημία Αθηνών ? Ποιος?

Η νεοελληνική γραμματική?

Το ότι πρέπει να γράφουμε νεώτερος και όχι νεότερος υπάρχει κανόνας που το αναφέρει ...Αν υπάρχει γραμματική που λέει πως είναι "νεότερος" υπάρχει και άλλη που αναφέρει νεώτερος ...

Γιατί πρέπει να δεχτούμε ως ορθή την νεώτερη και όχι την αρχαιότερη ?

Εμένα πάντως όσα χρόνια και αν περάσουν το νεότερος θα μου φαίνεται εξαιρετικά ανορθόγραφο. (και έχω κείμενα αρχαία που το αποδεικνύουν) ...

lazar
22-06-04, 16:23
Για να μπει μία τάξη (εάν γίνεται)

Ξαφνικά λέτε για το Συντακτικό και τη σημασία του. Καμμία αντίρρηση. Ωστόσο η αναφορά στο μονοτονικό γίνεται ως κριτική μίας κρατικής απόφασης και ως σχόλια για τις επιπτώσεις που έχει 20 χρόνια μετά στους έλληνες.

Το να λέμε "πιό σημαντικό είναι το Συντακτικό" δεν είναι σχετικό με το αν η απόφαση που πάρθηκε, έβλαψε ή όχι. Γιατί αν δεν είχε παρθεί αυτή η απόφαση, τότε δεν θα είχαμε διαφωνία και όλοι θα είχαμε και θα γράφαμε εδώ με τόνους και πνεύματα.

Νικαετός
22-06-04, 16:24
Όσο για τα υπόλοιπα, δεν τα βάζω καν στο quote γιατί ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα. Μάλλον παρεξήγησα το τι εννοούσες ως "έρευνα" με σκοπό την προώθηση του κοινού καλού!
Συγγνώμη (με 2 'γ'... ότι πείτε )


:D :D :D :D :D

lazar
22-06-04, 16:25
Να κάνω και εδώ με κάθε σεβασμό μία διόρθωση προς τους παλαιότερους:

Επίθετα σε (-ος), στα συγκριτικά τους (συγκριτικός, υπερθετικός) ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΩΜΕΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΜΙΚΡΟΝ.

Έτσι π.χ.

νεώτερος
δυσκολώτερος

κλπ.

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ (και όχι τώρα πρόσφατα αλλά εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστο).

Το σωστό είναι με όμικρον:

νεότερος
δυσκολότερος

κλπ.

Δεν τ' αλλάζω!!! έτσι τάμαθα ΕΓΩ!!!

ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ! :lol:

Αχ! και νάξερες τον εφιάλτη της γραμματικής του Τριανταφυλλίδη όταν μας τον φορέσανε στην Γ' γυμνασίου. Εκεί να δεις διγλωσσία.

Νικαετός
22-06-04, 16:26
(και έχω κείμενα αρχαία που το αποδεικνύουν) ...


Λάθος έκφραση . Υπάρχουν αρχαία κείμενα ...

Οι σύγχρονοι τι έχουν ? To ψήφισαν οι εκπρόσωποι του PASOK ή της ΝΔ επειδή οι αντίπαλοι είχαν αλλη άπόψη ?

WAntilles
22-06-04, 16:29
ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ (και όχι τώρα πρόσφατα αλλά εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστο).

Το σωστό είναι με όμικρον:

νεότερος
δυσκολότερος



Φίλε WAn , το λέει ποιος ????

Η ένωση φιλολόγων , η Ακαδημία Αθηνών ? Ποιος?

Η νεοελληνική γραμματική?

Το ότι πρέπει να γράφουμε νεώτερος και όχι νεότερος υπάρχει κανόνας που το αναφέρει ...Αν υπάρχει γραμματική που λέει πως είναι "νεότερος" υπάρχει και άλλη που αναφέρει νεώτερος ...

Γιατί πρέπει να δεχτούμε ως ορθή την νεώτερη και όχι την αρχαιότερη ?

Εμένα πάντως όσα χρόνια και αν περάσουν το νεότερος θα μου φαίνεται εξαιρετικά ανορθόγραφο. (και έχω κείμενα αρχαία που το αποδεικνύουν) ...

Το λέει η ΤΩΡΙΝΗ επίσημη γραμματική που διδάσκεται στα σχολεία τα τελευταία 24 χρόνια, η Γραμματική του Τριανταφυλλίδη.

Αυτή είναι καί η διδασκόμενη καί η επίσημη γλώσσα του Ελληνικού κράτους.

Γιατί οφείλεις να την τηρείς;

Για τον ίδιο λόγο που κάθε νέος νόμος που καταργεί ένα παλιότερο τον αντικαθιστά κιόλας.

Για τον ίδιο λόγο που εγώ ως Πολιτικός Μηχανικός είμαι υποχρεωμένος να εφαρμόσω τον τελευταίο αντισεισμικό κανονισμό και όχι προγενέστερο.

Η γλώσσα είναι standard, πρωτόκολλο, σύμβαση επικοινωνίας. Εάν ο καθένας αρχίσει κα κάνει ό,τι θέλει, τότε αυτή η επικοινωνία δυσχεραίνεται.

yiapap
22-06-04, 16:32
Το στηρίζουμε στην απομάκρυνση από την εννοιολογική ερμηνεία των λέξεων που βαθμιαία οδηγεί στην μη κατανόηση αυτών των σύνθετων λέξεων η οποία συνεπάγεται την εξαφάνιση τους. Δεν χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις.

...

Υπάρχει εξήγηση του γιατί το ήμερος γραφόταν ἣμερος. Ανάγεται στην προφορά των αρχαίων. Τι σημασία έχει το ερώτημα; Υπονοείς ότι αφού δεν το προφέρουμε, δεν έχει αξία να υπάρχει;

...

Εσείς που είστε άνθρωποι των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, ως άνθρωποι που ασχολούνται με υπολογιστές, θα πρέπει να το καταλαβαίνετε αυτό.


10. Δε χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις
20. Η εξήγηση του τονισμού (με την καλή έννοια :wink: ) του "ήμερος" ανάγεται στην προφορά των αρχαιών :shock:
30. GOTO 10
Compiler> Overflow error

Ως "στόκοι", άνθρωποι των υπολογιστών και γενικότερα των φυσικών επιστημών... άσε, άς το κάνω 1ο πρόσωπο... ΕΧΩ ένα πρόβλημα να καταλάβω τη λογική.
Δλδ.
Είναι πιο φυσιολογικό να πεις:
1. Όλες (σχεδόν;) οι λέξεις που αρχίζουν από υ παίρνουν δασεία
2. Σε όλα τα συνθετικά με πρόθεμα "από", σε λέξεις που παίρνουν δασεία, το "π" γίνεται "φ"
3. άρα το από-ύπνιση γίνεται "αφύπνιση" σε αντίθεση με το από-άνεμος που γίνεται απάνεμος
Όλα αυτά πρέπει κάποιος να τα μάθει για να λέει/γράφει αΦύπνιση και όχι απύπνιση;;;
Είσαι βέβειος ότι το πρόβλημα είναι η απύπνιση και όχι η αφίπνιση;

zouzouni
22-06-04, 16:32
Από το πρωί μέχρι τώρα τόσες σελίδες? :shock:
Τι να πρωτοδιαβάσουμε κι οι υπόλοιποι βρε παιδιά, κι σε τι να πρωτοαπαντήσουμε?

NIKOSEAGLE & Papous ευχαριστώ που σχολιάσατε το κατεβατό.

Μεταξύ των τόσων που γράφηκαν......


...Αυτά σαν πρώτο σχόλιο, θα επανέλθω . (πληροφοριακά αν ακούσεις τις θεωρίες συνωμοσίας που δημιουργήσαμε (και συνεχίζουν υποθέτω να δημιουργούν) ως φοιτητές στα Γιάννενα (που επίσης ο καιρός είναι χάλια) θα αλλάξεις όλη την κοσμοθεωρία σου ...LOL
:lol: :lol: Aυτά πρέπει να γίνονται γνωστά! :wink: :lol:


....Οποίος πολιτισμός μπορεί να παρουσιάσει τα επιτεύγματα ενός άλλου σαν δικά του θα το κάνει! Όπως και όποιος καθηγητής μπορεί να παρουσιάσει το κόπο του φοιτητή σαν δικό του έργο. :twisted: Δυστυχώς! :evil:

Το θέμα της καταστροφής της Αλεξάνδρειας είναι νομίζω πολύ σημαντικό, κι οι δύο μεγάλες καταστροφές της είναι τραγικές απώλειες για τον ανθρώπινο πολιτισμό.
Αλλά η συζήτηση ακολουθεί την δική της πορεία!

Όσο γι'αυτό που έγραψες Papous για τους Ναϊτες ήταν πράγματι καλό φυτίλιασμα! :wink: (Τι μας έκανε αυτός ο Έκο! :wink: )

odd
22-06-04, 16:32
Ο Newton και ο Galilei προϋπήρξαν ...και όλοι οι άλλοι δεν θα πήγαιναν πουθενά αν δεν στήριζαν , ακόμα και για να καταρρίψουν ή να συμπληρώσουν (!!!!!!)τις δικές τους θεωρίες στις αρχαιότερες !!!

Έχεις πολύ δίκιο σ' αυτό. Όπως κι οι Έλληνες φιλόσοφοι δεν θα πήγαιναν πουθενά αν δεν υπήρχαν οι Αιγύπτιοι ή οι Φοίνικες κλπ. Η γνώση δεν είναι πατέντα κανενός, ούτε ενός μόνο λαού. Και κανείς δεν μπορεί να κάνει διαχωρισμούς ως προς την σημαντικότητα. Για παράδειγμα πιοιος είναι σημαντικότερος;
Ο Αινστάιν με τη θεωρία της σχετικότητας; Ο Θαλής ή ο Ευκλείδης με τη τεράστια συνεισφορά τους στα μαθηματικά; Ή οι πρωτόγονοι άνθρωποι που ανακάλυψαν τη φωτιά;;


Υπάρχει αίτιο και αποτέλεσμα.
Cause & consequence.

Αριστοτέλης με τη διαλλεκτική. Τεράστιο εργαλείο για όλες τις επιστήμες. Για αυτό και δεν γουστάρω καθόλου τον Πλάτωνα. Ο ένας προσπαθούσε να θελελιώσει την επιστημονική εξήγηση, όταν ο άλλος έψαχνε να βρει τον "κόσμο τον ιδεών"..

Για το Βυζάντιο, τα 1000 χρόνια ιστορίας, του σταθερού νομίσματος κλπ. Οι περίοδοι είναι εντελώς διαφορετικοί. Το νόμισμα σήμερα έχει εντελώς διαφορετική σημασία από το Βυζάντιο, όπως και το κράτος.
Οι αυτοκρατορίες του μεσαίωνα βασίζονταν στη φεουδαρχική οικονομία. Οι αγρότες ουσιαστικά νοίκιαζαν ένα κομμάτι γης από τους φεουδάρχες και αυτοί έπερναν το μεγαλύτερο μέρος της σοδειάς. Και στην οθωμανική αυτοκρατορία το μόνο που άλλαξε ήταν ο αφέντης. Το παραγωγικό σύστημα ήταν το ίδιο.
Μη ξεχνάτε πως οι αστικές επαναστάσεις άλλαξαν τελείως το παραγωγικό σύστημα. Για αυτό αποκαλούνται και επαναστάσεις. Οι αστικές τάξεις που ξεπήδησαν από το εμπόριο και από τις συντεχνίες (κάτι σαν ομαδοποιήσεις των τεχνιτών) διεκδήκησαν την εξουσία, με την αιτιολογία ότι οι φεουδάρχες δεν κάναν τη παραμικρή επένδυση στην παραγωγή. Τους ένοιαζε μόνο "το πολύ φαγητό και οι χρυσοί μπιντέδες". Και είχαν δίκιο. Με το που οι αστικές τάξεις γίναν άρχουσες τα εργοστάσια πολλαπλασιάστηκαν κλπ δηλαδή έπενδυσαν στη παραγωγή. Για αυτό και ξεπήδησαν νέες επιστήμες και τεχνολογίες της εποχής. Ακόμα οι αστικές επαναστάσεις ήταν ιδιαίτερα ριζοσπαστικές. Η γαλλική επανάσταση στην αρχή, ήταν άθεη!! Κατηγορούσε τη θρησκεία σαν μέσο εξουσίας και συντήρησης.
Βέβαια όλα αυτά μέχριο που πήρε "τη θέση του γαλίφη..."

lazar
22-06-04, 16:33
lazar + NIKOSEAGLE δεν μου απαντήσατε στην plethora :D post που έγραψα.

Ελπίζω όχι σκόπιμα (αποφεύγουμε τα δύσκολα). Δεν έχετε δώσει άλλωστε (και όχι άλλως τε σήμερα - πριν από δεκατίες ναί αλλά όχι σήμερα).

Απαντήστε επιτέλους μα τον Τουτάτη. :D

ΥΓ: lazar για μένα τί έχεις να πεις; 29, τελείωσα το σχολείο το '92, και πρόλαβα πολυτονικό στο δημοτικό για 1.5 χρόνο. Μετά ξανά με τα original αρχαία στη 1η Λυκείου. Και έχω μόρφωση μή κλασικής-θεωρητικής κατεύθυνσης.

Προλαβαίνουμε νομίζεις; Ευτυχώς που δεν συμμετέχω και στα "Βυζαντινά".

Για σένα τι να πώ; Λίγα είπα χθές;

Αχόρταγε. :lol:

Μια χαρά είσαι παιδί μου. Μην ακούς τον κάθε τρελλό εδώ μέσα.
:)

yiapap
22-06-04, 16:38
Για τον ίδιο λόγο που εγώ ως Πολιτικός Μηχανικός είμαι υποχρεωμένος να εφαρμόσω τον τελευταίο αντισεισμικό κανονισμό και όχι προγενέστερο.

Δεν πας να τον εφαρμόσεις μπας και δεν πληρώσουν τα εγγόνια μας τους Ολυμπιακούς;
52 μέρες μείνανε!!!
:twisted:

[ΔΙΑΦHΜΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ]
"yiapap" η καλύτερη λύση για να αποπροσανατολίσετε το θέμα ενός νήματος
[εναλλακτικά]
"yiapap" η super φάση για να μαμεύσετε ένα θρεντ
[ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ]

odd
22-06-04, 16:40
Δεν μίλησα για δημόσιες επενδύσεις . Σαφώς και η ελεύθερη αγορά (βιομηχανία) είναι η μητέρα της έρευνας και της εξέλιξης.

Αν είναι να ανοίξουμε κι αυτή τη συζήτηση προτείνω να γίνει split το θρεντ. Ήδη με το προηγούμενο σχόλιό μου, έχω την εντύπωση πως είμαι off-topic στο off-topic!

yiapap
22-06-04, 16:44
Δεν μίλησα για δημόσιες επενδύσεις . Σαφώς και η ελεύθερη αγορά (βιομηχανία) είναι η μητέρα της έρευνας και της εξέλιξης.

Αν είναι να ανοίξουμε κι αυτή τη συζήτηση προτείνω να γίνει split το θρεντ. Ήδη με το προηγούμενο σχόλιό μου, έχω την εντύπωση πως είμαι off-topic στο off-topic!

Δηλαδή αν σχολιάσω το παρόν θα είμαι off-topic του off-topic, Ω off-topic :)

Ευτυχώς που καταργήθηκε το "Ω" στην κλητική δηλαδή...

...

(ουφ τελευταία στιγμή το έσωσα)

WAntilles
22-06-04, 16:46
Όταν δεν μπορείς να εξηγήσεις στο μαθητή από που βγαίνει, παρά του λες μάθε το έτσι αυθαίρετα, τότε είναι δυσκολότερο, αφηρημένο και ανούσιο.

Εσείς που είστε άνθρωποι των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, ως άνθρωποι που ασχολούνται με υπολογιστές, θα πρέπει να το καταλαβαίνετε αυτό.

Επειδή λοιπόν πολύ σωστά όπως είπες είμαι άνθρωπος των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, πάρε τώρα το αντεπιχείρημα:

Η γλώσσα είναι σαν την οποιαδήποτε Γεωμετρία. Ας την παραλληλίσουμε με την Ευκλείδια με την οποία λίγο πολύ όλοι μας έχουμε κάποια ευχέρεια.

Όταν ξεκινά ένας μαθητής να μάθει Ευκλείδια Γεωμετρία, πρώτα ακούει και μαθαίνει τα 3-4 (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα είναι) αξιώματα. Αυτά τα δέχεται ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. Δεν σηκώνουν απόδειξη. Τα δεχόμαστε. Είναι παραδοχές (assumptions) και πάνω σε αυτά χτίζουμε τα πάντα κατά τρόπο μοναδικά όμορφο και δομημένο.

Το ίδιο ισχύει και για τη γλώσσα.

Πάμε στην 1η δημοτικού όπου είναι η 1η επαφή του μαθητή με τη γλώσσα.

Και εκεί ξεκινάς με τα "αξιώματα" της γλώσσας. Σε αυτά συγκαταλέγονται και οι κανόνες τονισμού.

Οι κανόνες τονισμού του μονοτονικού είναι γύρω στους 3-4.

Του πολυτονικού είναι γύρω στους 15-18.

Αλλά όλους αυτούς το παιδί πρέπει να τους μάθει αυτό που λέμε "απ' έξω". Δεν αποδεικνύονται, δεν εξηγούνται, δεν υπάρχει γιατί. Είναι αξιώματα.

Και σας ερωτώ και απαντήστε επιτέλους διότι το θέτω το ίδιο ουσιαστικά ερώτημα με 4ο διαφορετικό τρόπο:

Τί είναι πιο ρεαλιστικά εύκολο και πιο ρεαλιστικά αποδοτικό (feasible + effective) για τον μαθητή:

- να μάθει 3-4 πράγματα
- ή 15-18

Ή αλλιώς, με "ποτέρα" από τις 2 παραπάνω προσεγγίσεις (αιτιατική και όχι γενική, αλά δημοτική και αν σας αρέσει :D ) θα μιλά και κυρίως θα γράφει σωστά τη γλώσσα του σε συντομότερο χρονικό διάστημα;

Προσέξτε ότι έχετε να κάνετε με μυαλό και κρίση 6χρονου, χωρίς κανένα απολύτως προηγούμενο υπόβαθρο, γλωσσικό ή άλλο, και χωρίς την κριτική ικανότητα και την ικανότητα σύνθεσης που έχουμε όλοι εδώ σε αυτή την ηλικία που είμαστε τώρα.

yiapap
22-06-04, 16:47
NIKOSEAGLE & Papous ευχαριστώ που σχολιάσατε το κατεβατό.


Μια ολόκληρη σελίδα έγραφα... :( :cry: :cry: :cry: :cry:

yiapap
22-06-04, 16:50
...

Αλλά όλους αυτούς το παιδί πρέπει να τους μάθει αυτό που λέμε "απ' έξω". Δεν αποδεικνύονται, δεν εξηγούνται, δεν υπάρχει γιατί. Είναι αξιώματα.

Και σας ερωτώ και απαντήστε επιτέλους διότι το θέτω το ίδιο ουσιαστικά ερώτημα με 4ο διαφορετικό τρόπο:

Τί είναι πιο ρεαλιστικά εύκολο και πιο ρεαλιστικά αποδοτικό (feasible) για τον μαθητή:

- να μάθει 3-4 πράγματα
- ή 15-18

Ή αλλιώς, με "ποτέρα" από τις 2 παραπάνω προσεγγίσεις (αιτιατική και όχι γενική, αλά δημοτική και αν σας αρέσει :D ) θα μιλά και κυρίως θα γράφει σωστά τη γλώσσα του σε συντομότερο χρονικό διάστημα;

Προσέξτε ότι έχετε να κάνετε με μυαλό και κρίση 6χρονού, χωρίς κανένα απολύτως προηγούμενο υπόβαθρο, γλωσσικό ή άλλο, και χωρίς την κριτική ικανότητα και την ικανότητα σύνθεσης που έχουμε όλοι εδώ σε αυτή την ηλικία που είμαστε τώρα.

Παρεμβαίνω για να προσθέσω στα παραπάνω:
1. Θεωρήστε ότι μιλάμε για τα γνωστά Ελληνικά σχολεία.
2. Θεωρήστε επίσης, ότι οι ώρες διδασκαλίας "γλώσσας" είναι και παραμένουν και στη μια και στην άλλη περίπτωση οι ίδιες.
(επειδή o lazaar είπε ότι φυσικά το Συντακτικό είναι σημαντικό και άρα πρέπει να τα μαθαίνουν οι μαθητές ΟΛΑ)

lazar
22-06-04, 16:57
Το στηρίζουμε στην απομάκρυνση από την εννοιολογική ερμηνεία των λέξεων που βαθμιαία οδηγεί στην μη κατανόηση αυτών των σύνθετων λέξεων η οποία συνεπάγεται την εξαφάνιση τους. Δεν χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις.

...

Υπάρχει εξήγηση του γιατί το ήμερος γραφόταν ?μερος. Ανάγεται στην προφορά των αρχαίων. Τι σημασία έχει το ερώτημα; Υπονοείς ότι αφού δεν το προφέρουμε, δεν έχει αξία να υπάρχει;

...

Εσείς που είστε άνθρωποι των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, ως άνθρωποι που ασχολούνται με υπολογιστές, θα πρέπει να το καταλαβαίνετε αυτό.


10. Δε χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις
20. Η εξήγηση του τονισμού (με την καλή έννοια :wink: ) του "ήμερος" ανάγεται στην προφορά των αρχαιών :shock:
30. GOTO 10
Compiler> Overflow error

Ως "στόκοι", άνθρωποι των υπολογιστών και γενικότερα των φυσικών επιστημών... άσε, άς το κάνω 1ο πρόσωπο... ΕΧΩ ένα πρόβλημα να καταλάβω τη λογική.
Δλδ.
Είναι πιο φυσιολογικό να πεις:
1. Όλες (σχεδόν;) οι λέξεις που αρχίζουν από υ παίρνουν δασεία
2. Σε όλα τα συνθετικά με πρόθεμα "από", σε λέξεις που παίρνουν δασεία, το "π" γίνεται "φ"
3. άρα το από-ύπνιση γίνεται "αφύπνιση" σε αντίθεση με το από-άνεμος που γίνεται απάνεμος
Όλα αυτά πρέπει κάποιος να τα μάθει για να λέει/γράφει αΦύπνιση και όχι απύπνιση;;;
Είσαι βέβειος ότι το πρόβλημα είναι η απύπνιση και όχι η αφίπνιση;

Θα με σκάσεις!! Ακριβώς αυτή είναι η διαφορά με τους υπολογιστές. Δεν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε τη γλώσσα από το μηδέν, ώστε να τη δομήσουμε με απόλυτη λογική. Η γλώσσα υπάρχει με ό,τι αυτό σημαίνει: προγόνους, παραδόσεις, παιδιά μας, σκυλιά μας, βιβλία, πνευματικό πλούτο κλπ. Εκείνη έχει θέσει τους κανόνες και εξηγήσαμε, πολλάκις νομίζω, ποιά η σχέση των πνευμάτων στην εννοιολογική σχέση των λέξεων ακόμη και μετά την κατάργηση τους.

Το να ξεριζώσουμε κάτι από τη μία μέρα στην άλλη, το οποίο μάλιστα υπάρχει στο "αφύπνιση" και μερικές χιλιάδες ακόμα λέξεις, βασίζεται σε ποιά λογική από την άλλη; Της ευκολίας; Είναι λογική αυτό; Άσε που η ευκολία απεδείχθη δυσκολία στη συνέχεια. Γιατί επανέφεραν τα αρχαία λέγοντας ότι οι μαθητές είχαν πρόβλημα στη γραφή τους. Τυχαίο γεγονός;

Η ορθογραφία δεν είναι στολίδι, είναι το νόημα της γλώσσας, τουλάχιστον της ελληνικής. Στα αγγλικά είναι αλλοιώς. Στα γιαπωνέζικα επίσης διαφορετικά. Στα γερμανικά πλησιάζει με τα δικά μας.

Το πρόβλημα (έστω μικρό αν θες) είναι ότι δεν πάει αυτόματα ο νους στο αφύπνιση = από+ύπνος. Αυτό βοηθά και στην ορθογραφία, αλλά και στην κατανόηση. Όπως λένε οι γερμανοί setzen και aufsetzen και versetzen κλπ. Εάν πάρεις πρέφα τι πάνω-κάτω σημαίνουν οι προθέσεις τους έχεις κάνει ένα μεγάλο ποσοστό από τον δρόμο που σε περιμένει. Μέχρι και λέξεις φτιάχνεις πλέον μόνος σου, συνδυάζοντας. Έτσι λειτουργούν και τα ελληνικά.

Ακόμα και με τη λογική του 0 και 1 τι είναι πιό εύκολο να θυμάσαι; ότι το ύπνος παίρνει υ και το αφύπνιση θέλει επίσης υ ή ότι το ύπνος και τα παράγωγα του παίρνουν υ. Κάτι σαν for loop, ας πούμε. Φτάνει να σου κόβει να αναγνωρίζεις τα παράγωγα. Το κόβει δεν σημαίνει μόνο μυαλό από το Θεό (για να πιάσω και το δεύτερο topic του thread) αλλά και το τι εφόδια σου δίνει η πολιτεία, με την εκπαίδευση, άρα βλέπε σχολείο. Εδώ ήρθαμε.

Νικαετός
22-06-04, 16:58
Δεν κατάλαβες τί θέλω να πω και ίσως να ευθύνομαι και εγώ μερικώς για αυτό.

Το αν θα ονομάσουμε όπως ονομάσουμε το συντακτικό που χρησιμοποιούμε σήμερα, της Νέας ή της Αρχαίας ελληνικής το αφήνω στην άκρη γιατί καθαρά θέμα σύμβασης.

Πάμε στο ψητό.

Έστω ότι το σύνολο των κανόνων συντακτικού της γλώσσας όπως την χρησιμοποιούμε σήμερα είναι το Α.

Έστω επίσης ότι το σύνολο των κανόνων συντακτικού της γλώσσας όπως την χρησιμοποιούσαν π.χ. στη Αθήνα του Περικλή είναι το Β.

Νομίζω ότι συμφωνούμε ότι Α υποσύνολο του Β;

Δηλαδή ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ Α ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ Β;

Και βέβαια ότι το Β έχει και αρκετά επιπλέον στοιχεία.

Θέσε εαυτόν τώρα στη θέση ενός παιδιού που πρόκειται να πάει 1η Γυμνασίου (λέω 1η γυμνασίου γιατί εκεί αρχίζει να διδάσκεται το συντακτικό σήμερα).

Σκοπός σου είναι τελειώνοντας το Λύκειο να έχει κατακτήσει πραγματικά ολόκληρο το Β.

Και σκέψου:

Τί είναι αποδοτικότερο;

Να το ρίξεις κατευθείαν στα βαθιά, χωρίς κανένα απολύτως υπόβαθρο;

Ή να του καταστήσεις κατανοητό το Α πρώτα και αφού εκεί πατά γερά, να κατακτήσει και το Β;

Εδώ λοιπόν προτείνω:

Α -> 1η Γυμνασίου
Β -> 1η Λυκείου

Τα ίδια ισχύουν και για μονοτονικό-πολυτονικό με αντίστοιχες τάξεις:

Α -> 1η Δημοτικού
Β -> 1η Λυκείου

Ξανά λέω:

Δεν μπορείς να κάνεις σχετικιστική Φυσική αν δεν κάνεις πρώτα Newtonian.

Δεν μπορείς να κάνεις μή Ευκλείδιες Γεωμετρίες αν δεν κάνεις πρώτα καλά Ευκλείδια Γεωμετρία.

Δεν μπορείς να ασχοληθείς με εξισώσεις π.χ. 3ου βαθμού εάν δεν περάσεις από 1βάθμιες.

Γιατί αρνείσαι να τα καταλάβεις όλα τα παραπάνω;


Συγγνώμη (με δύο γ :mrgreen: ) WAn δεν το πρόλαβα ,δεν το είδα...

Ξέρεις τι συμβαίνει ; εσύ ξεκινάς με διαφορετική χρονολογική αφετηρία από εμένα γιαυτό και όλες οι παρεξηγήσεις . Εγώ είπα πως η βάση είναι τα αρχαία και πως τα νέα είναι η εξέλιξη , ενώ εσύ θεωρείς ότι τα νέα είναι το υποσύνολο και τα αρχαία το υπερσύνολο .

Συμφωνώ μαζί σου, με το πρίσμα της δικής σου λογικής.

Ανεξάρτητα με το πρίσμα που βλέπουμε τα πράγματα, πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε πως η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ .

Τελικά για να επαναφέρω το αρχικό ερώτημα , υπάρχει ανθελληνική προπαγάνδα ή εμείς την βλέπουμε παντού για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα και να δείχνουμε πραγματικοί και άξιοι συνεχιστές των πλατωνικών , ατελείωτη κουβέντα και αποτέλεσμα μηδέν ?

Νικαετός
22-06-04, 17:04
yiapap o LAZAR με κάλυψε απόλυτα !!

Νικαετός
22-06-04, 17:13
Zouzouni έγραψε .


NIKOSEAGLE & Papous ευχαριστώ που σχολιάσατε το κατεβατό.



Παρακαλώ. Έχω και άλλα πολλά να γράψω , αλλά εγώ ρίχνω την ιδέα να μαζευτούμε ,με την μορφή "φιλολογικού καφενείου" όσοι θέλουν και μπορούν όπου θέλουν και μπορούν να τα πούμε από κοντά ...Προτείνω Θησείο ...Η πρόταση - πρόσκληση για να διευκρινίζουμε, ισχύει για όλους και όλες .

Εννοείται πως η συζήτηση θα είναι συμπληρωματική και διευκρινιστική του topic. αλλά ταυτόχρονα και ανοικτή σε όλους τους προβληματισμούς.

Ίσως βέβαια να πάρει καιρό να οργανωθεί , αλλά το "ρίχνω" ως ιδέα και βλέπουμε συμμετοχές .

yiapap
22-06-04, 17:19
Το πρόβλημα (έστω μικρό αν θες) είναι ότι δεν πάει αυτόματα ο νους στο αφύπνιση = από+ύπνος. Αυτό βοηθά και στην ορθογραφία, αλλά και στην κατανόηση.
Θα σε σκάσω... αλλά ο compiler μου συνεχίζει να διαμαρτύρεται.
Το μήνυμα πλέον έγινε


10. Το πρόβλημα (έστω μικρό αν θες) είναι ότι δεν πάει αυτόματα ο νους στο αφύπνιση = από+ύπνος
Compiler> Illegal Reference

Τι σχέση έχει το παραπάνω με τα (2) σημεία στίξης της λέξης ύπνος;;; Που βοηθά/δυσκολεύει το πολυτονικό ή η κατάργησή του στο συνειρμό ότι το αφύπνιση προέρχεται από το ύπνος;;;;
Αυτό λέω τόση ώρα!!!
(θα με σκάσεις!)

Α, και ΔΕΝ συμφωνούμε όλοι ότι η διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών είναι απαρίτητη.
Για την ακρίβεια κάποιοι από εμάς (ονόματα δε λέμε) θεωρούμε ότι θα μπορούσανε οι ώρες διδασκαλίας να αποδοθούν σε θέματα πολύ πιο σημαντικά, όπως για παράδειγμα το ΤΙ θέλει να πει ο ποιητής και όχι ΠΩΣ το λέει.
(ναι... ξέρω οι προσπάθειες σκασίματος είναι αμοιβαίες)

ΥΓ. Κοίτα που θα με κάνετε να βάλω λογισμικό για ορθογράφο! Τρέμω μήπως το "αμοιβαίες" είναι γραμμένο λάθος!!!!!!!!!

lazar
22-06-04, 17:20
Όταν δεν μπορείς να εξηγήσεις στο μαθητή από που βγαίνει, παρά του λες μάθε το έτσι αυθαίρετα, τότε είναι δυσκολότερο, αφηρημένο και ανούσιο.

Εσείς που είστε άνθρωποι των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, ως άνθρωποι που ασχολούνται με υπολογιστές, θα πρέπει να το καταλαβαίνετε αυτό.

Επειδή λοιπόν πολύ σωστά όπως είπες είμαι άνθρωπος των θετικών επιστημών και της αναλυτικής σκέψης, πάρε τώρα το αντεπιχείρημα:

Η γλώσσα είναι σαν την οποιαδήποτε Γεωμετρία. Ας την παραλληλίσουμε με την Ευκλείδια με την οποία λίγο πολύ όλοι μας έχουμε κάποια ευχέρεια.

Όταν ξεκινά ένας μαθητής να μάθει Ευκλείδια Γεωμετρία, πρώτα ακούει και μαθαίνει τα 3-4 (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα είναι) αξιώματα. Αυτά τα δέχεται ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. Δεν σηκώνουν απόδειξη. Τα δεχόμαστε. Είναι παραδοχές (assumptions) και πάνω σε αυτά χτίζουμε τα πάντα κατά τρόπο μοναδικά όμορφο και δομημένο.

Το ίδιο ισχύει και για τη γλώσσα.

Πάμε στην 1η δημοτικού όπου είναι η 1η επαφή του μαθητή με τη γλώσσα.

Και εκεί ξεκινάς με τα "αξιώματα" της γλώσσας. Σε αυτά συγκαταλέγονται και οι κανόνες τονισμού.

Οι κανόνες τονισμού του μονοτονικού είναι γύρω στους 3-4.

Του πολυτονικού είναι γύρω στους 15-18.

Αλλά όλους αυτούς το παιδί πρέπει να τους μάθει αυτό που λέμε "απ' έξω". Δεν αποδεικνύονται, δεν εξηγούνται, δεν υπάρχει γιατί. Είναι αξιώματα.

Και σας ερωτώ και απαντήστε επιτέλους διότι το θέτω το ίδιο ουσιαστικά ερώτημα με 4ο διαφορετικό τρόπο:

Τί είναι πιο ρεαλιστικά εύκολο και πιο ρεαλιστικά αποδοτικό (feasible + effective) για τον μαθητή:

- να μάθει 3-4 πράγματα
- ή 15-18

Ή αλλιώς, με "ποτέρα" από τις 2 παραπάνω προσεγγίσεις (αιτιατική και όχι γενική, αλά δημοτική και αν σας αρέσει :D ) θα μιλά και κυρίως θα γράφει σωστά τη γλώσσα του σε συντομότερο χρονικό διάστημα;

Προσέξτε ότι έχετε να κάνετε με μυαλό και κρίση 6χρονου, χωρίς κανένα απολύτως προηγούμενο υπόβαθρο, γλωσσικό ή άλλο, και χωρίς την κριτική ικανότητα και την ικανότητα σύνθεσης που έχουμε όλοι εδώ σε αυτή την ηλικία που είμαστε τώρα.

Λέμε τα ίδια και τα ίδια. Εσείς λέτε ότι το πολυτονικό έχει πολλούς κανόνες και κουράζουν τα μικρά παιδιά και εμείς ότι χάνεται η εννοιολογική και ερμηνευτική συνέχεια. Και δεν το λέμε μόνον εμείς. Τα είπαν και άλλοι φιλόλογοι και τα λένε και σήμερα. Ας πει ο NIKOSEAGLE εμπειρίες από τους συναδέλφους του στο σχολείο, αν θέλει.

Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι δεν θυμάμαι καμμιά ιδιαίτερη κούραση από αυτό. Κανείς δεν το συζητούσε άλλωστε. Όλα κυλούσαν φυσιολογικά, αφού τα μαθαίναμε από μικροί και όλα τα γραπτά ήταν με πνεύματα και τόνους. Άσε που όταν πήγαμε στα Αρχαία στην Α' Γυμνασίου δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με αυτά. Εσείς έπρεπε να μάθετε και αυτά από την αρχή. Δηλαδή τελικά δεν τα γλυτώνεις. Πιό δύσκολα τα μαθαίνεις πάντως στο γυμνάσιο μαζί με όλα τα άλλα, παρά στο δημοτικό, όπου σαν παιδί ρουφάς τη γνώση. Σαν ποιηματάκι θυμάμαι ότι μαθαίναμε τα δασύτονα.

Δεν είναι σαν τη Γεωμετρία πάντως η γλώσσα για μένα. Αν θέλεις παραλληλισμό είναι σαν το λειτουργικό σύστημα. Και όπως σου εξήγησα εχθές, το μονοτονικό μου μοιάζει σαν NT-Class με FAT32.

Άντε μη πω Win9x και πιάσεις τα βιβλία.
:lol:

yiapap
22-06-04, 17:22
Παρακαλώ. Έχω και άλλα πολλά να γράψω , αλλά εγώ ρίχνω την ιδέα να μαζευτούμε ,με την μορφή "φιλολογικού καφενείου" όσοι θέλουν και μπορούν όπου θέλουν και μπορούν να τα πούμε από κοντά ...Προτείνω Θησείο ...Η πρόταση - πρόσκληση για να διευκρινίζουμε, ισχύει για όλους και όλες .
Το σκέφτομαι εδώ και ώρα, άλλωστε η 1η συνάντηση στη Θεσσαλονίκη εκτιμώ ότι πέτυχε πέραν των προσδοκιών μου (έστω και με ελάχιστη συμμετοχή).
Άλλωστε τι καλύτερο από την αμπελοφιλοσοφία πρόσωπο με πρόσωπο και καράφα με καράφα (κρασιού).

Μόνο που έχουμε ένα μικρό γεωγραφικό πρόβλημα... :(

lazar
22-06-04, 17:28
Τι σχέση έχει το παραπάνω με τα (2) σημεία στίξης της λέξης ύπνος;;; Που βοηθά/δυσκολεύει το πολυτονικό ή η κατάργησή του στο συνειρμό ότι το αφύπνιση προέρχεται από το ύπνος;;;;
Αυτό λέω τόση ώρα!!!
(θα με σκάσεις!)


Κι όμως δυσκολεύει. Σε καθολικός, εφήμερος που σου είπα και άλλα πολλά. Άσε τα εφ'όλης της ύλης κλπ. που τα βρίσκεις "εφόλης". Γιατί όχι "εφώλης" θα σκεφτεί κάποιος.

Πρέπει να κάνει διπλή ανάλυση και επεξήγηση. Spaghetti code δεν το λέμε στον προγραμματισμό;

Μην ξεχνάς το "εξ' ιδίων τα αλλότρια" που ανέφερες. Μπορεί εσύ να έχεις ψαχτεί. Αυτά τα απλοϊκά για εμάς όλους εδώ, ήταν το ίδιο και για τον τελευταίο μαθητή στα χρόνια μου. Σήμερα δεν είναι έτσι. Τι φταίει;


Λογικό δεν είναι άλλωστε να ξενίζει περισσότερο; Για δες τον αλγόριθμο:
γιατί αφ+ύπνος;
αφ = από
γιατί αλλάζει;
γιατί bla-bla
και γιατί δεν μου το είπαν;
εεε, γιατί δεν χρησιμεύει;
μα αφού χρησιμεύει...

εδώ μάλλον έχει illegal operation, crash και reboot.

lazar
22-06-04, 17:40
Γενικώς ήμουν πάντα ορθογράφος και τελευταία συλλαμβάνω τον εαυτό μου να έχει απορίες στην ορθογραφία.

Και εγώ ήμουν πάντα ορθογράφος, και μάλιστα αυτό που λέμε "οπτικός τύπος".

Αλλά για το μονοτονικό θα επιμείνω.

Με την κατάργησή του υπάρχει απόκρυψη της αιτίας για τις πολύ λίγες αυτές περιπτώσεις μετάπτωσης συμφώνων.

Αλλά ξανά λέω lazar, εστιάζετε στο δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος.

Πώς να γράψει ο μαθητής σήμερα σωστά την αφύπνιση αφού δεν ξέρει να γράψει τον ύπνο σωστά και τον γράφει "ίπνο";

Πώς να γράψει σωστά τη διαφήμιση (που τη γράφει "διαφήμηση") όταν δεν ξέρει ότι όλα τα ρήματα σε -ίζω γράφονται με γιώτα και επομένως το ίδιο και όλες οι παραγόμενες από αυτά λέξεις;

π.χ. διαφημίζω

Πώς να γράψει σωστά τα ρήματα σε -ώνω όταν δεν ξέρει ότι αυτά γράφονται με ωμέγα;

π.χ. καταναλώνω

Πώς να γράψει σωστά τα ρήματα σε -ομαι -ώμαι όταν δεν ξέρει ότι όταν το (ο) τονίζεται θα γραφτεί με ωμέγα:

π.χ. ονομάζομαι

Πώς να γράψει σωστά τις μετοχές ενεστώτα όταν δεν ξέρει ότι όταν το (ο) τονίζεται θα γραφτεί με ωμέγα:

π.χ. αγναντεύοντας, κοιτώντας

Και 2 από τα μακράν χοντρότερα και συχνότερα λάθη:

Το παρόν "κατεδαφίζετε". Πληροφορίαι εντός.

Φυσικά και ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ έτσι ο Σακελλάριος στη γνωστή ταινία.

κατεδαφίζετ(ε) -> 1ο πληθυντικό ενεστώτα ενεργητικής φωνής (του κατεδαφίζω δηλ.)

κατεδαφίζετ(αι) (αυτό είναι το σωστό για το "παρόν") -> 3ο ενικό ενεστώτα μέσης/παθητικής φωνής (του κατεδαφίζομαι δηλ.)

Το σωστό είναι λοιπόν:

Το παρόν κατεδαφίζετ(αι). Πληροφορίαι εντός.

και όχι με (ε).

Από την άλλη αν πούμε:

Κύριοι, θα το κατεδαφίσετε; (από το Κύριοι, θα μονομαχήσετε του φτωχαδάκια + λεφτάδες) φυσικά θα βάλουμε (ε).

2ο συχνότατο λάθος:

"Αντέγραψε αυτό το αρχείο τώρα."

ΛΑΘΟΣ

Το σωστό είναι αντ(ί)γραψε και όχι αντ(έ)γραψε.


Η Προστακτική δεν παίρνει ΠΟΤΕ αύξηση.

Έτσι αν πεις:

Αντ(ί)γραψε αυτό το αρχείο.

είναι προστακτική και σημαίνει ότι σου δίνω εντολή να αντιγράψεις αυτό το αρχείο.

Αν από την άλλη πεις:

Αντ(έ)γραψε αυτό το αρχείο.

Είναι κανονικότατος αόριστος.

Κάποιο άτομο κάποια στιγμή στο παρελθόν, αντέγραψε αυτό το αρχείο.

3ο συχνότατο (μια που μου ήρθε):

Για όλα τα ρήματα που πριν από το τελικό (ω) έχουν 2πλο σύμφωνω (καταβάλλω, πράττω κλπ.) στους εξακολουθητικούς χρόνους το κρατούν 2πλο, ενώ στους στιγμιαίους γίνεται μονό.

π.χ.

Επί μήνες κατέβαλλα μεγάλη προσπάθεια για να φτάσω εδώ που έφτασα.

βάζοντας 2 (λ) δηλώνω διάρκεια, εξακολουθητικό χρόνο (παρατατικός).

Εάν δεν καταβάλεις το πρόστιμο εντός της προθεσμίας, πας δικαστήριο.

εδώ 1 (λ) γιατί δηλώνω στιγμιαία δράση (μια φορά θα πληρώσεις το πρόστιμο).

Όλα αυτά τα έφερα ως παράδείγματα, για να δείτε lazar, ότι εστιάζετε στο δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος.

Δηλαδή, για όλα τα θεμελιώδη παραπάνω, φταίει το μονοτονικό;

Περιμένω αναλυτικά σχόλια επί του θέματος.

WAntilles ζήτησες μια απάντηση στο plethora thread. Θα σου πω ότι γνωρίζεις τους κανόνες με λεπτομέρειες που ποτέ δεν ήξερα, ειδικά του μονοτονικού και της δημοτικής. Νομίζω ότι σωστά τα λες και σου έχω πει κάποιες φορές ότι και σωστά γράφεις (φυσικά εννοώ και συντακτικά).

Τώρα για το περιεχόμενο των ανωτέρω και τα περί "δέντρο και δάσος" πιστεύω ότι καλύφτηκε ήδη. Εάν ζητάς κάτι διαφορετικό, ξαναπέστο.

Ουφφφ, τι thread και αυτό.

edit - τώρα το είδα.

Σε ένα βαθμό φταίει, π.χ. τα ρήματα σε -ωμαι ήταν με περισπωμένη πάντα (μακρόν προ βραχέος - κι εγώ τώρα τα θυμάμαι με την κουβέντα) επομένως δεν υπήρχε περίπτωση να κάνεις λάθος. Το ο αντίθετα (βραχύ) έπαιρνε πάντα οξεία. Πρέπει να ήσουν από άλλο ανέκδοτο για να γράψεις -ομαι με περισπωμένη.

Papous
22-06-04, 17:44
Όσο γι'αυτό που έγραψες Papous για τους Ναϊτες ήταν πράγματι καλό φυτίλιασμα! (Τι μας έκανε αυτός ο Έκο! )


Non nobis, Domine, non nobis, sed nomine tuo, da gloriam :mrgreen:

lazar
22-06-04, 17:47
Συμπλήρωμα στο παραπάνω:

απατῶμαι είναι τελείως διαφορετικό από το απατόμαι. Δηλαδή είναι διπλό το λάθος και το κάνεις δυσκολώτερα (ξέρω, το λώτερα θέλει όμικρον -αμ δε)

Συμπέρασμα: οι τόνοι βοηθούν και έμμεσα (οπτικά)

zouzouni
22-06-04, 17:51
Όσο γι'αυτό που έγραψες Papous για τους Ναϊτες ήταν πράγματι καλό φυτίλιασμα! (Τι μας έκανε αυτός ο Έκο! )


Non nobis, Domine, non nobis, sed nomine tuo, da gloriam :mrgreen:

:oops: :oops: Τώρα μ'έπιασες "αδιάβαστη" μιας κι δεν έχω μάθει Λατινικά, κι δεν έχω κι το βιβλίο πρόχειρο, κι δεν ξέρω σε ποιά κούτα βρίσκονται όλα τα βιβλία που έχω σχετικά με τέτοια θέματα :evil: !

(Λατινικά, ό,τι καταλαβαίνω, το καταλαβαίνω από αναγωγές από τα Αγγλικά κι τα Γερμανικά)....Πάλι ξεφύγαμε.....σκέψου κι εκτός από τους Ναϊτες να πιάναμε κι την κουβέντα κι για τους Cathars κι όλα τα σχετικά... :roll:

Papous
22-06-04, 17:52
Παρακαλώ. Έχω και άλλα πολλά να γράψω , αλλά εγώ ρίχνω την ιδέα να μαζευτούμε ,με την μορφή "φιλολογικού καφενείου" όσοι θέλουν και μπορούν όπου θέλουν και μπορούν να τα πούμε από κοντά ...Προτείνω Θησείο ...Η πρόταση - πρόσκληση για να διευκρινίζουμε, ισχύει για όλους και όλες .
Το σκέφτομαι εδώ και ώρα, άλλωστε η 1η συνάντηση στη Θεσσαλονίκη εκτιμώ ότι πέτυχε πέραν των προσδοκιών μου (έστω και με ελάχιστη συμμετοχή).
Άλλωστε τι καλύτερο από την αμπελοφιλοσοφία πρόσωπο με πρόσωπο και καράφα με καράφα (κρασιού).

Μόνο που έχουμε ένα μικρό γεωγραφικό πρόβλημα... :(

Δύσκολο και για μένα αν και ποτέ δε ξέρεις!
Yiapap, όντως έγραψες μια πολύ σωστή ανάλυση. Το δε link είναι ιδιαίτερα περιεκτικό.

Papous
22-06-04, 18:07
zouzouni, τo motto των Ναϊτών σ’ αυτή τη περίπτωση πήγαινε στον Έκο, που κατάφερε να αξιοποιήσει όλους τους θρύλους για τους Ναϊτες, το Serpent Rouge, τον St. Germain κλπ για δική του δόξα (και χρήμα!) :mrgreen:

Αλλά το θέμα ξεφεύγει από το Ελληνικό – Ανθελληνικό που κρατιέται στο thread παρά το χαμό που γίνεται.

WAntilles
22-06-04, 18:09
Zouzouni έγραψε .


NIKOSEAGLE & Papous ευχαριστώ που σχολιάσατε το κατεβατό.



Παρακαλώ. Έχω και άλλα πολλά να γράψω , αλλά εγώ ρίχνω την ιδέα να μαζευτούμε ,με την μορφή "φιλολογικού καφενείου" όσοι θέλουν και μπορούν όπου θέλουν και μπορούν να τα πούμε από κοντά ...Προτείνω Θησείο ...Η πρόταση - πρόσκληση για να διευκρινίζουμε, ισχύει για όλους και όλες .

Εννοείται πως η συζήτηση θα είναι συμπληρωματική και διευκρινιστική του topic. αλλά ταυτόχρονα και ανοικτή σε όλους τους προβληματισμούς.

Ίσως βέβαια να πάρει καιρό να οργανωθεί , αλλά το "ρίχνω" ως ιδέα και βλέπουμε συμμετοχές .

Διατίθεμαι :D καταρχήν θετικά στην πρόταση αυτή.

ΥΓ: Η χρήση αυτή του διατίθεμαι φυσικά, εννοιολογικά-νοηματικά είναι λανθασμένη. Διότι μόνο το ουσιαστικό (η διάθεση) έχει διατηρήσει την 2πλη σημασία σήμερα (mood, availability) ενώ το ρήμα σημαίνει αποκλειστικά είμαι διαθέσιμος.

yiapap
22-06-04, 18:17
Διατίθεμαι :D καταρχήν θετικά στην πρόταση αυτή.
"Προτίθεμαι";
Να μη δεσμεύεσαι κιόλας... :D

lazar
22-06-04, 18:19
I am available too

Μην ξεχνάτε τη Διεθνή μας γλώσσα.

yiapap
22-06-04, 18:26
...
Δύσκολο και για μένα αν και ποτέ δε ξέρεις!
Yiapap, όντως έγραψες μια πολύ σωστή ανάλυση. Το δε link είναι ιδιαίτερα περιεκτικό.

Ευχαριστώ. Α, και όταν γράφεις Λατινικά ρίχνε και καμιά μετάφραση.
Dum spiro spero, ότι θ' αρπάξω κάτι κουλ...
(το έσκισα, ξέρω)

Σ.τ.Μ. "Όσο ζω, ελπίζω"

WAntilles
22-06-04, 18:32
Ορίστε και το original avatar αλλά τώρα σε μεγαλύτερη (στη μέγιστη δυνατή) ανάλυση για να με χαίρεστε :mrgreen:

Και η original υπογραφή.

Ο τόπος άλλαξε λίγο γιατί πλέον έχουμε και apprentice. :mrgreen:

maria
22-06-04, 18:53
Καλα ρε λιγη δουλιτσα πλακωσε και χασαμε το νημα :lol: :lol: :lol:
Νομιζω οτι η διδασκαλια των αρχαιων βοηθουσε να μαθεις να συνδυαζεις προθεματα και λεξεις,και να ξερεις οτι το αφυπνιση εχει ριζα το υπνος, ακριβως γιατι αναγκαζοσουν να αντιμετωπισεις τα αρχαια σαν ξενη γλωσσα (υπαρχουν ριζες που δεν υπαρχουν στα νεα) και να μαθεις πρωτα τους κανονες. Με την εξαφανιση των αρχαιων ελληνικων και το ξεπεταγμα της γραμματικης και του συντακτικου σε 3 μαθηματα στο γυμνασιο το αποτελεσμα ειναι οι περισσοτεροι της ηλικιας μου να μην ξερουν ορθογραφια. Ακομα κι εγω εμαθα ορθογραφια απο τη μαμα μου (και πολυ οδυνηρα μαλιστα) γιατι στο σχολειο η απαντηση στο δικο μου "γιατι;" ηταν "Ετσι!". Φωτεινο παραδειγμα της ευκολιας ειμαι και εγω η ιδια που ενω μπορω ανετα να γραφω με τονους, εδω δεν τους χρησιμοποιω!
Το ιδιο ισχυει και για τα μαθηματικα και τη φυσικη, οι σωστες βασεις ειναι το παν.Πως θα μαθει καποιος αλγεβρα αν δεν ξερει γεωμετρια?
Για τους Ναιτες που αναφερθηκαν:εκει να δειτε θεωριες συνομωσιας!!!Μην το αρχισουμε γιατι θα βγαλω βιβλιογραφια!

Papous
22-06-04, 19:03
...
Δύσκολο και για μένα αν και ποτέ δε ξέρεις!
Yiapap, όντως έγραψες μια πολύ σωστή ανάλυση. Το δε link είναι ιδιαίτερα περιεκτικό.

Ευχαριστώ. Α, και όταν γράφεις Λατινικά ρίχνε και καμιά μετάφραση.
Dum spiro spero, ότι θ' αρπάξω κάτι κουλ...
(το έσκισα, ξέρω)

Σ.τ.Μ. "Όσο ζω, ελπίζω"

To motto των Ναϊτων θα μπορούσε να αποδοθεί στα ελληνικά ως εξής.
Όχι σε εμάς Κύριε, όχι σε εμάς αλλά στο Όνομα Σου η δόξα.

Τώρα τη δόξα και τα φράγκα χάρη στους Ναϊτες τα έχει ο Εκο. 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.