PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ίντερνετ στην Cyta



andm
07-02-13, 20:03
Είμαι στην HOL και εχω απεριόριστο ίντερνετ 24άρι.Ποιάνω περίπου 6mgbs.
Αν πάω στην cyta με 8άρι η ταχύτητα θα μειωθέι ή θα παραμείνει ίδια;
Έτσι κι αλλιώς 8 δεν ποιάνω...

pmbr
08-02-13, 14:12
Η ταχύτητά σου θα παραμείνει η ίδια, αφού εξαρτάται μόνο από το βρόχο σου ο οποίος, λογικά, δεν θα αλλάξει στη μετάβαση.

andm
08-02-13, 15:02
Ευχαριστώ πολύ

InTranceWeTrust
09-02-13, 03:42
ναι η ταχύτητα λογικά θα μείνει ίδια. τα τηλέφωνα της cyta όμως είναι voip. Αυτό σημάινει ότι όταν μιλάς στο σταθερό θα έχεις λιγότερο bandwidth διαθέσιμο για internet...

Panosgep
09-02-13, 13:05
ναι η ταχύτητα λογικά θα μείνει ίδια. τα τηλέφωνα της cyta όμως είναι voip. Αυτό σημάινει ότι όταν μιλάς στο σταθερό θα έχεις λιγότερο bandwidth διαθέσιμο για internet...

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό.
Απο 800ΚBp/s όταν παίρνω τηλέφωνο η ταχύτητα πεφτει σημαντικά στα 740ΚBp/s και δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα για 3-5 ώρες που μιλάω στο τηλέφωνο συνεχόμενα.

andm
10-02-13, 11:25
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...δεν το ήξερα αυτό για το voip.

LAMBIS_7
10-02-13, 14:13
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό.
Απο 800ΚBp/s όταν παίρνω τηλέφωνο η ταχύτητα πεφτει σημαντικά στα 740ΚBp/s και δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα για 3-5 ώρες που μιλάω στο τηλέφωνο συνεχόμενα.

Μην τα κάνετε τόσο τραγικά τα πράγματα ρε παιδιά. Αν δεν μπορείς να κατεβάσεις τίποτα με 740kbps τότε το έχουμε χαμένο! Τι να πούν και αυτοί που είναι μακριά και έχουν τατύτητες της τάξης των 200-400kbps. Το να αργήσει και 10 λεπτά παραπάνω να κατέβει το torrent δεν έγινε και τίποτα.

andm
10-02-13, 17:18
Βίντεο στο youtube μπορείς να βλέπεις ενω μιλάς στο τηλ;
Εγώ ποιάνω περίπου 6mgbs

a.libe
10-02-13, 17:44
5 ωρες συνεχομενα στο σταθερο;;;οπως λεει κ ο φιλος πολυ τραγικα τα κανετε

Giwrgos19802
10-02-13, 17:54
παίδες το voip παίρνει max 64kbps από την γραμμή σε up/down (άντε 128 στην χειρότερη) και δεν επιρρεάζει το data κομμάτι γενικώς καθώς παίζει από άλλο VC και έχει προτεραιότητα. Τώρα να μην σας αφήνει να κάνετε κάτι στο ίντερνετ πάλι περίεργο φαίνεται.

Panosgep
10-02-13, 17:56
Μην τα κάνετε τόσο τραγικά τα πράγματα ρε παιδιά. Αν δεν μπορείς να κατεβάσεις τίποτα με 740kbps τότε το έχουμε χαμένο! Τι να πούν και αυτοί που είναι μακριά και έχουν τατύτητες της τάξης των 200-400kbps. Το να αργήσει και 10 λεπτά παραπάνω να κατέβει το torrent δεν έγινε και τίποτα.

Ειρωνικό ήταν ρε παιδιά...........

evdometap
10-02-13, 22:23
Ειρωνικό ήταν ρε παιδιά...........
ΘΕΟΣ!Ακου εδώ θα σου κόβει το voip bandwith από το internet..

InTranceWeTrust
11-02-13, 13:48
ΘΕΟΣ!Ακου εδώ θα σου κόβει το voip bandwith από το internet..

μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάς

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk652/tk698/technologies_tech_note09186a0080094ae2.shtml

σε λίγο θα μας πεις ότι το voip πάει με σήματα καπνού...

evdometap
11-02-13, 16:06
μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάς

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk652/tk698/technologies_tech_note09186a0080094ae2.shtml

σε λίγο θα μας πεις ότι το voip πάει με σήματα καπνού...
Ρε μάστορα...Κατ'αρχάς no offense. Παρ'όλα αυτά,ναι, προφανώς καταναλώνει κάποιο bandwith,δεν θα μπορούσαμε να έχουμε ήχο αλλιώς. Το θέμα είναι πόσο bandwith καταναλώνει και πόσο αυτό φαίνεται στον μέσο χρήστη. Κατά τη γνώμη μου,μιλάμε για αμελητέο bandwith. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω θέμα,ας πει τη γνώμη του και κανας gamer,να βοηθήσουμε τον φίλο να βγάλει συμπέρασμα. Απλά επειδή όλοι θα πάνε στο voip μελλοντικά,λόγω μικρότερου κόστους,αφού χρησιμοποιεί μικρότερο κύκλωμα συγκριτικά με τις pstn, καλό είναι να μην το αναφέρουμε σαν την αιτία όλων των δεινών του τόπου!Sorry για το ύφος πάντως.

andm
11-02-13, 16:20
Παιδιά αποφασίστε :P
Μάλλον για αίτηση στην forthnet το κόβω..

InTranceWeTrust
11-02-13, 18:03
Ρε μάστορα...Κατ'αρχάς no offense. Παρ'όλα αυτά,ναι, προφανώς καταναλώνει κάποιο bandwith,δεν θα μπορούσαμε να έχουμε ήχο αλλιώς. Το θέμα είναι πόσο bandwith καταναλώνει και πόσο αυτό φαίνεται στον μέσο χρήστη. Κατά τη γνώμη μου,μιλάμε για αμελητέο bandwith. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω θέμα,ας πει τη γνώμη του και κανας gamer,να βοηθήσουμε τον φίλο να βγάλει συμπέρασμα. Απλά επειδή όλοι θα πάνε στο voip μελλοντικά,λόγω μικρότερου κόστους,αφού χρησιμοποιεί μικρότερο κύκλωμα συγκριτικά με τις pstn, καλό είναι να μην το αναφέρουμε σαν την αιτία όλων των δεινών του τόπου!Sorry για το ύφος πάντως.

νομίζω ότι θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στο μέλλον.

PerseasG
21-02-13, 17:35
Κατεβάζω στο steam , μιλάει η γυναίκα στο τηλέφωνο και είναι κολλημένο στο 1,6 ΜΒPS.

raid στο WoW και η πεθερά να παρλάρει στο τηλέφωνο και κανένα πρόβλημα.

Τώρα σιγά εάν ο μέσος χρήστης θα κάτσει να παρατηρήσει εάν χάνει 20kbps.

Και η Forthnet μια χαρά είναι, ψήσου και για εκεί;)

deltadeltamike
25-02-13, 00:14
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό.
Απο 800ΚBp/s όταν παίρνω τηλέφωνο η ταχύτητα πεφτει σημαντικά στα 740ΚBp/s και δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα για 3-5 ώρες που μιλάω στο τηλέφωνο συνεχόμενα.

Δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα.
Καλό είναι να πάρεις στο 13811.
Ίσως αν έχεις Pirelli να πρέπει να αλλαχθεί το firmware. Κάποτε είχα την εντύπωση ότι επίρρέαζε το QoS. Πλέον με 1.45 firmware είσαι οκ. Και με 1.12 ήσουν οκ ήδη δλδ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.