PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολικά αργό σερφάρισμα (με ελάχιστα downloads σε εξέλιξη)



WebChief
08-02-13, 20:49
Παιδες ενεργοποιηθηκα προχτες στην Wind και παρατηρω οτι το σερφαρισμα γινεται ΠΟΛΥ αργο οταν τυχαινει και κατεβαζω μερικα torrents στο background (με client το utorrent, 70 max global connections και 50 max peers per torrent).

Παρολο λοιπον που εχω χαμηλωσει επιτηδες τα δυο παραπανω νουμερα (δεν νομιζω να θεωρουνται "πολλα" τα 70 και 50 connections!) το ανοιγμα σελιδων παραμενει πολυ "αργο". Το προβλημα λυνεται ομως με το που σταματαω τα torrents και κλεινω το utorrent.

Επειδη δεν ειχα αυτο το προβλημα με 2 αλλους παροχους στο παρελθον (και 2 αλλα routers αντιστοιχα, με το ιδιο ακριβως PC που εχω τωρα) μηπως τυχον υπαρχει καποια ρυθμιση/setting στο router της Wind (ZTE ZXV10 H108L) που να δινει καποια ας πουμε "προτεραιοτητα" στο σερφαρισμα η που λυνει το προβλημα με καποιον αλλο τροπο ??! :hmm: (απ οσο ξερω το utorrent δινει "προτεραιοτητα" στο σερφαρισμα?) (να επισημανω οτι δεν εχω πειραξει τιποτα ακομα στα settings του router, ολα ειναι στα defaults τους, οπως το παρελαβα σφραγισμενο απο την Wind)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τα φωτα σας ! :)

RASTAVIPER
08-02-13, 21:35
Άλλαξε torrent client.
Δοκίμασε Tixati και πες μας.

goku
08-02-13, 21:41
το upload speed για τα torrent το άλλαξες; πρέπει να είναι ΤΟ ΠΟΛΥ στο 80% του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ upload.

mariossss
08-02-13, 21:59
Αλλαξε μοντεμ αυτο το μοντεμ εχει προβλημα με τα τορρεντς μπουκωνει πολυ και δεν τραβαει.

WebChief
08-02-13, 22:24
Άλλαξε torrent client.
Δοκίμασε Tixati και πες μας.
φιλε θα το δοκιμασω, αν και το χω συνηθισει το utorrent τα τελευταια χρονια και δουλευε ρολοι με τα routers των προηγουμενων παροχων μου και σερφαρα κιολας παραλληλα (αρα μαλλον δε φταιει το utorrent, το προβλημα αρχισε με το που συνδεσα το router της Wind...)


το upload speed για τα torrent το άλλαξες; πρέπει να είναι ΤΟ ΠΟΛΥ στο 80% του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ upload.
φιλε thanks αλλα το εχω βαλει επιτηδες πολυ παρακατω για δοκιμη, στο 60% του πραγματικου upload, αλλα δεν ελυσε το προβλημα...


Αλλαξε μοντεμ αυτο το μοντεμ εχει προβλημα με τα τορρεντς μπουκωνει πολυ και δεν τραβαει.
κοιτα, δεν μου μπουκωνει στα torrents, κατεβαζω 5-10 torrents ταυτοχρονα επι πολυ ωρα στην τερμα ταχυτητα που σηκωνει η γραμμη μου (1600-1700 ΚΒ/sec στο utorrent) και με πολυ σταθεροτητα (απλα δε με αφηνει να σερφαρω ταυτοχρονα, οι σελιδες αργουν ΠΟΛΥ να φορτωσουν...)

mariossss
08-02-13, 22:43
στο λεω γιατι ΟΛΟΙ εχουν αυτο το προβλημα με τα τορρεντς και με αυτο το ρουτερ. Βαλε αλλο ρουτερ και θα με θυμηθεις.

RASTAVIPER
09-02-13, 03:35
κοιτα, δεν μου μπουκωνει στα torrents, κατεβαζω 5-10 torrents ταυτοχρονα επι πολυ ωρα στην τερμα ταχυτητα που σηκωνει η γραμμη μου (1600-1700 ΚΒ/sec στο utorrent) και με πολυ σταθερότητα (απλα δε με αφηνει να σερφαρω ταυτοχρονα, οι σελιδες αργουν ΠΟΛΥ να φορτωσουν...)
Μάλλον έχεις μπερδευτεί.
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι το μπούκωμα που αναφέρουν τα παιδιά.
Και δεν είναι στο κατέβασμα, αλλά στις σελίδες όπως λες.

theopan
09-02-13, 17:15
Άλλαξε ρούτερ όπως σου είπαν. Εκεί οφείλεται το πρόβλημα. 70 connections είναι όχι απλά πολλά, αλλά πάρα πολλά για αυτό το ρημάδι...

WebChief
09-02-13, 21:25
στο λεω γιατι ΟΛΟΙ εχουν αυτο το προβλημα με τα τορρεντς και με αυτο το ρουτερ. Βαλε αλλο ρουτερ και θα με θυμηθεις.
ok, θα βαλω αλλο, απλα ελπιζω να συνεργαζεται με την Wind, θα τους παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν εχουν προβλημα η αν συστηνουν καποιο "συμβατο", κλπ


Μάλλον έχεις μπερδευτεί.
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι το μπούκωμα που αναφέρουν τα παιδιά.
Και δεν είναι στο κατέβασμα, αλλά στις σελίδες όπως λες.
ok, τωρα το καταλαβα, thanks ;)


Άλλαξε ρούτερ όπως σου είπαν. Εκεί οφείλεται το πρόβλημα. 70 connections είναι όχι απλά πολλά, αλλά πάρα πολλά για αυτό το ρημάδι...
χμμμ, καλα "δε μου γεμιζε το ματι λοιπον" οταν το βγαλα απ το κουτι του προχτες που ενεργοποιηθηκα, "πολυ μικρο & πολυ ελαφρυ" μου φανηκε (οχι απαραιτητα κακο αυτο, αλλα γενικα δεν μου κανε και την καλυτερη εντυπωση σαν κατασκευη οταν το πιασα στα χερια μου) ;)

tsanki
18-02-13, 20:42
Είναι το router σίγουρα και εμένα τα ίδια μου κάνει, για του λόγου το αληθές έχω βάλει άλλο router και όλα πάνε καλά. Εναλλακτικά εγκατέστησε το cfosspeed άστο να δουλέψει κάνα 24ωρο κάνοντας κανονική χρήση της γραμμής σου και πες μας μετά αν βλέπεις διαφορά. Με έχει σώσει το προγραμματάκι σε άλλο router το οποίο κλάταρε στο torrent download και κόλαγε τελείως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.