PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL χαμηλότερη ταχύτητα από ADSL?



wired
09-02-13, 22:53
Καλησπέρα,

Ρε παιδιά για πείτε αν ξέρει κανείς γιατί θα τρελαθώ...

Έχει ενεργοποιηθεί η VDSL και με το παλιό router της ADSL το Baudtec πιάνω 11.30 ενώ με το ZTE 6.80...

Υπάρχει αυτό;

thanks

trelomhxmhx
09-02-13, 23:15
λογικό μου φαίνεται,

πρέπει να περιμένεις τον εξοπλισμό για vdsl

καθώς λογικά δουλέυουν σε διαφορετικές συχνότητες οι γραμμές adsl/vdsl

wired
09-02-13, 23:19
Μα το ZTE είναι ο εξοπλισμός του VDSL...

trelomhxmhx
09-02-13, 23:26
χμ δεν το κατάλαβα καλά,

αλλά και πάλι ισχύουν αυτά που σου είπα,

την "ενεργοποίηση" πότε την έκανες; και πως;

μήπως σαν ενεργοποίηση εννοείς την αίτηση για αλλαγή της γραμμής και όχι την ουσιαστική αλλαγή της γραμμής;


μήπως δηλαδή ακόμα έχεις γραμμή adsl;

wired
09-02-13, 23:33
Οχι, έχω vdsl.

Είχα πάρει τηλ για να δω ποτέ θα ενεργοποιηθεί γιατί είχε περάσει καιρός, και μου λένε έχει ενεργοποιηθεί και να συνδέσω τον εξοπλισμό.

Η αλήθεια ειναι οτι ακόμα δεν μου έχει έρθει το SMS που σε ενημερώνει...

Έχω μιλήσει σε αρκετά τηλέφωνα με τους ΟΤΕ αλλα δεν έχουν ιδέα ο κάθε ένας μου έλεγε διαφορετικά πράγματα για αυτο ρωτάω εδώ μήπως ξέρει κανείς τι παίζει.

trelomhxmhx
10-02-13, 00:15
πάρτους και ρώτα τους τι γραμμή βλέπουνε ότι έχεις τώρα

wired
10-02-13, 01:06
Μάλλον δεν έγινα κατανοητος.

Έχω σίγουρα vdsl.

Έχω μιλήσει μαζί τους και βλέπουν οτι έχω vdsl και βλέπουν και το πρόβλημα με τη διάφορα της ταχύτητας.

Το θέμα ειναι οτι δεν ξέρουν σε τι οφείλεται

farcry
10-02-13, 05:39
Μάλλον δεν έγινα κατανοητος.

Έχω σίγουρα vdsl.

Έχω μιλήσει μαζί τους και βλέπουν οτι έχω vdsl και βλέπουν και το πρόβλημα με τη διάφορα της ταχύτητας.

Το θέμα ειναι οτι δεν ξέρουν σε τι οφείλεται



ρε φιλε συγνωμη αλλα αμα δεν ανεβασεις εικονες μεσα απο το ρουτερ δε μπορουμε να κανουμε τον μαντη καλχα

wired
10-02-13, 14:19
ρε φιλε συγνωμη αλλα αμα δεν ανεβασεις εικονες μεσα απο το ρουτερ δε μπορουμε να κανουμε τον μαντη καλχα

Να ανεβάσω, τι screenshot? από ποια κατηγορία δηλαδή; το status?

- - - Updated - - -

119672119673

sdikr
10-02-13, 14:30
Πριν βάλεις vdsl πόσο έπιανες;
Γιατί αν είναι τα 11,3 που λές ποιο πάνω, κακός σε βάλανε σε vdsl

wired
10-02-13, 15:15
Ναι, τόσο έπιανα 11.3

Και τόσο πιάνω ακόμα αν βάλω το παλιό μου router της adsl...

farcry
11-02-13, 21:28
Ναι, τόσο έπιανα 11.3

Και τόσο πιάνω ακόμα αν βάλω το παλιό μου router της adsl...



πηγαινε στο modulation tab του ZTE και γυρισε το σε ADSL2+ και ανεβασε παλι τα στοιχεια του συγχρονισμου να κανουμε μια αντιπαραθεση με το ιδιο ρουτερ

wired
11-02-13, 22:41
119741119742

farcry
11-02-13, 23:06
1500 μετρα βγαζεις περιπου με 20db στο attenuation. κανονικα δεν επρεπε να σου δωσουν vdsl. για δωστο βλαβη αν μπορουν να κανουν κατι αλλιως γυρισε σε adsl οπως ησουν πρωτα

wired
12-02-13, 21:59
Ευχαριστώ, το έχω δώσει ήδη βλάβη και περιμένω...

- - - Updated - - -

Λοιπόν, ήρθε σήμερα τεχνικός και μέτρησε στο κουτί έξω από το σπίτι μου και έπιανε η VDSL 26 και η ADSL 15.

Άρα το θέμα πρέπει να είναι στην καλωδίωση του σπιτιού μου... Το σπίτι είναι καινούργιο (2005) αλλά αυτό δεν αποκλείει την περίπτωση να έχει κάνει μαλακία ο ηλεκτρολόγος...

Τι να κάνω;
Να το ψάξω με τα καλώδια μήπως βρω άκρη;
Να ακυρώσω τη VDSL; αν γίνεται κιόλας γιατί από τη στιγμή που δεν είναι δικό τους το πρόβλημα μπορούν κάλλιστα να μου πουν "εμείς το φτάνουμε 26 έξω από το σπίτι σου, κόψε το λαιμό σου..."

Α, και μου ειπε οτι ειχαν βαλει οριο πριν και τωρα το αφησαν ελευθερο (δεν ξερω τι ειναι αυτο) τα στοιχεια απο το router τωρα ειναι αυτα:
119783

georgep138
13-02-13, 08:52
Λοιπόν, ήρθε σήμερα τεχνικός και μέτρησε στο κουτί έξω από το σπίτι μου και έπιανε η VDSL 26 και η ADSL 15.

]

Είναι δυνατόν , μία γραμμή που είναι VDSL να συγχρονίζει και σε ADSL ?
Πως γίνεται αυτό ???

emeliss
13-02-13, 09:11
Έβαλε ο τεχνικός το όργανο σε vdsl2 και πήρε μέτρηση, γύρισε το όργανο σε ads2+ και ξαναπήρε μέτρηση.

Το VDSL είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε παραλληλισμούς και προβλήματα στο εσωτερικό μας δίκτυο.

georgep138
13-02-13, 13:12
Έβαλε ο τεχνικός το όργανο σε vdsl2 και πήρε μέτρηση, γύρισε το όργανο σε ads2+ και ξαναπήρε μέτρηση.

Το VDSL είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε παραλληλισμούς και προβλήματα στο εσωτερικό μας δίκτυο.

Δηλαδη,
Οταν κάποιος έχει συνδρομή VDSL, μπορεί να συνδέεται σε ADSL2+ συνδέοντας το παλιό modem ADSL2+ ?

emeliss
13-02-13, 13:15
Αν ο πάροχος του το επιτρέπει, ναι.

wired
13-02-13, 16:37
Δηλαδη,
Οταν κάποιος έχει συνδρομή VDSL, μπορεί να συνδέεται σε ADSL2+ συνδέοντας το παλιό modem ADSL2+ ?

Και όχι μόνο με το παλιό αλλά και με το ίδιο modem επιλέγοντας adsl αντί για vdsl στο xDSL modulation...

Δεν το ήξερα και γω άλλα το ανακάλυψα στα διάφορα που έψαχνα και ψάχνω ακόμα μήπως βρω άκρη...

farcry
14-02-13, 00:36
Ευχαριστώ, το έχω δώσει ήδη βλάβη και περιμένω...

- - - Updated - - -

Λοιπόν, ήρθε σήμερα τεχνικός και μέτρησε στο κουτί έξω από το σπίτι μου και έπιανε η VDSL 26 και η ADSL 15.

Άρα το θέμα πρέπει να είναι στην καλωδίωση του σπιτιού μου... Το σπίτι είναι καινούργιο (2005) αλλά αυτό δεν αποκλείει την περίπτωση να έχει κάνει μαλακία ο ηλεκτρολόγος...

Τι να κάνω;
Να το ψάξω με τα καλώδια μήπως βρω άκρη;
Να ακυρώσω τη VDSL; αν γίνεται κιόλας γιατί από τη στιγμή που δεν είναι δικό τους το πρόβλημα μπορούν κάλλιστα να μου πουν "εμείς το φτάνουμε 26 έξω από το σπίτι σου, κόψε το λαιμό σου..."

Α, και μου ειπε οτι ειχαν βαλει οριο πριν και τωρα το αφησαν ελευθερο (δεν ξερω τι ειναι αυτο) τα στοιχεια απο το router τωρα ειναι αυτα:
119783



ε φιλε ειναι δικο σου το προβλημα τοτε

- - - Updated - - -

βλεπεις ομως και εσυ με τα εσωτερικα καλωδια σου σε adsl απο 15 στο κουτι πας στα 12 ενω με το vdsl απο το 26 πας στο 7.5. γιαυτο η vdsl ειναι απειρως πιο ευαισθητη

wired
14-02-13, 00:56
Ναι, θα κοιτάξω να δω τι μπορω να κάνω με την τηλεφωνική σύνδεση του σπιτιού...

Βέβαια, πήγα και σύνδεσα το modem κατευθείαν πάνω στο κουτί έξω απο το σπίτι μου και το μεγαλύτερο που έπιασα ήταν 17 και όχι 26 που μέτρησε ο τεχνικός...

farcry
14-02-13, 03:21
χμ δε ξερω. αν ειναι για 17 ισως να μην αξιζει να το φτιαξεις και να το γυρισεις στο 12 του adsl μεχρι να σου ερθει καμπινα. για 26 παντως αξιζει

wired
16-02-13, 17:39
Λοιπον, αλλαξα καλωδια, απομονωσα τα ζευγαρια καλωδιων στα τηλεφωνα κτλ ολα τα απαραιτητα δλδ και το αποτελεσμα:

16 κατι με VDSL
11 κατι με ADSL

προ αλλαγης καλωδιων:

6-7 με VDSL
11 κατι με ADSL

farcry
18-02-13, 01:06
ε για τοσο μικρη διαφορα μαλλον μεινε ADSL εκτος αμα θες το upload

@ ADSLgr.com All rights reserved.