PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Σύνδεσης



Dask_k
16-06-04, 00:26
Καλησπέρα παίδες...Χρειάζομαι βοήθειά!!!!
Πριν καμιά βδομάδα μου έστειλε ο ΟΤΕ το modem (intracom 520) το οποίο συνέδεσα και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Το λαμπάκι WAN είναι σταθερά αναμένο στο πράσινο όπως και το USB(το ALM δεν είναι αναμένο αλλά δεν ξέρω καν τι δείχνει). Όλα καλά μέχρι που σήμερα ενεργοποιήθηκε η συνδρομή dslnet από τη vivodi. Μου στείλαν το e-mail με τα username και όλα τα σχετικά. Πάω και εγώ σαν καλό παιδί, πατάω new connection, και απιλέγω "Connect using a broadband connection that requires username and password". Αφού τα γράψω (μάλλον σωστά γιατί τα ξανάγραψα 4-5 φορές)πατάω finish και μετά το μεγάλο connect. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα που γράφει "connecting through WAN Miniport (PPPoE)" με πετάει με το msg "The remote computer did not respond"....

Παίζει κάποιο ρόλο το ότι στο e-mail της vivo λέει "Τέλος για την εγκατάσταση του εξοπλισμού σας θα σας χρειαστούν τα παρακάτω.


VPI : 8

VCI : 35
encapsulation : PPPoA VC-mux Routed
authentication : CHAP"

Μήπως δεν έχω κάτι από αυτά;
PLS HELP ME!!!!

JohnGR
16-06-04, 00:32
Ρίξε μια ματιά στο κεφάλαιο 3.4 του manual και κάνε τις ρυθμίσεις που θα βρεις εκείς βάζοντας τα στοιχεία που σου έδωσε η vivodi. Προσπαθείς να συνδεθείς με pppoe ενώ σου έχουν αναφέρει να συνδεθείς με pppoa. Γιατί;;;

Dask_k
16-06-04, 01:30
NAI!!!!!!!!Επιτέλους ADSL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετά από καμια ώρα με το manual του modem επιτέλους συνδέθηκα....Η εμπειρία είναι μοναδική.Τα transfer rates χτυπάνε 46-47 και το serfing ταχύτατο.Pings θα δείξει από αύριο....
Εύχομαι καλή απιτυχία σε όσους ακόμα προσπαθούν......JohnGR thx για τη βοήθεια!!!

(για την ιστορία έχουν περάσει 4 μήνες και 5 μέρες από την αίτηση....)

JohnGR
16-06-04, 01:38
Ποιό ήταν το πρόβλημα τελικά; Ίσως βοηθήσει κάποιους.
46-47: Siemens;

Καλά downloads :D

cosmos
16-06-04, 07:43
JohnGR, μάλλον αυτό που του είπες (PPPoE αντί για PPPoA). Όσο για την ταχύτητα, είτε είδε στιγμιαία είτε η σύνδεση είναι 512/ΧΧΧ.

Dask_k
16-06-04, 10:38
μάλλον αυτό που του είπες (PPPoE αντί για PPPoA). Όσο για την ταχύτητα, είτε είδε στιγμιαία είτε η σύνδεση είναι 512/ΧΧΧ.


H σύνδεση είναι 384/128 και είμαι σε siemens dslam.



Ποιό ήταν το πρόβλημα τελικά; Ίσως βοηθήσει κάποιους.


Το πρόβλημα ήταν μάλλον ότι δεν είχα προσαρμώσει σωστά τις απαιτίσεις της vivodi στις ρυθμίσεις.

Έλα όμως ρε παίδες που η χαρά δεν κράτησε και για πολύ.... :( :( :(
Μετά από κανά τέταρτο παγώνουν όλα. Internet explorer: Cannot find server, P2P νεκρό, ούτε msn msg δε μπορούσα να μπω. Πάω πάλι στις ρυθμίσεις του modem και το status της σύνδεσης είναι στο κόκκινο :( :( :( Βάζω, ξαναβάζω τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα..Κλείνω και το norton και πάλι τίποτα; Καμιά ιδέα;

cosmos
16-06-04, 10:47
Τώρα κατάλαβα ότι το DSL στο δίνει ο ΟΤΕ (Siemens DSLAM) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.