PDA

Επιστροφή στο Forum : Gentoo, emerge --update και etc-update



fatouros
16-06-04, 06:45
Το ερώτημά μου συγκεκριμένο: γιατί μετά από ένα emerge --update και όταν σου ζητά να ενημερώσεις τα config αρχεία, στο etc-update πολλές φορές σου προτείνει config αρχεία εντελώς άσχετα.

Εξηγούμε, κάποια στιγμή μετά από emerge μου λέει ότι κάποια config θέλουν ενημέρωση, οπότε etc-update. Έλα όμως που τα αρχεία που προτείνει (π.χ. fstab) είναι παντελώς άσχετα και αν επιλέξεις (λόγω μη εμπειρίας) να κάνει αντικατάσταση τότε το σύστημά σου δεν θα ξεκινά.

Μήπως μου διαφεύγει κάτι

Φιλικά,

Σπύρος

Slammer
16-06-04, 11:59
Οταν κάνεις emerge --update (μαλλον χρησιμοποιείς το world?) τοτε το emerge αφου βαλει ολα τα πακέτα σου προτεινει να ενημερωσεις τα config αρχεια.
Δεν ειναι ασχετα, απλα μπορει να ηταν σε εκρεμμοτητα ενα config αρχειο απο προηγούμενο emerge.
Το portage ξερει πάντα ποιο αρχειο προέρχεται απο ποιο πακέτο. Υπάρχει το εργαλείο qpkg (απο το πακέτο gentoolkit) με το οποίο μπορουμε να δουμε διαφορα πράγματα στη βαση δεδομένων του portage, οπως ποιο πακέτο εβαλε ενα αρχειο.
Παράδειγμα :


qpkg -f /etc/fstab

απαντα:


sys-apps/baselayout

Αρα μονο το baselayout αλλαζει το συγκεκριμένο αρχειο!
Βεβαια παντα χρειαζεται μεγάλη προσοχη στο etc-update και καλου-κακου να κρατάτε πάντα backup των αρχειων /etc πριν ενημερώσετε με το etc-update. Εγω για να ειμαι σιγουρος εχω ενα directory /etc2 που πριν αφησω το etc-update να λειτουργήσει πέρνω ενα backup του /etc.

Επισης, αν και το εχω πει πολλες φορες, μη αφηνετε το "emerge -UD world" να λειτουργεί τυφλά. Πολλες φορές τα ebuild εχουν στο τελος ενα ενδιαφερον μηνυμα σχετικά με τη λειτουργία του πακέτου που βαζουν, και οταν κανετε μαζικο update δεν προσεχετε το μηνυμα αυτο!
Πρωτα : emerge -pUD world και μετα καντε τα emerge <package> ενα-ενα!

a_x
16-06-04, 14:15
qpkg -f /etc/fstab

απαντα:


sys-apps/baselayout

Αρα μονο το baselayout αλλαζει το συγκεκριμένο αρχειο!
Χμμ ωραία πληροφορία,άλλη μία.

Βεβαια παντα χρειαζεται μεγάλη προσοχη στο etc-update και καλου-κακου να κρατάτε πάντα backup των αρχειων /etc πριν ενημερώσετε με το etc-update. Εγω για να ειμαι σιγουρος εχω ενα directory /etc2 που πριν αφησω το etc-update να λειτουργήσει πέρνω ενα backup του /etc.
Backup-backup-και ξανά backup.


Πρωτα : emerge -pUD world και μετα καντε τα emerge <package> ενα-ενα!
Συγνώμη αλλά αυτό στα αγγλικά λέγεται
pain in the ass,την άλλη φορά που δοκίμασα ήταν 250 πακέτα πού θέλανε αναβάθμιση,έχω την εντύπωση ότι προτιμότερο είναι να αναβαθμίζουμε τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε περισσότερο ή ότι έχει να κάνει με θέματα ασφάλειας ή σημαντικές βιβλιοθήκες αλλιώς αισθάνομαι ότι είναι πολύ εύκολο να μπλέξεις σε ένα ατέρμονο αγώνα αναβαθμισης.
Α τώρα πού είπαμε περί backup είναι η tar το καλύτερο εργαλείο για αυτή την δουλειά(εννοώ για backup του συστήματος και όχι μεμονομένων αρχείων)και πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ήδη στημένο σύστημα gentoo σέ ένα άλλο μηχημα;Η χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο από την tar;

Slammer
16-06-04, 14:32
Συγνώμη αλλά αυτό στα αγγλικά λέγεται
pain in the ass,την άλλη φορά που δοκίμασα ήταν 250 πακέτα πού θέλανε αναβάθμιση,έχω την εντύπωση ότι προτιμότερο είναι να αναβαθμίζουμε τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε περισσότερο ή ότι έχει να κάνει με θέματα ασφάλειας ή σημαντικές βιβλιοθήκες αλλιώς αισθάνομαι ότι είναι πολύ εύκολο να μπλέξεις σε ένα ατέρμονο αγώνα αναβαθμισης.
;
Eννοειται οτι κανεις emerge 1-1 οταν κανεις τις αναβαθμισεις. Αποκλειεται με τη μια να σου ζητησε 250 πακέτα αναβαθμιση (εκτος αν ειχες κανει sync πριν κατι μηνες)
Καλο ειναι ενα sync την εβδομαδα και update τα κρισιμα και τις εφαρμογες, και μετα τις βιβλιοθηκες...
Μη μας πιασει και τρελλα, μη τυχον και χασουμε καποιο update!
Οσο για το backup, οταν θελω να κανω full-backup, μποθταρω με το live και κανω mount το partition του συστηματος.. και το partition οπου θα αποθηκευσω το tarball (μπορει να ειναι και Windows partition) πχ


mount /dev/hda3 /mnt/system
mount /dev/hda4 /mnt/store

και στη συνεχεια:


cd /mnt/system
tar -cvzpf /mnt/store/mybackup.tgz ./

φυσικά μπορει καποιος να κανει το ιδιο και για αλλα partitions οπως το /home ή το /boot

Αφου φιαξω τα .tgz αρχεια, μπουταρω κανονικα και τα γραφω σε ενα DVD ή τα φυλαω στον σκληρο...
Τα αρχεια αυτα μπορειτε να τα χρησιμοποιησετε ειτε για restore του συστηματος ειτε για την δημιουργια ενος αλλου υπολογιστη gentoo... :wink:
Για την ευκολια μου, για παραδειγμα, εχω ενα πληρες συστημα με ελληνικα, ρυθμισεις, kernel, κλπ για i686, σε tarball. Οταν θελω να φιαξω εναν νεο υπολογιστη, το χρησιμοποιω κατευθειαν... ειναι δηλαδη κατι σαν "stage 4"

YΓ. Και κατι ακομα... Γενικα στους υπολογιστες gentoo που επιβλεπω (πάνω απο 12..γινανε...) χρησιμοποιω 4 partitions:

1. To συστημα / (4-5 GB)
2. Το /boot (20 MB)
3. To /home (οσο θελετε...)
4. To /usr/portage (~6 GB)

Οταν οι υπολογιστες ειναι δικτυομένοι ένας μονο εχει το /usr/portage και οι αλλοι το κανουν mount μεσω δικτυου...
Φυσικα αν ειναι ιδιας αρχιτεκτονικης οι υπολογιστες, μπορουν να μοιράζονται αντιστοιχα ενα /usr ενα /bin κοκ...

a_x
16-06-04, 17:32
Για την ευκολια μου, για παραδειγμα, εχω ενα πληρες συστημα με ελληνικα, ρυθμισεις, kernel, κλπ για i686, σε tarball. Οταν θελω να φιαξω εναν νεο υπολογιστη, το χρησιμοποιω κατευθειαν... ειναι δηλαδη κατι σαν "stage 4"



Δηλαδή μπουτάρεις με το λάΐβ στο άλλο μηχάνημα,δημιουργείς τα παρτισιονς και τα φάϊλσυστεμς και μετά κάνεις εχτρακτ το ταρμπολ στο ρουτ,και το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι να ρυθμίσεις τα Χ η τον γκραμπ;Αν κατάλαβα λάθος διορθωσέ με.

Slammer
16-06-04, 17:54
Ακριβως... μολις κανω mount, αντι να αποσυμπιεσω το stage* tarball αποσυμπιεζω το δικό μου...

Τον Χ τον εχω default για VGA κοινή και ειναι ετοιμα ολα (στο conf αρχειο εχω με # 3-4 καρτες που χρησιμοποιω nvidia,savage4,s3virge κλπ) στο πυρηνα εχω ολα τα περιφερειακα που εχω στους διαφορους υπολογιστές οπότε μονο το install του grub στον bootsector χρειαζομαι και την αλλαγη των hostname και ip

Επισης προσπαθω αυτο το tarball να το εχω καθαρο απο χρηστες και αρχεια (το συντηρω ξεχωριστά σε ενα partition) και οσο γινεται ετοιμο προς εγκατασταση out-of-the-box (ουσιαστικά ειναι ενα gentoo-based distribution). Το στησιμο ενος υπολογιστή δεν διαρκει πάνω απο 20 λεπτά και ειναι full με xfree, gnome, kde, xfce4, k3b, xine... το μονο που προσπαθω ειναι να κραταω το tarball μικρότερο απο 700MB ωστε να χωράει σε CD.

To μονο προβλημα ειναι οτι οταν κάνω boot απο live-cd δεν μπορω να βαλω το CD με το tarball μεσα. Σε αυτη τη περίπτωση χρειάζεται ενα δευτερο CDROM.

Αλλη λυση που χρησιμοποιω ειναι να πάρω τον σκληρό του προς στησιμο μηχανήματος να το βάλω με ενα σερταρι στον δικό μου υπολογιστή, οπου εκει θα αποσυμπιεσω το tarball. Στη συνέχεια βαζω το σκληρό στο μηχάνημα και όλα ειναι ΟΚ. Αυτη ειναι και η αγαπημένη μου μεθοδος.. χρειαζεται ελάχιστο χρονο!

Αλλη λύση, αν ο υπολογιστής εχει windows ειναι να ριξω το tarball απο το cdrom σε ενα windows-directory και στη συνεχεια να μπουτάρω με το live. Mετα mount το windows partition και το tarball βρεθηκε!

Eμ! πως νομιζετε οτι οι πιο πολλοι φιλοι μου τρεχουν linux... Μεσα σε 20 λεπτα το εχουν ετοιμο σε ενα partition χωρις να χρειαστει να ρυθμισουν τιποτα.... :lol:

arcanum
16-06-04, 18:01
Όταν γνωρίζεται τις ρυθμίσεις στα config αρχεία, μπορείτε να κάνετε merge με το dispatch-conf (νομίζω και το etc-update το κάνει )

Σου βγάζει τις αλλαγές σαν diff , και μπορείς να διαλέξεις τι θέλεις να αλλάξει και τι όχι. Απλά στα βγάζει ένα ένα και του λές θέλω ην δεξιά ή την αριστερά γραμμή (όπυ αριστεα η παλιά και δεξιά η νέα)

Φυσικά σε ένα emerge world με πάρα πολλά αρχεία είναι δύσκολο, αλλα 99% τα προβλήματα είναι σε αρχεία που έχουμε πειράξει εμείς.

Αυτά είναι συνήθως πολύ λίγα. Για τα υπόλοιπα του λές απλά να πάρει το νέο αρχείο.

sandman
16-06-04, 18:33
Εάν το emerge -vpUD world βγάζει πολλά αρχεία το καλύτερο είναι να το σπάσετε σε τρεις φάσεις.

Πρώτα ένα απλό emerge -vp world
Μετά ένα emerge -vpU world
Τέλος ένα emerge -vpUD world

Ανάμεσα σε κάθε φάση κάντε ένα etc-update και δείτε αν το σύστημα μπουτάρει κανονικά. Και πρίν απ'ολα αυτά κοιτάξτε αν αναβαθμίζονται βασικά πακέτα όπως το sys-apps/baselayout και κάντε τα emerge ξεχωριστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.