PDA

Επιστροφή στο Forum : Concentrator Not Reachable Error



cyberten
13-02-13, 16:04
Χτες ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου και συνέδεσα το ρούτερ. Το μηχανάκι δε συγχρόνιζε και τηλεφώνησα σε ΤΥ όπου αφού αποσυνέδεσα το Panasonic σταθερό μου, το ρούτερ συντόνισε. Μετά όμως δεν έκανε update από το firmware 8.4.5.F που έχω. Με τα πολλά, ο τεχνικός μου ζήτησε να βάλω τα στοιχεία της σύνδεσης στο πλαίσιο Internet που βρίσκετε στην ενότητα Broadband Connection. Μετά προέκυψε το error concentrator not reachable. Εκεί παιδευτήκαμε για μισή ώρα περίπου με επαναλαμβανόμενα reset, άνοιξε-κλείσε του ρούτερ αλλά και πάλι τίποτα. Από ότι διάβασα σε παλαιότερο ποστ εδώ μέσα για όλα πρέπει να φταίει ότι δεν παίρνει την αναβάθμιση firmware το ρουτερ ωστόσο στην περίπτωσή μου το θέμα έμεινε εκεί και προωθήθηκε για τεχνικούς ελέγχους από μεριάς 4νετ 2ου επιπέδου. Η σταθερή συσκευή τηλεφώνου ανέφερα ότι είναι Panasonic διότι παρατήρησα ότι όταν το είχα συνδεδεμένο σε άλλη πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι, το ρούτερ δυσκολευόταν να συντονίσει όμως στο τέλος τα κατάφερνε. Βέβαια τα στατιστικά της γραμμής έπεσαν από τα 16Mbit χωρίς τηλέφωνο στα 8Mbit με τηλέφωνο (τονίζω αυτά σε προφίλ σύνδεσης Adsl και όχι Vdsl) και μετά από καμιά ώρα (με το τηλέφωνο συνδεδεμένο) ανέβηκαν στα 23Mbit. Δεν ξέρω τι πρόβλημα προκαλεί το τηλέφωνο (αν προκαλεί επειδή κάπου διάβασα ότι έχει σημασία ότι είναι μάρκα Panasonic) και αν εξηγείται αυτή η καπύλη στην ταχύτητα της σύνδεσης, ελπίζω όμως το πρόβλημα να λυθεί γρήγορα. Τέλος δοκίμασα 2 φίλτρα διαφορετικά στο τηλέφωνο και διαπιστωσα τις αποσυνδέσεις και με τα δύο όταν το συνέδεσα στην τηλεφωνική πρίζα.

GSF
13-02-13, 19:47
εγώ δεν έχω καταλάβει πιο ειναι το πρόβλημα :p

cyberten
13-02-13, 20:00
Με πήραν τηλέφωνο στις 17:30 από την ΤΥ και το λύσαμε το θέμα αφού πρώτα συνδέσαμε το ρούτερ στο Internet. Τώρα μετά το firmware update όλα καλά με ένα αστεράκι ότι ίσως κάπου έχω κάποιο βραχυκύκλωμα στις πρίζες του σπιτιού γιατί το ρούτερ πιάνει περίεργες ταχύτητες π.χ. 23623/268 kbps (Down/Up) ή 19000/828 kbps που με κάνουν να συμφωνώ ότι κάτι περίεργο τρέχει γιατί περίμενα το upload να είναι μεγαλύτερο από το 1Mbit.

- - - Updated - - -


εγώ δεν έχω καταλάβει πιο ειναι το πρόβλημα :p

Τα προβλήματα ήταν τρία:
1. Στην αρχή δεν συγχρόνιζε το ρούτερ.
2. Μετά δεν έκανε firmware update.
3. Τέλος δεν έμπαινε στο Internet.

Και από σπόντα προέκυψε μια παρατήρηση ότι όταν είναι συνδεδεμένη η τηλ. συσκευή στην πρίζα ότι το ρούτερ δυσκολεύεται να συγχρονίσει αλλά μετά από κάποια ώρα το καταφέρνει και μετά όλα καλά! Όπως όμως είπα σε προηγούμενο μήνυμά μου πλέον λύθηκαν τα τρία προβλήματα και παραμένει η παρατήρηση.

Saimag
13-02-13, 20:20
Με πήραν τηλέφωνο στις 17:30 από την ΤΥ και το λύσαμε το θέμα αφού πρώτα συνδέσαμε το ρούτερ στο Internet. Τώρα μετά το firmware update όλα καλά με ένα αστεράκι ότι ίσως κάπου έχω κάποιο βραχυκύκλωμα στις πρίζες του σπιτιού γιατί το ρούτερ πιάνει περίεργες ταχύτητες π.χ. 23623/268 kbps (Down/Up) ή 19000/828 kbps που με κάνουν να συμφωνώ ότι κάτι περίεργο τρέχει γιατί περίμενα το upload να είναι μεγαλύτερο από το 1Mbit.

- - - Updated - - -



Τα προβλήματα ήταν τρία:
1. Στην αρχή δεν συγχρόνιζε το ρούτερ.
2. Μετά δεν έκανε firmware update.
3. Τέλος δεν έμπαινε στο Internet.

Και από σπόντα προέκυψε μια παρατήρηση ότι όταν είναι συνδεδεμένη η τηλ. συσκευή στην πρίζα ότι το ρούτερ δυσκολεύεται να συγχρονίσει αλλά μετά από κάποια ώρα το καταφέρνει και μετά όλα καλά! Όπως όμως είπα σε προηγούμενο μήνυμά μου πλέον λύθηκαν τα τρία προβλήματα και παραμένει η παρατήρηση.

Με 31Αtt μια χαρά sync ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.