PDA

Επιστροφή στο Forum : Θαυμαστε VDSL ταχυτητα!!!



ababapanos
13-02-13, 23:13
σημερα, και αφου περιμενα 15+ ημερες για να μου ενεργοποιησουν την VDSL 30, και παιζοντας με demo κωδικο γιατι ακομα δεν μου ενεργοποιησαν τους δικους μου (δηλαδη δεν μου εχει ερθει ακομα sms , απο κολημα του συστηματος απο οτι μου ειπαν) , κοιταξτε και πειτε μου τι βλεπετε....

119859

Πιανω ακριβως οσα επιανα και με την adsl μου στο download δηλαδη 13461 περιπου...
Ενω αντιθετα το upload η ταχυτητα ανεβηκε κανονικα στα 2495...

Οταν ειχε ερθει ο τεχνικος που μου συνεδεσε την γραμμη στον κατανεμιτη της πολυκατοικιας μου ειχε πει οτι εκανε μετρηση και επιανε 27.

Εσεις τι πιστευετε οτι εχει γινει?

Ασχημα ξεκινησαμε...

farcry
14-02-13, 00:41
ΛΟΛ

ΚΑΛΑ ΡΕ πιανεις παραπανω απο το attainable?

καλα πως γινεται αυτο? πρωτη φορα το βλεπω

- - - Updated - - -

α κατσε εχεις και το Noise margin 6.4!!!


εχεις προβλημα εσωτερικο ρε αφου ο τεχνικος σε βρηκε στα 27

ababapanos
14-02-13, 01:47
ΛΟΛ

ΚΑΛΑ ΡΕ πιανεις παραπανω απο το attainable?

καλα πως γινεται αυτο? πρωτη φορα το βλεπω

- - - Updated - - -

α κατσε εχεις και το Noise margin 6.4!!!


εχεις προβλημα εσωτερικο ρε αφου ο τεχνικος σε βρηκε στα 27

Eπειδη αυτα που μου ειπες για attainable και Noise margin δεν τα ξερω... μπορεις να μου εξηγησεις?

farcry
14-02-13, 03:18
απλα σου δειχνει οτι μπορεις να πιασεις μεγιστο 10 και εχεις κλειδωσε στα 13. αυτο δε το εχω ξαναδει σε vdsl. δεν ειναι λογικο αλλα βλεπoντας το margin στο 6.4 ισως γιαυτο να σου κλειδωσε στα 13.

δεν εχει σημασια αυτο παντως. πρεπει να φτιαξεις τον εσωτερικο σου χωρο για να δεις κανονικη ταχυτητα οπως πιανει ο τεχνικος απεξω.

ababapanos
14-02-13, 03:33
τι θα μπορουσα να κανω δηλαδη? Ενα καλωδιο μονο ανεβαινει απο τον κατανεμειτη της πολυκατοικιας στο σπιτι και απο εκει απλα κανει μια διακλαδωση για να υπαρχει αλλη μια μπριζα τηλεφωνου σε αλλο δωματιο.

mpetou
14-02-13, 05:26
βαλε σπλιτερ και πετα το φιλτρο.
Το σπλιτερ θα το βαλεις στον κατανεμητη και απο τον κατανεμητη θα αφησεις το υπαρχον καλωδιο να πηγαινει στα τηλεφωνα και μεχρι το modem θα βαλεις cat6 καλωδιο

ababapanos
14-02-13, 11:46
χαχαχα

Σημερα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα πως εξηγειται αυτο???....



To θεμα ειναι οτι και απο το 13888 που μετρησαν την γραμμη μου το ιδιο βγαζουν, Δεν ειναι οτι βλεπουν 26 πχ και εγω να πιανω 8...

Πριν με την ADSL επιανα 13 , οποτε μου λενε στην χειροτερη θα επρεπε να επιανα πανω απο 15, αρα καπου υπαρχει βλαβη.

αυτο που δεν μπορω να εξηγησω ειναι πως εχτες το βραδυ συνχρωνιζε στα 13461 και σημερα πρωι επεσε στα 8680 ...

spulse
14-02-13, 20:41
Ο ΟΤΕ έχει ευθύνη από το κέντρο του μεχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σου. Αν το μέτρησε και το βρήκε εντάξη μέχρι εκεί, πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο να τσεκάρει την καλωδίωση από την είσοδο ως το διαμέρισμα σου.

farcry
14-02-13, 23:08
χαχαχα

Σημερα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα πως εξηγειται αυτο???....



ναι γιατι το margin απο τα 6.4 επανηλθε στα κανονικα του στο 9 που ειναι το κλειδωμα του οτε

ababapanos
15-02-13, 19:53
ναι γιατι το margin απο τα 6.4 επανηλθε στα κανονικα του στο 9 που ειναι το κλειδωμα του οτε

ok το margin ηλθε στα κανονικα του, αλλα η ταχυτητα για VDSL δεν ειναι στα κανονικα της. Και αυτο νομιζω ειναι εμφανες... Το εχω δηλωσει βλαβη απο χτες και περιμενω...

- - - Updated - - -

τελικα το προβλημα λυθηκε! δεν ηταν καθολου δικο μου αλλα δικο τους.

119923

Με αυτα τα χαρακτηρηστηκα πιστευετε μπορω να παω για 50αρα?

farcry
15-02-13, 23:03
τελικα το προβλημα λυθηκε! δεν ηταν καθολου δικο μου αλλα δικο τους.



ε που να το ξερω, εσυ ειπες οτι ο τεχνικος μετρησε απο σενα 27 :p

pan.nl
25-02-13, 15:54
Με αυτα τα χαρακτηρηστηκα πιστευετε μπορω να παω για 50αρα?

Όχι, φαίνεται άλλωστε και στο attainable rate μέχρι ποιά ταχύτητα μπορεί να συγχρονίσει στην υπάρχουσα γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.