PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για TFT 22 ιντσών ?



BeholderX
14-01-07, 09:20
Σχεδιάζω να πάρω μία TFT 22 ιντσών Widescreen.
Παιχνίδια δεν με απασχολούν, το θέλω για κείμενo, κώδικα, browsing, κτλ. Θα συνδεθεί σε laptop που δεν έχει digital output.

Θέλω να έχει 1680 x 1050 ανάλυση default, και τιμή max 550 ευρώ.

Κοίταζα λίγο τις ViewSonic, και είδα και μία καινούργια που βγάζει η Dell, την Dell E228WFP
http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=dhs&cs=19&sku=320-5205
αλλά ένας Θεός ξέρει πόσο θα κάνει και πότε θα έρθει τελικά.

Εχετε να προτείνετε κάτι καλό ?

Lazy Dog
14-01-07, 12:43
Με την ViewSonic(VG2230wm) είμαι υπέρ-ευχαριστημένος. :)

Νικαετός
14-01-07, 12:47
Πάντως η συγκεκριμένη DELL έχει 290- κάτι $ ...στο US of A .

Αν έχεις υπομονή να περιμένεις μεταφορικά - τελωνεία κλπ , καλή περίπτωση φαίνεται .

cprotopapas
14-01-07, 13:49
Η Dell έχει 20",20.1" και 24" TFT monitors(αυτά διαθέτει στην Ευρώπη).Στην Αμερική διαθέτει και 22"(καθώς και 27" και 30").

BeholderX
16-01-07, 13:32
Θα έπαιρνα την Dell E228WFP, αλλά μίλησα με τους έλληνες αντιπροσώπους και μου είπαν αβέβαιο το πότε και αν ποτέ θα έρθει ελλάδα.

Οπότε θα προτιμήσω την ViewSonic VX2245W
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.150522 (-75 ευρώ διαφορά τιμής από το Πλαίσιο !!!)

kerneld
16-01-07, 14:41
Ακόμα καλύτερο deal είναι η ΙΙΥΑΜΑ Ε2200WSV (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160117) πάλι από το E-shop, σε ακόμα πιό χαμηλή τιμή από την VIewsonic.

zavaras
16-01-07, 15:01
Πληροφοριακά έχουν ανακοινωθεί νέα μοντέλα στις 22" από LG και Samsung τα οποία δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελλάδα.

BeholderX
16-01-07, 15:24
Ακόμα καλύτερο deal είναι η ΙΙΥΑΜΑ Ε2200WSV πάλι από το E-shop, σε ακόμα πιό χαμηλή τιμή από την VIewsonic.

Αυτή είναι συγκρίσιμη με το άλλο μοντέλλο της ViewSonic, 2235WM που το βρίσκει κανείς στα 450 ευρώ περιπου.

Οσο για την IIYAMA, δεν την ξέρω σαν εταιρεία, και αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι. Μπορεί στα χαρτιά να φαίνεται λίγο καλύτερη, αλλά από πραγματική ποιότητα και απόδοση ? Τουλάχιστον η ViewSonic νομίζω έχει και ένα καλό όνομα.

dproductionz
16-01-07, 18:37
IIYAMA είχε ανέκαθεν πάρα πολύ καλό όνομα στις οθόνες. Σκεφτομαι και εγω να την πάρω...

kerneld
16-01-07, 21:45
Αυτή είναι συγκρίσιμη με το άλλο μοντέλλο της ViewSonic, 2235WM που το βρίσκει κανείς στα 450 ευρώ περιπου.

Και τα 2 μοντέλα της Viewsonic φοράνε τον ίδιο τύπο panel (ΤΝ) όπως και αυτό της IIYAMA, απλά το 2245 έρχεται με πολύ πλουσιότερο εξοπλισμό (και καλύτερο design). Από ηχεία με ενσωματωμένο subwoofer (μέτριας απόδοσης όπως όλα τα ενσωματωμένα), usb hub, μέχρι και βάση για ipod. Η ουσία όμως είναι ο τύπος του panel, και όλα έχουν τον ίδιο.


Οσο για την IIYAMA, δεν την ξέρω σαν εταιρεία, και αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι. Μπορεί στα χαρτιά να φαίνεται λίγο καλύτερη, αλλά από πραγματική ποιότητα και απόδοση ? Τουλάχιστον η ViewSonic νομίζω έχει και ένα καλό όνομα.

Τουλάχιστον εφάμιλλη, για να μην πω και καλύτερη. Σε επίπεδο CRT monitor από τις αρχές της δεκαετίας του 90 μέχρι και πριν λίγα χρόνια, κοντράριζε στα ίσια την EIZΟ.

BeholderX
20-01-07, 05:09
Πήρα τελικά την ViewSonic 2245wm και είμαι ιδιαίτερα ευτυχής για αυτό.
Απορώ πως μπορούσα να δουλεύω μπροστά σε μικρότερη οθόνη, τόσα χρόνια :hmm:

Ενώ ως οθόνη είναι πάρα πολύ καλή, στον ήχο έχω παράπονα.

Για παράδειγμα ενώ έχει πάνω της μηχανικό ροδάκι για την ένταση του ήχου, αυτό είναι μόνο για το iPod και όχι για τον γενικό ήχο. Επίσης φαίνεται να έχει θόρυβο ακόμα και όταν ο υπολογιστής δεν παίζει τίποτα, ιδίως όταν είναι στο max η ένταση στην οθόνη.

Πάντως όπως είπα σαν οθόνη με ικανοποιεί πλήρως :respekt:


Υ.Σ. αντιλαμβάνομαι τώρα πια την ανάγκη για τα video σε 720p, 1080i διαστάσεις, στις μεγάλες οθόνες καταλαβαίνεις τη συμπίεση της εικόνας, αντίθετα με τις μικρότερες οθόνες, τουλάχιστον ως τις 17 ίντσες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.