PDA

Επιστροφή στο Forum : Κενό ασφαλείας στο iOS 6.1 επιτρέπει την παράκαμψη του κωδικού της οθόνης κλειδώματος



Mouse Potato
14-02-13, 22:06
Ένα κενό ασφαλείας που ανακαλύφθηκε πρόσφατα στο iOS 6.1, επιτρέπει σε οποιονδήποτε να παρακάμψει την διαδικασία επιβεβαίωσης του κωδικού της οθόνης κλειδώματος του iPhone και να αποκτήσει πρόσβαση σε κάποια δεδομένα ακολουθώντας μόνο μερικά απλά βήματα. Η μέθοδος περιγράφεται αναλυτικά σε βίντεο στο YouTube.

Όταν ο χρήστης παρακάμψει την κλειδωμένη οθόνη, δεν αποκτάει πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα της συσκευής παρά μόνο στο Phone app μέσα από το οποίο μπορεί να αποκτήσει τον έλεγχο των κλήσεων, των επαφών, του τηλεφωνητή ακόμα και να περιηγηθεί στις φωτογραφίες προσπαθώντας να τις προσθέσει στις επαφές. Αξίζει να σημειωθεί πως ο χρήστης ενδέχεται να μπορεί να παρακάμψει τους κωδικούς κλειδώματος των iPads και iPods μιας και η διαδικασία περιλαμβάνει την πραγματοποίηση κλήσεων έκτακτης ανάγκης από τη συσκευή.

Δεν είναι η πρώτη φορά που κενό ασφαλείας της οθόνης κλειδώματος του iOS γίνεται γνωστό στο ευρύ κοινό. Ένα παρόμοιο bug επηρέαζε το iOS 4.1 το 2010 και διορθώθηκε με την έλευση του iOS 4.2.


http://www.youtube.com/watch?v=MDkLpj3MM-c


Πηγή: Techspot (http://www.techspot.com/news/51641-flaw-in-ios-61-lets-you-bypass-password-protected-lock-screen.html)

kami84gr
14-02-13, 22:22
Προχτές δεν μας καθησύχαζε ο Cook ότι τα προιόντα της εταιρίας είναι ακριβά εξαιτίας της ανωτέρας ποιότητάς τους; :rolleyes:

Δεν είναι bug: είναι feature... άσχετοι!! :p

tsorbi
14-02-13, 22:44
Γιαυτό είχαμε χθες Update σε 6.1.1;

Helix
14-02-13, 23:03
Ανώτερης ποιότητας κενά ασφαλείας

Ax0R7aG0z
14-02-13, 23:28
Το 6.1.1 είναι για κάποια 4άρια iphones νομίζω!

netman
15-02-13, 00:21
μην ξεχνάμε το βασικό: ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει :(

dpa2006
15-02-13, 01:02
Προχτές δεν μας καθησύχαζε ο Cook ότι τα προιόντα της εταιρίας είναι ακριβά εξαιτίας της ανωτέρας ποιότητάς τους; :rolleyes:

Δεν είναι bug: είναι feature... άσχετοι!! :p
:oneup:
πολύ καλό και χρήσιμο feature!:lol:

kami84gr
15-02-13, 01:53
Γιαυτό είχαμε χθες Update σε 6.1.1;

όχι αυτό το update αφορούσε τα 4άρια που δεν μπορούσαν να συνδεθούν με τα δίκτυα αρκετών μεγάλων παρόχων...εξωτερικού όλοι αν θυμάμαι καλά. Κάποιοι είπαν ότι προσπαθεί ύπουλα να κόψει την εξάπλωση του καινούργιου JailBrake 6.1 ...αλλά ακόμα και εγώ δεν το πιστεύω αυτό.

iml
15-02-13, 03:57
Είναι όντως απλό. Είναι smartphone

aroutis
15-02-13, 04:13
Ρε κουτά δεν ειναι κενό ασφαλείας..

Απλά , επειδή έχει παρατηρηθεί οτι πολλοί χρήστες iPhones, θαμπωμένοι από τη φανταστικοκαταπληκτικοστρουμφική κινητάρα τους έχουν μια τάση να ξεχνάν τον κωδικό τους, τα παιδιά από την apple έχουν περάσει μια νεα λειτουργία, ονόματι iTrojanHorse που επιτρέπει στον valued customer να ξεπερνά το lock screen όταν έχει τέτοια προβλήματα.

Και σεις, αντί να αναγνωρίσετε την ανωτερώτητα του iOS και τη φιλικότητα στον χρήστη, μιλάτε για κενά ασφαλείας...

τσκ τσκ...

:lol:

bilslgr
15-02-13, 10:08
Προχτές δεν μας καθησύχαζε ο Cook ότι τα προιόντα της εταιρίας είναι ακριβά εξαιτίας της ανωτέρας ποιότητάς τους; :rolleyes:

Δεν είναι bug: είναι feature... άσχετοι!! :p

Χαχα! Καλό!

Πως βρίσκουν αυτά τα κενά;! Κάθονται όλη μέρα και ψάχνουν;!

Mercyful_Fate_666
15-02-13, 11:23
Γαμάτο. :lol:
Το δοκίμασα στο 3GS μου και πιάνει το κόλπο.

dchatz
15-02-13, 17:15
α ρε απιστίες που θα αποκαλυφθούν τώρα ...

userbeta7
15-02-13, 18:52
Στο δικό μου iphone bugarei το lock screen και βγάζει μαύρο background.
Το iphone μου είναι 4s jailbreak στην 6.1 και έχω εγκαταστίσει το lockscreen typophone4.

Artemius
16-02-13, 18:03
Ανώτερης ποιότητας κενά ασφαλείας

+1 και το αυτο.

γτ ολοι μπορουν να εχουν κενα ασφαλειας,"αλλα εγω εχω κενο στο iphone μου (και το οποιο θα φτιαχτει 'αμεσα')" -ο μεσος ψωνισμενος iphoneακιας. :p



α ρε απιστίες που θα αποκαλυφθούν τώρα ...

ωχ.

να μια unforeseen προεκταση.

απαπα προβλεπω τρελο καζο να παθαινουν μερικοι.


υ.γ. : αυτη η Apple παντα μπροστα. ακομα και οταν ξεχνας τον κωδικο σου,μπορεις να μπεις μεσα. και εμεις οι haters,την κατηγορουμε... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.