PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρόχου στον ΟΤΕ



amoramor
15-02-13, 03:06
Γεια σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια σχετικά με την αλλαγή παρόχου, από Wind στον ΟΤΕ...

Ένας απ' τους λόγους που προτίθεμαι να κάνω την αλλαγή, είναι το ΟΤΕ TV...

Θα ήθελα λπν να ρωτήσω:
1) Αν υπάρχουν προυποθέσεις για τη χρήση του ΟΤΕ TV μέσω ConnX...
2) Πόσες μέρες θα κάνει η αλλαγή του παρόχου...
3) Αφού στην Wind έχω το πακέτο με τα 24Mbps Internet, είναι δυνατόν να μην υπάρχει διαθεσιμότητα από τον OTE στην περιοχή μου, μιας και αυτό έγραφε στην ιστοσελίδα του ΟΤΕ όπου καταχώρησα την περιοχή και την οδό που μένω και μου έβγαλα σαν αποτέλεσμα "Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα";

ioxar
15-02-13, 18:22
Καλησπέρα , λοιπον εχουμε και λέμε

1) Αν υπάρχουν προυποθέσεις για τη χρήση του ΟΤΕ TV μέσω ConnX...

η μόνη προυποθεση είναι η γραμμή σου να είναι πάνω απο 7,5 Mbps

2) Πόσες μέρες θα κάνει η αλλαγή του παρόχου...

10 με 15 μερες απο την στιγμή που θα υπογράψεις

3) Αφού στην Wind έχω το πακέτο με τα 24Mbps Internet, είναι δυνατόν να μην υπάρχει διαθεσιμότητα από τον OTE στην περιοχή μου, μιας και αυτό έγραφε στην ιστοσελίδα του ΟΤΕ όπου καταχώρησα την περιοχή και την οδό που μένω και μου έβγαλα σαν αποτέλεσμα "Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα";

καλεσε στο 13888 ή πανε σε ένα κατάστημα να ρωτήσεις

amoramor
15-02-13, 19:06
Και πως θα υπολογίσω την ταχύτητα της γραμμής μου;

ioxar
15-02-13, 19:50
Και πως θα υπολογίσω την ταχύτητα της γραμμής μου;

θα πρέπει να γνωρίζεις εναν αριθμό που να είναι στη γειτονία σου και να ανήκει στον ΟΤΕ... μετα πάνε στον ΟΤΕ με το αριθμό και θα σου πουν πόσο θα πίανεις

amoramor
15-02-13, 19:56
Δεν μπορώ να το τσεκάρω απ' την ιστοσελίδα του ΟΤΕ;

theopan
16-02-13, 00:15
Αν έχεις πάνω από 5 Mbps τώρα στη Wind, κάτά πάσα πιθανότητα θα έχεις άνετα το προαπαιτούμενο των 7,5Mbps στον ΟΤΕ. Η συμπλήρωση του adsl info στο προφίλ μας αυτή τη χρησιμότητα έχει, να μη χρειάζονται 5 ανταλλαγές μηνυμάτων για να πάρουμε ή να δώσουμε μια απάντηση σαν αυτήν! Το "Belkin Wireless Router" μόνο του δεν προσφέρει πολλά...

amoramor
16-02-13, 00:25
Απ' τη στιγμή που δεν ξέρω, τι να γράψω; Για αυτό ρωτάω τι πρέπει να κάνω για να μάθω και να το γράψω και στις πληροφορίες μου... :)

theopan
16-02-13, 14:32
Τι έχεις αυτή τη στιγμή στη Wind που αναφέρεις ως πάροχο ρώτησα. Δεν είναι στον ίδιο χώρο;

amoramor
16-02-13, 20:30
Wind Double Play L (24Mbps) έχω... Την πραγματική ταχύτητα που πιάνω θέλω να μάθω... Αποκλείεται να είναι 24!!!

theopan
17-02-13, 04:10
Άνοιξε έναν browser και χτύπα 192.168.1.1 ή 192.168.2.1 ή 192.168.1.254 (δεν ξέρω τι από όλα χρησιμοποιεί το belkin). Θα συ ζητήσει λογικά username και password τα οποία τα γράφει το εγχειρίδιο χρήσης. Ψάξε εκεί αφού συνδεθείς και θα βρεις κάπου το πόσο συγχρονίζεις.

amoramor
17-02-13, 13:58
Αυτά μου γράφει...

Type Interleave Path
Status SHOWTIME

Downstream Upstream

Data rate(Kbps)
11860Kb 1021Kb

Noise Margin
8 12

Output power(dBm)
37960 0

Attenuation(dB)
13 5

haniabal
17-02-13, 14:41
Η ταχύτητα που πιάνεις με αυτή που κλειδώνεις είναι καλή.

amoramor
17-02-13, 15:01
Άρα και στον ΟΤΕ με καλύπτει στο θέμα του ΟΤΕ TV μέσω Connx...?

theopan
17-02-13, 16:08
Ναι. Σου είπαν ότι πρέπει να έχεις συγχρονισμό κατ'ελάχιστον 7,5Mbps και έχεις 11,86Mbps (στη Wind έστω). Στον ΟΤΕ μάλλον θα έχεις και κάτι λίγο παραπάνω οπότε είσαι εντάξει. Θα μπορούσες και ακόμα καλύτερα πάντως από τα 11,86 αν κρίνω από το μικρό attenuation που έχεις.

amoramor
17-02-13, 17:43
Δηλ? Είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για να είναι πιο κλ;

ermis333
25-02-13, 14:28
Το attenuation δείχνει την απόσταση, είσαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ και κανονικά θα έπρεπε να είχες ταχύτητα συγχρονισμού κοντά στα 19mbit και όχι στα 12 που είσαι τώρα.

Άνετα μπορείς να πάρει connx προχώρα σε αίτηση στον ΟΤΕ, δες πόσο θα συγχρονίσεις και μετά αν είσαι στα 12 δήλωσε βλάβη να δούνε γιατί συγχρονίζεις χαμηλά. Τώρα αν συγχρονίζεις χαμηλά γιατί έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κάνει κάτι, αλλά τουλάχιστον θα μάθεις.

amoramor
26-02-13, 15:03
Και με 12 είμαι καλυμμένη για του OTE tv έτσι? Πιο πολύ αυτό με νοιάζει!

Vitruvian78
27-02-13, 00:23
Το attenuation δείχνει την απόσταση, είσαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ και κανονικά θα έπρεπε να είχες ταχύτητα συγχρονισμού κοντά στα 19mbit και όχι στα 12 που είσαι τώρα.

Άνετα μπορείς να πάρει connx προχώρα σε αίτηση στον ΟΤΕ, δες πόσο θα συγχρονίσεις και μετά αν είσαι στα 12 δήλωσε βλάβη να δούνε γιατί συγχρονίζεις χαμηλά. Τώρα αν συγχρονίζεις χαμηλά γιατί έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κάνει κάτι, αλλά τουλάχιστον θα μάθεις.
Kαι πρόβλημα καλωδίωσης του ΟΤΕ να είναι, πάλι δεν κάνει κάτι ο ΟΤΕ.....Σιγα μην σκάψει για να σου φτιάξει το χαλκό. Εμένα μου έχουν πει οτι η γραμμή είναι προβληματική απο τηνπλευρά του ΟΤΕ, αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι.

- - - Updated - - -


Και με 12 είμαι καλυμμένη για του OTE tv έτσι? Πιο πολύ αυτό με νοιάζει!


Είσαι καλυμένη για ΟΤΕ TV μέσω Conn-X και με τα 12. Απλά να ξέρεις οτι η τηλεόραση θα σου τρώει ταχύτητα αν κάποιος παρακολουθεί και παράλληλα κάποιος άλλος σερφάρει. Γιατι δεν βάζεις το πακέτο μέσω δορυφόρου;

amoramor
27-02-13, 00:35
Ε εντάξει! Αυτό το ρυθμίζουμε!
Λέω μέσω Conxx για να μην έχουμε κι άλλο πιάτο επδ έχουμε και Nova... Αλλά θα δούμε! Αν μας πουν ότι η ταχύτητα της γραμμής θα έχει θέματα με τη μετάδοση, θα καταλήξουμε στο πιάτο :)

ioxar
28-02-13, 18:58
Ε εντάξει! Αυτό το ρυθμίζουμε!
Λέω μέσω Conxx για να μην έχουμε κι άλλο πιάτο επδ έχουμε και Nova... Αλλά θα δούμε! Αν μας πουν ότι η ταχύτητα της γραμμής θα έχει θέματα με τη μετάδοση, θα καταλήξουμε στο πιάτο :)

εφόσον έχεις nova και έχεις κεραιοσύστημα ( πιάτο) εγκατεστημένο , παρε μεσω δορυφόρου και ζήτα συνεγκατάσταση με την nova θα σου κοστίσει
μόνο 25euro ο τεχνικός. Αν πάλι θέλεις να κόψεις την nova μπορείς να χρησιμοποιείς το πιάτο που έχεις για να εγκαταστήσεις ote tv , και αυτό θα σου κοστίσει 25 euro. Τον αποκωδικοποιητή θα σου το δώσουν δωρεάν και στις 2 περιπτώσεις. Αξίζει μεσω δορυφόρου


κατι που παρέλειψα να ενημερώσω για να κάνεις συν εγκατάσταση nova και ote tv πρέπει το πιάτο σου να ειναι 80 εκατοστά

amoramor
28-02-13, 19:27
Στου ΟΤΕ τον τεχνικο θα το πω?
Ειναι 'παρανομο'?

Kαι κατι ακομα σχετικα με τις χρεωσεις!
Μετα το περας του πρωτου εξαμηνου, κατα ποσο αλλαζουν οι χρεωσεις?
(ΟΤΕ ADSL 24mbps, Πακετο απεριοριστων κλησεων εξωτερικου, OTE tv)

ioxar
28-02-13, 20:27
οταν κάνεις την αίτηση θα το πείς, θα ενημερώσουν τον τεχικό ο ΟΤΕ. Δεν είναι παράνομο.

Λοιπόν, απεριοριστα σταθερα και απερ. ιντερνετ 24 κοστίζει 2ο εξαμηνον 36,80euro ...απεριοριστα εξωτερικο 6,20euro , ote tv 19.90 .
Οποτε σου βγαίνει 36,80+ 6,20+19,90= 62,90euro το μήνα για όλα αυτα

amoramor
28-02-13, 20:36
Ωραία! :) Κ μετά το πέρας του εξαμήνου θα είναι οι ίδιες τιμές;

ioxar
28-02-13, 21:45
Ναι παραμένουν το ίδιο ! Εκτός αν αυξηθεί το φ.π.α μετά το 12 μηνο το συμβόλαιο γίνεται αορίστου . Οπότε όσο καιρό έχεις αυτές τις υπηρεσίες θα πληρώνεις αυτό το πόσο !

amoramor
28-02-13, 22:42
Οκ! Ευχαριστώ! :)

amoramor
16-03-13, 21:44
Παιδια τελικά έκανα αίτηση για αλλάγη από Wind σε OTE! Τι παίζει όμως με τον τεχνικό? Για πιο λόγο θα πρέπει να έρθει, πέρα από το θέμα του ΟΤΕ tv?

alex24
17-03-13, 00:42
Εμενα ηρθε μου σκαλισε κατι στο ΚΑΦΑΟ και μου εδωσε μια πιο καθαρη γραμμη με αποτελεσμα λιγοτερο attenuation και μεγαλητερη ταχυτητα

amoramor
17-03-13, 02:05
Αλλάζει και το ρουτερ; Θα μου βάλει αυτό που δίνει ο ΟΤΕ;

alex24
17-03-13, 03:05
Οχι το ρουτερ δεν σου το αλλαζει το κανεις μονος σου

amoramor
17-03-13, 03:13
Αν θέλω... Δεν είναι υποχρεωτικό, σωστα;
Και το σετάρισμα μόνη μου θα το κάνω;

alex24
17-03-13, 14:58
Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο.Αν θελεις υπαρχει τελος εγκαταστασης νομιζω καπου στα 50 ευρο.Αλλα αν σε δυσκολευει εχει τις οδηγιες μεσα στον εξοπλισμο και αν δεν καταφερεις να κανεις κατι σωστα μπορεις να καλεσεις το 13888 στην τεχνικη υποστηριξη να σε βοηθησουνε.

amoramor
17-03-13, 16:17
Όχι δεν θέλω! Θα κρατήσω το δικό μου! :Ρ

Vitruvian78
19-03-13, 14:11
Προσωπικά με hol απο τα 2 του ΟΤΕ ανέβηκε η γραμμή στα 7500, ενώ ο ΟΤΕ έλεγε δεν παει πανω απο 3. Όχι μόνο αυτό, έβαλα και το πακέτο hol my tv+ hol double play lite με προσφορά μου έρχεται 15,05€ το μήνα......όσο το πάγιο του ΟΤΕ. Η πλατφόρμα της τηλεόρασης, αν εισαι πιο πολύ των ταινιών, σειρών και ντοκυμανταιρ (και παδικών), δεν διαφέρει σε πολλά, + οτι μπορεις να παρακολουθησεις αυτο που θέλεις την ώρα που το θέλεις....και η τιμή είναι όσο δίνεις για το πάγιο ΟΤΕ μόνο!

amoramor
19-03-13, 15:32
Αλλάζω σε ΟΤΕ λόγω των αθλητικών :)
Για όλα τα υπόλοιπα είμαι καλυμμένη από τη NOVA! Ευχαριστώ πάντως!

amoramor
28-03-13, 12:25
Ήρθε σήμερα ο τεχνικός για το τηλέφωνο... Τώρα τι κάνω για να έχω πάλι internet? Πρέπει να χρησιμοποιήσω το ρουτες του ΟΤΕ πρώτα και μετά να ξανασυνδέσω το δικό μου;

neshtar
28-03-13, 13:06
Ήρθε σήμερα ο τεχνικός για το τηλέφωνο... Τώρα τι κάνω για να έχω πάλι internet? Πρέπει να χρησιμοποιήσω το ρουτες του ΟΤΕ πρώτα και μετά να ξανασυνδέσω το δικό μου;

λογικα πρεπει να περασεις τις ρυθμισεις του ΟΤΕ και το username/password σου στο router αφου αλλαξες παροχο. Παρε 13888 να σε βοηθησουν

amoramor
28-03-13, 15:26
Από που τους βρίσκω τους κωδικούς; Δεν μου έδωσε κάτι ο τεχνικός...

- - - Updated - - -

Τα βρήκα!
Κάτι άλλο θα ήθελα όποιος μπορεί...
Να μου γράψει τις ρυθμίσεις που έχει στο ρούτερ του...
VPI, VCI, MTU...

amoramor
11-04-13, 15:02
Μια παράκληση να απαντήσει όποιος ξέρει!
Πόσα χρήματα σας πήρε ο τεχνικός όταν ήρθε να κάνει την εγκατάσταση του ΟΤΕ TV? Η κεραία έχει 50€... Την πληρώσατε στον τεχνικό;
Γιατί δεν βγάζω άκρη! Ακούω κάτι τρελά ποσά...

neshtar
11-04-13, 16:05
Μια παράκληση να απαντήσει όποιος ξέρει!
Πόσα χρήματα σας πήρε ο τεχνικός όταν ήρθε να κάνει την εγκατάσταση του ΟΤΕ TV? Η κεραία έχει 50€... Την πληρώσατε στον τεχνικό;
Γιατί δεν βγάζω άκρη! Ακούω κάτι τρελά ποσά...

€50 η εγκατασταση και €49 η κεραια = €99 συνολο (με το στανταρ μεχρι 30 μετρα καλωδιο απο την κεραια μεχρι το δεκτη)

@ ADSLgr.com All rights reserved.