PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Linux



giageo
16-06-04, 14:53
Θέλω να εγκαταστήσω το Suse Linux 9.1 Professional. Γίνεται με έναν ftp browser να κατεβάσω όλο το φάκελο που χρειάζεται για την εγκατάσταση ώστε αν κάνω ποτέ format να μη χρειάζεται να το ξανακατεβάσω; Μήπως μπορώ από κάπου να κατεβάσω τα CD, εκτός από p2p; (πέντε δεν είναι;)

sdikr
16-06-04, 17:36
Θέλω να εγκαταστήσω το Suse Linux 9.1 Professional. Γίνεται με έναν ftp browser να κατεβάσω όλο το φάκελο που χρειάζεται για την εγκατάσταση ώστε αν κάνω ποτέ format να μη χρειάζεται να το ξανακατεβάσω; Μήπως μπορώ από κάπου να κατεβάσω τα CD, εκτός από p2p; (πέντε δεν είναι;)

απο όσο γνωρίζω δεν μπορείς να το κατεβάσεις σε iso μόνο το livecd,
αλλίως απο έναν γνωστό το κάνεις ξέρεις τι!

Slammer
16-06-04, 17:48
To suse pro δεν ειναι free... ο μονος τροπος να το εγκαταστησεις ειναι απο ftp, αν θες κατι free σου προτεινω το Fedora Core 2!
Αλλος τροπος για να εισαι σιγουρος ειναι να το εγκαταστησεις από ftp και στη συνεχεια να κανεις backup το partition ολοκληρο.

tsarbo
16-06-04, 23:24
Θέλω να εγκαταστήσω το Suse Linux 9.1 Professional. Γίνεται με έναν ftp browser να κατεβάσω όλο το φάκελο που χρειάζεται για την εγκατάσταση ώστε αν κάνω ποτέ format να μη χρειάζεται να το ξανακατεβάσω; Μήπως μπορώ από κάπου να κατεβάσω τα CD, εκτός από p2p; (πέντε δεν είναι;)

Ναι γινεται. Κατεβαζεις όλο το φάκελο (εκτός απο το directory src γιατι αυτό έχει τα sources που ειναι περιπου 3gb και δεν τα χρειαζεσαι). Και μετά καις σε ένα cd το boot.iso απο το directory boot. Αφου κάνεις boot από το cd επιλέγεις manual installation και του δίνεις ως πηγη εγκαταστασης το directory που έχεις σώσει το suse (ισως να χρειαστεί να φορτώσεις και κάποιο module (driver) για το filesystem του σκληρου, vfat ή ntfs). Στην συνέχεια η εγκατάσταση συνεχίζεται κανονικά όπως αν είχες το dvd (αλλά φυσικά πιο γρήγορα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.