PDA

Επιστροφή στο Forum : Mobo Asus P4C800E-Delux



alefgr
16-06-04, 16:30
Έχει κανείς άλλος το εν λόγω mobo της Asus;

Εν πρώτης δεν δείχνει να τα αξίζει τα λεφτά του, τιμή από Πλαίσιο 194 € + 18%. Το πρώτο κομάτι που πήρα ήταν ελαττωματικό και ξαναπήγε πίσω.

Το έχω βάλει να ανοίγει καθημερινά μια συγκεκριμένη ώρα αλλά αυτό το αγνοεί και δεν ανοίγει καθόλου. Επίσης έχω δειλώσει και από το jumperάκι και από το bios να μπορεί να ανοίξει από το keyboard πατώντας SPACE BAR αλλά τίποτε.

Δεν έχω εντοπίσει στο BIOS που υπάρχει η ρύθμιση για Wake On Lan. Τελικά υπάρχει τρόπος να ξεκινάει το PC μετά την λήψη ενός Magic Packet και αν ναί, πως το ενεργοποιούμε;

Αυτά είναι μερικά από τα προβλήματα και τις απορίες που έχω συναντήσει από το εν λόγω mobo.

Και κάτι τελευταίο. Firmware έχω βάλει το πιο τελευταίο μέσω του προγράμματος AsusUpdate.

dantouan
16-06-04, 17:12
Φιλε αυτο το m/b το ειχα πριν κανω την τελευταια μου αναβαθμιση, και ειναι καθ'ολα αξιοπιστο, καθως δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε κανενος ειδους προβληματα.


Το έχω βάλει να ανοίγει καθημερινά μια συγκεκριμένη ώρα αλλά αυτό το αγνοεί και δεν ανοίγει καθόλου. Επίσης έχω δειλώσει και από το jumperάκι και από το bios να μπορεί να ανοίξει από το keyboard πατώντας SPACE BAR αλλά τίποτε.

Δεν έχω εντοπίσει στο BIOS που υπάρχει η ρύθμιση για Wake On Lan. Τελικά υπάρχει τρόπος να ξεκινάει το PC μετά την λήψη ενός Magic Packet και αν ναί, πως το ενεργοποιούμε;


Τωρα αυτα τα πραγματα δεν τα ειχα ψαξει ποτε, οποτε και δεν μοπω να σε βοηθησω
:|

giageo
16-06-04, 17:25
Αυτό το mobo μαζί με το Abit IC7 max3 θεωρούνται από όλους τους o/ckers τα κορυφαία για P4. Μόνο που η Asus έχει δύο (όχι πολύ σημαντικά) προβλήματα:
1) Δείχνει λανθασμένες θερμοκρασίες (7 βαθμούς λιγότερους)
2) Έχει ένα πρόβλημα με τις τάσεις που δίνει στον επεξεργαστή. Αυτό σε ενδιαφέρει μόνο σε περίπτωση που θες μεγάλο overclocking. Πάντως διορθώνεται με mod.
Εγώ έχω έναν P4 2.8C και τον λειτουργούσα στα 3,6 χωρίς προβλήματα. Τώρα όμως λόγο καλοκαιριού τον έβαλα στα default.
Γενικά είναι μια κορυφαία mobo και ειδικά αν σε ενδιαφέρει το o/c μην το σκέφτεσαι καθόλου (αν δεν έχεις πρόβλημα με το κόστος βέβαια).Τα αξίζει τα λεφτά της σίγουρα.
Όσο για το άνοιγμα από το πληκτρολόγιο πρέπει να έχεις κατάλληλο τροφοδοτικό. Πρέπει να παρέχει σε κάποια γραμμή τουλαχιστον 1Α. Επίσης δεν λειτουργεί αυτό αν έχεις τον υπολογιστή σε πολύμπριζο και ενώ αρχικά το έχεις κλειστό μετα το ανοίγεις. Πρέπει πρώτα να έχεις ανοίξει το πισι και να το έχεις κλείσει (χωρίς να πειράξεις το πολύμπριζο) για να λειτουργεί. Εγώ το έχω ενεργοποιήσει και λειτουργεί.
Το wake on lan υπαρχει στο power management αν θυμάμαι καλά.

sdikr
16-06-04, 17:50
για εμένα είναι απο τα πιο σταθερά που έχω δοκιμάσει,

το πληκτρολόγιο έιναι ps2 ή usb;

ibok
16-06-04, 18:58
ASUS εχω και εγώ και τα θεωρώ απο τα πολύ αξιόπιστα ΜΒ.Το ανοίγω με space bar αλλά εχω πιό παλό απο το δικό σου.Εχω το P4T 533-C για RDRAM (Rambus) μνήμη.
Αποκλείεται να μην σου δουλευει.Συμβουλέψου το Μanual.
A και κάτι ακόμα επειδή το χειμώνα το ειχα ανεβάσει στα ΥΨΗ with Jumper free ισως να λειτουργησε το αναμα του PC μετά απο αυτήν την αλλαγή (εκτός του space Bar εχει CTRL+ESC συν αλλο ενα που δεν θυμάμαι).
Υ.Γ. ΔΕΝ εχει να κάνει με ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ που λέει ο φίλος πιό πάνω ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

giageo
16-06-04, 19:58
Υ.Γ. ΔΕΝ εχει να κάνει με ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ που λέει ο φίλος πιό πάνω ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

Έχει να κάνει με τροφοδοτικό. Το αναφέρει το manual. (έχω το ίδιο mobo). Πρέπει να μπορεί να σηκώσει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Απλά τα καινούργια τροφοδοτικά αποκλείεται να έχουν πρόβλημα με αυτό.

ibok
16-06-04, 20:29
Παιδιά για να καταλαβαινόμαστε.Οταν λέμε πως εχει να κάνει με τροφοδοτικό εννοούμε πως αυτό θα πρέπει να ειναι ισχυρό!!!Ποιο καινούργιο μηχάνημα εχει μικρό τροφοδοτικό??? Οταν και οι νέες κάρτες γραφικών ζητάνε ρεύμα απ' ευθείας από το τροφοδοτικο( ΜΟΛΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΧΩΣΑΜΕ ΤΟ ΓΚΟΛΑΚΙ ασχετο).
Οσο για παληά σαν το δικό μου αμα στήνεις PC βάζεις μεγάλο τροφοδοτικό για να μην τον αλλάζεις στην πορεία.
Αρα δεν διαφωνούμε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ!!!!!

dantouan
16-06-04, 20:34
Ποιο καινούργιο μηχάνημα εχει μικρό τροφοδοτικό???


Υπαρχουν κατι καινουργια pc με κατι "ταφους" τροφοδοτικα, δεν φανταζεσαι τιποτα...



αμα στήνεις PC βάζεις μεγάλο τροφοδοτικό για να μην τον αλλάζεις στην πορεία.


Συμφωνω απολυτα :wink:

ibok
16-06-04, 20:48
dantouan για να μην γράφουμε έτσι για να γράφουμε (και μου'χει φύγει η ψυχή με την Εθνική ΑΣΧΕΤΟ) δεν μιλάω για τα ετοιματζίδικα μηχανάκια.Αμα μιλήσουμε για ετοιματζίδικα τότε ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ. :wink:

dantouan
16-06-04, 20:52
dantouan για να μην γράφουμε έτσι για να γράφουμε (και μου'χει φύγει η ψυχή με την Εθνική ΑΣΧΕΤΟ)


Γι'αυτο τον λογο φιλε ibok, γραφω κι εγω,για να μου φυγει το αγχος....(ουφ παει κι αυτο το corner)..... :|

ibok
16-06-04, 21:25
dantouan (ΑΣΧΕΤΟ) Oυφ πάει και αυτό!! Καθαρίσαμε!
Αλλά μου ' χει φύγει η ψυχή η μαγκιά κλπ κλπ!!!

alefgr
17-06-04, 01:06
Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.

1ο) Το τροφοδοτικό είναι 340W και το PC είναι μόνημα κάτω από τάση μιας και συνδέεται με UPS (με εξωτερικές μεγάλες μπαταρίες). Άρα για να υπάρξει διακοπή τάσης πρέπει να έχει διακοπή η ΔΕΗ πάνω από 2 ώρες. Παρεπιπτόντως. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όταν γίνει μια διακοπή τάσης να μην μπορεί να λειτουργήσει το WOL και το RTC Alarm. Είναι σαν να έχουμε μια τηλεόραση σε κατάσταση standby, γίνει μιά διακοπή ρεύματος και να πρέπει εμείς για να την ανοίξουμε να πατήσουμε υποχρεωτικά το button της. Ίσως σε καμιά δεκαετία τα mobos να αποφασίσουν να ενηλικιωθούν.

2ο) Σχετικά με το overclocking προς το παρόν δεν με απασχολεί μιας και έχω επάνω του έναν Celeron στα 2.4GB με 2 Χ 512ΜΒ μνήμη. Όταν η Intel λύσει το πρόβλημα της θερμοκρασίας στους νέους της Pentium 4, τότε το συζητάμε.

3ο) Το keyboard είναι απλό (πιό απλό δεν γίνεται) PS2. Όταν το PC είναι σε κατάσταση standby, το φώς στο mouse (Microsoft IntelliEye) είναι πάντα αναμένο, κοινώς είναι υπο τάση.

4) Σχετικά με το WOL όσο και αν το έψαξα σε manual και στο bios δεν το εντόπισα πουθενά. Ούτε επίσης υπάρχει το Wake On Ring που το είχα σε όλα τα προηγούμενα mobos. Υπάρχει όμως μιά άλλη επιλογή που δεν την διευκρινίζει (τουλάχιστον επαρκώς) για "Power On By PCI Devices". Έχει καμία σχέση αυτή η επιλογή με το WOL; Το έχει δουλέψει κανείς από εσας που το έχετε, στο να ξεκινάτε το PC από remote μέσω magic packet;

@ ADSLgr.com All rights reserved.