PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Windows 7 διέγραψαν το Linux partition!



Wonderland
16-02-13, 19:27
Χρειάστηκε να κάνω επανεγκατάσταση των Win 7 σ' ένα dual boot pc με Linux, νομίζω Ubuntu. Το partition των 7 ήταν στον ίδιο δίσκο με τα Linux. Κάνοντας βλακωδώς delete αντί για format το partition το Windows, ως δια μαγείας διαγράφηκε το Linux partition (βγάζει free space)! Δεν μπουτάρει πλέον το laptop και βγάζει ένα command prompt. Υπάρχει ελπίδα; Δεν έχω εμπειρία με Linux... Ευχαριστώ παιδιά.

edit: δεν προχώρησα στην εγκατάσταση των 7 και ο δίσκος είναι ανέπαφος. Έχω πρόχειρο το Hiren's boot cd άλλα αν έχετε κάποια άλλη πρόταση... θα τρέξω να την ακολουθήσω! (desperate mode).

Helix
17-02-13, 00:39
Για μπες μ' ένα live cd να δείς αν έχει πράγματι σβηστεί οτιδήποτε σ' εκείνο το partition. Αν έχει σβηστεί ο bootloader, επαναφέρεται εύκολα.

grousso
17-02-13, 09:59
Διεγραψα partition κατά λάθος την προηγούμενη βδομάδα. Δες στην ενότητα "σκληροί δίσκοι κτλ" είχα ανοίξει thread.

Είχα 100% επιτυχία με το testdisk

Θα ανοίξεις το πισι με ένα live cd θα κατεβάσεις το testdisk μετά deep scan και θα διαλέξεις ποια partition από αυτά που θα βρει θες να κρατησεις

Wonderland
17-02-13, 14:11
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τελικά τα κατάφερα με testdisk και live CD (ubuntu secure remix, πολύ βολικό, απορώ γιατί δε συμπεριλαμβάνονται τα εργαλεία στην 'κανονική' έκδοση), δε χάθηκε τίποτα.

grousso
17-02-13, 22:48
Τέλειο εργαλείο! Με έσωσε από μεγάλη απώλεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.