PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol συναγερμος ,διακοπη ρευματος ,2η γραμμη



DJman
20-02-13, 01:50
Ειμαι στο Μαρουσι με κεντρο το Διοικ Μεγαρο. Ξερετε αν λειτουργουν κανονικα οι συναγερμοι με την hol και αν η γραμμη λειτουργει ακομα και με διακοπη ρευματος; Επισης υπαρχει δυνατοτητα 2ης γραμμης με τον ιδιο αριθμο ειτε voip ειτε pstn?

Ευχαριστω

mariossss
20-02-13, 11:07
Ειμαι στο Μαρουσι με κεντρο το Διοικ Μεγαρο. Ξερετε αν λειτουργουν κανονικα οι συναγερμοι με την hol και αν η γραμμη λειτουργει ακομα και με διακοπη ρευματος; Επισης υπαρχει δυνατοτητα 2ης γραμμης με τον ιδιο αριθμο ειτε voip ειτε pstn?

Ευχαριστω

Αμα δεν υπαρχει ρευμα δεν θα δουλευει το ρουτερ εκτος αν εχεις γεννητρια :p

Papados
20-02-13, 11:21
Αν η γραμμή σου είναι pstn, λειτουργεί κανονικά με διακοπή ρεύματος και η γραμμή και ο συναγερμός.

DJman
20-02-13, 11:23
Δεν εχει σημασει η γραμμη μου τι ειναι. Σημασια εχει τι δινει η Hol. Pots ή Voip?

Papados
20-02-13, 11:24
Εχει σημασια τι ειναι η γραμμή σου. Η HOL έχει και από τα δύο.

DJman
20-02-13, 11:27
Εχει σημασια τι ειναι η γραμμή σου. Η HOL έχει και από τα δύο.

Εμενα τωρα ειναι ISDN στον ΟΤΕ

Papados
20-02-13, 11:32
Αν έχει γραμμές, τότε θα σου δώσει Pots (μπορείς να τους ρωτήσεις πριν κάνεις την αίτηση). Αρα κανένα πρόβλημα με συναγερμούς και τηλέφωνο σε διακοπή ρεύματος.
Αν έχεις MSN αριθμό θα μεταφερθεί και αυτός, αλλά χωρίς να μπορείς να μιλάς ταυτοχρονα και στις 2 γραμμές όπως κάνεις τώρα με το ISDN.

DJman
20-02-13, 11:48
Αν έχει γραμμές, τότε θα σου δώσει Pots (μπορείς να τους ρωτήσεις πριν κάνεις την αίτηση). Αρα κανένα πρόβλημα με συναγερμούς και τηλέφωνο σε διακοπή ρεύματος.
Αν έχεις MSN αριθμό θα μεταφερθεί και αυτός, αλλά χωρίς να μπορείς να μιλάς ταυτοχρονα και στις 2 γραμμές όπως κάνεις τώρα με το ISDN.

Ναι μολις πειρα και το εμαθα. υπαρχει καποια εταιρια που να δινει 2 γραμμες?

Papados
20-02-13, 11:53
Νομίζω η 4νετ.

DJman
20-02-13, 12:48
Νομίζω η 4νετ.

H forthnet δινει αλλα χρεωνει +10 ευρω

jkoukos
20-02-13, 16:55
Μπορείς να κάνεις φορητότητα τον MSN σε κάποια voip υπηρεσία, με φθηνότερη (στο πάγιο) την Omnivoice (https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/98/cat/5).
Δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά σύμφωνα με το FAQ (http://www.viva.gr/portability/) (14 & 15) της Viva γίνεται.
Είτε δηλαδή κάνεις φορητότητα πρώτα τον MSN και μετά φεύγεις για HOL, είτε μεταφέρεις και τα 2 στη HOL και κατόπιν το MSN αλλού.

DJman
20-02-13, 19:57
Καταλαβα αλλα και παλι δεν νομιζω να εχει την σταθεροτητα του ΟΤΕ

jkoukos
20-02-13, 20:07
Εντάξει η Omnivoice τον τελευταίο καιρό δεν έχει την αρχική σταθερότητα, αλλά υπάρχει και η Modulus που μέχρι τώρα είναι άριστη και κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Απλά είναι λίγο πιο ακριβή στο πάγιο με 15€/έτος.

DJman
20-02-13, 20:10
Υπαρχει καποια εταιρια που να δινει μια Pots και μια voip? Και ισως μετα απο το modem να μπορω να κανω forward οταν μιλαει η POTS να στελνει στην voip?

jkoukos
20-02-13, 20:22
Γιατί δεν σε βολεύει η voip τηλεφωνία;
Πας π.χ. στην cyta και τους 2 αριθμούς και αυτά θα δουλεύουν όπως και τώρα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.
Πιθανόν να μπορεί και η HOL αν το ζητήσεις να σου δώσει voip αντί pstn τηλεφωνία που θα δουλεύει όπως και της Cyta.
Αν θέλεις απρόσκοπτη επικοινωνία και σε διακοπή ρεύματος μπορείς να συνδέσεις μόνο το router σε ένα φθηνό ups και θα σε καλύψει για αρκετές ώρες.

DJman
20-02-13, 20:54
επειδη εχω συναγερμο προτιμω η μια γραμμη να ειναι pots γιατι παλιοτερα ειχα δοκιμασει με Hol voip το συναγερμο και δεν λειτουργουσε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.