PDA

Επιστροφή στο Forum : WINDOWS AND LOST PRODUCΤ KEY



Σελίδες : [1] 2

Γιωργ0ς
20-02-13, 13:07
Γεια σας παιδια,

Ειμαι καινουργιος σε αυτην την κοινοτητα και μιας και ειδα οτι υπαρχει ανταποκριση στα μελη ειπα σας γραψω το προβλημα μου,
Εχω ενα pc το οποιο ηθελε φορματ το πηγα για φορματα σε ενα καταστημα και μου ειπαν οτι το product key ειναι σβησμενο και αναγκαστηκα πρεπει να βαλαω σπασμενα ειπα οκ μετα παρουσιασαν προβλημα και τα ξανα αλλαξα ετσι δν μου πολι αρεσαν και ειπα να ψαξω καποιον τροπο μην γινεται να βρω το product key.
εαν μπορει να με βοηθησετε θα το εκτημησω πολι!

Cleffekt
20-02-13, 15:34
Επικοινώνησε με microsoft θα σου δώσουν νέο sticker αν σου έχει φθαρεί

Γιωργ0ς
20-02-13, 16:34
Εμ λιγο δυσκολο γτ τ pc το κερδισα απο μια λαχειοφορο αγορα! αλλα ηταν ολοκαινουργιο του κουτιου και απηρακτο

trelomhxmhx
20-02-13, 16:41
τελικά format έκανες;

αν όχι, τότε υπάρχουν προγράμματα που σου βρίσκουν το product key των ήδη εγκατεστημένων windows

Γιωργ0ς
20-02-13, 16:53
εγινε φορματ και εχουν αλλακτει και 2 φορες σπασμενα

yyy
20-02-13, 17:13
Ένας φίλος μου είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με laptop. Σε επικοινωνία με την εταιρεία μας παρέπεμψαν στη microsoft. Εκεί, αν και εξυπηρετικότατοι, δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν, γιατί δεν έχουν λέει πρόσβαση στα κλειδιά. Δεν είχαμε και απόδειξη αγοράς. Να φανταστείς, από όλο το product key δεν φαινόντουσαν καθόλου 2-3 χαρακτήρες. Έστειλα και φωτογραφίες, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι.

Δυστυχώς κατέληξα να του βάλω σπασμένα windows!! Θλιβερό...

biggeo65
20-02-13, 20:24
εγινε φορματ και εχουν αλλακτει και 2 φορες σπασμενα

Δυστυχώς ,από την στιγμή που έγινε format, δεν μπορείς να κάνεις κάτι,
αν το αυτοκόλλητο με το κλειδί δεν υπάρχει ή δεν φαίνεται.

Όπως έγραψε κι ο yyy η Microsoft δεν βοηθάει σε αυτόν τον τομέα.

Γιωργ0ς
20-02-13, 21:35
καποιοι λενε πως μπορει να βρεθει και οτι υπαρχει καπου κριπτογραφημενο

cranky
20-02-13, 21:38
Υπήρχε πρίν γίνει φορμάτ, απο τον ηλίθιο που το πήγες.

Γιωργ0ς
20-02-13, 21:45
τωρα γτ δν γινεται?
εχω ολα τα αρχεια απο τα formarts που εχω κανει και απο την αρχικη κατασταση του pc

cranky
20-02-13, 21:49
Δεν γίνεται, γιατί το serial number δεν αποθηκεύεται κάπου στα αρχεία που μπορεί να κρατήσει ο χρήστης.

Γιωργ0ς
20-02-13, 21:51
που ηταν πριν γινει το φορματ?

cranky
20-02-13, 21:52
Κάπου στη registry, αν δεν κάνω λάθος.

Γιωργ0ς
20-02-13, 21:53
και τωρα δν υπαρχει η registry στο pc?

cranky
20-02-13, 21:55
Η registry των αυθεντικών Windows, έχει αντικατασταθεί απ' την registry των σπασμένων.

Γιωργ0ς
20-02-13, 22:04
η registry τι ειναις?

cranky
20-02-13, 22:06
Είναι το αρχείο καταγραφής των Windows.
Κρατάει πληροφορίες για το software και το hardware του υπολογιστή.

Γιωργ0ς
20-02-13, 22:07
δν νομιζω να εχει σβηστει που υπαρχει σηνηθως ?

cranky
20-02-13, 22:08
Έχει σβηστεί σίγουρα, απ' τη στιγμή που έγινε φορμάτ.

Γιωργ0ς
20-02-13, 22:09
μα δν γινεται και τι γινεται τωρα βαζουμε σπασμενα?

cranky
20-02-13, 22:14
Να πάς και να απαιτήσεις απ' τον ηλίθιο, να σου περάσει νόμιμα Windows, με δικά του έξοδα.

Δεν έχεις καμμία ευθύνη, αν αυτουνού δεν του έκοψε να βρεί και να κρατήσει το original serial number.

Απ' την άλλη, φταίς κι' εσύ, που δέχτηκες παράνομο λογισμικό.

leopal
20-02-13, 22:16
Υπήρχε πρίν γίνει φορμάτ, απο τον ηλίθιο που το πήγες.

Και με τι προγραμμα μπορεις να βρεις το κλειδι πριν γινει φορματ;

cranky
20-02-13, 22:18
Πχ, με το speccy (http://www.piriform.com/speccy).

sdikr
20-02-13, 22:19
Να πάς και να απαιτήσεις απ' τον ηλίθιο, να σου περάσει νόμιμα Windows, με δικά του έξοδα.

Δεν έχεις καμμία ευθύνη, αν αυτουνού δεν του έκοψε να βρεί και να κρατήσει το original serial number.

Απ' την άλλη, φταίς κι' εσύ, που δέχτηκες παράνομο λογισμικό.

Ωπά ήρεμα, δεν φταίει αυτός που έβαλε τα win γιατί ο χρήστης δεν είχε cdkey κλπ
Το ηλίθιος είναι πολύ χόνδρο

FuS
20-02-13, 22:19
Να πάς και να απαιτήσεις απ' τον ηλίθιο, να σου περάσει νόμιμα Windows, με δικά του έξοδα.

Δεν έχεις καμμία ευθύνη, αν αυτουνού δεν του έκοψε να βρεί και να κρατήσει το original serial number.

Απ' την άλλη, φταίς κι' εσύ, που δέχτηκες παράνομο λογισμικό.

+1
Αυτό ακριβώς.

(εύχομαι ο συμφορουμίτης να έχει πάρει τουλάχιστον απόδειξη)

cranky
20-02-13, 22:24
Xoντρό το «ηλίθιος», Σπύρο ;

Πιθανώς.

Του ζητάω συγνώμη, και τον λέω «ακατάλληλο και άσχετο, δήθεν επαγγελματία, χειρότερο και απο noob-ά ερασιτέχνη».

Όφειλε να βρεί το cd key, πρίν κάνει φορμάτ.

Άσε που ο επαγγελματίας δε θα προτείνει ποτέ σπασμένο λειτουργικό.

biggeo65
20-02-13, 22:27
δν νομιζω να εχει σβηστει που υπαρχει σηνηθως ?

Όπως σου είπαν όλοι δεν γίνεται να βρεις το κλειδί, μια που το αρχείο μητρώου (registry)
αντικαταστάθηκε από το αρχείο των σπασμένων.

Θα συμφωνήσω με τον Cranky, ότι αυτός που σου έκανε Format ήταν ηλίθιος,
αντε στην καλύτερη περίπτωση άσχετος, γιατί λίγο αν ήξερε θα μπορούσε να βρει το Serial key.

Φταις κι εσύ που δέχτηκες σπασμένο λογισμικό.
Δυστυχώς αν χαθεί το serial key η Microsoft δεν βοηθάει.

sdikr
20-02-13, 22:28
Xoντρό το «ηλίθιος», Σπύρο ;

Πιθανώς.

Του ζητάω συγνώμη, και τον λέω «ακατάλληλο και άσχετο, δήθεν επαγγελματία, χειρότερο και απο noob-ά ερασιτέχνη».

Όφειλε να βρεί το cd key, πρίν κάνει φορμάτ.

Άσε που ο επαγγελματίας δε θα προτείνει ποτέ σπασμένο λειτουργικό.

Μάλλον ζούμε σε άλλη χώρα, όποτε δεν υπάρχει ανάγκη να το συνεχίσω

biggeo65
20-02-13, 22:31
Ωπά ήρεμα, δεν φταίει αυτός που έβαλε τα win γιατί ο χρήστης δεν είχε cdkey κλπ
Το ηλίθιος είναι πολύ χόνδρο

Xοντρό το ηλίθιος; Και ποιός φταίει; Υποτίθεται ότι είναι επαγγελματίας.
Το Belarc advisor να έτρεχε είχε τον κωδικό πριν το format.
Kι αν δεν μπορούσε να μπει στα Windows,
θα μπορούσε να τρέξει κάποιο εργαλείο από Hiren's CD

Επαγγελματίας ποτέ δεν κάνει πρόταση να περάσει παράνομο λειτουργικό.

FuS
20-02-13, 22:32
Παιδιά μην κολλάτε στη λέξη :)

To θέμα είναι ότι ο τεχνικός έκανε μ@λακία. Και πιο πολύ το βρίσκω αντιεπαγγελματικό.
Κακή η κίνηση του τεχνικού που το έκανε, κακή και του συμφορουμίτη που το δέχτηκε και δεν είπε τίποτα.
Και οι δύο φταίνε.

Αλλά πρώτα απ' όλα φταίει ο τεχνικός γιατί αυτός είναι (υποτίθεται) ο επαγγελματίας, αυτός (υποτίθεται) δίνει τις συμβουλές, αυτός πληρώνεται κιόλας.

trelomhxmhx
20-02-13, 22:35
Παιδιά μην κολλάτε στη λέξη :)

To θέμα είναι ότι ο τεχνικός έκανε μ@λακία. Και πιο πολύ το βρίσκω αντιεπαγγελματικό.
Κακή η κίνηση του τεχνικού που το έκανε, κακή και του συμφορουμίτη που το δέχτηκε και δεν είπε τίποτα.
Και οι δύο φταίνε.

Αλλά πρώτα απ' όλα φταίει ο τεχνικός γιατί αυτός είναι (υποτίθεται) ο επαγγελματίας, αυτός (υποτίθεται) δίνει τις συμβουλές, αυτός πληρώνεται κιόλας.

συμφωνώ,

και εν πάση περιπτώση έκανε την βλακεία του οκ συμβαίνουν αυτά,

τώρα όμως αντι να ψάχνει ο πελάτης την λύση θα έπρεπε να την ψάχνει αυτός

Γιωργ0ς
20-02-13, 22:43
οκ παιδια εγω φταιω που τον εμπιστευθηκα!Εγω δν θα σημφονουσα να βαλω σπασμενα εαν ηξερα οτι μπορω να βρω το product key

FuS
20-02-13, 22:46
O τεχνικός αποκλείεται να ψάξει πλέον κάτι γιατί αν ήθελε/ήξερε θα το είχε κάνει εξαρχής.

Εδώ γνωρίζω "τεχνικούς" (της κακιάς ώρας..) που όταν δούνε κάποιον/κάποια και τον κόψουν εντελώς άσχετο, τους βάζουν επίτηδες σπασμένα (ακόμη κι αν ο άλλος πλήρωσε για αυθεντικά) ώστε στο πρώτο πρόβλημα που θα εμφανιστεί με τα "σπασμένα" και την άτσαλη χρήση (γι' αυτό αναφέρθηκα στον noob χρήστη) να του το φέρνουν για επισκευή ($$$) :down:

Εξυπακούεται πως ο noob χρηστης για τον οποίο αναφέρομαι δεν ξέρει καλά καλά τι είναι ο σκληρός ή το page file, πόσο μάλλον να γνωρίζει πως να καταλάβει αν τα win είναι γνήσια ή σπασμένα.
Και υπάρχουν πολλοί... πάρα πολλοί τέτοιοι..

sdikr
20-02-13, 22:48
Παιδιά μην κολλάτε στη λέξη :)

To θέμα είναι ότι ο τεχνικός έκανε μ@λακία. Και πιο πολύ το βρίσκω αντιεπαγγελματικό.
Κακή η κίνηση του τεχνικού που το έκανε, κακή και του συμφορουμίτη που το δέχτηκε και δεν είπε τίποτα.
Και οι δύο φταίνε.

Αλλά πρώτα απ' όλα φταίει ο τεχνικός γιατί αυτός είναι (υποτίθεται) ο επαγγελματίας, αυτός (υποτίθεται) δίνει τις συμβουλές, αυτός πληρώνεται κιόλας.

Αντιεπαγγελματικό ναι, μπορείς να το πεις.
Απο την άλλη, αν μιλάμε για μηχανάκι επώνυμο, (dell, hp, etc) τα προγράμματα διαβάσματος κλειδιού είναι άχρηστα (κάνουν χρήση άλλου τρόπου για την ενεργοποίηση)
Αν μιλάμε για μηχανάκια refurbished, δεν έχουν γνήσια windows εκτός αν βάλεις refurbished windows.

Ακόμα το επαγγελματίας δεν κάνει πότε πρόταση να περάσει σπασμένο, συγνώμη παιδιά άλλα, last year, βέβαια μπορεί να είπε στον πελάτη, 200 ευρώ τα γνήσια, 30 σπασμένα και όπως καταλαβαίνεις......

Πλέον σε αυτή την κατάσταση δύσκολα θα βρεθεί λύση, αλλά καλό θα ήταν να μας πει ο χρήστης λίγες παραπάνω πληροφορίες.
Ειδικά αν είναι κάποιο επώνυμο ίσως να υπάρχει και άλλη λύση

Γιωργ0ς
20-02-13, 22:50
παιδια το μηχανημα ειναι toshiba και φορουσα αυθεντικα vista! εε να σας πω το αρχειο registry πως ειναι?

sdikr
20-02-13, 22:52
παιδια το μηχανημα ειναι toshiba και φορουσα αυθεντικα vista! εε να σας πω το αρχειο registry πως ειναι?

Οπότε προγράμματα διαβάσματος key κλπ δεν θα κάνανε κάτι, πρέπει να βρείς recovery media για toshiba, μήπως μια κλήση στην toshiba; (http://www.ideal.gr/)

FuS
20-02-13, 22:53
Αντιεπαγγελματικό ναι, μπορείς να το πεις.
Απο την άλλη, αν μιλάμε για μηχανάκι επώνυμο, (dell, hp, etc) τα προγράμματα διαβάσματος κλειδιού είναι άχρηστα

Αυτό το έχω ξανακούσει αλλά δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία για να σου πω την αλήθεια.
Αλλά για να το λένε, και να το λες, έτσι θα είναι.


Ακόμα το επαγγελματίας δεν κάνει πότε πρόταση να περάσει σπασμένο, συγνώμη παιδιά άλλα, last year, βέβαια μπορεί να είπε στον πελάτη, 200 ευρώ τα γνήσια, 30 σπασμένα και όπως καταλαβαίνεις......

Σε αυτήν την περίπτωση έχεις δίκιο αν έχει ειπωθεί αντίστοιχος διάλογος.
Αλλά δεν γίνεται πάντα έτσι.
Δες για παράδειγμα αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

Πάντως έχεις δίκιο, χωρίς περισσότερες πληροφορίες πιο πολύ εικάζουμε και αμπελοφιλοσοφούμε.

sdikr
20-02-13, 22:56
Αυτό το έχω ξανακούσει αλλά δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία για να σου πω την αλήθεια.
Αλλά για να το λένε, και να το λες, έτσι θα είναι.



Σε αυτήν την περίπτωση έχεις δίκιο αν έχει ειπωθεί αντίστοιχος διάλογος.
Αλλά δεν γίνεται πάντα έτσι.
Δες για παράδειγμα αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

Πάντως έχεις δίκιο, χωρίς περισσότερες πληροφορίες πιο πολύ εικάζουμε και αμπελοφιλοσοφούμε.


Για hp, dell, toshiba, acer σίγουρα, δεν βάζεις cdkey (είναι μέσω bios η κατάσταση) , ακόμα αν βάλεις κανονικό Oem και πας να κάνεις ενεργοποίηση δεν το δέχεται και πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στην Ms, αυτό λένε οτι θα αλλάξει με τα 8

FuS
20-02-13, 23:00
Γιώργο ποιο μοντέλο (ακριβώς όπως αναγράφεται) toshiba έχεις μπας και βρεθεί κανα recovery; :)

- - - Updated - - -

Sdikr ευχαριστώ για την πληροφορία :)

(για την dell -και μόνο- το γνώριζα γιατί dell είναι όλα τα εταιρικά pc στη δουλειά. Αλλά δεν ήξερα ότι ισχύει για όλα τα μοντέλα της, νόμιζα σε συγκεκριμένα μόνο)

Γιωργ0ς
20-02-13, 23:06
το satellite to 330 εχω και ειχε πανω του vista home premioum!

FuS
20-02-13, 23:09
Θα κοιτάξω και θα σου πω σε λίγο :)

cranky
20-02-13, 23:15
Γιώργο, αν είναι λαπτόπ, γύρνα το τούμπα, και γράψε το μοντέλο, όπως ακριβώς το γράφει στο αυτοκόλλητο.

kornilios
20-02-13, 23:19
μηπως με το getdataback η καποιο αλλο προγραμα εβρεισκε το παρτισιον του σκληρου και το εσωζε γινοταν κατι ωστε να σωθει το κλειδει η να φανει ετσι η registry ιδεα εδωσα

panoc
20-02-13, 23:22
Για hp, dell, toshiba, acer σίγουρα, δεν βάζεις cdkey (είναι μέσω bios η κατάσταση) , ακόμα αν βάλεις κανονικό Oem και πας να κάνεις ενεργοποίηση δεν το δέχεται και πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στην Ms, αυτό λένε οτι θα αλλάξει με τα 8


μια χαρα εχω παρει το cd key απο vista απο 3 dell (1 1525, 1535 και ενα vostro 1735) οπως επισης εχω περασει 7 αρια κανονικα με online ενεργοποιηση... βεβαια και τα 3 συνοδευοταν (οπως και ολα τα dell που εχω δει) με κανονικο δισκακι εγκαταστασης windows και οχι καποιο recovery (το οποιο το φτιαχνεις εσυ).

cranky
20-02-13, 23:22
μηπως με το getdataback η καποιο αλλο προγραμα εβρεισκε το παρτισιον του σκληρου και το εσωζε γινοταν κατι ωστε να σωθει το κλειδει η να φανει ετσι η registry ιδεα εδωσα
Αν είχε διαγραφεί, απλώς, το partition, ίσως και να γινόταν.
Αλλα, γράφτηκαν τα σπασμένα απο πάνω, οπότε, δέν.

yyy
20-02-13, 23:45
Μήπως υπάρχει κρυφό partition με recovery image και τα σχετικά εργαλεία; Αυτά ίσως με ένα απλό format να μην καταστράφηκαν (αν το partition είναι όντως κρυφό)...

cranky
21-02-13, 00:28
Μήπως υπάρχει κρυφό partition με recovery image και τα σχετικά εργαλεία; Αυτά ίσως με ένα απλό format να μην καταστράφηκαν (αν το partition είναι όντως κρυφό)...
Πολύ σωστή σκέψη, Γιάννη. :oneup:
Ίσως, μέσα στην ασχετίλα του, να μήν ξέρει για τα recovery partition των λαπτόπς, και να τη γλύτωσε.

biggeo65
21-02-13, 07:40
Οπότε προγράμματα διαβάσματος key κλπ δεν θα κάνανε κάτι, πρέπει να βρείς recovery media για toshiba, μήπως μια κλήση στην toshiba; (http://www.ideal.gr/)

Mηχανάκι επώνυμο Compaq mini 110c έπεσε στα χέρια μου για Format,
ξεθωριασμένο αυτοκόλλητο από κάτω με το serial key,μια χαρα το βρήκα.

Υπάρχει πάντα προσωπικό serial key για τα windows πέρα από το OEM key.

Gordito
21-02-13, 08:31
Άσε που ο επαγγελματίας δε θα προτείνει ποτέ σπασμένο λειτουργικό.




Επαγγελματίας ποτέ δεν κάνει πρόταση να περάσει παράνομο λειτουργικό.

Λεμε και καμια μ@λ@κια να περασει η ωρα;;; (που λεει και το ανεκδοτο)


@ΟP

Σε ποιο καταστημα τον πηγες τον υπολογιστη;

biggeo65
21-02-13, 11:19
Λεμε και καμια μ@λ@κια να περασει η ωρα;;; (που λεει και το ανεκδοτο)


@ΟP

Σε ποιο καταστημα τον πηγες τον υπολογιστη;

Aν αίναι @**@ επαγγελματίας ίσως να την κάνει την πρόταση.
Αν όμως είναι επαγγελματίας με @@@@ δεν θα την κάνει. Άσε που θα έβρισκε και το serial ley.

@ ADSLgr.com All rights reserved.