PDA

Επιστροφή στο Forum : Το iPhone 5 ξεπερνά σε πωλήσεις το Galaxy S III για πρώτη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο



Σελίδες : [1] 2

DJG
21-02-13, 15:24
Σύμφωνα με δηλώσεις ενός αναλυτή, το iPhone 5 κατάφερε για πρώτη φορά το Q4 του 2012 να ξεπεράσει το Samsung Galaxy S III σε πωλήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο, προβάλλωντας μάλιστα ως αιτία αυτής της επιτυχίας τα χαρακτηριστικά με τα οποία το εξοπλίζει η Apple.
120176
Η έρευνα (http://blogs.strategyanalytics.com/HCST/post/2013/02/20/Strategy-Analytics-Apple-iPhone-5-Becomes-Worlds-Best-Selling-Smartphone-Model-in-Q4-2012.aspx) υπολογίζει ότι οι πωλήσεις του iPhone 5 άγγιξαν τα 27.4 εκ. το τέταρτο τρίμηνο του 2012 με τις αντίστοιχες του Galaxy S III να φθάνουν τα 15.4 εκ. Έκπληξη προκαλεί ο αριθμός των συσκευών του iPhone 4S, καταγράφοντας 17.4 εκ. πωλήσεις. Αντιστοίχως το μερίδιο αγοράς του iPhone της Apple έφθασε τα 20% με το αντίστοιχο της Samsung να διαμορφώνεται στο 7%.

Ένα σημείο στο οποίο θα πρέπει να σταθούμε είναι και η ηλικία των δύο handsets. Το Galaxy S III παρουσιάστηκε το Μάιο του 2012. Συνεπώς είναι «ηλικιακά μεγαλύτερο» από το iPhone 5 που έκανε το ντεμπούτο του τον Σεπτέμβριο. Από την μεριά του το Galaxy IV βρίσκεται ήδη στα σκαριά με την Samsung να στρέφει την προσοχή της στο επερχόμενο handset της.

Πηγή: neowin.net (http://www.neowin.net/news/iphone-5-outsells-galaxy-s-iii-globally-for-the-first-time)

Avesael
21-02-13, 21:09
Όσο υπάρχουν πρόβατα....

balander
21-02-13, 21:34
YES! λογικό... ;)

:p :rofl:

dead_seth
21-02-13, 21:42
Παρότι είμαι fan της Sammy δεν με εντυπωσίασε το SIII, όσο για το iCrap δεν υπάρχει ΚΑΝ λόγος ύπαρξης. :p

Nozomi
21-02-13, 22:28
Όσο υπάρχουν πρόβατα....
Συμφωνώ !
Όσο υπάρχουν πρόβατα που αγοράζουν πλαστικές παντόφλες... :p

patch
21-02-13, 22:36
patch was here ...

Anasazi
22-02-13, 00:21
Sorry αλλα ο κοσμος δεν εχει δικαιωμα επιλογης?

Δηλαδη η Apple ετσι και παει χαλια το αξιζει αλλα ετσι και παει καλα , απλα " ο κοσμος ειναι προβατα " ?

Μου θυμιζει νοοτροπια γηπεδου " Αφου χασαμε,φταιει η διαιτησια ". :down:

FuS
22-02-13, 00:29
Εγώ γιατί νομίζω ότι η σύγκριση δεν είναι σωστή με το sg3 μιας και το τελευταίο βγήκε στην αγορά μισό χρόνο πριν το μήλο..;

tnt
22-02-13, 00:30
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.. Και δεν κάνει καν προσπάθεια να πηδήξει να τα φτάσει..

OxAp0d0
22-02-13, 00:36
Anasazi, πιστεύω πως μας βγαίνει αυτή η καφρίλα από αντίδραση σε μέλη του κοινωνικύ μας περίγυρου που έχουν αυτά τα κινητά. Όπως έχουν γραφτεί και σε άλλα παρόμοια νήματα, άνθρωποι που δεν έχουν να πληρώσουν 5€ για κάρτα κυκλοφορούν με iPhone ή GS για μόστρα.

Φυσικά και ο κόσμος έχει δικαίωμα επιλογής, δε θα μπούμε και τροχονόμοι στην τσέπη κανενός, αλλά προσωπικά πιστεύω πως η συγκεκριμένη κόντρα είναι κόντρα εντυπώσεων, αναμέτρηση μυνήσεων για πατέντες και όχι κόντρα τεχνολογίας.

Offtopic, αλλά σχετικό με την πατεντολογία: Έχετε δει το μενου του PS Vita; Είναι άθλιο! Είναι ένα έκτρωμα. Γιατί είναι άθλιο έκτρωμα; Για να μη μοιάζει σε τίποτα με τα μενού των προϊόντων της apple και της samsung!

zoxir
22-02-13, 01:02
Εγώ γιατί νομίζω ότι η σύγκριση δεν είναι σωστή με το sg3 μιας και το τελευταίο βγήκε στην αγορά μισό χρόνο πριν το μήλο..;

Η είδηση αν την καταλαβαίνω σωστά είναι για πωλήσεις μέσα στο Q4.

nikosl
22-02-13, 01:07
Άσχετο αλλά γιατί κάποιος που δίνει 600€+ για ένα Samsung, Nokia, Htc, κλπ είναι πιο συνειδητοποιημένος από κάποιον που αγοράζει iphone?

Anasazi
22-02-13, 01:12
Άσχετο αλλά γιατί κάποιος που δίνει 600€+ για ένα Samsung, Nokia, Htc, κλπ είναι πιο συνειδητοποιημένος από κάποιον που αγοράζει iphone?

Ακριβως αυτο θα ρωτουσα κι εγω!!

patch
22-02-13, 01:17
Άσχετο αλλά γιατί κάποιος που δίνει 600€+ για ένα Samsung, Nokia, Htc, κλπ είναι πιο συνειδητοποιημένος από κάποιον που αγοράζει iphone?

γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες, το λέει ο μπάμπης ο σουγιάς κτλ κτλ κτλ
http://www.youtube.com/watch?v=tkOSsK-vojc

FuS
22-02-13, 01:23
nikosl, έχω δηλώσει πολλές φορές ότι δεν την γουστάρω καθόλου την apple, δεν έχω πει βέβαια πουθενά ότι αυτοί που χρησιμοποιούν i-phone είναι <βάλε ό,τι θες> όμως θα σου απαντήσω στο ερώτημα σου.

Ο περισσότερος κόσμος που έχει αγοράσει i-phone (πρόσεξε.. ο περισσότερος και όχι όλοι) το έχει πάρει καθαρά για το trend ή την μόδα ή για να την μπει στον φίλο του ή να κάνει ποζεριές στις χαζογκόμενες (έλεος)...

Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα smartphones αλλά imho σε αρκετά μικρότερο ποσοστό.

Επίσης (υποκειμενικά) τα i-phone τα θεωρώ <πολύ> κατώτερης τεχνολογίας σε σχέση με την τιμή διάθεσης και υπερβολικά υπερτιμημένα.

Για την μηλοεταιρία δεν θέλω να αναφερθώ γιατί δεν είναι της παρούσης συν ότι θα την σιχτιρίσω άσχημα και θα γίνει μπάχαλο το θέμα.

nikosl
22-02-13, 01:31
nikosl, έχω δηλώσει πολλές φορές ότι δεν την γουστάρω καθόλου την apple, δεν έχω πει βέβαια πουθενά ότι αυτοί που χρησιμοποιούν i-phone είναι <βάλε ό,τι θες> όμως θα σου απαντήσω στο ερώτημα σου.

Ο περισσότερος κόσμος που έχει αγοράσει i-phone (πρόσεξε.. ο περισσότερος και όχι όλοι) το έχει πάρει καθαρά για το trend ή την μόδα ή για να την μπει στον φίλο του ή να κάνει ποζεριές στις χαζογκόμενες (έλεος)...

Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα smartphones αλλά imho σε αρκετά μικρότερο ποσοστό.

Επίσης (υποκειμενικά) τα i-phone τα θεωρώ <πολύ> κατώτερης τεχνολογίας σε σχέση με την τιμή διάθεσης και υπερβολικά υπερτιμημένα.

Για την μηλοεταιρία δεν θέλω να αναφερθώ γιατί δεν είναι της παρούσης συν ότι θα την σιχτιρίσω άσχημα και θα γίνει μπάχαλο το θέμα.

Με 50% κέρδος που πουλάνε όλες οι εταιρείες τις ναυαρχίδες τους, ό,τι και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία είσαι θύμα.

Τα smartphones έπρεπε να κοστίζουν ταβάνι 400€, όχι 700.

FuS
22-02-13, 01:39
Μαν εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου σε αυτό. Για να καταλάβεις δεν έχω δώσει πάνω από 100-150 ευρώ για smartphone.
Eγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα πολλά χρήματα για smartphone αλλά ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Υποκειμενικά πάντως και χωρίς να θέλω να προκαλέσω flame :) βρίσκω το sg3 <συνολικά> αρκετά καλύτερο από το i-phone και ας είναι και φθηνότερο.

Τα smartphones πουλιόνται και 600-700-800 ευρώ γιατί υπάρχουν κάποιοι που τα αγοράζουν. Αν δεν τα αγόραζε κανείς, θα ήταν φθηνότερα.

Nozomi
22-02-13, 01:59
Υποκειμενικά πάντως και χωρίς να θέλω να προκαλέσω flame :) βρίσκω το sg3 <συνολικά> αρκετά καλύτερο από το i-phone και ας είναι και φθηνότερο.
Ωραία, υποκειμενικά και εγώ βρίσκω αδιανόητο να δίνει κανείς ένα μηνιάτικο (πλέον εναμισι) για να αγοράσει μια πλαστική παντόφλα.

Το λοιπόν ;

Καλά έγραψε κάποιος από πάνω, όταν προηγείται η συσκευή που έχουμε ή η εταιρία που αγαπάμε "οι καταναλωτές είναι συνειδητοποιημένοι", ενώ όταν παίρνει κεφάλι η Μηλοεταιρία "πρόβατα" κτλ.

Για μένα είναι αδιανόητο να τιμάται συσκευή 600-700€ στην Ελλάδα του βασικού των 400€ ή του μέσου των 1000-1100€, αλλά νταξει, καπιταλισμό έχουμε, καθείς πωλεί τα προϊόντα του όσο θέλει και μπορεί, απλώς να λείπουν οι χαρακτηρισμοί, καθώς μπορούν ομορφότατα να επιστραφούν.

FuS
22-02-13, 02:13
Φίλε Nozomi, αν αναφέρεσαι σε μένα, να σου πω πως δεν είμαι οπαδός και δεν υποστηρίζω κάποιο συγκεκριμένο brand, σε περίπτωση που φάνηκε κάτι τέτοιο. Δεν υποστηρίζω την samsung ούτε την htc ούτε τις υπόλοιπες και γενικά δεν καίγομαι τρελλά και για τα smartphones. Τα χρησιμοποιώ όσο θέλω και μέχρι εκεί βάσει πάντα και των αναγκών μου.

Το ότι δεν γουστάρω την μηλοεταιρία είναι αλήθεια αλλά δεν έχει σχέση με αυτά που ανέφερα παραπάνω αλλιώς θα το είχα δηλώσει εξαρχής (δεν είμαστε μικρά παιδιά).

(θέλω να σου πω επίσης πως το κόλλημα με την μηλοεταιρία δεν είναι πρόσφατο ούτε έχει να κάνει με τα smartphones, κρατάει μάλιστα από τα '80s, σχεδόν από την εποχή της "lisa", όταν ήμουν πιτσιρικάς και έχει να κάνει με άσχετους (με smartphones) λόγους που ευχαρίστως να εξηγήσω αλλά στο κατάλληλο νήμα)

Eπίσης, επειδή πάλι δεν γνωρίζω αν αναφέρεσαι σε μένα, να σου πω πως δεν χαρακτήρισα κανέναν χρήστη i-phone.
Την εταιρία την έχω κακοχαρακτηρίσει ουκ ολίγες φορές, οι χρήστες (πελάτες) είναι άλλο πράγμα και διαφορετικό.

Nozomi
22-02-13, 02:30
ΟΚ, τότε μιλάμε για "ιδεολογικής" φύσης αντίθεση με την Μηλοεταιρία όπου με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Θεόκλειστα λειτουργικά, πόλεμος πατεντών κτλ κτλ.

Η δική μου αντίθεση έγκειται στα sammy fan boys που ξεπροβάλλουν σαν τα μανιτάρια σε διάφορα forums τελευταία, έχουν αρχίσει και γίνονται εξίσου εκνευριστικά με τα apple fanboys.

FuS
22-02-13, 03:04
Ιδεολογική είναι και ξεκινάει περίπου από την εποχή των 8086. Σιγά-σιγά με τα χρόνια όμως έγινε μεγαλύτερη και κυρίως πιο ξεκάθαρη :p

Όσο για τα fan-boys που αναφέρεις, η samsung έχει μεγάλο μερίδιο οπότε είναι λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν και εκει fan-boys. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επικροτώ τον όποιο οπαδισμό.
Επίσης έχω παρατηρήσει (χωρίς να σημαίνει ότι ισχύει κιόλας :p) ότι μερικοί υποστηρίζουν πχ. την samsung πιο πολύ για να την σπάσουν στον άλλο με το μήλο (βάλε και το patent-war που υπάρχει).

Και για να μην βγάζω την ουρά μου απ' έξω, είναι 2-3 φορές που και εγώ έχω τρολλάρει <λίγο> κατά της apple σε thread σχετικό με το sg2, υποστηρίζοντας το sg2, κάτι που θα μπορούσε να φανεί ότι είμαι fanboy της sam, ενώ δεν είμαι (ούτε υποστηρίζω την samsung) :)

dimos78
22-02-13, 05:02
καλα το ειπε ο αλλος.Οσο υπαρχουν προβατα...
Και στο αμερικα ειναι πολλα.Βεβαια εκει εχουν να βοσκηθουν εδω οχι.Αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα..

Αλλα μου αρεσουν τα αρθρα τους.Πουλησε λει το iphone 5 περισσοτερα απο το S3.Ε φυσικα ρε κουμπαρε αφου ολα κι ολα 2 μοντελα εχει η εταιρια-φουσκα.Η samsung εχει ενα καρο.Τι συγκρισεις ειναι αυτες?Αμα θελουν να τις συγκρινουν να συγκρινουν το συνολο των smartphones...






SAMSUNG :respekt:

ΥΓ: Δεν την υποστηριζω για να τη σπασω στους αλλους με το μηλο.Με για τους με χαρα τους να καινε τα λεφτα τους για τον αερα κοπανιστο που τους πουλα το μηλο.

Την υποστηριζω γιατι ειναι τιμια.Κι αυτη και η LG.Αυτο ειναι και το μυστικο τις επιτιχιας και γιγαντωσης τους.Ετσι εκαναν περα τους 2 ιαπωνες γιγαντες Sony,Panasonic.Με το value for money.

aiolos.01
22-02-13, 05:45
Σε ενα μήνα ανακοινώνεται το SIV και αν κρίνουμε απο το SIII η διαθεσιμότητα του θα είναι λίγες μέρες μετά. Λογική είναι η πτώση. Το ίδιο έγινε και με το 4S και το ίδιο γίνεται με όλα τα προϊόντα όταν θα βγεί το επόμενο.

ep103855
22-02-13, 10:08
για να είστε μέσα στο κλίμα της εποχής (αλλά οχι της χώρας) όταν αγοράζεται ενα iphone να αγοράζετε και ένα ίσης χρηματικής αξίας απο άλλη εταιρία. έτσι κανείς δεν θα σας "την λέει". :twisted:

mondeo
22-02-13, 15:53
καλα το ειπε ο αλλος.Οσο υπαρχουν προβατα...
Και στο αμερικα ειναι πολλα.Βεβαια εκει εχουν να βοσκηθουν εδω οχι.Αυτη ειναι η μεγαλη διαφορα..

Αλλα μου αρεσουν τα αρθρα τους.Πουλησε λει το iphone 5 περισσοτερα απο το S3.Ε φυσικα ρε κουμπαρε αφου ολα κι ολα 2 μοντελα εχει η εταιρια-φουσκα.Η samsung εχει ενα καρο.Τι συγκρισεις ειναι αυτες?Αμα θελουν να τις συγκρινουν να συγκρινουν το συνολο των smartphones...






SAMSUNG :respekt:

ΥΓ: Δεν την υποστηριζω για να τη σπασω στους αλλους με το μηλο.Με για τους με χαρα τους να καινε τα λεφτα τους για τον αερα κοπανιστο που τους πουλα το μηλο.

Την υποστηριζω γιατι ειναι τιμια.Κι αυτη και η LG.Αυτο ειναι και το μυστικο τις επιτιχιας και γιγαντωσης τους.Ετσι εκαναν περα τους 2 ιαπωνες γιγαντες Sony,Panasonic.Με το value for money.

Έθεσες το θέμα στη σωστή βάση.
Συμφωνώ με όσα γράφεις.
Κι εγώ συμπαθώ τη Samsung χωρίς να είμαι fan.Huawei έχω αυτό τον καιρό.
Αντιπαθώ τη μηλοεταιρία λόγω της αλαζονικής συμπεριφοράς της και της πολιτικής της με τις πατέντες.
Για μένα είναι απλά πολύς θόρυβος για το τίποτα.

haniabal
22-02-13, 15:59
Haters are coming !

geo71
22-02-13, 16:21
... Πουλησε λει το iphone 5 περισσοτερα απο το S3.Ε φυσικα ρε κουμπαρε αφου ολα κι ολα 2 μοντελα εχει η εταιρια-φουσκα.Η samsung εχει ενα καρο.Τι συγκρισεις ειναι αυτες?Αμα θελουν να τις συγκρινουν να συγκρινουν το συνολο των smartphones....

Φούσκα - ξεφούσκα, το iphone 3GS που έχω είναι στην τελευταία έκδοση του ios και - για τα κυβικά του - πάει μια χαρά. 3+ years.
Αυτό είναι value-for-money και δεν μπορεί να συγκριθεί με την μάζα των smartphones που λες. Έχει 1-2 κινητά και τέρμα. Ας ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρίες αυτή την πολιτική, να μην βγάζουν κάθε μήνα από ένα smartphone και μετά τα ξαναλέμε.

Και μια και μιλάμε για συγκρίσεις και μοντέλο ενός έτους πριν κλπ κλπ:


Η έρευνα υπολογίζει ότι οι πωλήσεις του iPhone 5 άγγιξαν τα 27.4 εκ. το τέταρτο τρίμηνο του 2012 με τις αντίστοιχες του Galaxy S III να φθάνουν τα 15.4 εκ. Έκπληξη προκαλεί ο αριθμός των συσκευών του iPhone 4S, καταγράφοντας 17.4 εκ. πωλήσεις.

Φαντάσου να είχε η apple και καλύτερες τιμές... θα είχε ξετινάξει την μπάνκα χωρίς να είναι θέμα fanboy-σμου.

nightmoon
22-02-13, 17:09
Και τα 2 κινητά είναι πολύ καλά και ευτυχώς που υπάρχει λίγο ανταγωνισμός ώστε να βλέπουμε κάποιες βελτιώσεις στα smartphones

Anasazi
22-02-13, 19:39
Την υποστηριζω γιατι ειναι τιμια.Κι αυτη και η LG.Αυτο ειναι και το μυστικο τις επιτιχιας και γιγαντωσης τους.Ετσι εκαναν περα τους 2 ιαπωνες γιγαντες Sony,Panasonic.Με το value for money.

Ετσι!!! Μη πατε στις αλλες πολυεθνικες που ειναι ο σπορος του διαβολου....να πηγαινετε στη Samsung που ειναι ΤΙΜΙΑ!!!

Λες και αυτη δεν ειναι πολυεθνικη με μοναδικο στοχο το κερδος ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ,ειναι παιδι του λαου και πανω απ'ολα ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!!! (http://beefjack.com/news/sweatshops-produce-for-microsoft-samsung-hewlett-packard/)

120239

akis1009
22-02-13, 20:22
Ας ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρίες αυτή την πολιτική, να μην βγάζουν κάθε μήνα από ένα smartphone και μετά τα ξαναλέμε.

Αυτό ακριβώς ευχόμαστε όλοι , η κάθε εταιρεία μόνο ένα μοντέλο ανά εξάμηνο στα 700€. Άλλωστε όλοι έχουν τις ίδιες ανάγκες .

dimos78
22-02-13, 21:51
Ετσι!!! Μη πατε στις αλλες πολυεθνικες που ειναι ο σπορος του διαβολου....να πηγαινετε στη Samsung που ειναι ΤΙΜΙΑ!!!

Λες και αυτη δεν ειναι πολυεθνικη με μοναδικο στοχο το κερδος ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ,ειναι παιδι του λαου και πανω απ'ολα ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!!! (http://beefjack.com/news/sweatshops-produce-for-microsoft-samsung-hewlett-packard/)

120239

τι εγινε μηλακιδες τοσο πολυ σας πειραξαν αυτα που ειπα?Να ξερετε οτι δεν ειμαι απο αυτους που αλλαζουν κινητα για ψιλου πηδημα και ουτε πεταμενα λεφτα εχω για να κανω εφε.Παιδι του λαου δεν ειναι η samsung αλλα τον καταναλωτη τον σεβεται.Πολυ περισσοτερο απο το μηλο σας.Προσφερει πολυ περισσοτερα στην ιδια τιμη η χαμηλοτερη.

Οσο για τον geo71 να μας πει ποσο το πληρωσε το 4gs του και του εχει vgalei 3 χρονια γιατι εγο το galaxy Υ το πληρωσα 45 μεταχειρισμενο και τα 2 χρονακια ανετα θα τα βγαλει.

Πεστα ρε ακι.Οχι ενα ανα εξαμηνο.Ενα ανα χρονο στα 700 ευρα.

Αλλα τι συζηταμε τωρα,η samsung απευθυνεται σε ολα τα πορτοφολια,το μηλο στα αμερικανακια και κατι νεοπλουτους νεοελληνες(α ναι και σε κατι αλλους που ψωμι δεν εχουν να φανε αλλα πρεπει να κυκλοφορουν με μηλο γιατι ειναι IN)...

Anasazi
22-02-13, 21:58
τι εγινε μηλακιδες τοσο πολυ σας πειραξαν αυτα που ειπα?Να ξερετε οτι δεν ειμαι απο αυτους που αλλαζουν κινητα για ψιλου πηδημα και ουτε πεταμενα λεφτα εχω για να κανω εφε.Παιδι του λαου δεν ειναι η samsung αλλα τον καταναλωτη τον σεβεται.Πολυ περισσοτερο απο το μηλο σας.Προσφερει πολυ περισσοτερα σε στην ιδια τιμη η χαμηλοτερη.

Οχι,δε με πειραξαν,ποτε δε με πειραξαν τα λογια των fan boys. Ειτε απο τη μια πλευρα ειτε απο την αλλη. Αντιθετως,γελαω απιστευτα. Δεν υποστηριζω κανεναν,γι'αυτο ειπα οτι η Samsung ειναι σαν ολες τις αλλες. Απλα ολοι εσεις που βγαινετε και κραζετε την Apple me το παραμικρο,εχετε γινει πιο αστειοι και απο αυτους που την λατρευουν.

Συνεχιστε να τσακωνεστε για εταιρειες για τις οποιες δε σημαινετε απολυτως τιποτα. Εχετε γινει χειροτεροι και απο τους ποδοσφαιρικους φιλαθλους.

FuS
22-02-13, 22:04
Απλά να διευκρινήσω, πως όταν κάποιος κράζει μία εταιρία (για τους λόγους που θα αναφέρει) δεν σημαίνει απαραίτητα πως υποστηρίζει μία άλλη εταιρία ή τον άμεσο ανταγωνιστή της όπως επίσης δεν σημαίνει ότι θα συμπεριφέρεται απαραίτητα σαν fan-boy ή πορωμένος οπαδός χωρίς επιχειρήματα.

Οι διαφωνίες προάγουν την συζήτηση.
Τα trollo-ποστ χωρίς ουσία και επιχειρήματα είναι που την υποβαθμίζουν.

Για μένα, καλά κάνεις και δεν υποστηρίζεις κανέναν.

Anasazi
22-02-13, 22:08
Αλλα τι συζηταμε τωρα,η samsung απευθυνεται σε ολα τα πορτοφολια,το μηλο στα αμερικανακια και κατι νεοπλουτους νεοελληνες(α ναι και σε κατι αλλους που ψωμι δεν εχουν να φανε αλλα πρεπει να κυκλοφορουν με μηλο γιατι ειναι IN)...

Χαραμιζεσαι εδω μεσα,πραγματικα....!

Βγες να κηρυξεις την αληθεια στις αβουλες μαζες!!

intech
22-02-13, 22:08
Ολες οι πολυεθνικές, είναι ιδιες. Απλά νομίζω οτι, εδώ μας ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα.
Το τι εχουμε, σε σχέση του τι πληρώνουμε...για αυτο.

dimos78
22-02-13, 22:11
Εγω ειμαι fun της τσεπης μου πανω απο ολα.Και αφου Samsung kai LG συμβαδιζουν με την τσεπη ειμαι και fun τους
Και ειμαι πολυ περιεργος να εβλεπα τι τιμες θα ειχαν τα smartphones αν δεν υπηρχαν Samsung kai LG ...
Με τι νοκια να αλωνιζει και την APPLE τιμες στο θεο.
Δε νομιζω να μπορουσες να παρεις smartphone me 4" οθονη με μολις 153,6 ευρα(στο LG Optimus L5 E610 αναφερομαι)

Anasazi
22-02-13, 22:14
Ολες οι πολυεθνικές, είναι ιδιες. Απλά νομίζω οτι, εδώ εμάς μας ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα.
Το τι πέρνουμε, σε σχέση του τι πληρώνουμε...

Ναι και επισης το τι κανει ο καθενας τα λεφτα του.

Λες και αν καποιος θελει να δωσει 1.500 ευρω για να αγορασει μια τσιχλα,πρεπει πρωτα να απολογηθει λες και τα λεφτα που δινει τα κλεβει απο κανεναν.

- - - Updated - - -


Εγω ειμαι fun της τσεπης μου πανω απο ολα.Και αφου Samsung kai LG συμβαδιζουν με την τσεπη ειμαι και fun τους

Ακριβως,δηλαδη αν και η Apple συμβαδιζε με την τσεπη σου,δε θα ειχες κανενα προβλημα. Κατανοητο.

Κι εγω δε μπορω να αγορασω Ferrari αλλα δε κραζω οσους εχουν...

FuS
22-02-13, 22:14
Λες και αν καποιος θελει να δωσει 1.500 ευρω για να αγορασει μια τσιχλα,πρεπει πρωτα να απολογηθει λες και τα λεφτα που δινει τα κλεβει απο κανεναν.

Φυσικά και δεν χρειάζεται να απολογηθεί.
Αλλά σίγουρα σηκώνει πολύ συζήτηση σε ένα πιο φιλοσοφικό επίπεδο.

dimos78
22-02-13, 22:18
οχι αγαπητε μου anasazi δεν καταλαβες.Και λεφτα να ειχα δεν θα τα διαθετα για αερα κοπανιστο.Σιγα μην εδινα ποτε 700 για ενα μαμημενο κινητο.Ολοκληρη 46ρα 3d παιρνεις.ΕΛΕΟΣ!
Το οτι εχουμε λεφτα δε σημαινει οτι πρεπει να κανουμε μαγκα την apple και την καθε apple...

Anasazi
22-02-13, 22:20
οχι αγαπητε μου anasazi δεν καταλαβες.Και λεφτα να ειχα δεν θα τα διαθετα για αερα κοπανιστο.Σιγα μην εδινα ποτε 700 για ενα μαμημενο κινητο.Ολοκληρη 46ρα 3d παιρνεις.ΕΛΕΟΣ!

Ωραια,αλλοι τα δινουν. Το δικο σου προβλημα δε καταλαβαινω που ειναι. Σε επηρρεαζει εσενα με καποιο τροπο?

dimos78
22-02-13, 22:22
μεγια τους με χαρα τους να καινε τα λεφτα τους.Απλα ας μην το υπερηφανευονται κιολας...

Anasazi
22-02-13, 22:24
Κι εσυ να μη τους κραζεις. Χανεις και το δικιο σου,οχι τιποτα αλλο. Ειναι ιδια φαση με αυτους που κραζουν τη Barcelona.

nothing
23-02-13, 02:24
Ωραια,αλλοι τα δινουν. Το δικο σου προβλημα δε καταλαβαινω που ειναι. Σε επηρρεαζει εσενα με καποιο τροπο?

ναι επηρεαζει και ειναι απολυτα λογικο...
οταν ενα κινητο κανει οσο ενας μισθος και το αγοραζουν για το trend οι περισσοτεροι αυτο οδηγει και τις αλλες εταιρειες στο να κοστολογησουν περισσοτερο τις ναυαρχιδες γιατι ο ανταγωνιστης πουλαει αρα θα μπορεσουν και αυτες να βγαλουν υπερκερδος αντι για απλο κερδος...
δεν ειναι πυρηνικη φυσικη αλλα απλη λογικη...

ps: μην αναφερθουν τα αμαξια παλι καθως πιο ακυρο παραδειγμα δεν υπαρχει με τη ferrari που το ακουω συνεχεια...

Anasazi
23-02-13, 02:36
ναι επηρεαζει και ειναι απολυτα λογικο...
οταν ενα κινητο κανει οσο ενας μισθος και το αγοραζουν για το trend οι περισσοτεροι αυτο οδηγει και τις αλλες εταιρειες στο να κοστολογησουν περισσοτερο τις ναυαρχιδες γιατι ο ανταγωνιστης πουλαει αρα θα μπορεσουν και αυτες να βγαλουν υπερκερδος αντι για απλο κερδος...
δεν ειναι πυρηνικη φυσικη αλλα απλη λογικη...

ps: μην αναφερθουν τα αμαξια παλι καθως πιο ακυρο παραδειγμα δεν υπαρχει με τη ferrari που το ακουω συνεχεια...

ΟΚ,αν εγω θελω να παρω iPhone επειδη μου αρεσει εμφανισιακα,μπορεις να μου πεις κατι? Ρωταω απλα για να δω που θα φτασει αυτη η επιβολη αποψεων.

nikosl
23-02-13, 02:40
ναι επηρεαζει και ειναι απολυτα λογικο...
οταν ενα κινητο κανει οσο ενας μισθος και το αγοραζουν για το trend οι περισσοτεροι αυτο οδηγει και τις αλλες εταιρειες στο να κοστολογησουν περισσοτερο τις ναυαρχιδες γιατι ο ανταγωνιστης πουλαει αρα θα μπορεσουν και αυτες να βγαλουν υπερκερδος αντι για απλο κερδος...
δεν ειναι πυρηνικη φυσικη αλλα απλη λογικη...

ps: μην αναφερθουν τα αμαξια παλι καθως πιο ακυρο παραδειγμα δεν υπαρχει με τη ferrari που το ακουω συνεχεια...

Αν η Ferrari είχε 20% μερίδιο αγοράς θα είχαμε και στην αγορά αμαξιού πρόβλημα.

nothing
23-02-13, 02:44
ΟΚ,αν εγω θελω να παρω iPhone επειδη μου αρεσει εμφανισιακα,μπορεις να μου πεις κατι? Ρωταω απλα για να δω που θα φτασει αυτη η επιβολη αποψεων.

οχι δε θα σου πω κατι καθως δε σε ξερω και στη τελικη δε με ενδιαφερει αλλα αν σε γνωριζα προσωπικα θα σου συνιστουσα να παρεις κατι που κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα για να κανεις τα ιδια και παραπανω πραγματα με το κινητο σου και να χαλασεις τα ωραια σου λεφτακια καπου αλλου*...
φυσικα αν το θες τοσο πολυ δικαιωμα σου ειναι αλλα εισαι συνυπευθυνος για τις τιμες των ναυαρχιδων αυτο θελω να σου πω...


*(εξαιρειται παντα αυτος ο ενας στους 100 που παιρνει iphone γιατι εχει mac και χρησιμοποιει κατι ειδικο τοσο πολυ που στη τελικη του ειναι "απαραιτητο" το iphone)


Αν η Ferrari είχε 20% μερίδιο αγοράς θα είχαμε και στην αγορά αμαξιού πρόβλημα.

αυτο δεν γινεται γιατι η ferrari δεν μπορει να εχει τετοιο ποσοστο καθως απευθυνεται στο 0,000001 (και πολυ λεμε) του πληθυσμου και η τιμη για να την αγορασεις ειναι ενος σπιτιου...
οταν λεω ακυρο δε παει πιο ακυρο...
το "αν" που βαζεις ειναι ενα αλμα που δεν μπορει να γινει ποτε...

Anasazi
23-02-13, 02:46
Αλλο αυτο και αλλο να πεις στον αλλον " Πηρες iPhone,εισαι προβατο,το εκανες για να πουλησεις μουρη " κτλ κτλ οπως λενε διαφοροι εδω.

Απορω πραγματικα αν εχουν πει εστω και 1 απο ολα αυτα τα πραγματα σε καποιον φιλο τους που εχει iPhone.

dimos78
23-02-13, 03:17
Αλλο αυτο και αλλο να πεις στον αλλον " Πηρες iPhone,εισαι προβατο,το εκανες για να πουλησεις μουρη " κτλ κτλ οπως λενε διαφοροι εδω.

Απορω πραγματικα αν εχουν πει εστω και 1 απο ολα αυτα τα πραγματα σε καποιον φιλο τους που εχει iPhone.

Γιατι διαφωνεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο αγοραστων iphone(και οχι μονο,οποιδηποτε ακριβο μοντελο απλα το iphone ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του ακριβου) το επιλεγουν αποκλειστικα για μοστρα χωρις μαλιστα ποτε να εκμεταλευονται τις δυνατοτητες του?Μπορει οχι εδω στο φορουμ αλλα στον υπολοιπο κοσμο σιγουρα.Εγω πχ εχω μια γνωστη που εχει ενα samsung ,το ειχε πληρωσει κανα 300ρι μπορει και 400(παλιο μοντελο,μη android)και ποτε δεν εχει χρησιμοποιεισει το wifi καν.

Ενα μεγαλο ποσοστο αγοραστων κινητων ειναι ετσι.Ακολουθουν τη μοδα και τη μαζα.Οταν κανεις οτι κανουν ολοι οι αλλοι χωρις να μελετησεις κατι πριν το παρεις,να δεις τις δυνατοτητες του εισαι η δεν εισαι προβατο?

serfistas1
23-02-13, 09:45
Τελικά δεν έχει πλέον αντίπαλο...και αυτό φαίνεται...

dleyteris
23-02-13, 10:43
Ο καθενας αγοράζει ότι θελει και δεν θα το κρίνω εγώ...
Αντικειμενικα ομως οταν έρχεται το nexus 4 με 469 που στα specs μαμαει και δέρνει τα δύο ανωτέρω κινητά και λένε πολλοί ότι είναι ακριβό τι να πεις. .
Ε δώστε 732 και 650

@ ADSLgr.com All rights reserved.