PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση double play M χωρις τηλεφωνο



joeiwann
21-02-13, 22:16
Έκανα σύνδεση στην Wind και ενώ εχω ίντερνετ το τηλέφωνο είναι νεκρό.
Άλλαξα και το spliter αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Περιοχή Θεσσαλονίκη κέντρο.
Προσπάθησα να πάρω τηλ με (cosmocarta)και μου'φαγε ένα 5ευρο στο περίμενε το 13800.
Κάποια ιδέα ;

athenaum
21-02-13, 23:28
η καλωδιωση σου δεν παταει σωστα
καλεσε 13800 δωρεαν απο κινητο q wind η απο σταθερο wind
το σταθερο τους ειναι 2105100000

mariossss
21-02-13, 23:52
Ή πας εδώ https://www.wind.com.gr/gr/wind/epikoinonia/gia-ton-idioti/ και συμπληρωνεις την φορμα και γραφεις το προβλημα σου και σε καλουν αυτοι στο κινητο σου που θα δηλωσεις!

mephisto
22-02-13, 14:39
στο site της wind,εχει ενα λινκ αριστερα που λεει καλεστε με.Βαλε το νουμερο του κινητου σου και οταν σε καλεσουν ζητα να σε συνδεσουν με την τεχνικη υποστηριξη.

joeiwann
23-02-13, 08:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά έφτιαξε MONO TOY!!!
@ mariossss Έστειλα την φόρμα που αναφερεις. Ίσως κάποιος το είδε και ενδιαφέρθηκε.

Από γνώστη της λειτουργίας της εταιρείας μου έδωσε το 2111201212 όπου είναι οι τεχνικοί της εταιρείας.
@ mephisto Πολύ καλή ιδέα !!! Αν εχω πρόβλημα πάλι αυτό θα κάνω.
120241

- - - Updated - - -

120248
Είμαι στα 6mb απ ότι βλέπω.
Τα υπόλοιπα Noise margin - Line Attenuation .. είναι σχετικά καλά ;

mephisto
24-02-13, 01:04
Δεν είσαι καθόλου καλά,με βάση τα στατιστικά σου έπρεπε να σύγχρονιζεις πολύ υψηλότερα.

mariossss
24-02-13, 10:06
Πρεπει να συγχρονιζεις τουλαχιστον στα 18 mbps

joeiwann
24-02-13, 11:32
Ποτέ δεν συγχρόνιζε πάνω από 7mbps και εχω αλλάξει όλους τους παρόχους που υπάρχουν.

mariossss
24-02-13, 12:07
Συμφωνα με αυτο εδω: http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php πρεπει να πιανεις πανω απο 22 mbps

nyannaco
24-02-13, 12:11
'Η έχεις κάποιο πρόβλημα με την εσωτερική σου καλωδίωση, ή κάποια πολύ ισχυρή πηγή θορύβου.
Για αρχή πάντως δοκίμασε να αλλάξεις το Modulation Type από ADSL2+ σε απλό ADSL2, και στη συνέχεια κάνε έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE?highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82+%CE%B3 %CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82).

joeiwann
24-02-13, 14:57
Για αρχή πάντως δοκίμασε να αλλάξεις το Modulation Type από ADSL2+ σε απλό ADSL2
Δεν βρηκα επιλογη απο το ρουτερ για την αλλαγη


κανε έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης
Πολυκατοικία και 7ος όροφος,οπότε άστο καλύτερα..

theopan
24-02-13, 15:48
Δεν βρηκα επιλογη απο το ρουτερ για την αλλαγη


Πολυκατοικία και 7ος όροφος,οπότε άστο καλύτερα..

Το modulation άστο, μην ασχολείσαι. Κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα δεν πρόκειται να βγει αλλάζοντάς το. Αν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωσή σου, αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα εντοπιστεί από το καλώδιο που φτάνει στο διαμέρισμά σου και "μέσα" (πρίζες, καλώδια πάνω σε αυτές, διακλαδώσεις κλπ.). Άρα δεν είναι πιο δύσκολο επειδή είσαι στον 7ο όροφο. Δεν είναι πολύ δύσκολο να αποσυνδέσεις τυχόν διακλαδώσεις προς άλλα δωμάτια δηλαδή και να κοιτάξεις την πρίζα σου και να αλλάξεις ένα φίλτρο. Αφού τα κάνεις αυτά, πάρε και δώσε ξανά βλάβη. 6Mbps με 13dB attenuation, είναι τραγικά άσχημος συγχρονισμός. Κάποια περίεργη πηγή θορύβου έχεις μάλλον όπως ειπώθηκε και αν δεν είναι σε εσένα οφείλουν να το λύσουν από το τεχνικό τμήμα.

joeiwann
24-02-13, 15:57
Κάποια περίεργη πηγή θορύβου έχεις μάλλον όπως ειπώθηκε και αν δεν είναι σε εσένα οφείλουν να το λύσουν από το τεχνικό τμήμα.
Έχουν έρθει τεχνικοί από forthnet-cyta και βρήκαν το σήμα καμπάνα!!
Άστο καλύτερα !! Και με αυτή την ταχύτητα δεν εχω πρόβλημα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σε όλους

theopan
24-02-13, 16:13
Τι σημαίνει "βρήκαν το σήμα καμπάνα"; Μόνο "καμπάνα" δεν είναι 6Mbps για την απόστασή σου λέμε. Είναι τόσο χαμηλά που ασχολούνται από μόνοι τους οι πάροχοι ακόμα και αν δεν το ζητήσεις σε τέτοιες περιπτώσεις.15+ έπρεπε να συγχρονίζεις. Τώρα αν δε σε νοιάζει είναι άλλο θέμα, αλλά επειδή διαβάζουν πολλοί, ας μην αρχίσουμε να θεωρούμε και φυσιολογικά τα 6Mbps...

joeiwann
24-02-13, 16:21
ας μην αρχίσουμε να θεωρούμε και φυσιολογικά τα 6Mbps...
Δεν θεωρώ τα 6Mbps φυσιολογικά, απλά δεν θέλω να ασχοληθώ με άτομα που ΔΕΝ θέλουν να λύσουν το πρόβλημά μου και θα με σπάσουν τα νεύρα ότι όλα είναι καλά και "Τόσα πιάνει η γραμμή μου".Προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία από τα 10 Mbps που οφείλουν να μου προσθέσουν στην γραμμή μου.

dimitriskot
02-03-13, 23:17
Αν καλεσεις τεχνικη υποστηριξη δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να σου πουν με αυτα τα στατιστικα οτι τοσο πιανει η γραμμη σου και δεν υπαρχει προβλημα
Θα σου ζητησουν σιγουρα να ελεγξεις το ρουτερ μονο του στην γραμμη χωρις τηλεφωνα και splitter , πιθανον και με αλλο καλωδιο και να ελεγξεις και τις πριζες (αν ειναι rj11 και αν το εχεις συνδεδεμενο στην κεντρικη)
Σε καθε περιπτωση οφειλουν να ελεγξουν και να δηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ ή να στειλουν τεχνικο να ελεγξει απο το box

RASTAVIPER
03-03-13, 12:24
Το Snr 22 μόνο σε μένα έκανε εντύπωση;;

vaggoulas
03-03-13, 13:33
Σε profile 6Mbit σε έχουν.
Ζήτα να βγεις από εκεί.

theopan
03-03-13, 14:00
Το Snr 22 μόνο σε μένα έκανε εντύπωση;;

Ναι. Γιατί δεν πρόσεξες ότι είναι το snr του upload. Και είναι φυσιολογικό να έχει 22dB snr στο up όταν συγχρονίζει στα 500Kbps. Στο download έχει το default 9dB (περίπου). Δεν παίζει με 13dB att να έχει τέτοιο συγχρονισμό. Δεν τον έχουν σε "προφίλ". Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τη γραμμή του...

vaggoulas
03-03-13, 14:17
Ναι. Γιατί δεν πρόσεξες ότι είναι το snr του upload. Και είναι φυσιολογικό να έχει 22dB snr στο up όταν συγχρονίζει στα 500Kbps. Στο download έχει το default 9dB (περίπου). Δεν παίζει με 13dB att να έχει τέτοιο συγχρονισμό. Δεν τον έχουν σε "προφίλ". Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τη γραμμή του...
Το max rate το είδες που δίνει το router?

theopan
03-03-13, 14:34
Το max rate το είδες που δίνει το router?

Ναι. 10Mbps. Πράγμα που δείχνει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή. Το max rate δε μειώνεται όταν σε βάζουν σε χαμηλό "προφίλ" αν αυτό εννοείς.

vaggoulas
03-03-13, 14:41
Ναι. 10Mbps. Πράγμα που δείχνει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή. Το max rate δε μειώνεται όταν σε βάζουν σε χαμηλό "προφίλ" αν αυτό εννοείς.
Συγχρονίζει σε προφίλ 6/0.5Mbit και έχει attainable rate ~10Mbit.

theopan
03-03-13, 14:44
Συνδυασμό συγχρονισμού και snr στο down σε σχέση με το attenuation εξετάζουμε για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Μη μπερδεύεις τα υπόλοιπα (max rate κλπ.). Τι attenuation και τι snr έχεις εσύ; (νόμιζα ότι έλεγες για σένα). Max ας έχει 10. Και το 10 είναι εξαιρετικά χαμηλό για 13dB attenuation. 17-20 έπρεπε να είναι αν ήταν οκ η γραμμή.

vaggoulas
03-03-13, 14:47
Τα στατιστικά μου τα βλέπεις.

theopan
03-03-13, 16:40
Τα στατιστικά μου τα βλέπεις.

Και είναι φυσιολογικά προς καλά. Ε και; Τι σχέση έχει αυτό με το πρόβλημα του joeiwann που δείχνουν πρόβλημα;

RASTAVIPER
04-03-13, 09:11
Ναι. Γιατί δεν πρόσεξες ότι είναι το snr του upload. Και είναι φυσιολογικό να έχει 22dB snr στο up όταν συγχρονίζει στα 500Kbps. Στο download έχει το default 9dB (περίπου). Δεν παίζει με 13dB att να έχει τέτοιο συγχρονισμό. Δεν τον έχουν σε "προφίλ". Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τη γραμμή του...
Είναι φυσιολογικό το 22??
Και εμένα γιατί είναι 6/6

theopan
04-03-13, 12:55
Είναι φυσιολογικό το 22??
Και εμένα γιατί είναι 6/6

Του vaggoulas τα στοιχεία είπα ότι είναι φυσιολογικά. Όχι του αρχικού poster για τον οποίο μιλάμε...
Νομίζω ότι αρχίσαμε να χάνουμε τη μπάλα και δεν ξέρουμε ποιός απευθύνεται σε ποιόν...
Απλός κανόνας για να τελειώνουμε: κοιτάζουμε μόνο το attenuation. Αυτό (δηλαδή η απόσταση από το Α/Κ) είναι ουσιαστικά το μόνο που έχει σημασία! Κοντεύουμε να γίνουμε "επιστήμονες" τώρα και κοιτάμε snr, σφάλματα, attenuation, πόσο εκείνο, πόσο το άλλο, σε έβαλαν σε "προφίλ" και τρίχες... Τα 13dB attenuation, σημαίνει ότι βρίσκεται πολύ κοντά στο Α/Κ (700-800 μέτρα μόλις). Σε τέτοια απόσταση παίρνει κάποιος ακόμα και VDSL 50άρα και τη συγχρονίζει κοντά στο όριο ά-ν-ε-τ-α. Αν έχει τόσο χάλια στοιχεία, υπάρχει πρόβλημα (θορύβου) το οποίο ο πάροχος οφείλει να αποκαταστήσει. Υπάρχει και η αλλαγή ζεύγους επιτέλους! Αν είναι δυνατόν ποτέ να αρχίσουμε να λέμε "έχεις 6Mbps καλά είσαι αποδέξου το"...

@ ADSLgr.com All rights reserved.