PDA

Επιστροφή στο Forum : Firefox 0.9 γεμάτος bugs



Σελίδες : [1] 2 3 4

Knorcedger
17-06-04, 03:56
Απ'οτι είδα τις μόλις δύο μέρες κυκλοφορίας τις τελικής έκδοσης του firefox 0.9, οι αναφορές για bugs πάνε σύνεφο.
Το autodownload δε λειτουργεί, η εγκατάσταση extensions είναι αδύνατη, η αλλαγή του theme κατόρθωμα και πάρα πολλά άλλα.
Βέβαια απ'ότι κατάλαβα αυτά δεν συμβαίνουν όλα μαζί, αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο, είναι μη σου τύχει.
Εγώ π.χ. είχα πρόβλημα με τα extensions και συγκεκριμένα με το downloadstatus, όταν το ενεργοποιούσα γινόταν πανίκός και μου έβγaiνε ο πάτος μέχρι να το απενεργοποιήσω, καθώς και με την αλλάγή theme.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι βιάστηκαν να το βγάλουν. Αν δειτε στο φόρουμ του firefox, είναι γεμάτο με ποστς από ανυπόμονους (μιλάμε για χιλιάδες άτομα). Τώρα βέβαια το φόρουμ είναι γεμάτο με αναφορές για bugs και άτομα που το γυρίζουν πίσω στο 0.8

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι για τη σουήτα του mozilla έχουν βγάλει τρία release candidate και ακόμα το παιδεύουν, ενώ με το firefox, τσακ μπαμ.

Βέβαια, όπως λένε και στη σελίδα τους δεν εγγυόνται για την ορθή λειτουργία του firefox πριν την έκδοση 1.0, την οποία έχουν υποσχεθεί μέσα στο καλοκαίρι.

Αν κάποιος έχει βρει λύσεις για κάποια από τα bugs του 0.9 ας τα ποστάρει εδώ

kalwdios
17-06-04, 09:19
Αν και ακόμα δεν έχω εγκαταστήσει τον 0.9, από ό,τι είδα στα φόρουμ του Mozillazine χρειάζεται να κάνεις τα εξής για να ελαχιστοποιήσεις τα προβλήματα:
- εγκατάσταση σε καινούργιο folder
- χρήση καινούργιου προφίλ
- αν δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις καινούργιο προφίλ, πριν εγκαταστήσεις τον 0.9 απενεργοποίησε όλα τα extensions και γύρνα στο default θέμα.
- αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις άλλα themes ή/και extensions πρέπει να είναι συμβατά με τον 0.9
- αν έχεις "παλιά" extensions, βολεύει να εγκαταστήσεις το extension "Show old extensions" για να έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις τους μέχρι να ανανεωθούν

Τα θέματα και τα extensions τα εγκαθιστάς ως εξής:
- κατεβάζεις το αρχείο όπως πριν
- ανοίγεις τον theme manager/extension manager
- κάνεις drag and drop στο παράθυρο του manager και το εγκαθιστάς
- για τα θέματα, επιλέγεις το θέμα και κάνεις κλικ για να το χρησιμοποιήσεις και ξαναξεκινάς την αλεπού
- αν δε μπορείς να εγκαταστήσεις ένα θέμα από το manager, δοκίμασε να το εγκαταστήσεις από το texturizer (http://texturizer.net/firefox/themes/#install)

Για καλό και για κακό δοκίμασε να τρέξεις και τον 0.8 και τον 0.9 στην αρχή. Μόλις βεβαιωθείς ότι ο 0.9 δουλεύει όπως θέλεις, βγάλε τον 0.8

a_x
17-06-04, 09:45
Υπερβολικά είναι όλα αυτά και όποιος ξέρει για λίγο την κοινότητα του mozillazine είναι ένα συχνό φαινόμενο κυρίως από μερικούς χρήστες του οπερα που κάνουν θόρυβο σαν χιλια άτομα.
Κάποιο σοβαρό σοβαρότατο bug δεν έχει αναφερθεί παρά το ότι και αυτό είναι γνωστό εδώ και 2 μήνες έχει αλλάξει μαναντζμεντ των extension και έτσι θα πρέπει να βρείς τις συμβατές εκδόσεις των extensions,κοίτα στο λινκ πού έδωσα πιό πάνω.
Προσοχή χρειάζεται στην εγκατάσταση,χρειάζεται ναναι καθαρή,δηλαδή....Κάντε πρώτα απεγκατάσταση η διαγράψτε τον φάκελο Firefox,και κάντε ένα backup καλού κακού το παλαιό σας προφάΐλ,αν και το bookmarks.html είναι αρκετό και ίσως σε μερικούς τα userChrome η το user.js για όσους χρησιμοποιούν διάφορα tweaks,πριν αρχίστε την καινούρια εγκατάσταση.Είμαι σχεδον σίγουρος ότι άν έχει γίνει κάποιο λάθος έχει γίνει από τον χρήστη ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ firefox.Προσωπικά έχω κάνει εκαντοντάδες εγκαταστάσεις χωρίς να έχω βρεί το παραμικρό πρόβλημα όλο αυτόν τον καιρό και μάλιστα όλων των ειδών ανεπίσημων εκδόσεων κλπ.Παρακαλώ να μην είμαστε υπερβολικοί,παράδειγμα δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημά σου άν υπάρχει;Το πρόβλημά σου με το συγκεγκριμένο extension είναι από το συγκεγκριμένο extension και δεν προέρχεται από το ίδιο το πρόγραμμα,άλλωστε και αυτός είναι και ο λόγος πού άλλαξε o τρόπος που γράφονται τα extensions και ο τρόπος που εγκαθίστανται(για να αποφεύγονται προβλήματα σαν και αυτά που δημιουργούν κάποια κακογραμμένα extensions)...και στο κάτω κάτω η 0.9 είναι μία προέκδοση ουσιαστικά και για αυτό βγαίνει,για να τεστάρουν πράγματα ώστε να ναι έτοιμη η τελική στις αρχές φθινοπώρου.Να σαι σίγουρος ότι όταν θα αρχίσουν οι σταθερές εκδόσεις θα βγαίνουν πιο πολλές release candidates στο style mozilla που περιγράφεις.Μην αναπαράγουμε την ανοησία από το εξωτερικό μας είναι αρκετή η δικιά μας.

a_x
17-06-04, 10:04
Ακόμα κάτι που πρέπει να ξέρετε είναι ότι ο φάκελος που στεγάζεται το profile άλλαξε.Θα το βρείτε στον φάκελο του Mozilla τώρα πιά ,στο μονοπάτι


C:\Documents and Settings\usernamε\Application Data\Mozilla\firefox
για τα windows



~/.mozilla/firefox
για λινουξ.
Είναι κρυφοί κατάλογοι και θα πρέπει να τους κάνετε μέσα από μία ρυθμιση στο view folders-->>show hidden files and folders ορατούς.Στην 0.8 το profile ήταν στο phoenix folder,στις δε nightlies στον αυτόνομο φάκελλο firefox στο application data η στο home folder στο λινουξ.

giageo
17-06-04, 11:38
Εγώ το εγκατέστησα χτες και δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Μόνο όταν πήγα να εγκαταστήσω extensions εγκατέστησα πολλά μαζί και ένα ήταν προβληματικό και όταν πήγαινα να ανοίξω τον firefox κόλλαγε.

Knorcedger
17-06-04, 15:14
kalwdios, έχω κάνει όλα αυτά που λες, αλλά τα προβλήματα υπάρχουν και επιμένουν (όχι, όμως ότι τα προβλήματα είναι τόσο σοβαρά που να με οδήγήσουν στο να παρατήσω το firefox). Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι το texturizer

a_x, είμαι σχετικά καινούριος χρήστης του firefox (η πρώτη έκδοση που χρησιμοποίησα είναι η 0.8) και συνεπώς δεν ξέρω πολλά για το φόρουμ του firefox, απλά ανέφερα αυτά που παρατήρησα. Η εγκατάσταση που έκανα είναι καθαρή. Σε ότι αφορά το συγκεκριμένο extension, είδα ότι άλλοι χρήστες το χρησιμοποιούσαν κανονικά στο 0.9 και πήγα να το δοκιμάσω και εγώ αλλά....
Τέλος μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με τη φράση σου "Μην αναπαράγουμε την ανοησία από το εξωτερικό μας είναι αρκετή η δικιά μας".
Στο αρχικό μου ποστ, απλά διατύπωσα κάποιες παρατηρήσεις που έκανα, την προσωπική μου εμπειρία με την έκδοση 0.9, και κάποιες σκέψεις μου.

Πάντα φιλικά, Knorcedger

idleboneZ
17-06-04, 18:09
Εγω παντως το δοκιμασα απο περιεργεια πριν καμμια βδομαδα (ver.0. 8 ) και τωρα το νεοτερο version 0.9 και δεν εμεινα κα8ολου ικανοποιημενος. Αρκετα bugs και δεν μου προσφερει τιποτα παραπανω απο το Opera 7.51 που χρησιμοποιω τωρα. Ισα ισα που ειναι πολυ χειροτερο. Κριμα. Το Opera οσο παει και γινετε καλυτερο και δεν το αλλαζω με τιποτα..ισως μονο με το MYIE2 και αυτο οταν καταφερουνε να βγαλουνε το verison 1.0 επιτελους...

WAntilles
17-06-04, 19:50
Εγω παντως το δοκιμασα απο περιεργεια πριν καμμια βδομαδα (ver.0. 8 ) και τωρα το νεοτερο version 0.9 και δεν εμεινα κα8ολου ικανοποιημενος. Αρκετα bugs και δεν μου προσφερει τιποτα παραπανω απο το Opera 7.51 που χρησιμοποιω τωρα. Ισα ισα που ειναι πολυ χειροτερο. Κριμα. Το Opera οσο παει και γινετε καλυτερο και δεν το αλλαζω με τιποτα..ισως μονο με το MYIE2 και αυτο οταν καταφερουνε να βγαλουνε το verison 1.0 επιτελους...

Το Opera δεν είναι που είναι spyware;

Αυτό είναι το πολύ καλύτερό σου;

Αλήθεια, για πές μας και μας να μάθουμε, τί bugs βρήκες στον Firefox 0.8, που τάχα είναι "γεμάτος bugs";

Knorcedger
17-06-04, 20:18
WAntilles, καιρός ήταν να πάρει θέση :D :D

Ούτε και εγώ είχα βρει bugs στο 0.8 και έτσι είχα την άποψη ότι το firefox είναι ένας πολύ καλός browser, όμως το 0.9 μας τα χαλάσε λίγο, αλλά πιστεύω ότι η πρώτη επίσημη έκδοση του firefox 1.0 θα μας αποζημιώσει

toRus
18-06-04, 01:07
Το Opera δεν είναι που είναι spyware;


Ε όχι και spyware. Φυσικά είναι καλύτερα να το αγοράσεις. Τα mozilla και firefox είναι αρκετά καλά, και το κυριότερο open source, αλλά δε φτάνουν την ταχύτητα και λειτουργικότητα του Opera με τίποτα.

sandman
18-06-04, 01:53
Η σωστή έκφραση για τον Opera νομίζω πως είναι adware. Και όντως είναι πιο γρήγορος από τον mozilla και τον firefox στο startup, αλλά από εκεί και πέρα τα νέα παράθυρα ανοίγουν με την ίδια ταχύτητα.

Όταν όμως λες λειτουργικότητα toRus είμαι περίεργος να μάθω σε τί ακριβώς αναφέρεσαι? Ο mail/newsgroup reader τους έχει όντως μερικά πράγματα παραπάνω αλλά στον browser δεν θυμάμαι κάτι σημαντικό.

Όσο για τον Firefox 0.9 το μόνο bug που του βρήκα εγώ είναι πως όταν αλλάζω theme τα παράθυρα που έχω ήδη ανοιχτά χάνουν τα περιεχόμενά τους. Τα άλλα που αναφέρετε είναι μάλλον επειδή προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε extensions από τον 0.8. Πχ, σε εμένα το adblock από την στιγμή που έβαλα την νέα έκδοση πάνω από την παλιά δουλεύει μια χαρά.
Επίσης το default theme είναι χάλια, αλλά αυτό αλλάζει.(μόνο με συμβατά με τον 0.9 themes όμως, μην αρχίσετε να γκρινιάζετε πάλι για bugs)

idleboneZ
18-06-04, 01:54
Εγω παντως το δοκιμασα απο περιεργεια πριν καμμια βδομαδα (ver.0. 8 ) και τωρα το νεοτερο version 0.9 και δεν εμεινα κα8ολου ικανοποιημενος. Αρκετα bugs και δεν μου προσφερει τιποτα παραπανω απο το Opera 7.51 που χρησιμοποιω τωρα. Ισα ισα που ειναι πολυ χειροτερο. Κριμα. Το Opera οσο παει και γινετε καλυτερο και δεν το αλλαζω με τιποτα..ισως μονο με το MYIE2 και αυτο οταν καταφερουνε να βγαλουνε το verison 1.0 επιτελους...

Το Opera δεν είναι που είναι spyware;

Αυτό είναι το πολύ καλύτερό σου;

Αλήθεια, για πές μας και μας να μάθουμε, τί bugs βρήκες στον Firefox 0.8, που τάχα είναι "γεμάτος bugs";

Το υφακι σου δεν το καταλαβα..
Εγω το Opera το εχω αγορασμενο και δεν εχω βρει ποτε spyware και εχω scan αρκετες φορες. Αλλα και να μην το ειχα αγορασμενο, το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει καποια adds στο πανω μερος του browser οπως κανει και το GetRight downloader. Εξεφρασα την αποψη μου οτι το Opera ειναι σαφως ανωτερο σαν προιον και εχω δοκιμασει ολα τα γνωστα browsers (IE, firefox, avant browser, Netcaptor kai MYIE2 (αφου μου το προτεινε ο Empire, ουτε το ειχα δει ποτε)). Το μονο browser που θεωρω οτι ειναι σχεδον εφαμιλο ειναι το ΜΥΙΕ2, απλα εχει κατι μικρα bugs ακομα που μου την δινουνε και κανει crash γιαυτο και περιμενω να βγαλουνε το version 1.0. To καθε software παιζει και ρολο πως θα το παρεις απο την πρωτη ματια. Εμενα το Firefox αφου τελειωσα την εγκατασταση μου εκανε κανα 2 crash μεσα στις πρωτες 2 μερες αφου ειχα κανει εγκατασταση κατι plugins, μετα μου εκανε κατι κουλα με τα favorites (χαθηκανε τα Links ολα απο την μπαρα) συν οτι οταν αλλαζα τα διαφορα theme που ειχα κατεβασει μεσα τα tabs που ητανε ηδη ανοιχτα εχασαν τις σελιδες και μαυρισαν τελειως. Εφοσον ειμαι τοσο ικανοποιημενος απο το Opera δεν βρηκα τον λογω να παιδευτω να το ψαξω και πολυ. Διαβασα και σε καποια posts οτι γενικα εχει bugs και αποφασισα να περιμενω να βγει η εκδοση 1.0 για να το ξαναδω.Τοσο απλα.. :wink:

sandman
18-06-04, 02:04
idleboneZ, για τον μοζιλλα τί έχεις να πεις; Τον δοκίμασες ή τον ξέχασες;

a_x
18-06-04, 08:26
Οι δυνατότητες του firefox είναι ανεξάντλητες που αποκλείεται να τις βρεί κάποιος σε άλλον browser,η δε δύναμή του κρύβεται στην μηχανή του και στην απλότητά του ....συν ότι είναι ανοιχτού κώδικα(άρα ένα κομμάτι δικό μας--πχ γιατί κάποιος να αγοράζει βερύκοκα,βλέπε αγορά οπερα browser,όταν τα χει κανείς στον κήπο του,και όταν δε αυτά τα βερύκοκα είναι σαν ποιότητα απείρως καλύτερα από τα αγορασμένα)...συν η κοινότητά του,πάντα έτοιμη να σε βοηθήσει σε οποιοδήποτε πρόβλημα,καλύτερη και άμεση βοήθεια από οποιοδήποτε support από commercial software.
Ενα μικρό παράδειγμα της απλότητας που λειτουργεί η ομάδα ανάπτυξης του Firefox και ειδικά ο Ben Goodger o υπεύθηνος ανάπτυξης,από πολύ μικρό έως και ασήμαντο μα θα δείτε πόσο χρήσιμο είναι τελικά.
Οι λέξεις κλειδιά στα bookmarks.
Ανοίξτε τα properties από ένα οποιοδήποτε bookmark που χρησιμοποιείται πολύ,ας πούμε το
http://www.adslgr.com/forum/index.php
και προσθέστε στην λέξη κλειδί(keyword) το a για παράδειγμα.
Τώρα κάθε φορά που πληκτρολογείται a sto location bar και πατάτε το enter,θα ανοίγει η σελίδα του adslgr.
Αυτό μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο σε μηχανές αναζητήσεων.Πχ google.
http://www.google.com/search?hl=en&q=%s&num=100
Σώστε το κάπου σαν bookmark ανοίξτε τα properties του και προσθέστε ένα keyword,ακόμα και ένα γράμμα είναι αρκετό.Ας πούμε g.
Tώρα θέλετε να ψάξετε για κάτι στο google,ας πούμε gentoo.
Aπλά πληκτρολογήστε

g gentoo
και θα ανοίξει η σελίδα της google me 100 αποτελέσματα για το gentoo.
Aλλο ένα παράδειγμα το λεξικό στο in.gr.

http://www.in.gr/dictionary/lookup.asp?Word=%s
Eνα αγγλικό λεξικό

http://www.hyperdictionary.com/search.aspx?define=%s
Κλπ(κάντε την ίδια διαδικασία με την παραπάνω) περισσότερες πληροφορίες για αυτή την δυνατότητα σε αυτό το σύνδεσμο (http://devedge.netscape.com/viewsource/2002/bookmarks/)
Οι δυνατότηες πραγματικά είναι άπειρες και αναρίθμητες----πραγματικά και εδώ υπάρχει ένα δίκαιο από την πλευρά του απλόυ χρήστη,υπάρχει ένα μικρό κενό ενημέρωσης,συμφωνώ--
που και ας με συγχωρήσουν οι φίλοι του οπερα,και εγώ τον χρησιμοποίησα,αλλά δεν μπορεί
---ακόμα και σε αυτή την στιγμή πού ακόμα είναι και σε στάδιο μη σταθερό,πόσο μάλλον όταν φτάσει σε σταθερή έκδοση ο firefox ---
να τον ανταγωνιστεί(τον firefox).Οσο για τούς browser Που χρησιμοποιούν την μηχανή του internet explorer (avant-Myie)υπάρχουν ένα σωρό λόγοι για να τους κάνουν αναξιόπιστους κυρίως δε με ότι έχει να κάνει με θέματα ασφαλείας συν ότι η Ms θα σταματήσει να βγάζει καινούριες ανεξάρτητες εκδόσεις που νομίζω ότι είναι τελείως περιττό και επικίνδυνο να τους χρησιμοποιεί κάποιος που πραγματικά ενδιαφέρεται για ενδιαφέρον γρήγορο και ασφαλές surfing.
Απλά και κατά την ταπεινή μου γνώμη ο firefox είναι το μέλλον στο browsing,προσωπικά δεν έχω καμμία αμφιβολία για αυτό.Α... και δεν έχω καμμία απολύτως διάθεση να επιβάλλω καμμία άποψη απλά είναι μια ακλόνητη πίστη που προέρχεται από την ενασχόληση μου με την κοινότητα του Mozilla και με τον firefox ιδιαίτερα και απλώς πειράχτηκα λιγάκι από τον τίτλου αυτού του thread.

lazar
18-06-04, 10:59
Δεν έχω ακόμη καταλάβει γιατί firefox και όχι mozilla. Επειδή φορτώνει κάποια δευτερόλεπτα πιό γρήγορα;

Με mozilla έχω ήσυχο το κεφάλι μου, χρόνια τώρα.

Και ναι, ο opera είναι πολύ καλός browser και παρέχει κάποιες λειτουργίες διαφορετικές από όλους τους άλλους.

WAntilles
18-06-04, 11:16
@Kronegcker

Θα τον παρακαλούσα στον τίτλο του topic όπου "Firefox" να βάλει "Firefox 0.9" για να είναι πιο σαφές. Ο 0.8 δεν έχει bugs.

@lazar:

Γιατί:

- Πιο καλαίσθητος
- Πιο καλό Interface
- Πιο πολλά features και extensions
- Πιο καλή διαχείριση αυτών

chatasos
18-06-04, 11:36
Δεν έχω ακόμη καταλάβει γιατί firefox και όχι mozilla. Επειδή φορτώνει κάποια δευτερόλεπτα πιό γρήγορα;

Με mozilla έχω ήσυχο το κεφάλι μου, χρόνια τώρα.


Και εγώ μαζί σου :twisted: :twisted: :twisted:

tvelocity
18-06-04, 12:27
Δεν έχω ακόμη καταλάβει γιατί firefox και όχι mozilla. Επειδή φορτώνει κάποια δευτερόλεπτα πιό γρήγορα;

1. Γρηγορότερος, ελαφρύτερος
2. Ομορφότερος
3. Πιο ευέλικτος (extensions κτλ)
4. Καλύτερο integration σε όλα τα λειτουργικά, και όλα τα desktops
5. Είναι το μέλλον του mozilla (ο firefox θα αντικαταστήσει τον mozilla στο μέλλον)
6. Δεν γεμίζεις με προγράμματα του suite που δεν χρησιμοποιείς ποτέ (irc client, html editor, ποιός τα χρησιμοποιεί αυτά;)

και ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ

7. ΠΟΛΥ ανώτερο usability. Αυτο σημαίνει οτι καίς πολύ λιγότερα κύτταρα του εγγεφάλου σου με firefox παρα με οποιονδήποτε άλλο browser, και στο τέλος γίνεσαι πιο παραγωγικός (χωρίς απαραίτητα να το έχεις αντιληφθεί).

(Προσωπικά είμαι μανιακός με το usability μιας εφαρμογής. Δεν αντέχω να βλέπω κουμπιά και μενού σε όπου νά'νε σημεία χωρίς καμία λογική.)

WAntilles
18-06-04, 12:48
Δεν έχω ακόμη καταλάβει γιατί firefox και όχι mozilla. Επειδή φορτώνει κάποια δευτερόλεπτα πιό γρήγορα;

1. Γρηγορότερος, ελαφρύτερος
2. Ομορφότερος
3. Πιο ευέλικτος (extensions κτλ)
4. Καλύτερο integration σε όλα τα λειτουργικά, και όλα τα desktops
5. Είναι το μέλλον του mozilla (ο firefox θα αντικαταστήσει τον mozilla στο μέλλον)
6. Δεν γεμίζεις με προγράμματα του suite που δεν χρησιμοποιείς ποτέ (irc client, html editor, ποιός τα χρησιμοποιεί αυτά;)

και ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ

7. ΠΟΛΥ ανώτερο usability. Αυτο σημαίνει οτι καίς πολύ λιγότερα κύτταρα του εγγεφάλου σου με firefox παρα με οποιονδήποτε άλλο browser, και στο τέλος γίνεσαι πιο παραγωγικός (χωρίς απαραίτητα να το έχεις αντιληφθεί).

(Προσωπικά είμαι μανιακός με το usability μιας εφαρμογής. Δεν αντέχω να βλέπω κουμπιά και μενού σε όπου νά'νε σημεία χωρίς καμία λογική.)

Πέστα TVelocity.

chatasos
18-06-04, 13:07
Δεν έχω ακόμη καταλάβει γιατί firefox και όχι mozilla. Επειδή φορτώνει κάποια δευτερόλεπτα πιό γρήγορα;

1. Γρηγορότερος, ελαφρύτερος
2. Ομορφότερος
3. Πιο ευέλικτος (extensions κτλ)
4. Καλύτερο integration σε όλα τα λειτουργικά, και όλα τα desktops
5. Είναι το μέλλον του mozilla (ο firefox θα αντικαταστήσει τον mozilla στο μέλλον)
6. Δεν γεμίζεις με προγράμματα του suite που δεν χρησιμοποιείς ποτέ (irc client, html editor, ποιός τα χρησιμοποιεί αυτά;)

και ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ

7. ΠΟΛΥ ανώτερο usability. Αυτο σημαίνει οτι καίς πολύ λιγότερα κύτταρα του εγγεφάλου σου με firefox παρα με οποιονδήποτε άλλο browser, και στο τέλος γίνεσαι πιο παραγωγικός (χωρίς απαραίτητα να το έχεις αντιληφθεί).

(Προσωπικά είμαι μανιακός με το usability μιας εφαρμογής. Δεν αντέχω να βλέπω κουμπιά και μενού σε όπου νά'νε σημεία χωρίς καμία λογική.)

Τα περισσότερα είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου :roll: :roll:

Και 3 απαντήσεις:

5. Θα συμφωνήσω και θα είμαι από τους πρώτους που θα κάνουν την αλλαγή όταν (και αν) θα έρθει εκείνη η ώρα.
6. Έχεις επιλογή στο τι θες να κάνεις install.
7. π.χ.?

tvelocity
18-06-04, 13:42
Τα περισσότερα είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου :roll: :roll:

Τα 1,3,4,5,7 είναι καθαρά αντικειμενικά.


5. Θα συμφωνήσω και θα είμαι από τους πρώτους που θα κάνουν την αλλαγή όταν (και αν) θα έρθει εκείνη η ώρα.

Καλώς


6. Έχεις επιλογή στο τι θες να κάνεις install.

Ναι, αλλα τα κατεβάζεις άδικα. Δεν παύει να είναι monolithic πακέτο.


7. π.χ.? π.χ.; Ο κλασσικός mozilla έχει τεράστια μενού με πολαπλά επίπεδα, τυπικό πρόβλημα usability. Να μην συνεχίσω στα configuration panels του, τον downloader του κτλ...

Knorcedger
18-06-04, 13:49
WAntilles, έχεις και πάλι δίκιο, δικό μου λάθος, τον άλλαξα τον τίτλο, ααα και το όνμά μου είναι Knorcedger (νόρσετζερ)

a_x, και εγώ θεωρώ τον firefox ως έναν απ'τους καλύτερους (αν όχι τον καλύτερο) browser και αυτόν χρησιμοποιώ, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε πως η έκδοση 0.9 ήταν ελαφρώς "ελαττωματική", χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν παραμένει λειτουργικός. Προσωπικά συνεχίζω να χρησιμοποιώ την έκδοση 0.9 καθώς όπως είπα και πιο πριν τα bugs του είναι πολύ μικρα και ασήμαντα για να με αναγκάσουν να τον αποχωριστώ

chatasos
18-06-04, 14:05
Τα περισσότερα είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου :roll: :roll:

Τα 1,3,4,5,7 είναι καθαρά αντικειμενικά.

1. Στα 2 σύστηματά μου (W2K & WinXP - 1GB RAM) η διαφορά των 2 browsers είναι αμελητέα και δεν με απασχολεί. Στο laptop (Win98 - 128 MB RAM) - που σπάνια χρησιμοποιώ - ο Firefox κερδίζει.
3. Τα 3-4 extensions που θέλω (και χρησιμοποιώ) υπάρχουν και δουλεύουν μια χαρά.
4. Βλέπε 1.
5. Σου απάντησα στο προηγούμενο post μου ότι συμφωνώ.
7. Βλέπε παρακάτω.




6. Έχεις επιλογή στο τι θες να κάνεις install.
Ναι, αλλα τα κατεβάζεις άδικα. Δεν παύει να είναι monolithic πακέτο.


Net Installer (http://www.mozilla.org/releases/#1.7)




7. π.χ.? π.χ.; Ο κλασσικός mozilla έχει τεράστια μενού με πολαπλά επίπεδα, τυπικό πρόβλημα usability. Να μην συνεχίσω στα configuration panels του, τον downloader του κτλ...

Σπάνια ανοίγω μενού (λόγω των kb shortcuts).
Configuration πειράζω μόνο όταν βάζω καινούργια έκδοση (μήπως και έχει αλλάξει κάτι).
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον downloader...όταν τον χρησιμοποιώ.

ΥΓ1: Αν με τον όρο usability αναφέρεσαι στην ευχρηστία, τότε θα πρέπει να ορίσουμε κάποιους ειδικούς κανόνες (γιατί γενικοί υπάρχουν ήδη) πάνω στο θέμα browsers, και να κάνουμε την "σύγκριση" σύμφωμα με αυτούς.
ΥΓ2: Εγώ είμαι της απόψεως ότι ο Firefox είναι για τους "απλούς" χρήστες, ενώ ο Μozilla για τους "προχωρημένους". Οπότε είναι και αναμενόμενες οι διαφορές τους.

a_x
18-06-04, 14:30
Δεν είναι ελλατωματική,απλά βρίσκεται στην τελική ευθεία για την τελική και χρειάζεται από δω και πέρα να δοκιμαστεί σε όλα τα επίπεδα.Τα 98 από τα 100 προβλήματα δημιουργηθήκανε από ασυμβατότητες με extensions kai themes.Οσο για την εγκατάσταση άλλαξε ο φάκελος του profile και αυτό δημιούργησε ασάφειες και το κυριώτερο σε αυτήν την έκδοση δοκιμάζεται σε τέτοια κλίμακα το Import των διάφορων settings,cookies,bookmarks κλπ καθώς και το Migration από άλλους browser όπως IE,netscape...
Αυτά όλα βέβαια ήταν γνωστά από καιρό και δεν υπήρχε κάποιο είδος ξαφνιάσματος,αλλά απλά υπήρχε αγνοια στον πολύ κόσμο πιο πολύ γιατί υπάρχει αυτό το γνωστό έλλειμα πληροφόρησης,αυτό δεν κρύβεται από κανένα αλλά δεν υπάρχουν και τα απαραίτητα κεφάλαια για να αναλάβουν ειδικοί αυτήν την δουλειά,όλα γίνονται από εθελοντές σαν και εμάς σαν τον Knorcedger--για αυτό το λόγο του λέω να προσέχει την διατύπωση γιατί αυτή η ρημάδα η διατύπωση δημιουργεί εντυπώσεις---αλλά απέχει πολύ μακριά από το να θάψουμε αυτήν την έκδοση.Από δώ και πέρα θα κοιτάξουν να διορθώσουνε τα bugs ώστε να ναι έτοιμοι για το φθινόπωρο,γύρω στα τέλη σεπτέμβρη για την τελική.Εως τότε τα ξαναλέμε,αν και δεν υπάρχει κανένας μα κανένας σοβαρός λόγος για να μην τον χρησιμοποιείται.Οσο για την Μοzilla suite δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην την χρησιμοποιείται αν επιμένεται ντε και καλά να κουβαλάτε μαζί σας ένα σωρό άχρηστα και άσχετα με την δουλειά του browsing πράγματα.Σαν να τρέχει η Θάνου με γαλότσες και ένα παλτό από αυτά που φοράγανε οι βοσκοί στις πάλε ποτέ ένδοξες μέρες στην ολυμπιάδα για να πάρει μετάλιο στα εκατό.[/quote]

arcanum
18-06-04, 14:32
Αν usability είναι ο νέος Ναυτίλος στο GNOME 2.6 τότε με συγχωρείς αλλα δεν θέλω usability. Θέλω unsusability :)

Η μόνη εξήγηση για το πως καταντήσανε τον Ναυτίλο είναι πως στο GNOME έχουν προγραμματιστές απο την Αλ Κάιντα.

Θέλω να πω οτι η ευχρηστία είναι αρκετά υποκειμενικό.
Εγώ δουλέυω KDE γιατι *αυτό* με κάνει παραγωγικό. (αν και μου αρέσει το gnome... :( )

Επίσης έχω mozilla γιατι *εκεί* θα βρώ όλες τις ρυθμίσεις που θέλω.


επίσης,
1)Τα plugins, υπάρχουν και για mozilla και για firefox.
2) Αν θέλεις δεν κατεβάζεις IRC/Composer/Calendar/Mail κλπ κλπ κλπ. Αφού έχει installer.
3) Για το πόσο intagrated στο λειτουργικό είναι δεν μπορώ να ξέρω γιατι δεν έχω windows.
4) Ομορφότερος? Αφού και οι δύο έχουν themes
5) Ο firefox ΕΙΝΑΙ το μέλλον του mozilla γιατι το mozilla ποτέ δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει ένα browser για το κοινό. Ο mozilla ήταν κάτι σαν technical demo και αργότερο γινόταν ο Netscape. Ο firefox είναι ο browser που προορίζεται για μαζική κατανάλωση γιατι έχουν βγάλει όλο το bloat (javascript debuggers,DOM inspectors κλπ κλπ)


Ερώτηση:
Στον mozilla μου αρέσει που πατάω τα 2-3 πρώτα γράμματα απο τα site που βλέπω συχνά, και συμπληρώνει το υπόλοιπο, και μετά πατάω *μονο*enter (οχι tab ,βελάκια κλπ κλπ). Επίσης θέλω να κάνει auto-completion *μονο* απο url ου έχω πληκτρολογήση εγώ

Στον firefox που το ρυθμίζω αυτό?

Για μένα είναι σημαντικό να έχω αυτό το μενού.

a_x
18-06-04, 14:52
Για όσους θέλουν να μάθουν γιατί δημιουργήθηκε ο firefox καθώς και ποιοί είναι οι στόχοι του ίσως αυτό το link (http://www.mozilla.org/projects/firefox/charter.html) να τους φανεί χρήσιμο.
Και ακόμα κάτι που ξέχασα να πώ πρίν,η 0.8 έκδοση ήταν μία ας πούμε ωρίμανση από την 0.5 και δώθε και η εννιά απλά είναι η προέκδοση για την τελική έκδοση,κάτι σαν μια μακρόχρονη release candidate.Δηλαδή ότι άλλαξε άλλαξε,απώ δω και πέρα πολύ λίγες προδθήκες θα γίνουν,η έμφαση θα δωθεί στο να γίνει λειτουργική,συμβατή και free from bugs 1.0 release.

WAntilles
18-06-04, 15:33
Approved & recommended και από μένα, ύστερα από μια πιο ψύχραιμη ματιά, ο Firefox 0.9.

Είναι μια χαρά αρκεί να προσέξετε τα παρακάτω:

1. Κάντε backup το παλιό σας profile

2. Κάντε backup από το folder της παλιάς έκδοσης ολόκληρο το subfolder plugins για να μην ξαναβάζετε plugins GetRight, QuickTime κλπ.

3. Σβήστε όλα τα παλιά profiles από τον παλιό profile manager

4. Πλήρες uninstall καί με πλήρες σβήσιμο του folder της παλιάς έκδοσης

5. Σβήστε τελείως το folder %USERPROFILE%\Application Data\Phoenix

6. Install την καινούρια έκδοση

7. Φτιάξτε καινούριο profile από τον profile manager

8. Ρυθμίστε Options του browser

9. Εγκαταστήστε το ShowOldExtensions extension

10. Εγκαταστήστε όσα extensions από τα καινούργια θέλετε ένα-ένα με ενδιάμεσα restart του browser

11. Εγκαταστήστε όσα extensions από τα παλιά θέλετε και δεν τα βρήκατε ακόμα στα καινούργια ένα-ένα με ενδιάμεσα restart του browser

12. Ρυθμίστε Options των extensions

13. Από το backup του παλιού σας profile αντιγράψτε στο καινούριο τα εξής αρχεία:

- bookmarks.html
- cert8.db
- key3.db
- secmod.db
- cookies.txt
- signons.txt
- user.js
- chrome\userChrome.css
- chrome\userContent.css

Είστε έτοιμοι.

Απολαύστε web browsing the way it was meant to be experienced, widescreen, με 7κάναλο DD ή DTS, και με THX.

Επίσης approved είναι και το Thunderbird 0.7.

http://www.mozilla.org/products/firefox/releases/0.9.html

toRus
18-06-04, 15:48
Οι δυνατότητες του firefox είναι ανεξάντλητες που αποκλείεται να τις βρεί κάποιος σε άλλον browser,η δε δύναμή του κρύβεται στην μηχανή του και στην απλότητά του ....συν ότι είναι ανοιχτού κώδικα(άρα ένα κομμάτι δικό μας--πχ γιατί κάποιος να αγοράζει βερύκοκα,βλέπε αγορά οπερα browser,όταν τα χει κανείς στον κήπο του,και όταν δε αυτά τα βερύκοκα είναι σαν ποιότητα απείρως καλύτερα από τα αγορασμένα)...συν η κοινότητά του,πάντα έτοιμη να σε βοηθήσει σε οποιοδήποτε πρόβλημα,καλύτερη και άμεση βοήθεια από οποιοδήποτε support από commercial software.


Είμαι υπέρμαχος του OpenSource χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω και υποστηρίζω commercial εφαρμογές με πραγματικά καλό και καθαρό κώδικα και προγραμματιστικό σχεδιασμό, ειδικά όταν προέρχονται από εταιρείες που προάγουν τα open standards, τις multiplatform λύσεις και δε ζητούνε 500 EUR για ένα πρόγραμμα που στο κάτω κάτω χρησιμοποιώ σχεδόν 10 ώρες την ημέρα. Ας πιω και 5 καφέδες λιγότερο στη ζωή μου.

Μακάρι σε όλα τα σχολεία, πανεπιστήμια, επιχειρήσεις και οργανισμούς να ήταν εγκατεστημένα linux, OpenOffice και mozilla. Πολλά από τα computer που έχω περιέχουν μόνο opensource και freeware προγράμματα αλλά για τη δουλειά και websurfing δεν με πειράζει καθόλου να χρησιμοποιώ την Opera η οποία και μου αρέσει και μου επιτρέπει να κάνω πράγματα που δε θα μπορούσα να κάνω με την ίδια ευκολία και ταχύτητα (ή και καθόλου) σε οποιονδήποτε άλλο browser.

Δε θα ήθελα να απαριθμήσω τα (παρά πολλά) πλεονεκτήματα του Opera μην ακουστώ ως salesman της Opera Software :lol: . Το προηγούμενο post μου ήταν ψαρωτικό για όσους δεν το κατάλαβαν. Σέβομαι όσους επέλεξαν έναν άλλο browser ύστερα από ψάξιμο και δοκιμές. Απλώς μου τη σπάει κάποιοι (δε μιλάω αναγκαστικά για το παρόν forum) να κατακρίνουν software στο οποίο δεν έχουν αφιερώσει ούτε 20 λεπτά...... Εκτός κι αν πρόκειται για ιδεολογικές απόψεις τύπου "Δεν αγοράζω/τρέχω/δοκιμάζω/εγκαθιστώ προγράμματα της Micro$oft που να μου κοπεί το χέρι." :D

WAntilles
18-06-04, 15:58
Απλώς μου τη σπάει κάποιοι (δε μιλάω αναγκαστικά για το παρόν forum) να κατακρίνουν software στο οποίο δεν έχουν αφιερώσει ούτε 20 λεπτά...... Εκτός κι αν πρόκειται για ιδεολογικές απόψεις τύπου "Δεν αγοράζω/τρέχω/δοκιμάζω/εγκαθιστώ προγράμματα της Micro$oft που να μου κοπεί το χέρι." :D

Εγώ θα έλεγα ότι δεν εγκαθιστώ-χρησιμοποιώ ποτέ software που κάνει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω:

- είναι spyware
- είναι adware
- δεν με σέβεται σαν χρήστη
- δεν σέβεται την privacy μου
- κάνει πράγματα πίσω από την πλάτη μου

Το Opera κάνει σίγουρα το 2ο, ή κάνω λάθος;

lazar
18-06-04, 16:14
Πολυλογία χωρίς ουσία.

Καλλιστεία το κάνατε. Άκου πιο καλαίσθητος ο firefox! Και ο Mozilla μπορεί να ντυθεί με διαφορετικά ρούχα, εάν σας ενοχλούν αυτά της ...μαμάς του.
Το πιο γρήγορος τι σημαίνει; Φορτώνει ή σερφάρει πιό γρήγορα; Αν είναι το πρώτο, η διαφορά είναι πολύ μικρή.
Όταν έρθει το μέλλον που λέτε, θα έχουμε μόνο firefox. Όπως έγινε και με τον Netscape 7.

Αντίθετα, με mozilla έχεις 2 (τουλάχιστον) σε 1. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο πρόγραμμα για να πάρεις το e-mail.

Πάντως δουλεύω και τους δύο κατά περίπτωση. Όπως επίσης και τον Opera σε περιπτώσεις που βολεύομαι.
WAntilles: ΔΕΝ είναι adware ο/η Opera. Δεν σου βάζει πρόγραμμα extra πίσω από την πλάτη σου. Απλά δεν είναι open source, ούτε free. Κλασσικό shareware. Αυτό μπορεί για κάποιους να είναι απαγορευτικό, για μένα όχι. Υπάρχει ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να γλυτώσεις από τα banner και το bandwidth που τρώνε: απενεργοποίηση του messenger service.

Α!! είναι και ευρωπαϊκός (Νορβηγία)

WAntilles
18-06-04, 16:24
WAntilles: ΔΕΝ είναι adware ο/η Opera. Δεν σου βάζει πρόγραμμα extra πίσω από την πλάτη σου.

Σοβαρά;

Και τα banners αν δεν είναι διαφημίσεις, τότε τί είναι;

Εγώ κύριε το χρυσοπληρώνω το bandwidth μου. Με ποιό δικαίωμα εσύ μου τρως έστω και 1kbps;

Στα τσακίδια.

sandman
18-06-04, 16:42
O firefox ποτέ δεν θα αντικαταστήσει την σουίτα του mozilla, αυτή θα συνεχίσει να υπάρχει για πολύ καιρό ακόμα. Απλά υποτίθεται ότι οι βασικές προσπάθειες ανάπτυξης θα επικεντρωθούν στον firefox. Και λέω υποτίθεται γιατί αν δείτε την τελευταία έκδοση του mozilla οι βελτιώσεις είναι πολύ ποιο ραγδαίες από αυτές του firefox (πχ o firefox έχει 3% βελτίωση στην ταχύτητα ενώ ο mozilla σχεδόν 20% αν θυμάμαι καλά.)

Για εμένα ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ firefox είναι πως μπορώ να έχω όλα τα κουμπιά και τα μενου σε ένα toolbar ώστε να πιάνει ελάχιστο χώρο. Ο μοζιλλα δεν έχει πλέον προβλήματα ταχύτητας. Όταν πάρω μεγαλύτερο monitor μάλλον θα γυρίσω στην σουίτα.

sandman
18-06-04, 16:49
Ο mozilla ήταν κάτι σαν technical demo και αργότερο γινόταν ο Netscape. Ο firefox είναι ο browser που προορίζεται για μαζική κατανάλωση γιατι έχουν βγάλει όλο το bloat (javascript debuggers,DOM inspectors κλπ κλπ)

Για μερικούς ανθρώπους, τους λεγόμενους web developers αν τους έχεις ακουστά, αυτά που εσύ χαρακτηρίζεις ως bloat σώζουν πραγματικά ζωές. Κάνουν τρομερά πράγματα με μεγάλη ευκολία που ούτε καν εμπορικά προγράμματα δεν κάνουν. Και δεν είναι σωστό να τα χαρακτηρίζεις ως bloat επειδή αν δεν τα βάλλεις ή δεν τα χρησιμοποιείς δεν επιρεάζουν την ταχύτητα.

lazar
18-06-04, 16:56
WAntilles: ΔΕΝ είναι adware ο/η Opera. Δεν σου βάζει πρόγραμμα extra πίσω από την πλάτη σου.

Σοβαρά;

Και τα banners αν δεν είναι διαφημίσεις, τότε τί είναι;

Εγώ κύριε το χρυσοπληρώνω το bandwidth μου. Με ποιό δικαίωμα εσύ μου τρως έστω και 1kbps;

Στα τσακίδια.

Είπαμε δεν είναι free. Εάν το αγοράσεις δεν έχεις διαφημίσεις. Adware θεωρούνται αυτά που εγκαθιστούν άλλα, άσχετα προγράμματα.

Εκτός αυτού, αφού σου δείχνω νόμιμο τρόπο να μην σου τρώει το ακριβοπληρωμένο σου bandwidth, γιατί επιμένεις; Μόνο και μόνο για να πεις ότι είναι κακό πρόγραμμα;

Να μιλάμε σωστά! Είναι πολύ καλός και γρήγορος browser, αλλά δεν είναι free. Και είναι και cross platform.

arcanum
18-06-04, 16:57
Ο mozilla ήταν κάτι σαν technical demo και αργότερο γινόταν ο Netscape. Ο firefox είναι ο browser που προορίζεται για μαζική κατανάλωση γιατι έχουν βγάλει όλο το bloat (javascript debuggers,DOM inspectors κλπ κλπ)

Για μερικούς ανθρώπους, τους λεγόμενους web developers αν τους έχεις ακουστά, αυτά που εσύ χαρακτηρίζεις ως bloat σώζουν πραγματικά ζωές. Κάνουν τρομερά πράγματα με μεγάλη ευκολία που ούτε καν εμπορικά προγράμματα δεν κάνουν. Και δεν είναι σωστό να τα χαρακτηρίζεις ως bloat επειδή αν δεν τα βάλλεις ή δεν τα χρησιμοποιείς δεν επιρεάζουν την ταχύτητα.

Web developers? Τι είναι αυτοί? den katalavainei

Φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου απαντάς έτσι. Οταν μιλάμε για ένα browser για ένα απλό χρήστη, τότε αυτα που περιγράφω παραπάνω είναι bloat.
Επίσης οταν ο browser τα έχει απο default μεσα (όπως o mozilla) ανεξάρτητα απο το αν το θέλεις ή όχι τότε είναι bloatware.

Ο σκοπός του firefox και του mozilla έιναι άλλος.
Το firefox είναι lean and mean. Ενώ το mozilla είναι όλα-σε-ενα.

Το τί είναι bloat εξαρτάται απο την χρήση , αλλα όταν είναι 'αναγκαστικά' μέσα, τότε δεν μπορείς παρα να πείς οτι είναι bloatware.

toRus
18-06-04, 16:58
Το Opera κάνει σίγουρα το 2ο, ή κάνω λάθος;

Η Opera είναι commercial πρόγραμμα. Πρέπει να πληρώσεις 30+ EUR. Η demo/trial/πες το όπως θες version είναι απλώς για να δοκιμάσεις τις δυνατότητες του προγράμματος. Έχει ένα banner (το οποίο μπορεί και να μη φαίνεται καθόλου) που δείχνει διαφημίσεις - δεν εγκαθιστά πουθενά αλλού τίποτα. Δηλαδή θα έπρεπε να αγανακτώ γιατί η demo version του Photoshop (π.χ.) δεν έχει full functionality ή ότι expires έπειτα από 1 μήνα ?

WAntilles
18-06-04, 17:02
Το Opera κάνει σίγουρα το 2ο, ή κάνω λάθος;

Η Opera είναι commercial πρόγραμμα. Πρέπει να πληρώσεις 30+ EUR. Η demo/trial/πες το όπως θες version είναι απλώς για να δοκιμάσεις τις δυνατότητες του προγράμματος. Έχει ένα banner (το οποίο μπορεί και να μη φαίνεται καθόλου) που δείχνει διαφημίσεις - δεν εγκαθιστά πουθενά αλλού τίποτα. Δηλαδή θα έπρεπε να αγανακτώ γιατί η demo version του Photoshop (π.χ.) δεν έχει full functionality ή ότι expires έπειτα από 1 μήνα ?

Φαίνεται-δεν φαίνεται, τρώει έστω και 1kbps bandwidth ή όχι;

Αυτό έχει σημασία.

lazar
18-06-04, 17:08
Το Opera κάνει σίγουρα το 2ο, ή κάνω λάθος;

Η Opera είναι commercial πρόγραμμα. Πρέπει να πληρώσεις 30+ EUR. Η demo/trial/πες το όπως θες version είναι απλώς για να δοκιμάσεις τις δυνατότητες του προγράμματος. Έχει ένα banner (το οποίο μπορεί και να μη φαίνεται καθόλου) που δείχνει διαφημίσεις - δεν εγκαθιστά πουθενά αλλού τίποτα. Δηλαδή θα έπρεπε να αγανακτώ γιατί η demo version του Photoshop (π.χ.) δεν έχει full functionality ή ότι expires έπειτα από 1 μήνα ?

Και μπορείς να το έχεις μια ζωή έτσι! Δεν λήγει όπως το Photoshop!!!

Παλιά το είχαν trial, αλλά προφανώς δεν τους έπαιρνε και το άλλαξαν. Που πάνε κι αυτοί, όταν τόσοι άλλοι είναι τζάμπα; Κι όμως, έχει πιάσει αρκετά. Άλλη μία απόδειξη ότι πρόκειται για ένα καλό πρόγραμμα και κυρίως ότι έχει να πει κάτι διαφορετικό!

arcanum
18-06-04, 17:14
Απλώς μου τη σπάει κάποιοι (δε μιλάω αναγκαστικά για το παρόν forum) να κατακρίνουν software στο οποίο δεν έχουν αφιερώσει ούτε 20 λεπτά...... Εκτός κι αν πρόκειται για ιδεολογικές απόψεις τύπου "Δεν αγοράζω/τρέχω/δοκιμάζω/εγκαθιστώ προγράμματα της Micro$oft που να μου κοπεί το χέρι." :D

Εγώ θα έλεγα ότι δεν εγκαθιστώ-χρησιμοποιώ ποτέ software που κάνει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω:

- είναι spyware
- είναι adware
- δεν με σέβεται σαν χρήστη
- δεν σέβεται την privacy μου
- κάνει πράγματα πίσω από την πλάτη μου

Το Opera κάνει σίγουρα το 2ο, ή κάνω λάθος;

Αγαπητέ WAntilles,

Αν αυτό το εννούσες πραγματικά τότε δεν θα είχες κάν Windows μιας και είναι γνωστό οτι στο Windows Update γίνεται και έλεγχος για να δούν αν έχεις κλεμμένο αντίγραφο. Αν αυτό δεν είναι εισβολή στην pricavy σου τότε τί είναι (η καλή Microsoft που σε αγαπάει?)
Η όταν αλλάξεις hardware πρέπει να ανημερώσεις την Microsoft για νέο κλειδί?

Αφού όμως είσαι *Ο* υπέρμαχος των NT-Class , τότε το λογικό συμπέρασμα είναι οτι δεν το πιστέυεις.

Knorcedger
18-06-04, 17:19
Ρε παιδιά μηπως ξεφύγαμε από το θέμα μας.
Μήπως να βάλω τίτλο στο θέμα Firefox vs Opera.

Ξεκίνησα αυτό το θέμα για να βοηθήσουμε αυτούς που έχουν προβλήματα με την καινούρια έκδοση του firefox, μεταξύ των οποίων είμαι και εγώ, αλλά όπως φαίνεται η συζήτηση κατέληξε αλλού...

WAntilles
18-06-04, 17:40
Απλώς μου τη σπάει κάποιοι (δε μιλάω αναγκαστικά για το παρόν forum) να κατακρίνουν software στο οποίο δεν έχουν αφιερώσει ούτε 20 λεπτά...... Εκτός κι αν πρόκειται για ιδεολογικές απόψεις τύπου "Δεν αγοράζω/τρέχω/δοκιμάζω/εγκαθιστώ προγράμματα της Micro$oft που να μου κοπεί το χέρι." :D

Εγώ θα έλεγα ότι δεν εγκαθιστώ-χρησιμοποιώ ποτέ software που κάνει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω:

- είναι spyware
- είναι adware
- δεν με σέβεται σαν χρήστη
- δεν σέβεται την privacy μου
- κάνει πράγματα πίσω από την πλάτη μου

Το Opera κάνει σίγουρα το 2ο, ή κάνω λάθος;

Αγαπητέ WAntilles,

Αν αυτό το εννούσες πραγματικά τότε δεν θα είχες κάν Windows μιας και είναι γνωστό οτι στο Windows Update γίνεται και έλεγχος για να δούν αν έχεις κλεμμένο αντίγραφο. Αν αυτό δεν είναι εισβολή στην pricavy σου τότε τί είναι (η καλή Microsoft που σε αγαπάει?)
Η όταν αλλάξεις hardware πρέπει να ανημερώσεις την Microsoft για νέο κλειδί?

Αφού όμως είσαι *Ο* υπέρμαχος των NT-Class , τότε το λογικό συμπέρασμα είναι οτι δεν το πιστέυεις.

Μίλησα για applications όχι για OS.

Τα έχουμε πει και σε άλλο thread.

Όταν φτάσει το Linux να κάνει τα πάντα, δηλαδή και full PAL video capture, καί 3D hardware accelerated games, τότε και μόνον τότε θα βγουν τελείως τα Windows. Αν και ούτε και τότε, γιατί μου χρειάζονται και για τη δουλειά μου.

sandman
18-06-04, 17:42
Ο mozilla ήταν κάτι σαν technical demo και αργότερο γινόταν ο Netscape. Ο firefox είναι ο browser που προορίζεται για μαζική κατανάλωση γιατι έχουν βγάλει όλο το bloat (javascript debuggers,DOM inspectors κλπ κλπ)

Για μερικούς ανθρώπους, τους λεγόμενους web developers αν τους έχεις ακουστά, αυτά που εσύ χαρακτηρίζεις ως bloat σώζουν πραγματικά ζωές. Κάνουν τρομερά πράγματα με μεγάλη ευκολία που ούτε καν εμπορικά προγράμματα δεν κάνουν. Και δεν είναι σωστό να τα χαρακτηρίζεις ως bloat επειδή αν δεν τα βάλλεις ή δεν τα χρησιμοποιείς δεν επιρεάζουν την ταχύτητα.

Web developers? Τι είναι αυτοί? den katalavainei

Φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου απαντάς έτσι. Οταν μιλάμε για ένα browser για ένα απλό χρήστη, τότε αυτα που περιγράφω παραπάνω είναι bloat.
Επίσης οταν ο browser τα έχει απο default μεσα (όπως o mozilla) ανεξάρτητα απο το αν το θέλεις ή όχι τότε είναι bloatware.

Ο σκοπός του firefox και του mozilla έιναι άλλος.
Το firefox είναι lean and mean. Ενώ το mozilla είναι όλα-σε-ενα.

Το τί είναι bloat εξαρτάται απο την χρήση , αλλα όταν είναι 'αναγκαστικά' μέσα, τότε δεν μπορείς παρα να πείς οτι είναι bloatware.

Σου απάντησα λίγο απότομα λόγω προσωπικών απωθημένων :) : η απάντηση σου μου θύμισε τα διάφορα trolls που διαμαρτήρονταν πως ο mozilla είναι αργός επειδή περιέχει όλες αυτές τις επιπλέον εφαρμογές, για τις οποίες φυσικά χρησιμοποιούσαν την λέξη bloat.

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά προσωπικά για να χαρακτηρίσω κάτι bloat πρέπει :
α) Να είναι άχρηστο
β) Να επηρεάζει τον τρόπο εργασίας μου στην εφαρμογή (είτε από πλευράς ταχύτητας, είτε από πλευράς εμφανισης/επιπλέον επιλογών)

Ακόμα και αν δεχτούμε ότι ισχύει το α), που έτσι και αλλιώς είναι υποκειμενικό για κάθε χρήστη), το β) δεν ισχύει με τίποτα.

a_x
18-06-04, 21:41
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσακώνεστε.Για άλλη χρήση είναι ο Mozilla-Suite κια για άλλη ο firefox.Απλά άν κάποιος θέλει απλά και μόνο να σερφάρει ο firefox το κάνει πολύ καλύτερα γιατί φτοιάχτηκε για αυτόν ακριβώς τον σκοπό.
Αν είσαι web-developer τότε την σουίτα,έχει και όλα τα εργαλεία ενσωματωμένα,composer κλπ.Απλά το περισσότερο μέρος του κώδικα του Mozilla είναι άχρηστο για τον τελικό χρήστη.Στην καινούρια έκδοση του firefox αφαιρέθηκε κανά mbyte κώδικα ακόμα από την προηγούμενη 0.8 έκδοση.Η φιλοσοφία του firefox αυτή είναι.Κάθε τι άσχετο με την δουλειά του Browsing,πέταμα.
Ο οπερα μια χαρούλα είναι για Browsing,έχει προσλάβει και πολλά άτομα που δουλεύαν στην netscape,πιο καλά άμα κάποιος επιμένει--κακώς για μένα--να μην χρησιμοποιεί τον firefox,να δουλεύει τον opera παρά τον Internet explorer.O Firefox έχει πολλές δυνατότητες,επιμένω,που ακόμα ο κόσμος δεν τις έχει μάθει,αλλά που σιγά σιγά καθώς χρησιμοποιείται και πιο πολύ θα γ'ινουν συνείδηση στον κόσμο και απλά δεν θα έχει νόημα να σερφάρεις με οποιονδήποτε άλλο browser.Εγώ απλά τον δουλεύω για τον απλό λόγο ότι είναι καλύτερος πιο εύχρηστος πιο γρήγορος και κυρίως πιο έξυπνος από οποιονδήποτε άλλο browser αυτήν την στιγμή,και όχι από κάποια αντιμικροσοφτιακή μανία.Το 'οτι είναι και ανοιχτού κώδικα είναι κάτι εξτρα που με καλύπτει και συνειδησιακά.Οπως είπε και ο Wantilles ο οπερα είναι adware όπως και να το κάνουμε,και δεν μπορώ αυτό να το ανεχτώ,όχι για λόγους και μόνο bandwidth αλλά γιaτί δεν μπορώ να ανεχτώ να έχω ένα σωρό banners να μου αποσπούν την προσοχή την ώρα που κάνω την δουλειά μου.

a_x
18-06-04, 21:54
A και το ξαναγράφω δεν νομίζω να χρειάζεται να βάζετε παλαιά μη συμβατά με την 0.9 extensions.Υπάρχουν ήδη 100+ συμβατά.
http://www.extensionsmirror.nl/index.php?showtopic=284

tvelocity
18-06-04, 23:50
Αν usability είναι ο νέος Ναυτίλος στο GNOME 2.6 τότε με συγχωρείς αλλα δεν θέλω usability. Θέλω unsusability :)

Η μόνη εξήγηση για το πως καταντήσανε τον Ναυτίλο είναι πως στο GNOME έχουν προγραμματιστές απο την Αλ Κάιντα.

Προφανός δεν έχεις χρησιμοποιήσει τον νέο Ναυτίλο για πάνω απο μια βδομάδα. Γιατι το usability του είναι απείρως ανώτερο απο το προηγούμενο browsing mode (το οποίο βέβαια μπορείς να επαναφέρεις πολύ εύκολα). Τώρα αν εσύ δεν το βλέπεις απο συνήθεια είναι άλλο πράγμα.


Θέλω να πω οτι η ευχρηστία είναι αρκετά υποκειμενικό.
Εγώ δουλέυω KDE γιατι *αυτό* με κάνει παραγωγικό. (αν και μου αρέσει το gnome... :( )

Το usability είναι κάτι _καθαρά_ αντικειμενικό και υπάρχει ολόκληρη επιστήμη πάνω σ'αυτό. Τώρα το τί σε κάνει παραγωγικό δεν εξαρτάται μόνο απο το usability. Είσαι ποιο παραγωγικός στο KDE προφανώς απο συνήθεια (ή ψυχολογικούς λόγους), γιατι τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκευτώ κάποια λειτουργία του KDE που ΔΕΝ μπορώ να κάνω στο Gnome και μάλιστα με λιγότερο κόπο (κρίνοντας τον κόπο με βάση τον νόμο του Fitts φυσικά).


Επίσης έχω mozilla γιατι *εκεί* θα βρώ όλες τις ρυθμίσεις που θέλω.

Άσχετο με το usability, αν και με τόσα extensions που έχει ο firefox...

[/off topic]

WAntilles
19-06-04, 00:06
Gnome, Firefox και... Άγιος ο Jedi Master.

a_x
19-06-04, 00:30
Ερώτηση:
Στον mozilla μου αρέσει που πατάω τα 2-3 πρώτα γράμματα απο τα site που βλέπω συχνά, και συμπληρώνει το υπόλοιπο, και μετά πατάω *μονο*enter (οχι tab ,βελάκια κλπ κλπ). Επίσης θέλω να κάνει auto-completion *μονο* απο url ου έχω πληκτρολογήση εγώ

Στον firefox που το ρυθμίζω αυτό?

Για μένα είναι σημαντικό να έχω αυτό το μενού.
Πρόσθεσε στο user.js το παρκάτω,

// Enable inline autocomplete
user_pref("browser.urlbar.autoFill", true);



Για να μην παιδεύεσαι πάρε αυτό το extension (http://www.extensionsmirror.nl/index.php?showtopic=21) και θα σου δημιουργήσει το user.js και θα στο σώσει.Κάνε επανεκίνηση του firefox και θα δουλέψει.

sandman
19-06-04, 01:52
Στο user.js επίσης προσθέστε και τα παρακάτω, ειδικά αν έχετε dsl.


// This one makes a huge difference. Last value in milliseconds
user_pref("nglayout.initialpaint.delay", 100);

// Enable pipelining:
user_pref("network.http.pipelining", true);
user_pref("network.http.proxy.pipelining", true);
user_pref("network.http.pipelining.maxrequests", 100);


Πάντως οι developers του firefox για να μειώσουν το μέγεθος έχουν βγάλει και μερικά πολύ χρήσιμα πράγματα, όπως την επιλογή browser.turbo.enabled που κάνει τον browser memory resident.

toRus
19-06-04, 03:17
Ο οπερα μια χαρούλα είναι για Browsing,έχει προσλάβει και πολλά άτομα που δουλεύαν στην netscape,πιο καλά άμα κάποιος επιμένει--κακώς για μένα--να μην χρησιμοποιεί τον firefox,να δουλεύει τον opera παρά τον Internet explorer.

Για αυτούς που δεν ξέρουν, η εταιρεία Opera ξεκίνησε πολυ παλιά, από το 1992 και πήρε το όνομα Opera το 1995. Δεν είναι χθεσινή στο χώρο-φαινόμενο των τελευταίων ετών, ούτε "χαριτωμένο" project του τύπου MyIE. Έχει μπει πλέον στο χρηματιστήριο, μετέχει στις διαδικασίες ορισμού διεθνών στάνταρ στο Internet, έχει ικανό αριθμό developers, support team, community κτλπ. Μη φανταστείτε, άντε φτιάξαμε με τον κολλητό μου ένα πρόγραμμα (ας πούμε το GetRight), ας το κάνουμε adware να βγάλουμε κανένα φράγκο από τις διαφημίσεις. Το ότι η commercial έκδοση της Opera είναι πλέον το ίδιο executable με τη free είναι μάλλον στρατηγική απόφαση για την οποία η εταιρεία θα έχει τους λόγους της.



Οπως είπε και ο Wantilles ο οπερα είναι adware όπως και να το κάνουμε,και δεν μπορώ αυτό να το ανεχτώ,όχι για λόγους και μόνο bandwidth αλλά γιaτί δεν μπορώ να ανεχτώ να έχω ένα σωρό banners να μου αποσπούν την προσοχή την ώρα που κάνω την δουλειά μου.
Δεν είπε κανείς ότι αξίζει να τη χρησιμοποιείς ως adware. Απλώς μπορείς να δοκιμάσεις τη free έκδοση χωρίς να αγχώνεσε μήπως και περάσουν οι 30 μέρες. Έχεις την επιλογή να αγοράσεις το registration code ή να "βρεις" ένα άλλο με πονηρό τρόπο.

Κάποιοι θα αντιδράσουν για το "πονηρό" όμως εμένα μου φαίνεται υποκρισία να έχεις αντεγραμμένα τα Windoze, ένα κάρο mp3s, movies, appz και gamez, είσαι όλη μέρα στα emule και να το παίζεις υπέρμαχος του OpenSource. Δηλαδή τι σημαίνει έχω Windoze XP και Μ$Οffice (πιθανώς αντεγραμμένα) αλλά αρνούμαι να βρω το keygen για το Opera 7.51 γιατί ο Firefox είναι OpenSource που μου αρέσει;


PS Kαλά μη βαράτε, υπάρχουν και κάποιοι που πληρώνουν τα μαλιοκέφαλά τους στο DSL μόνο και μόνο για να κατεβάζουν linux distributions και updates .....σίγουρα!!! ;-)

Nuperibo
19-06-04, 03:53
Βρε toRus, εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά δεν πρέπει να μπει όμως και κάπου το όριο; Δηλαδή, το ότι έχεις πολλά προγράμματα παράνομα, σημαίνει και ότι ό,τι άλλο βάζεις θα πρέπει να είναι παράνομο χωρίς κανένα ενδοιασμό; Εξάλλου, το ότι υποκύπτουμε στον Gates απλά αποδεικνύει ότι έχει πράγματι πολύ εξουσία. Όχι ότι συμμεριζόμαστε αυτό που πρεσβεύει.

Η υποταγή γενικά δεν σημαίνει συμμερισμό των ιδέων του δαμαστή. :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.